Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

 1. Macito007

  Macito007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2017
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  1.839
  Пол:
  Женски

  За тоа не сум попустлива за нешто што не треба да го прави
  Али некогаш стварно мора да одиш негде и што моожиш да направиш.
  Еднаш ќе дозволиш и после навика си прави знам
  А како бебе седеше во транспортер
   
 2. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.849
  Пол:
  Женски
  Не коментирај, седни, врзи и затварај врата, нека вришти до задутре.
   
 3. Цвет88

  Цвет88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  1.987
  Допаѓања:
  12.674
  Пол:
  Женски
  Мојата од бебе се вози, прво во транспортер, после од кај 4 меееци во седиште.
  Не правеше никаков проблем.
  Е има фази кога едноставно не сака. Тоа се драми.
  Ама јас сум упорна и ја оставам надвор од кола да вришти ако дава преголем отпор и никако не седнува. А ако успеам да ја врзам , тргаме, колку сака нека вришти.
  Сега ни е нова тактика, сама се качува и седнува јас само ја врзувам.
  Многу е битно да седат во седиште.
  Еве маж ми го удрија на бензиска, паркиран.
  Нај лоша сум мислам за седиштето. За се ќе попуштам ама за тоа не.
  Упорно зборам, ене полиција, ќе ни пише казна ако не седиш во седиште.
  Сите мора да се врзани, а и ние се врзуваме за да знае дека мора.
  Еве на одмор, во 5 саати пат не проба да побара да стане.


  Него, ја друго прашање имам.
  Нашето е од 0-25кг, ама некако ми делува дека и се смалува. Нема толку место за нозете. И позади делот за главата ми делува низок. А вака седиштето не е баш мало, само ја и она позади и некоја торба, да седне плус уште еден нема шанси.
  До кога ги возите во седиште и кога преминувате на бустер.
  Ова има опција и за големко дете, односно да биде врзана со појасот, ама не ми е јасно како тогаш се прицврстува седиштето.
   
 4. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  998
  Допаѓања:
  3.597
  Земавме седиште на чиполино 0-24, со позиција за лежење се супер, ама материјалот ми е чуден, мислам дека ќе поти. Повеќето ли се такви?
   
 5. mssuniquee

  mssuniquee Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.026
  Допаѓања:
  21.594
  Пол:
  Женски
  Малиов мој никогаш не прифати седиште:( Само кога идеме на пат, на цицка ќе го заспијам и го префрлам на седиштето и чим стане плаче да го вадам(facepalm)
   
 6. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.437
  Допаѓања:
  5.511
  Пол:
  Женски
  За главата мислам дека перничето се подесува, барем нашето е такво, има неколку висини како што детето расте. А за префрлање на бустер, мислам дека се прави кога детето веќе не го собира во каишите од седиштето. Тие што пдат преку рамената исто така имаат 3 висини. Кога на највисокото се ставени и пак не се над рамената, значи треба да се врзува со каишот од колата. Повеќето седишта може да се врзуваат со каишот од колата (само се вадат сите додатоци), и додека детето не е повисоко од целото седиште, подобро да е во него отколку на бустер. А за нозете нормално е да почнат да висат надоле.
   
  На Autumn_ и Цвет88 им се допаѓа ова.
 7. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.442
  Допаѓања:
  18.332
  Пол:
  Женски
  Мојата исто, ама кога почнува да плаче вика “Мама тиТе(цице) и јас таква искривена давам цице и раат сме по пат. Или ќе задреме цицајќи или нешто и наоѓам занимација.
  Нема станување :)
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mommytobe

  Mommytobe Активен член

  Се зачлени на:
  26 април 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Ми треба ваше искуство, вчера купивме седиште на Lorelli од 0-36м, со подлога е и се прицврстува во кола со каишевите. Меѓутоа воопшто не е стабилно цело се мрда лево десно, Продавачката вика дека така било до дите седишта но мене тоа не ми е за верување баш...па сакам ваше искуство...вашите седишта дали се баш цврсти во кола или има простор за мрдање на целото седиште?
   
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.719
  Допаѓања:
  36.250
  Пол:
  Женски
  Се мрдаат. Важно е каишот да го задржи седиштето при удар детето да не летне со сѐ седиште.
   
  На Mommytobe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.437
  Допаѓања:
  5.511
  Пол:
  Женски
  Зависи колку мрда. 2-3 см мрда во страна, ако е повеќе од тоа не ти е стегнат добро каишот.
   
  На Mommytobe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.849
  Пол:
  Женски
  Мрдаат тие што се без исофикс, тие со исофикс не мрдаат. Ама пак тоа мрдање е минимално, не мрда многу. Затоа најдобро да одиш таму кај што има монтирано седиште на автомобилско седиште за илустрација, мислам во Бебе хоум имаше.
   
  На Mommytobe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  4.473
  Пол:
  Женски
 13. LoveHope

  LoveHope Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  3.081
  Пол:
  Женски
  Премногу модели, јас стварно незнам какво да купам...
   
 14. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  4.473
  Пол:
  Женски
  Колкаво е детенцето? Има разни модели поделени се на групи има од 0 до 12 години. Или од 0 до 18 кг, о до 25кг, од 9 до 36 кг, 0 до 36 кг. Има со наслон кој не се спушта со наслон кој се спушта на неколку нивоа. Се зависи колку има детенцето месеци, години, килограми...Има и седишта со исофикс и без исофикс се зависи од моделот на автомобилот кој го имате. Најубаво распрашај се во продавницата во која ќе го купувате за совет. Конкретно јас го земав седиштето кога малиот наполни годинка, предходно се возеше во транспортер. Моево седиште е од 0 до 25 кг, се спушта на 3 нивоа наслонот на грбот.
   
  На Autumn_ и LoveHope им се допаѓа ова.
 15. LoveHope

  LoveHope Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  3.081
  Пол:
  Женски
  8 ипол месеци сме. Се возиме сеуште во транспортер. Ја немам мерено малата ама околу 9-10кг е.
  Прашував во либерта, локо кроко, енци менци. Мене сите ми се исти :(
   
  На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  4.473
  Пол:
  Женски
  Најдобро земи си од 0 до 25 или 36 кг. Бидејќи е уште мало детето така да и кога патувате ќе може убаво да спие во седиштето и побезбедно. За модел само видете си има разни модели и цени, исто зависи и каков автомобил имате да земете и со изофикс бидејки го нема тој систем во постарите модели на коли. Таму дирекно во продавницата ќе добиете најдобро препораки.
   
  На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LoveHope

  LoveHope Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  3.081
  Пол:
  Женски
  Да ти кажам искрено продавачките поима немаат од објаснување. Либерта ни објаснија едино...
   
  На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.437
  Допаѓања:
  5.511
  Пол:
  Женски
  И јас така ги гледав седиштата, сите ми се исти. Земав од Локо Кроко, до 25кг, што се спушта скроз како транспортер (за бебе наназад да гледа) и со три позиции за нанапред. На попуст околу 4000 ден беше. Возам матиз, па изофикс не ми требаше. Бебе беше мало тогаш, помалку од 7 кила, ама е долга и и штрчеа нозете во транспортерот, па затоа барав и со легната позиција да има. Сум имала сообраќајка каде да не носев каиш може низ стаклото ќе одлетав, ама не сум опседната со безбедност за да гледам секоја мала опција, само сакав седиште за да бебе се учи дека мора да седи и готово.
  Сакав да кажам не мора да ги анализираш сите седишта што ппстојат во моментот, види само кои клучни работи сакаш седиштето да ги има, и тоа барај во продавница.
   
  На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LoveHope

  LoveHope Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  3.081
  Пол:
  Женски
  Фала ти на советот. Во скоро време треба и тоа да го решам...
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  5.862
  Допаѓања:
  171.431
  Пол:
  Женски
  Сакав да прашам од колку години е седиштето последно за во кола од најмалото што е само како подлога?