1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Треба да си провериш кај тебе како е законот. Кај мене деца до 5 години мора да се во седиште, после 5 години седат во бустер седиште, за да седи напред мора да има 12 години.

    Кај мене е ептен строго за децата и седиште, првиот пат ако те фати полиција со неврзано дете, односно да не е во седиште казната е $1750 и 6 поени а имаш 12 за две години, по втор пат ако те фатат се одзема детето заради намерно загрозување на здравјето на малолетно дете, негрижа за малолетно дете итн па оди земи си го од државата ако можеш.
    Тука не можеш ни да го земеш бебето од болница ако немаш транспортер, од прв ден мора да е заштитено бебето во сообраќај.
     
    На Annath, zuto, Цвет88 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Откако ќе има постигнато висина за да не го сече каишот преку врат, туку да дојде преку гради. Има деца и на 5год што постигнуваат висина, но еве јас си купив обично седиште 9-36кг што се вади горниот дел и останува бустерот зашто сите така ме советуваа,посигурна ќе е уште 2год во него да се вози. Мојата е 5год, и ако добро се сеќавам препорачаната височина беше 130см.

    До 1 година треба да си се вози во транспортерот свртена обратно. После тоа јас ти препорачувам од седиштата до 25кг бидејќи се навалуваат во две позиции за спиење. Или ако е до 36, внимавајте да е 0+ и да се навалува.
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Мислам дека над 4 години, ама за истата килажа има целосно не само за под газе и побезбедно е. Знам дека од 115см може да се врзат со каиш на обично седиште од кола, без бустер без ништо
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    :hai: Каде има седиште за во кола без каиш за врзување туку да си е само седиште а да биде врзано со каишот од колата? И со нормални цени? Секаде каде што гледам многу се скапи некако. Седиште имаме ама е до 18 кг и веќе ни омалува па сакам да си најдам обично. И друго нешто за бустер пд кога се користи? Сите различни информации ми даваат и не знам кој да слушам:)
     
  5. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Сите седишта што се до 36кг треба да ја имаат таа опција за врзување само со каиш од кола, ама баш без каиши не знам кое е, секако гледај ги тие што се за што поголема килажа, бустер мислам некаде над 3 или 4 години, ама мое мислење е сепак поголемо седиште, заради заштитата од страна
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Аа значи имаме време ние за бустер. А како не ми се менива ова седиште дека се прави во почулежечка и за спиење и е супер со ова другово ич не ми е ќеиф да спие во него некако многу некомотно изгледа. Ама тоа е што е. Фала ти
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Колкаво е детето? Имате опција да земете седиште 9-36кг со тоа да внимавате задниот дел да се вади а да останува бустерот, така што кога ќе дојде време за бустер да не купувате трето седиште.
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    2,5год скоро 17 кг. Е такво до сега не сум видела. Кај да барам и која цена се отприлика? :D
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Секаде ги има, секој дуќан за бебешка опрема. Еве летово јас купив такво за ќерка ми која е 5 год. Нашево е од евтините, околу 3500 мислам беше:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Само да знаеш дека не се навалува за спиење.
     
    На zuto и NNK19 им се допаѓа ова.
  10. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Леле многу убаво. Ми фати око ептен. А за навалување знам мислам декс за таа килажа и нема такво:D ти благодарам
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Тие со бустер не се навалуваат, се навалуваат тие со подлога а можеш да бираш во категорија 9-36кг дали сакаш со бустер или со навалување. Има и такви и такви. Мене секако повеќе ми се исплатеше ова со бустер зашто за година-две веќе ќе се вози во него иако сеуште редовно заспива во кола :D
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Исти сме и ние и затоа му ја мислам. Баш вчера гледав и најверојатно ќе земеме со бустер:D
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.193
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Мајка ми купила седиште на старо за да имаат во кола за кога ја земаат малата. На седиштето пишува само Sportex. Не можам да најдам која фирма е за да најдам како се фиксира во кола, а различно е од моето седиште и не сум сигурна како е правилно. Некој да не има такво седиште?
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ај види дали е на Bertoni?
    Напиши на Гугл Bertoni Sportex и види слики што ќе ти даде.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Може да ми предложите седиште за до 36кг што ќе се навалува и за спиење? Малата ми е 2год, а сегашното седиште што е до 25кг и е мало. Поготово сега со јакна едвај појас закопчувам
     
  16. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Да не го има некоја од вас купено седиштево? Релативно нов производ во бебесупермаркет (грчки бренд) и солидна цена, 9400 денари.
     

    Прикачени фајлови:

  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Провери дали се попуштаат каишите. Иначе јас имам 36 и се навалува, не ми текнува мислам беше Киддо, од Бебе Хоум го земавме многу скапо, меѓу најскапите, околу 9000ден. Мене искрено за парите не ми е вредно, ама не се сложивме тогаш за тоа што го сакавме и ова го земавме, најмногу ни ги исполнуваше очекувањата.
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.830
    Пол:
    Женски
    Здраво дали некој го има ова седиште од чико, на попуст е, како сте задоволни? Како што гледам не се навалува за да спие бебе, а дали е тоа мн битно да се навалува :)
     

    Прикачени фајлови:

  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Што користите за седење после 3тата год?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.990
    Пол:
    Женски
    Седиште од 9-36 кг, без опции за навалување на наслонот. Ретки се тие за поголеми деца што имаат такви опции.
     
    На wannaBeMomma и LiliBoz им се допаѓа ова.