1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Има седишта што се навалуваат, а се од 9-36кг, само треба да побарате, оти ретко ги држат. Ние зедовме од 0-18кг, до три години би требало да ви служи. Но зависи и од конституцијата на детето. За малово уште тоа го користиме, има полни три, во висина му е мало, па треба веќе да се префрламе на поголемото од 9-36 кг.
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    И јас барам сега седиште за син ми, има едно што мн ми се допаѓа од Чико е од Енци менци. И продавачките мн ми го пофалија.
     

    Прикачени фајлови:

    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас имам на Лорели и има 3 нивоа за навалување за спиење а и тоа е од 0-36 кг така да ти препорачувам
     
    На S.J.Parker и happygirl им се допаѓа ова.
  4. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.752
    Пол:
    Женски
    Од каде го зема и колку?
     
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    20191127_114020.jpg Дали некој има од овие модели од ПиКи бебе се?
     
  6. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Имам сличен како тој со црвено од 0-18кг купен пред две години. задоволна сум, се навалува за спиење и каишките се долги.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Во Куманово 6 000ден (успат земав и др. нешто па ми спушти малку на цена)
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Додека да загреам кола, веќе сум стигнала :rofl:

    Им соблакам на децата јакни за возење во кола но само ако сме заедно со маж ми. Сама кога сум нема шанси. Едно дете да спастриш, друго, количка да собереш и утовариш, торби/ранци..
    А пак кога беше помалава бебе со тоа скафандерот...траги-комедии сме биле. Еден држи бебе под мишки, друг натнува скафандер на нозе. Кузнај колку сме ја измрзнале зимоска, можда затоа малце малце па болна беше. А место за да ја легнам во кола немаше.
    Среќа сега поголемава е голема, па знае и сама да си соблече јакна додека јас нешто друго работам и ме чека само да ја закопчам.
     
  9. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Каде можам да најдам евтино, а солидно бебешко седиште?
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.826
    Пол:
    Женски
    Можеш да побараш на пазар3. Јас земав за мајка ми од таму, веќе имавме едно седиште за нашата кола, па затоа купив сочувано за 1000 денари од таму. Дури и малово поише тоа седиште го сака, ептен се погоди.
     
  11. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.239
    Допаѓања:
    24.010
    Пол:
    Женски
    Кога ги префрливте од транспортер во седиште?

    Нас ортопедот не советуваше да биде во транспортер додека не го израсне, главата да му иде над, после тоа седиште.
    Ама бебе многу почна да плаче во транспортер, а уживаше пред тоа никогаш не се бунел. Сега се подига скроз само што ќе го ставам се врти лево десно и плаче. Мислам дека му е тесно, како едвај да го собира.

    Имам на Лорели за од 9кг,бебе веќе има 9кг. Сеуште нема наполнето 7месеци.

    Рано е, или може веќе во седиште?
     
  12. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    И јас негде на 7 месеци ја префрлив во седиште. Меѓутоа седиштето ми е 0+ и ја возев во позиција како транспортер.
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Секако дека можеш ако седиштето има прилегната позиција. Свртен со грб накај возачко.

    Мојата никад не седна во транспортер се мислам дали до толку беше неудобен и тесно и беше буквално вриштеше секој пат. Во седиште со цртани седи.
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    Дете скоро 5г, 25кг и 120 висина, океј е веќе за во бустер? Колку е тој безбеден? Airbag има позади и на седиштата и на прозорите.
     
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Не сака да седи во седиште? И мене ме интересира грубо до кога седат.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Мало е бебе за да седи во седиште 9+..

    Ако имаш можност пробај напред стави го транспортерот со исклучен аирбег, на совозачко, мислам така ќе добие повеќе видик.
    Јас така најчесто го возев бебе мое, најчесто и сами се возиме, па баш му значеше што ме гледа за да биде мирен.


    Скоро купував бустер и во Бебехом продавачката ми нудеше еден што е од 3-12г, од 15-35кг. Ништо посебно не беше, обичен, па и евтин, +/-1.000ден беше.

    Не знам од кога се ставаат во бустер, лично 3г ми е мало и не би ставила, околу мене децата ги ставаат на 6+, блиски со баш високо и крупно детенце исто на 6г го ставија..
     
    На mariz, Мариаа., FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Мал е уште Мариз, од она што имам читано барем 140см да има.

    Ние е време да купуваме второ седиште за ќере. Кажете некое да не е многу скапо 5-6000 денари максимум, од 9кг до 25кг или 9кг до 36кг, ама да има добар наслон за спиење. Син ми има на Грако, супер е, удобно, безбедно, ама наслонот му е многу благ и за спиење главата постојано му паѓа.
     
    На LadyC, mariz и FreeMind им се допаѓа ова.
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    https://www.babyartikel.de/marken/j...MI7_rGmcz55wIVEuR3Ch21nwHGEAAYASAAEgLmXfD_BwE
    Јас од оваа фирма имам и количка и седиште и сум презадоволна. Удобно со три наклони. Чим ќере седи се е океј.
    Имам и друго за мојата кола али тоа нема наклони за спиење и е потврдо. Се сеќава разлика во квалитет голема.
     
    На Chantal, Lolipop23 и mariz им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    На бустеров што ни го дадоа (тетка ни го подари, нејзиниот дечко е веќе голем), има вака 15-25, 25-36, 20200301_112511.jpg

    Ама за висина не знаев.. Мојов е како 6,7г дете со висина и килажа.


    Има он вакво, се поседува и ширина и висина.. chicco_oasys_fixplus_evo_kathisma_aftokinhtou_red_passion_6.jpg малата има едно од 0+ до кај 25кг, па мислев тоа да го користиме уште малку (зашто ептен е незгодно, ме нервира, ке до продадам или подарам) и да ја ставам после во ова chicco на синко, а синко во бустерот. Или пак синко во ова да си седи, а на неа да и купам ново исто вака што се поседува и висина и ширина, да го користи до голема :?: Мислам вторава варијанта ми е поубава. Незнам зашто бустерите не ми изгледаат безбедни. Иако еве денес се возеше синко во него и му е таман, ама шубе ми е дека нема од страните ништо...
     
    Последна измена: 1 март 2020
    На emkaemka и FreeMind им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    72.650
    Пол:
    Женски
    Сака, сеедно му е си седи и во седиште и во бустерот од скоро. Објаснив горе пред малку да не повторувам се. Ни подарија бустер ама ми е шубе, како да не ми е таму безбеден...
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.