1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    како бе тесен на 5 месеци?
     
  2. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Ја собира ама тесничко и е се нервира нејке да седи, со јакниче кога ќе ја ставам особено..Затоа сакам седиште да земам и да ја навикнувам полека сама да си ја возам..имаш предлог?
     
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Прво, со јакна во транспортер не се иде! Пред се не е безбедно, а после дека ќе се свари бебе.
    Ако се нервира што седи, верувај ќе се нервира и во седиште! Поголемата не сакаше да сњди во транспортер. На 4 месеци ја префрлив во седиште, иста приказна. До ден денес прави проблем а има 3 и кусур.
    Имам јас макси кози асикс седиште. Види го
     
    На koritsaki, Quincy, Autumn_ и 2 други им се допаѓа ова.
  4. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    А како се иде кога е ладно во кола? За кратка релација од 15тина мин ни јас не ја соблакам јакната во кола, не се вари бебе сигурно...Зш не е безбедно?
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.293
    Допаѓања:
    200.448
    Пол:
    Женски
    И за кратки релации ќе ја загреваш колата пред да одите некаде. Од безбедносна гледна точка не се става бебе со јакна или скафандер во транспортер, не се закопчува убаво, а башка што на бебето му е неудобно.

    Ако сакате седиште од 0-36, гледајте да биде со менување на позиции на наслонот, за да може да спие во него. А имај на ум дека до 9 месеци, можеби и година и седиштето ќе треба да биде свртено и прицврстено така што бебето ќе гледа назад, како и во транспортерот.
     
    На mal.ecka, Butterfly1107, Mia Fuentes и 4 други им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    ќе го покриеш од горе. Јакна не му треба. Доболно грее транспортерот
     
  7. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Оваа тема е една од најважните на формуов кога станува збор за деца и бебиња. Избор на седиште, правилно инсталирање и сместување на бебето не е мода и не е желба, туку апсолутна неопходност.
    Возраста и килограмите на детето одат комплементарно за избор или за за надградување на седиште, ако седиштето а тоа е и трансппртерот, се тестирани за 13кг на пример, нема никаква потреба да се менуваат со поголеми ако дететето ја нема достигнато максималната килажа, иако тоа може да е веќе годинка.
    Седење со лицето кон задното стакло треба да е што подолго, во ппразвиените земји веќе е задолжително до 3 или повеќе години возраст. Кај нас гледам дека на 9 месеци повеќето се седнати во седиште и гледаат нанапред, накај возачот, иако кај нас препораките се детето да е стабилно проодено пред да се сврти нанапред. Ознаката 9+ не значи дека со 9 месеци може детето да седи нанапред, туку да има 9+ килограми, а да е стабилно проодено.
    @MinnaAnne освен ова погоре што го напишав, седење со јакна значително го намалува заштитниот ефект на седиштето, кашите се ставаат над блуза, стегнати толку да не можеш да ги фатиш со два прста на пинцетно фаќање. Ќебе одозгора врз каишите ако сметаш дека му е ладно на бебето. Тесно треба да му е, за да е гушнато во него што не дозволува лесно да излета при удар, нешто што е многу можно ако седи со јакна - да излета од неа.
    Грешки сум правела и јас, ама информирање на оваа тема е исто важно како информирање на тема безбедно спиење и хранење на бебе.
     
    На KuklickaSk, koritsaki, Lolipop23 и 11 други им се допаѓа ова.
  8. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.036
    Пол:
    Женски
    @MinnaAnne јас возев бебе од два месеци па нагоре во седиште 0+. Ние тогаш имавме MaxiCosi Milofix што мислам дека веќе не се произведува. Има понови пандани на истото.
    Само што и кога ќе го возиш во седиште ќе треба па соблечено да биде бебето и обавезно свртено наназад колку што е можно подолго.
    Седиштата 0+ се всушност супер за вакво подого возење на деетто свртено назад.
    Мојот траснпортерто ич не го сакаше, а седиштето го сакаше зашто седиштето заради базата имаше повисока поставеност во кола па можеше да гледа низ прозор и се возеше подолго без бунење. Во транспортерот беше ниско поставен баш на само седиште од кола и повеќе се бунеше.
     
    На MinnaAnne и Dikinzi им се допаѓа ова.
  9. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    Имам земено ќебенце за бебето, за во транспортерот, за вадење од болница. Што значи, според ова што читам овде, треба да биде само лесно облечено, ниту јакничка, само лесно да си биде облечено и завиткано во ќебенцето?
     
    На mal.ecka и Autumn_ им се допаѓа ова.
  10. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Баш така, транспортерот има слоеви пластика и ткаенина кои делуваат како јакна, одозгора врз каишите ќебенце за надвор, во загреана кола нема потреба ни од ќебе ни од капа - ова педијатар на излегување од болница ми потенцираше
     
    На mal.ecka, kukla21, Dikinzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.036
    Пол:
    Женски
    Облечено во зависност од сезоната и не завиткано во ќебенцето туку покриено со ќебенцето. Го местиш бебето во транспортер/седиште 0+, го врзуваш со каишите и потоа го покриваш со ќебето. Ако сакаш можеш да му го подвиткаш ќебето ама не мора да го виткаш.
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    Да, да, знам, фала во секој случај. Јас секако набавив неколку специјални ќебенца за во транспортер, подебели и потенки, така да се надевам дека ќе ми вршат работа. Еве вакви
     

    Прикачени фајлови:

    На Peperutka-bt и JoyJoy им се допаѓа ова.
  13. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Сакаме да купиме седиште, до сега се возеше во транспортер. Цени за седишта се од 3000 до 40000 денари. Што треба да барам во едно седиште за да биде безбедно? Кои карактеристики да ги гледам?
    Се изнадававме еден куп пари за некои работи, а можеше многу поефтино да поминеме. За седиште не би штедела ама не знам што да гледам.
    https://www.encimenci.com.mk/sedishte-verso-0-36kg-isosafe-ember-joie-c1721caemb000
    Ова е на попуст и изгледа добро, но не знам зашто пишува да се вози детето во обратен правец до 4години.
     
  14. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    863
    Допаѓања:
    2.236
    Јас во мојата кола немам изофикс, па земав обично само со каиш што се врзува. Го купив на Kikka Boo O’Right, од 0-25кг и планирам да го користам до кај 3год, после да си го ставам седиштето од 9-36 што го имам.
    Многу битен момент е колата. Колку место би имала позади, и од тоа зависи колкаво седиште можеш да ставиш. Мојата е помала кола и некои седишта со позиции воопшто нема ни да ми ги собере.
    Искрено мене седишта над 10илјади ми се скапи, пре тие пари останатите би ги ставила на штедна книшка или сл. :$
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 28 март 2021
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски
    Нас ни се зезна пак седиштето, не сака да се заклучaт каишевите, веке ми го пукна филмот , па најверојатно ќе сме во потрага по др. Кажете ми мислење за овие две , доколку некоја ги има

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    @JoyJoy кое седиште го имаше ти? Знам joie ама кој модел?
     
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.036
    Пол:
    Женски
    Joie TraverShield. Нас ќе ни завршеше работа и само JoieTraver ама во моментото го немаше па го земавме ова (плус и беше на попуст). Има и мало благо спуштање на седиштето (иако продавачката не знаеше дека има). Слично на ова кога гледавме беше MaxiCosi RodiXP Fix. На детето повеќе му се допадна Joie (повеќе се подига наслонот и му се виде импресивно веројатно). Мене ме купи тоа што на крај останува како бустер со изофикс врзување (целиот заден дел се вади, останува само седиштето). На ADAC двете имаа супер оценки.
     
    На Chantal и kukla21 им се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Има изофикс, така?
    Ова е така?
    https://topolino.mk/product/sedishte-traver-shield-9-36kg-isosafe-joie/
     
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.036
    Пол:
    Женски
    Да тоа е. Има изофикс. Дури и кога останува како бустер има изофикс (што е реткост за бустерите).
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Ептен добра цена има