1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    А од 7м до 10м што користевте? За транспортер веќе сигурно бил голем?
     
  2. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    7.512
    Пол:
    Женски
    Од 9кг што се седиштата има некои што се набавуваат малку.Ако не се навалува ќе си го возиш во седиштето и ти со него позади ќе седиш во случај да заспие. Моето на 6месеци ја свртив напред со дозвола од ортопед ама и 0+ ми е седиштето кога ќе заспиеше ја спуштев во лежачка позиција.
     
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Ќе го видам ама не е 0+ и не верувам да се спушта. Иако е од 9кг макси кози е спс приори ако некоја мајка го има нека сподели од кога го користи
     
  4. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    7.512
    Пол:
    Женски
    Погледни на YouTube сигурно има видео, ако има црно како база седиштето сигурно ќе се навалува за некој степен.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Не можам да најдам слика од кога точно, ама во период меѓу 9 и 10 месеци сум почнала да го ставам во седиште.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    92.648
    Пол:
    Женски
    Јас од 9+ ја возам во седиште 1/2/3 група,модуларно,свртена нанапред.
    Додатокот што е за преден дел пружа екстра заштита,а самото седиште се спушта во полулежечка позиција ако спие.
    За ставање/вадење на дете не е баш практично,ако не ѝ е денот го турка додатокот па се препотувам дур ја врзам,а од аспект за заштита е едно од најбезбедните на па пазарот.
    Ова го имаме
    FE21BCC8-304E-4821-9B1A-D47BF7DC4A95.png
     
    На Ava.84, Sexybaby86 и Chantal им се допаѓа ова.
  7. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Ги гледав и овие, уште не сме купиле, уште се мислам |(
    Не се поти од додатокот, не прави да и' е потопло? :?:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.035
    Пол:
    Женски
    Премногу е рано на 9+ нанапред да се вози свртено. Не е безбедно заради помала контрола на мускулите на вратот. Ова конкретново е 12+ по декларација.
    Инаку на тестови овие седишта се покажуваат како многу безбедни ама секаде има предупредување дека во пракса децата не го сакаат додатокот па тоа ја намалува безбедноста особено на мали деца.
    Така што внимавајте ептен на правилно користење на седиштето. Инаку џабе се испитувањата за безбедност. Тие важат само за правилно користење и почитување на се што произодителто предвидел.
     
  9. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    92.648
    Пол:
    Женски
    Од околу 9+ се по декларација,иначе не би ја ставила во нешто несоодветно за возраста.Треба и висина за ова,над 75цм,оти додатокот ке ја притиска кај вратот.
    Имавме транспортер на BeSafe и почна ептен да е притисната во него,големо бебе,а тој помал од другите,па затоа побрзав.
    За користењето си во право,ако не е правилно е залудно,па макар и било најбезбедно.

    @0ли уште не е стоплено овде,иначе верувам ке ја поти,но ке купам летни фротир навлаки има,иако се лади брзо колата.
    Седиштето е топ,само немој да го купуваш без да го пробате,многу деца го неќат тој дел,зезнато е малце.
    Јас бев за Макси Кози Титан или Аксис,маж ми се запна за ова па така излезе’

    Внук ми има на Чико,Grow Up е мислам линијата,задоволни се ептен.
     
    На Sexybaby86, mal.ecka и 0ли им се допаѓа ова.
  10. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    На Чико нема шанси да земам, генерално материјалот не ми се допаѓа на нивните.
    Се мислев меѓу Сајбекс и Макси Кози, но ова со додатоков некако ме премислува, с'клет ќе го фаќа, па најверојатно Макси ќе биде.

    Инаку, ортопедот ми рече може да го вртам нанапред да седи кога ќе прооди, а го виде транспортерот и рече уште да не го менуваме, голем е.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    8.476
    Пол:
    Женски
    Јас имам Joie со таков додаток и освен што кога беше помал знаеше да го бутка при ставање (не секогаш) па се мачевме малце, ама сега како поголем научен си е па нема никаков проблем со местењето, ниту пак сум приметила дека го поти летно време. Најголем проблем беше на почеток местењето додека се навика инаку сум презадоволна.
     
    На Lady Leona, Ava.84, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.035
    Пол:
    Женски
    Ние имаме Макси Кози седиште и супер се седиштата. Било кое да земете нема да згрешите.
    Нашето беше за до 4 години. Сега го сменивме со Joie со таков додаток ама го користеме без додатокот зашто е веќе голем и од тоа сме супер задоволни. Кога беше помал го возевме во седиште со таков додаток напред и преплака добар дел од патот. Внука ми исто не го сакаше додатокот па од помала почнаа да ја возат без додатокот што не е баш безбедно ама немаа друга опција.
    Битно е да ги провериш на ADAC за безбедност.
     
    На Sexybaby86, mal.ecka и 0ли им се допаѓа ова.
  13. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.767
    Допаѓања:
    18.246
    Пол:
    Женски
    Се спушта приорито, слободно ко ќе му се смали транспортерот користи го. Screenshot_20210513-092608_Chrome.jpg
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Фала ти ич не ги разбирам
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Јас мора да земам седиште за поголемата. Веќе и е надраснато, ама многу сум неодлучна. Го мислам она на јоие ама не го сретнав во продавница да го видам. На @JoyJoy и верувам на темава и некако не сум решила инаку макси кози ќе беше без мислење.

    Бев гледав и Сајбекс ама таа продавачката Крш, не знаеше нишѕо да ми каже.

    Ве читам, транспортерот се надраснувал на 74, бебе мое ја мина таа граница, ама па не и е мал?! Нозете секако искачаат, ама за главата има место.
     
  16. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.528
    https://www.encimenci.com.mk/sedish...go-i-size-jet-black-15-36-kg-chicco-797995100

    Го имам ова, одличен квалитет е. Удобно, се мести како расте дете.
     
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.214
    Пол:
    Женски
    Јас сум фан на Maxi Cosi, се’ ни се погоди од нив и стварно се топ квалитет и не потат. За големата го земавме ова и сум супер задоволна, ем безбедно е врзана за него, ем раце слободни.
    F4D782A5-FD6B-41CD-92C5-EEAE69401ECA.png
    За малата го имаме ова од поголемата, исто е супер и презадоволна сум.
    99ED86DE-C4C7-4E6B-951F-2B22B865D9E6.png
    Транспортер исто имам на Maxi Cosi (Pebble), многу широк и комотен, го користевме некаде до 10-11 месеци. После ја префрлив во седиште :)
     
    На jarec6, 0ли, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Синко до кај 80 цм се возеше во транспортер.
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Меѓу овие две се мислам. кое ти се чини подобро?
     
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Па може да си тераш со него ако и' е добар.
    Мислам дека зависи од транспортерот. Малиов е 77 cm и уште му е супер, а не е најгоре поместен делот за главата, има уште нагоре да се помести. Ортопедот рече слободно до проодување да го возиме во него и после да земеме седиште 9-36.
    [​IMG]
    Убав е еве доста долго го користиме, максимум, но материјалот го поти, катастрофа е од тој аспект. И тежок е доста, да се искилавиш празен да го носиш, а не па плус и бебе во него :sweat:
     
    Последна измена: 13 мај 2021
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.