Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Ние добивме на поклон многу убаво седиште за во кола, ама од што моментално немаме сеуште потреба од него не сум погледнала од колку кг е за употреба?
   
 2. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  Денес купивме седиште за кола сега со душа чекам да одиме некаде да го пробаме и да уживаме додека се возиме :P
   
 3. auroraa

  auroraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  838
  Ние добивме на подарок [​IMG] од 0-18кг но уште го немаме испробано.
   
 4. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Ние се мислиме да земеме вакво. Кажи ми како сте задоволни, го пробавте ли веќе? Тука читам разни мислења за тоа дека ваквите седишта иако наменети за деца од 0-18, сепак гломазни биле и мало бебенце се губело во нив. Мое мислење е дека се измислени од проста причина да не се фрлаат пари за џабе, кога можеш да искористиш едно да користиш 4 години наместо за 6 месеци да купуваш ново. Па исто е и со количките, нели се наменети да се подесува седиштето, па сигурно не купувате колички на секои 6 месеци? Во секој случај, идеална опција, порано ги немаше, сега се одлична можност да ги искористиш максимално.
   
 5. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.066
  абе мами, и јас гледав седишта,имаме 3 меесци и не можеме да седиме рано е,тука ми нудат оние што се за да е бебуш легнат,ама сам 3 месеци ке го користам и не ми се исплати,прво бебе ми е и не знам како што ај малку совет?
   
 6. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Па за тоа зборев погоре, барај седишта кои се наменети од новороденче до 18 кг. Тие се како и количките, имаат копче за подесување, дури е мало и не седнува се става во лежечка позиција, кога ќе потпорасне и ќе се исправа се мести во полуседечка и на крај во седечка позиција, а бе исто ко со количките. Предноста е во тоа што ќе го искористиш повеќе отколку транспортерот, тој е само за бебиња и за лежечка позиција а вака со седиштето ќе искористиш повеќе, се користат до некаде 4 годишна возраст, после ми се чини се купува некое перниче со кое се дополнува истото седиште. Е сега имаш седишта и кои не се спуштаат во лежека позиција, тие се наменети за поголемки деца, но ти барај си 0+1 група, значи од 0 месеци до некаде 18 кг на детето.
  Ја нудам оваа варијанта затоа што ние сме во план да правиме така, поефтино е, другата варијанта е да купиш транспортер кој се користи само до 6 месечна возраст и после мораш пак да купиш седиште а тоа е секако повеќе фрлање пари. А за седиште секако дека си треба, со закон е регулирано тоа, казни се плаќаат ако те фати цајкан со дете а без седиште или транспортер во кола. А секако ќе патувате некаде некогаш, нели?
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.162
  Ќе си земеш седиште за во кола од 0 до 13 кила. Детето не седи во него и не се плаши ништо нема да му биде, тие се адаптирани за новороденчиња, во цел свет се користат. Бебето мора да е свртено со грб кон патот. Ќерка ми има 11 кила и сеуште и е удобно внатре. До 13 кила не ја мрдам, најголема сигурност има.
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  18
  Мами да ве прашам совет...Другарка ми има бебуш од 9 месеци и никако несака да седне во седиштето за кола....Значи кога и да патуваат на подолги релации неа и се здрвуваат рацете....Како да го навикне совет од некоја со сличен проблем???
   
 9. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.141
  бебулево изгледа не било ставано во транспортер и седиште уште од многу мало па затоа и нема навика да седи на седиштето,ама и за тоа има решение DVD player за во кола,оние што се прикачуваат на самото седиште(на возачкото и сувозачкото) ,цртан филм или некоја детска емисија и милина и за него и за родителите.
   

  Прикачени фајлови:

  • image.jpg
   image.jpg
   Големина на фајлот:
   114,4 KB
   Прегледи:
   147
 10. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.875
  Допаѓања:
  259.133
  Пол:
  Женски
  Nie kupivme pred dva dena sediste za vo kola od enci menci.6990 bese i dobivme 20% popust taka da dojde okolu 5200 den.nameneto e od 0 pa se do 14 kg,i ima antialersgiska navlaka.se nadevam bebus ke sedi vo nego :)
   
 11. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  632
  Има закон точно за тоа.Но ние кога патуввме до Велес не застана полиција и не ни рекоа ништо зашто немаме бидејки син ми нз да седи тој постојано игра трчи и за џабе ке купувам кога веке е 13 кг немам простор да купам немам сопствена кола за да го искористам.А сепак е убаво да си седи детето посебно ем родителот е малку релаксиран додека се вози а вака нема раат.
   
 12. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски
  Мајки еве мое мислење за седиште во кола. Ние прво користевме транспортер за патување некаде до година дена зошто бебчо беше мал па го собираше:) потоа кога купувавме седиште купивме од 0-36 кг зошто демек скрос се спушта па може и бебе да лежи во него ама нема врска. Додека патувавме кога ќе заспиеше син ми ќе го спуштев седиштето на нулта позиција ама не е баш за бебе. Ние го користиме уште и ич не ми е жал за парите ( околу 12000 мкд со попуст го купивме) сакам да кажам дека иако викаат од нула месеци не се залажувајте воопшто не е згодно за мало бебенце. Инаку да, треба од мало да се навикнува после тоа тешко.
   
  На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.141
  и ние купивме прво седиште (0-36) т.е две седишта,па се предомисливме да ги користиме во првите месеци(ги оставивме сега за сега на страна додека се роди па пркне)па купивме транспортери x2( да појаснам дека не станува збор за близнаци :P ,него за во двата автомобила ми требаат посебни транспортери,па потоа седишта) бидејќи дефинитивно попрактично ми изгледа транспортер за новороденче ,да се вади,става од автомобил ,без да се мрцвари бебето,плус нашиве на количка се прикачуваат ,па нема многу трте мрте :P
   
 14. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.396
  Допаѓања:
  4.318
  Vo transporterot si e cucnata i uziva. Stom mm ja zapali kolata stamaa... odma zaspivaa. Jas sedam so nea pozadi. Zdravje i zivi koga ke porasne ke kupime i sediste. Edno za bezbednosta, a drugo oti zakonot taka nalaga.
   
 15. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  47
  јас го добив како подарок кога се роди син ми пред 7 години ама едно 2-3 пати го користев и толку а сега за керка ми го користам каде и да одиме многу е практично и бебето е безбедно
  нашиот транспортер е за 0-12 месеци
   
 16. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.396
  Допаѓања:
  4.318
  Majki ve molam za iskustva i soveti. Naredniot mesec planiram da kupam sediste za kola. Polnime edna godina dr nedela. Razgleduvav i neznam koi se najdobri. Mi treba kvalitetno i udobno sediste oti ko si odime mk patuvame 24h. Mi se bendisaa tie sto se prilagoduvaat i za spienje so se pravat. Dosega vo transporterot se vozime. Iskoristen ni e maksimalno.
   
 17. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.161
  Допаѓања:
  40.431
  Пол:
  Женски
  Пред една недела го земавме ова седиште за во кола, од 9-36 кг. :)
  [​IMG]
   
  На TIGARCE86, ubavka1, leona83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.396
  Допаѓања:
  4.318
  Zadovoöna li si, se pravi li za spienje??
   
  На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  21.863
  Пол:
  Женски
  Maxi cosi Toby . Se spusta vo lezecka pozicija . Idealna za malite posto si spijat dodeka se vozat .
  Nie imame i Maxi Cosi Pearl ama zatoa treba isofix station a za Maxi cosi Toby ne treba.
  @ddevojce kako patuvate so malo dete , sepak pat od 24 chasa e naporen za vozrasnite ne pa za malo dete ...
  jas ovoj pat pak kje letam so dvete deca do Mk . Naporno e 4 chasa da se matkame po aerodromi i shalteri ama za 2 saata let se trpi , alal da vi e
   
 20. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.161
  Допаѓања:
  40.431
  Пол:
  Женски
  Не сме го пробале уште, иначе не се спушта за спиење. Тие што се од 0+ би требало да се спуштаат.