1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.463
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со тебе. И ние имаме со додаток напред , како шанк и е. Посигурно Амин. Или ние се навикнавме . Од 8 мес.ја возам , во седиштето . За потење , не сум забележала конкретно дека е од материјалот , бидејќи ќерка ми се поти , и во раце и на перница ,склетџивка е .
    Screenshot_20210621-002545_Chrome.jpg
     
    На Chantal, WonderGuurl и dunika им се допаѓа ова.
  2. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Јас ептен бев загреана за Maxi Cosi Titan Plus, последната верзија од титан. Со бамбусов штоф е изработено и овозможува терморегулација (битно ми е да не се поти во него). Но, оценките за безбедност од adac ме предомислија. Па Joie Verso го гледав, ама пак слаби оценки.
    @dunika од овие 9-36кг Cybex ов најдобро котира. Гледам неколку модели има, кој поточно е вашиот?
    И ме интересира дали има засебни појаси или со каишот од автомобилот се врзува детето? И за материјалот, не наоѓам посебна летна навлака... па тоа ме кочи
     
  3. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Има ли опција за легната положба, да може да спие во него?
     
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    @WonderGuurl И јас сега во моментов баш Сајбекс ги гледав, ме премислува тој делот напред, некако вака му е претопло, па се плашам да не се поти со додатоков :?: С'клетчија е и плус уште ова нервоза ќе му прави.
    А Титан Про си споредувала во однос на Титан Плус?
     
  5. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Зборувај ми за с'клетџија, ништо не трпи на себе, и мене тој делот ме двоуми. Ама од друга страна, најдобра амортизација при фронтален удар е перничето... исто странично е убаво заштитено детето кога седи.
    Про и плус ги споредував исто, плус има уште еден каиш позади горе, за дополнително да се зацврсти, има неколку додатни перничиња за поголема заштита, climaflow тех. за подобра циркулација на воздухот, за да не му е ниту топло ниту ладно во него.
    Мене ми е исто многу важно да се приспушта да може да спие удобно во него, заради подолги патувања. А гледам Cybex Gold solution s fix, наназад му се навалува главчето кога спие и од сите страни е заштитено.
    Оди па одлучи се:D ова потешко се одбира отколку количка, заради безбедносни аспекти
     
    На dunika, mal.ecka и 0ли им се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Ќути, со месеци замарам по темиве, не можам и не можам да се одлучам |(
    А веќе морам да привршувам со замарањава, извишен е и веќе кај да е нема да може во транспортерот да се вози, а и прооде, па може да го префрлам во седиште.
    Пиши што ќе одлучиш :?:
     
    На kukla21, WonderGuurl и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.035
    Пол:
    Женски
    @Lady Leona истото седиште го имаме само ние го купивме на 4 години и го користиме без shield. Со shield мали деца има послаб рејтоинг на Adac заради тоа што главчето на бебето не е доволно добро поддржамо од вратот на бебето. За поголеми деца (без shield) има супер безбедносни оценки. Седиштето е топ само не е за бебиња. Тоа што вие сте се навикнале не значи ништо во поглед на безбедност.

    @WonderGuurl, @Оли ако имате деца склетџии такви додатоци напред може да не ги сакаат. Нит моето дете, нит внука ми ги сакаа тие уметоците. Јас мојот до 4 години го возев во седиште 0-18 кила (со убаво спуштање и можност да се вози назад подолго време). Од 4 години го возам во седипте 9-36 кила.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.463
    Пол:
    Женски
    Нема таква опција , за спиење !
    Се извлекува седиштето во 3 позиции , можи да се поднавали но не и хоризонтала
     
  9. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    4.934
    Пол:
    Женски
    Не "солам" памет ама за сите што се двоумите мене ова седиште ми се виде топ, од 0-25кг , но секој со различни желби и потреби :) Screenshot_2021-06-19-09-15-22-896_com.android.chrome.jpg
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    која му е оценката на адас?

    пс. сајбекс ништо не наоѓам во Крш. Дали 2-3 има.
     
  11. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    92.648
    Пол:
    Женски
    @WonderGuurl ние го имаме M Fix на Сајбекс,да не те збуни,има и M Fix SL,тоа е без долниот пластичен дел за подесување на позиција.
    Нашево е со опција за спиење/спуштање,затоа и е поскап моделот.
    S-Fix e уште понова генерација,разлика е во ширината на седиштето,перформансите се апсолутно исти.
    Имаш и G-Size најново на Сајбекс,ми се чини со вградени каиши е,иначе другите се прицврстуваат со каишот од кола.
    Материјалот е многу добар,не поти и се пере во машина.
    Околу додатокот,ако имате дете кое е с’клетџија,може да прави проблеми.
    Еве ќерка ми последниов месец урла и кога ја облекувам,а за во седиште е борба,почна да ни го шутира со нозе додатокот,ја нервира,во фаза е кога сака да е флексибилна во движење.а делов некако ко да ја гуши.
    На почетокот го прифати одлично.
    Пробав на повеќе начини да ја убедам,не бива.Телефон само не давам,не би уште сега.

    Јас нарачав и Макси Кози Титан,обичното,има подобри оценки од Про,а и не ми се даваа многу пари.
    Сајбексот ке го ставам во службената кола на м.м,засега ке сум среќна ако е мирна во новово.
    Читав само дека недостаток се кратките каиши,друго се одлично.
    Ке споделам искуство наскоро.
     
    На mal.ecka, 0ли и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  12. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    4.934
    Пол:
    Женски
    не знам, а не знам ни да проверам, ако случајно видиш пиши. kikka boo o'right e седиштето.
     
  13. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    992
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Фала ти за објаснувањето, веќе бев завршила работа, се изначитав вчера па и јас за истото се одлучив :D @0ли
    Споредував најразлични, m fix некако најмногу ги исполнува тие карактеристики што ми се битни
    Ќе видиме како ќе се покаже
    Инаку и синко го фаќа сафра и почнува да се тегни, па пуштам детски песнички, за сега доволно му е само да ги слуша без да гледа во телефон. Не давам да зјапа. И нормално јас да пејам паралелно :D
    Инаку да облекување/соблекување е предизвик, пелена кога му менувам мора да стои, легнување 2 мин што е тоа...!?8)
     
    На dunika и 0ли им се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    И јас имам искуство со штитов на седиштево погоре, не со мое дете туку на старосватицата, беа приморани ново седиште да купуваат зашто малата ни 15 минутни релации неможеше да ги издржи во него, плачеше на цел глас. Дефинитивно не е баш "нај" модел колку и да е безбеден, децата сакаат да им се слободни рацете.
     
    На mal.ecka, dunika и 0ли им се допаѓа ова.
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Тогаш отпаѓа Сајбекс, ама си создадов нова дилема, @JoyJoy е крива :D
    Дали 0-25 и после бустер или од старт 9-36 :?:
    Некако си мислам можеби најдобро е максимум да го возам обратно, секако си седи умен во транспортерот и не се буни, не се тегне и не плаче, темпираме спиење и си дремнува, си игра со ноџиња или играчки, ептен ни се лезет патувањата и ми е страв да не го изреметам тоа.
     
    На mal.ecka и WonderGuurl им се допаѓа ова.
  16. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    7.512
    Пол:
    Женски
    Подобро земи 0-36кг, мислам на тие седишта дека се прави само бустер. Бустер ќе користиш од кај 4-5 години, до тогаш во седиште. Тие што се 9-36 кг не знам дали се навалуваат напред во случај да заспие. Моето е 4г па уште се вози во седиштето 0-25кг.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.035
    Пол:
    Женски
    Бустер е од многу покасно. На 4/5 години сеуште треба седиште.
    Мојот сега има 5 и пол години и е мал за бустер (иако имаме бустер со затегнувач на каишот). Појасот сепак не го фаќа како што треба (односно се мрда) и детето сеуште зане да се измрда во бустерот. Така што бустер евентуално за од дома до градинка, до кај баба и дедо ако се блиску. За сериозно возење седиште треба.
    Мојот го преферира седиштето наспрем бустерот за возење зашто се осеќа посигурен, може да навали глава да спие, не може да се протне под појасот и слично.
     
    На Lady*Bug, 0ли, Chantal и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    8.476
    Пол:
    Женски
    @JoyJoy од колку го возиш во седиште без предниот дел? Мојот 3+ е уште е со предниот дел и не е проблем ама во август ќе патуваме подолго па си мислам жешко да не му е многу, а мислам после 4 може без тој предниот дел. Инаку нас ни е супер тој предниот дел обично си се потпира и си игра на тоа како масичка му е . Ама да кога беше помал имало периоди кога сме го возеле несигурни дали воопшто е добро врзан на пократки релации.
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    ова има многу добра оценка.
    https://www.adac.de/rund-ums-fahrze...dersitztest/details/593/cybex-solution-s-fix/

    И слично на него
    https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/details/695/cybex-solution-s-i-fix/


    го нема тоа напред и има подобра оценка од тоа со напред.
     
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Ги побарав на сајтот на Крш, го има тоа првото, од 3 години нагоре пишува дека е.