1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.371
    Пол:
    Женски
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Има ама горе доле скоро иста цена се. Ако веќе земаш седиште земи си од 0-36 за утре здравје боже уште едно бебе кога ќе имаш ќе си имаш седиште и ќе си е вози во него. А за поголемото ќе си позајмиш само за седење или половно некое ќе купиш. :)
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Ти сакаш да ми заштедиш пари гледам :D
    Веќе купив седиште 9-36, конечно, со месеци не можев да се решам, па се отарасив од мислење за ова :^)
    Транспортерот е голем (0-13 kg), со база е и уште малиов се вози во него свртен обратно, само мене ме фаќаше паника што седиште не сум купила.
    Гледав од Макси Кози, не се сеќавам дали беше до 18 или до 25 килограми, но немаше изофикс и не сакав со база да земам пак.
    Дајбоже да имам уште едно дете, тамам ќе се изнавози и тоа во транспортерот додека дојде време за седиште, камо да имам можнст пак да купувам седишта (fingers)
     
    На kukla21, LivingGlam, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мене па траспортерот дека со каиш се прицврстуваше ми делуваше на многу не стабилно и затоа земав од 0-36 и дека има 3 позиции за легнување. Тие од 9кг мислам дека се фиксни и нема положби за менување.:D
     
  5. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Ова седиште што го зедов има 5 позиции, не е фиксно.
    Ортопедов ме советуваше да не е толкав распонот, да не земам на пример 9-36, туку 9-18 или 9-25 ако најдам. Кога го прашав да земам 0-25, ми рече не се зема 0+ за проодено дете. :?:
     
    На elimkd, kukla21 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Кое го зема Оли? Во план сум да земам и го чекав прегледот кај Антоније ама еве добив инфо од тебе какво препорачува.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Макси Кози Титан Плус зедов.
     
    На LivingGlam, IRBBB и Jana06 им се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Како ти кажале така :D сигурно он знае најдобро.
     
  9. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    А бе си кажале, но не направив така.
    Којзнае кој знае најдобро :D
     
  10. Teo2020

    Teo2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2020
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    До кога треба седиштето да биде свртено обратно?
     
  11. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    2.097
    Пол:
    Женски
    До 6 месеци, после да гледа бебче напред
     
    На Teo2020 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Зависи од седиштето какво е на саото седиште пишува или до кога го собира наназад да се вози зошто е така најбезбедно
     
    На Teo2020 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.033
    Пол:
    Женски
    @Peperutka-bt, @Brpbrp најдолго што може да се вози свртено назад. Препораките по ново се до мимум година дена да се вози свртено назад, најдобро додека убаво не прооди (Во САД до две години н априомер мора назад свртено да биде https://www.verywellfamily.com/how-long-rear-facing-car-seat-293731) . Ова има врска со безбедностан на бебето/детето и можноста за стабилно држење на вратот. На шест месеци дбебето е премало да се вози свртено напред бап заради слабата контрола на мускулите на вратот.
    Јас лично го возев свртен наназад до 15 месеци (прооде убаво на 12), потоа му го свртев седиштето да гледа напред.
     
    На Tiny Love, Teo2020, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    2.097
    Пол:
    Женски
    Јас големата керкичка ја возев во транспортер до 6 месеци завртена наназад, а после тоа во седиште завртена нанапред. Малечката ми е сега 5 месеци, уште во транспортер ја возиме назад свртена, кај и да е ке ја префрлам во седиштето а главата веке си ја држи убаво
     
  15. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.033
    Пол:
    Женски
    ОК ти си знаеш. Јас пишав официјални препораки. За твои деца ти сносиш одговорност.
     
    На mal.ecka, Coco31, Tiny Love и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Amore.Mio

    Amore.Mio Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    686
    До 15 месеци.
     
    На Teo2020 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.274
    Допаѓања:
    4.322
    Пол:
    Женски
    Мамички предложете убаво и безбедно седиште 9-36 или 9-25, ама да има вртење 360 степени, да може да се легнува и буџет до 9000 ден…постои такво или многу барам :^)
     
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.033
    Пол:
    Женски
    Ротирачките седишта се 0+. Такво бара. Само мислам сите се над 9000 ако се добри и тестирани за безбедност.
     
  19. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тие со ротација се од 0,не од 9.
     
  20. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.274
    Допаѓања:
    4.322
    Пол:
    Женски
    Ајде малку подолг пост, малку повеќе се замарам за тематикава можеби отколку што треба ама не сакам да купам небезбедно седиште...

    Значи прашање до искусните мамички, дали поголема цена = поголема безбедност? Бидејќи гледам седишта има од 3000 денари, има од 30 000 денари а на пример разлика многу во смисла на наслони, позиции и друго нема...сигурно материјалот на тоа од 3000 не може да биде ист со тој од 30 илјади ама освен такви работи на што се должи разликата во цена...дали тоа од 3000 е небезбедно? Знам дека постои страна за проверка на безбедноста ама јас пример не можев да се снајдам, конкретно барав за едно седиште од марка Лорели, не ми даваше никакви резултати...

    Ајде пример, да ми дадете препораки за седиште без изофикс, да има поголем наслон односно да се навалува повеќе, бидејќи гледав пример едно од чико премногу малку се навалуваше а ми треба за возење на поголеми релации, не сакам да ми спие детето во стоечка состојба, да има добри оценки за безбедност, а да не е поскапо пример од 9000 ден...Во моево ценето градче имаме само две продавници за бебешки работи, па во едната чекам да добијат за да можам да видам во живо ама би сакала да видам и нешто онлајн...пример гледам едни седишта од Локо кроко има од 5-7 илјади дали пример некоја има искуство, дали се добри...

    Извинете со замарањево ама знам дека долго време се користи и сакам да купам убаво а пред се безбедно седиште
     
    На LivingGlam и Brpbrp им се допаѓа ова.