1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Пред се што бараш дали со изофикс или без, позиции за спиење колку да има, 0+ или 9+ кг бараш. Мене ми по безббедно со изофикс одколку со каиш да се прицврстува како повеќето траспортери.

    Јас имам од Локо Кроко Armadillo се вика седиштето пред 6 месеци го земав бевме до Грција на одмор дете не виде мака искрено супер пројдовме.

    Цената е различна ради наслони, матерјали, со или без изофикс, ротација и нормално брендот го плаќаш.

    Кратко ќе ти го опишам моето седиште.
    Има изофикс
    Се ротира 360 степени
    Обратно свртено е со 4 позиции за навалување
    0+ до 36кг е
    Има додатоци што се вадат
    Не поти и ако се исфлека се чисти со влажна марамица што нема потреба да триеш
    Има повеќе позиции за глава дали беа 5 или повеќе не знам


    Е сега ќе ти ја кажам мааната на седиштето. Се ротира 360 но мора да биде прицврстено позади кај гепекот за шипчето и стегнато при што ако го возиш бебе нанапред и сакаш да го легнеш во 4та позиција(нај навалена за спиење) мора да го попушташ каишот од позади кај гепекот за да го изротираш.

    Кукла имаше ставено од нејзиното седиште Макси Кози од Бебе Хоум 30 000 мислам дека беше на самото седиште има додатна пластика што е прицврстена и не мора да се замараш со каишот бидејќи без проблем ротира 360, а воедно е и безбеден.
    Е сега зависи колкав буџет имаш за да купиш седиште. :)

    Еве ти пример од тоа седиште
    https://bebehome.mk/product/maxi-cosi-аксис-фикс-плус-аутентиц-блек/

    Еве ти го моето
    https://www.lococroco.com/седиште-кikka-boo-armadillo
     
  2. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.274
    Допаѓања:
    4.322
    Пол:
    Женски
    Фала ти на деталниот одговор...

    Значи ми треба без изофикс бидејќи во нашата кола нема можност за изофикс барем така ми кажаа, дека треба да има две дупки во кои влегуваат шипките а кај мене нема...

    прво барав со ротација после сфатив дека не ми треба...ми треба да се навалува седиштето бидејќи често патуваме па да може комотно да спие...

    искрено незнам дали ми треба 0+ или 9+, сеедно ми е, детето е 9 месеци веќе има 9 кила па така може да седи и во едното и во другото
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Барај тогаш седиште со каиши што се прицврстува. Штом патувате често ќе ти треба 360 да ти се врти и со 4 позиции т. е. позициите за спиење нај навалено би било во обратна насока. Додека да прооди се вози во обратна насока на движење.

    Тие со изофикс се поскапи 6000 денари па нагоре., бидејќи тебе не ти треба такво ќе поминеш поефтино.
    https://www.lococroco.com/седиште-kikka-boo-vintage

    И ова би ти завршило работа.
     
    На doubleinfinity му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Грешка си. Децата треба да се свртени со лицето наназад додека не проодат стабилно. Или барем да се движат фатени за мебел, ова е моја одлука ама не е потврдено од ортопед.
    Синко на 6 м имаше 9 кг што не значи дека е спремен за седење нанапред. Тоа 9 кг е барем толку кг да има на возраст кога е спремно детето за седење.
    И јас барав да се навалува за спиење затоа што титан на макси кози кое го меркав има две положби и таа поспуштена не е доволно спуштена за спиење.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.274
    Допаѓања:
    4.322
    Пол:
    Женски
    Не е дека патувањето е толку често ама пример 3 саати до скопје еднаш на два месеци и назад уште 3 саати е сепак пат, па сакам да биде комотно...ми покажаа во продавница едно на чико, се беше супер ама позицијата која се навалуваше беше ништо, можеби 10 сантиментри, затоа барам некое што се навалува повеќе...Фала ти

    А на тие без ротација не може да се вози свртено обратно? јас така и планирам да го возам се дури може, не ни мислев да го возам нанапред...затоа и прашувам што ми треба зошто очигледно не сум доволно информирана,а не реков дека ќе го возам нанапред
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    На Чико седиште што се спушта убаво е Космос ама па не е за крупни деца баш. Не е ни скапо, види го.
     
    На doubleinfinity му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.033
    Пол:
    Женски
    Обично седиштата што се над 9 кг се свртени напред. Тие од 0+ имаат можност да се вртат и назад и напред. Е сега убаво е да се вози свртено наназад се додека е можно (јас моето го возев така до 15 месеци па потоа го свртев, а веќе беше добро прооден што е битно заради контрола на вратни мускули).

    Е сег разликата во цена е и во материјали и во изработка на седишта и слично. Брендовите што ги има на запад се повеќе тестирани. Пример на Adac.de имаш за многу седишта тестови. Проблемот е што локалниве брендови не се тестираат (голем дел од овие овде што се продаваат како Лорели и сличните Бугарски марки). Јас сум секогаш да купам седиште што е тестирано од Адак и има добри оценки. Сег во моемтнво мојов се вози во Joie Traver Shield што има многу добри оценки на Adac (исти како оние на Макси Кози а е прилично поефтино). Е сега на пример во истиот ценовен ранг има и седишта на Chicco ама ниту едно нема добри оценки на Adac.. Мене купувањето седиште ми беше наука. Сакав да го одберам она што е најбезбедно. И сеуште си го возам детето во седиште на скоро 6 години. И ќе го возам додека го собира затоа што безбедноста ми е битна.
     
    На IRBBB, LivingGlam, Mia Fuentes и 2 други им се допаѓа ова.
  8. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.274
    Допаѓања:
    4.322
    Пол:
    Женски
    Е вакво објаснување ми требаше..не ни знаев дека седиштата од 9кг се обично свртени нанапред…Мислење на место, сигурна сум дека ќе им помогне на многу членки кои ги имаат истите прашања како јас :clap:
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.371
    Пол:
    Женски
    Ај да те замолам кажи ми ја страната каде гледаш за безбедност?
     
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.033
    Пол:
    Женски
    adac.de
     
    На kostovaivana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    До кога се вози бебе во кола во транспортер?
     
  12. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    Додека не му излезе главата надвор од него.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    Подобро ли е да се земе "растечко" седиште, пример до 12 год или да се земе до помала возраст, па после друго?

    Дали седиштата со изофикс и општо без изофикс се лесно преносливи и лесно се монтираат од еден во друг автомобил?

    На што треба да се внимава најмногу кога се купува седиште?

    Гледав на страната на ADAC, според тоа што ми е потребно, ми го предлагаат Cybex Sirona SX2 i-Size, тоа е некаде до 4 годишна возраст. Доста висока оценка има на тестовите, го има ли некој седиштево да сподели лично искуство?

    Куп прашања, знам, ама многу се мислам да не згрешам околу изборот на седиште :(
     
  14. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Ние го имаме Cybex Sirona Z i-size и сум задоволна. Исто има висока оцена на ADAC, недостаток е што посебно се купува базата, но цената пак доаѓа како другите Cybex седишта.
    Ако земаш изофикс седиште и сакаш да го менуваш во повеќе автомобили, треба самите автомобили да имаат изофикс инаку нема да можеш да го монтираш.
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  15. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.033
    Пол:
    Женски
    При купување внимавав на безбедност и на тоа како мислам да го користам седиштето.
    Ние имавме на почеток 0-18 кила кое го користевме до 4 години. Имаше посебен додаток за новороденче и неколку нивоа на спуштање дури и кога е свртено нанапред и супер беше за дете да спие при подолг пат. Сега имаме 9-36 кила кое на крај останува како Изофикс бустер. Детево преферира да се вози во седиште наспроти бустер зашто е постегнат кај главата (уште малку ќе има 6 години) Двете се со трета точка на поврзување позади или појас, не како ова што си го ставила со нога.
    Изофикс е побезбедно од обично седиште зашто нема грешки во местење. Само колата мора да има Изофикс (новите секако имаат, дури и едната што ни е од 2007 има). Лесно се преносливи од кола во кола.
    Тие до 12 години не знам какви се.
     
    На Marge и Tiny Love им се допаѓа ова.
  16. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    @Tiny Love @JoyJoy ви благодарам многу на одговорите, сега ми е многу појасно :f: Мислев дека Изофикс има секое возило :tmi::$ Утрово проверивме и едниот автомобил нема. Постојат ли седишта (исто седиште) што би се прицврстувале и со и без Изофикс? Или би требало да се купат две седишта во овој случај?
     
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.033
    Пол:
    Женски
    Обично тие што се изофикс само во кола што има изофикс може да се монтираат. Има некои што се обично седиште на кое може да се докупи Изофикс база, ама не би знаела кои се тие. Никогаш не сум ги гледала опциите без Изофикс.
    Во суштина ако немате Изофикс купете седиште без Изофикс врзување (малку покомплицирано се местат во кола зашто со појасот од колата се прицврстуваат ама ништо страшно).
    Другата опција е дека детето ќе се вози само во една кола а шоферите по потреба ќе се менуваат од кола во кола.
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Dali nekoja go ima recaro sedisteto vo enci menci go imaat? Maz mi go bendisal na glava mi se kacuva a jas ic ne sum gledala sedista jer transporterot mi e do 87cm i se.mislam rano mi e.
     
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.033
    Пол:
    Женски
    Кое Рекаро? Монца ли? Не е лошо за над година и пол (братучетка ми имаат такво). На Adac има оценка 2 и е во зелена зона. Слична оценка на Adac има Joie Traver Shield (1.9) од таа категорија а е прилично поефтино https://topolino.mk/product/sedishte-traver-shield-9-36kg-isosafe-joie/. Ние го имаме Joie и детево го обожава (само никогаш не сме го користеле напред додатокот зашто го купивме над 3 години на детето). Ние го купивме од Енци Менци ама сега таму го нема.
     
    На Pacient srna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Tian elite go gledal sega vidov