1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Lilijan7

    Lilijan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2019
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Дали некој има користено некое од овие две седишта? Би сакале ли да споделите искуство дали сте задоволни?

    Screenshot_2022-02-14-13-55-06-1.png Screenshot_2022-02-14-13-56-53-1.png
     

    Прикачени фајлови:

  2. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    Можеби веќе и си купила седиште, сега видов дека прашањето важело и за мајки што живеат подалеку малку :D Ние земавме од 9 - 18 (група 1), би требало некаде до 4 год да се користи, па после би го смениле со седиште за поголемо дете. Препораките што ги читав и јас, беа дека е подобро такво седиште, па после да се смени, бидејќи наводно "растечките" седишта (тие до 36) некако повеќе се прилагодени за поголемите деца, а имаат некои недостатоци кога се користат за помалите. Далеку од тоа дека се несигурни, ама препораката е таква.
    Ние бевме скроз одлучени за едно седиште, на лице место земавме скроз друго. Излезе дека било битно и какво возило поседуваш, па секое различно пасувало во возилото, дури и на самиот сајт на седиштата бираш какво возило имаш и ти кажува дали е во ред или не за тоа возило (facepalm) Немав поим за ова искрено :D
    Инаку отидовме по Cybex Sirona SX2, се вративме со Britax Römer Dualfix M. И двете се одлични и имаат оценка 2.1 на страната на ADAC.
     
    На Dee*Tee и Tiny Love им се допаѓа ова.
  3. Dee*Tee

    Dee*Tee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    773
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу на убавиот одговор :) Уште не сум земала седиште, а добро е да се знае ова што си го напишала. Јас пак за возилото гледав само дали има или не изофикс, а ова цела наука да ти било :lol: Ќе разгледам тогаш и тоа и плус седиштава што ми ги спомна. Фала уште еднаш :sun:
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  4. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Седиштата што се само со каиши , без исофикс дали доволно цврсто се врзуваат со каишите? Т.е. дали е стабилно?
    Сакам да земам 0+ пошто транспортеров ми е настабилен со каишиве, затоа прашувам.
     
  5. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    5.635
    Пол:
    Женски

    Може ли да ми кажиш од каде ги зема седиштата во Германија си ако не сум грешка , на кој сајт разгледуваше да најдам и јас за колата соодветни мене ми требаат две , синко има годинка и 12кг ќерка ми 5г околу 16кг , и е измеѓу бустер и седиште незнам што е по правилно за неа.
     
  6. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    Конкретно нашето го земавме од BabyWelt Gertshofen, живееме во близина, па отидовме на лице место. Инаку онлајн можеш да разгледаш на baby-walz.de, ги имаат истите модели, имаат и "советник" за да ти помогне за изборот. Ќе ти прикачам линк, што би требало да те однесе директно кај "советникот". Кликаш што ти треба, старосна група, изофикс и слично и ти дава предлози. Се надевам ќе го прикачам како што треба.

    https://www.baby-walz.de/kindersitz-berater/

    Други сајтови на кои можеш да разгледаш - www.babyartikel.de www.babyone.de www.mytoys.de
     
  7. My litle pony

    My litle pony Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    853
    Пол:
    Женски
    И ние имаме столче,сега во зима многу ретко сме ја ставиле.Неколку пати ја имаме ставено и мирна беше не плачеше.
     
  8. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.032
    Пол:
    Женски
    Ако моделот на седиштето одговара на моделот на колата не би требало да е нестабилно. А баш заради вакви проблеми со нестабилност е воведен Изофикс системот.
    Обично добрите производители на седишта имаат проспект со компатибилност на моделите на седишта со моделите на автомобили и за тоа на кои седишта во колата може да се врзе конкретното седиште. Еве на пример вакво нешто: https://fitguide.joiebaby.com/en-GB илиhttps://www.maxi-cosi.com/c/international/car-seat-advisory-tool#/.
    За полокалниве производители добра идеја е да се проба директно во кола да ќе пасува.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Фала мами, секогаш детално објаснуваш. А јас уште во недоумица што да земам.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    @JoyJoy ке може да ми предложиш седиште за автомобил? 2 г и 7 м, пред неколку месеци е измерен 95 цм и 13 кг.
    Новата кола ке има изофикс.
    Барав предлог од макси кози сајтот не ми даде модел. :?:
     
  11. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Ги гледав макси кози титан плус и титан про.
    Грешка модел сум наместила, про ми го дава како предлог.
     
  12. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Јас сум задоволна од про
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Удобно е за спиење? Генерално сака ли да седи во седиште?
     
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.032
    Пол:
    Женски
    @MilaSs12 имаш од Макси Кози Титан или Роди. Има нешто и на Cybex. Ние го имаме Joie Traver. Детево меѓу Травер и Роди кога купувавме сам го одбра Травер. Седна во двете и рече Травер. Тогаш ние кога купувавме го немаше на лагер Титанот.
    Мојов е научен да седи во седиште и сега на 6 години дури бара да седи во седиште. Поудобно му е за спиење отколку само на бустер кога е. Во една кола имаме бустер само, во другата седиштето и сам бара ако патуваме по автопат каде што знае дека може да заспие да одиме со седиштето. Постабилно му ја држи главата. Е сега седиштата за поголеми деца немаат некое којзнае какво спуштање само благо се навалуваат со извлекување на долниот дел на седиштето ама него и тоа му е доволно.
     
    На Tiny Love и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  15. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.841
    Допаѓања:
    7.042
    Пол:
    Женски
    Ние го имаме титан на макси кози. Од прв ден кога го седнавме се во него се вози ептен му се погоди :) и сака да спие во него.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    @JoyJoy


    https://www.adac.de/rund-ums-fahrze...dersitztest/details/655/cybex-solution-b-fix/

    Ова на cybex има одлична оценка, ама е за од 3 години, 15-36 кг и не се спушта.

    подобра од макси кози

    https://www.adac.de/rund-ums-fahrze...ndersitztest/details/622/maxi-cosi-titan-pro/

    И ова има одлична оценка ама не знам дали синко би го сакал,

    https://krs.mk/proizvod/pallas-b-fix-steel-grey/
     
    Последна измена: 27 февруари 2022
  17. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    За двајцата имаме исти. Прво за поголемото купивме. Кога дојде време за купување за малото пак разгледувавме сегде ама ниту едно не ми изгледаше подобро од ова.
    Двајцата си седат без проблем и на кратки релации и на долги со спиење. Кога беа ептен мали и цртани сме пуштале ама тоа не дека седиштето не им чинело
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    2.167
  19. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Sedistevo treba da e do 18 ili 36kg? Gledam ima 9-18 i 9-36 kategorija....ne znam dali treba bas sediste do 36 kg t..e. dali sme obvrzani do taa nekoja vozrast vo sediste da e deteto
     
  20. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Kakvo sediste e podobro da kupam od 0-36kg ili od 9-36kg?
    Bebe mi e 6+meseci skoro 7.500kg e tezok.
    Koi sedista se najdobri i najudobni za bebe spored vas , da mi predlozite nekoe.Bi bilo dobro da mi pratete link ili slika da vidam da razgledam!