1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Kolku sto vidov 0-36 e da ti smeni transporter. Ako veke imate transporter gledaj 9-36
     
    На sikica7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Во нашите закони стои само дека дете до 13 години не смее да се вози на предно седиште, толку од безбедност на децата.
    Ние зедовме до 36, можеш да земеш и до 18, па после бустер е доволно.

    Ако планирате од сега да се вози мора 0+ да е, да се врти во двата правци.
     
    На sikica7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.029
    Пол:
    Женски
    @MilaSs12 последното е добро ама ризикот е дека детето нема да го сака додатокот напред. Можеш до 3 години во сегашното седиште па потоа без додаток (тој секако е за до 3 години, ние нашиот не го искористивме стои така нов).
    @Grungie има конектори седиштетоhttps://www.adac.de/rund-ums-fahrze...ersitztest/details/367/joie-trillo-lx-isofix/ и добра оценка на Adac.
     
    На Grungie и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  4. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    2.167
    Благодарам за одговорот...
    Размислувам што да земам за колата низ град што ја возам,до сега имаше за до 25кг ама веќе му е кнап,има 5 години.
    (Во другата кола што ни е за подолги релации си има посаглам седиште со изофикс)
    Навистина се мислам дали да земам само бустер или цело за до 36 кг...
     
  5. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека за по град ти треба подобро седиште. Тука се случуваат најстрашни сообраќајки. Колку пати само сум видела испокршени автомобили на крстосница, не сакам да мислам што би било да имало дете внатре.
    Скоро едно бебе држено во раце, при транспортер, имаше незгода, ги удрила кола странично, во не толку прометна улица. Бебето летнало и е со потечена глава, ама е добро. Сепак можело и да не биде.
     
  6. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Го има некој ова седиште од Андреј Компани на Чиполино е?
     

    Прикачени фајлови:

  7. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    4.185
    Пол:
    Женски
    Imame sediste kupeno od loco croco - negro isofix. Vo koja pozicija gi vozite bebinjata od 8 meseci? Nas vooopsto ne ni e iskoristeno do Sega beshe vo transporter no veke I e mal sakame da go namestime sedisteto.
     
  8. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Се сомневам дека на бебе од 8 м може да му е мал транспортерот. Колку цм е високо? Главата до каде е?
    Ако ти е седиштето 0-36 тогаш може да го користиш, свертено наназад во најлегната положба.
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    4.185
    Пол:
    Женски
    74 beshe pred 2 nedeli, glavata e podizlezena. Transporterot e 10kg a taa e I poveke. Da 0-36 e. Blagodaram
     
  10. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Нема врска килажата кај транспортер, битна е висината. Деца до 1 година се возат, или барем до 10 м. Синко бил повисок на таа возраст а се возеше во транспортер. Чудно што велиш подизлезена.
     
  11. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    4.769
    Различни транспортери имаат различни препораки до кога може да се возат бебињава во нив.
    Пример, нашиов транспортер е до 75 цм или кога главата ќе биде минимум 2 цм од горниот раб. Ова е наведено во упатството. За се што е над тоа производителот не гарантира за безбедност на користење.
     
    На Kasiopaja221 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.029
    Пол:
    Женски
    @Kaja991 ако е седиштето 0+ тогаш бебето/детето додека не прооди убаво се вози свртено наназад. Потоа може да се сврти да гледа напред.
    @MilaSs12 зависно од моделот и бебиња може да надраснат транспортер. Ако е седиштето 0+ тогаш може од раѓање на нагоре да се користи. Транспортерот не е ништо друго освен седиште за кола за бебиња од 0 до 9, или 15 килограми. Така што седиште 0+ е за сите бебиња од раѓање па нагоре. Јас лично префрлив бебе во седиште 0+ на 2 месеци. Имав и седиште 0-9 кила (познато како транспортер кај нас) ама тоа не беше изофикс и заради безбедност си го префрлив во тоа со изофикс. Внука ми бебешкото седиште го надрасна на нејзини 8 месеци зашто беше долго бебе.
     
    На MilaSs12, Autumn Love и Kasiopaja221 им се допаѓа ова.
  13. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.099
    Допаѓања:
    44.674
    Пол:
    Женски
    Јас купив количка комплет со Maxi Cosi седиште 0+ . Едната го користеше до 10 месеци, другата до 8, зашто веќе имавме друго па одма ја префрливме.
    На двете им висеа ноџињата и не им беше удобно. А и не е баш сигурно.
    Исто така седиштата за во кола имале рок на траење зависно од која марка. Прочитав во упатството конкретно за моделов што го имаме , рокот е 6 години,после тоа нема гаранција дека ќе е 100% сигурно. Валда попуштаат каишите или штознам.
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    4.769
    @JoyJoy
    листајќи ја темава видов дека имаш доста познавање, па би те замолила за помош. Транспортерот кај и да е ќе треба да го замениме со седиште, е сега синко е 7 месеци и сакам што подолго да се вози свртен наназад, минимум 2 години.
    Која категорија би ми препорачала 0-18/25/36?
    Препорака за некое конкретно?
     
  15. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.748
    Допаѓања:
    4.362
    Бебе 3 месеци во транспортер на совозачко смеам да возам по закон? Или да ја оставам позади сама, како правите ако треба сами да излезете? Вака ми е поблиску ако се раскенка да ја закачнам малку, а и ќе ме гледа па валда ќе е помирна.
     
  16. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    2.950
    Законски смееш да возиш бебе/дете на предно седиште, со услов airbag - от да биде исклучен, јас го возам моето така. Ама не знам колку е паметно да ја закачкаш додека возиш, тоа ти си знаеш. Друга опција е, ако го возиш назад, да земеш огледало за да го гледаш.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Si naracav i jas do 36kg,sepak za vo eu drzavi sigurno e do 12 god cim takvi gi pravat...edvaj cekam da mi stigne
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.786
    Допаѓања:
    4.569
    јас ја возам позади, побезбедно ми е некако :)
     
    На Kasiopaja221 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.748
    Допаѓања:
    4.362
    Сами се возите, седи мирна? Убаво си спиеше запалиш ли кола, а сега се решив сами да шетаме и ко за инат почна да е будна па и да се буни. И сега седишта гледам да и е поудобно.
     
  20. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.786
    Допаѓања:
    4.569
    седи мирна, е сеа кога ја носев последен пат во парк се задржавме малце поише не планирано и ми огладне, цел пат плачеше, застанував да и дадам цуцла па ми ја плукаше и така :rofl: на крај кога дојдовме дома се тресев, ама искрено и кога сме со маж ми и ја седам позади со неа а огладнела веќе пак плаче и ништо не ја смирува џабе седам до неа
     
    На Kasiopaja221 му/ѝ се допаѓа ова.