1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.099
    Допаѓања:
    44.674
    Пол:
    Женски
    Јас редовно ги возам назад. До пред 1 месец малото беше завртено наопаку во седиштето и си имав монтирано огледало да ја пратам на ретровизор. Досега немам никаков проблем.
    Сега ја сменав на поголемо седиште и ја свртев нанапред.
    Ако не седи мирна, давај и играчки. Мислам поопасно би било да седи напред, така и тебе ти го одзема вниманието од патот. @Mucika
     
    На Mucika и Anaroz1 им се допаѓа ова.
  2. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.748
    Допаѓања:
    4.362
    Второво сценаријо ме плаши :), ако сте двајца некој стравот ти го држи:D. Ама ај дур не пробаме нема да знаеме(fingers)
     
  3. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.748
    Допаѓања:
    4.362
    Си мислам дека ако ме гледа дека сум до нејзе ќе биде помирна, дека цело време позади сум до нејзе. А ќе пробам и со огледало, да ја оставам сама назад, а јас напред, таман и со маж ми да се видиме ко луѓе :D
     
    На Kasiopaja221 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    29.043
    Пол:
    Женски
    https://www.libertabebecentar.mk/re.../9-36-kg/kinderkraft-carseat-comfort-up-black
    дали некој има искуство со ова седиште?
    Дали постои седиште без изофикс на кое може после да се монтира? Може е глупаво прашањето, но морав да го поставам :lol: ( во случај за некоја година да се земе понова кола со изофикс да остане истото седиште). Планирам да земеме седиште од 9-36кг но без изофикс, ако постои опција како горе што ја наведов уште поубаво :)
    Секако може да ми предложите и други седишта од кои сте задоволни без изофикс. Ви благодарам:)
     
  5. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.786
    Допаѓања:
    4.569
    знам, ама некогаш морам и сама да излагам со нејзе, иначе дефинитивно ми е најлесно да има некој со мене , исто мислам дека напред ако ја ставам ќе ми го одвлекува вниманието, ја имам возено и напред ама за многу кратки релации. пробај престраши се , па ќе кажеш :D
     
    На Mucika и Kasiopaja221 им се допаѓа ова.
  6. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    6.727
    Пол:
    Женски
    Девојки, ќе ве молам предлог за седиште за бебе од 7 месеци?
    Имаме транспортер но воопшто не ми се допаѓа како стои бебето во него, чувствувам дека му е нелагодно а и веќе со ноџињата допира на наслонот на седиштето (нели транспортерот е обратно свртен кон седиштето). Според тоа би сакала да купам седиште, но се двоумам дали да биде од 0 или да земам од 9кг? И до колку кг е доволно да биде, 25, 36?
    Од она што досега читав, добро е да биде со изофикс и да може да биде свртено обратно од правецот на движење. На што друго да се обрне внимание во поглед на безбедност и за поголема комотност за спиење?
     
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.029
    Пол:
    Женски
    @Autumn Love гледам си ме тагнала ама дури сега приметив.
    На таа возраст јас би одела со 0-36 ако најдете убаво седиште за да не мора пак ново да купувате. Тие до 18 кила се до 4 години (имавме такво и веќе на 4 години му беше премало), а реално на детето му треба седиште во кола и по 4 години. Мојов на 6 години не ни сака сега да се откаже од седиште. Сфаќа дека му е поудобно во седиште отколку само во бустер. И на подолги релации сам бара да си седи во седиште. За 0-25 не знам дали има такви. Не сум налетала на нив кога сум купувала седиште.

    Е сега конкретни седиште не знам зашро не знам дали ти треба Изофиокс или не, ама што и да најдеш провери го дали има добри оценки на www.adac.de. Јас би се држела до брендови како Maxi Cosi, Joie, Cybex.
     
    На Autumn Love и Tiny Love им се допаѓа ова.
  8. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.748
    Допаѓања:
    4.362
    Ако бебето има пример 3ипол месеци и 67цм дали да гледам седишта iSize кои викаат од 6+ месеци и 67 цм? Или сепак да ги гледам оние од 45цм 0+ што се?
     
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.029
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш одма да почнеш да го користиш седиштето тогаш мораш да гледаш седишта 0+. Тие од 6+ немаат скроз лежечка положба која треба да се користи до 6 месеци. Бебиња над 6 месеци веќе смеат да седат, до 6 не.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Go kupi sedisteto da mi kazes dali si zadovolna posto i jas go gledam ova sakam da go kupam?
     
  11. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Go ima li kupeno nekoja od vas ova sediste od Bebe Home?
    Bebe Confort EvolveFix Night Black ?!
    Da mi spodelite iskustvo i kako ste zadovolni.
     

    Прикачени фајлови:

  12. laly.k

    laly.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Да го купив и го вратив одма воопшто не сум задоволна. Не е удобно за бебуш.
     
    На sikica7 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Ti blagodaram , znaci da si baram drugo sediste
     
    На laly.k му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.748
    Допаѓања:
    4.362
    Следи долг пост.:D
    Се пуштив во поход на барање седиште. Порано многу патувавме и на долги релации. Па, покрај безбедност сакам и удобно седиште. Бебе е 3 ипол месеци ама е 7,5кг и е 67цм долга, сакам да ја возам свртена назад и до 2 години па и подолго. Ова го потенцирам пошто на некои од седиштава вика после 75цм да се сврти на напред и не знам дали тоа го наведуваат за да не се врти порано или да не е наназад ако е повисоко детето. Или што ако сакам до 4 години да е свртена на назад и е 110цм, а седиштето е до 105цм, дали тие седиштата за поголеми деца се вртат на назад?

    Барам седиште 0+ до 18кг/105цм, не најдов нешто 0-25кг или 0-36кг. Други карактеристики што до сега сметам дека ми се важни: isofix, висока оценка на ADAC, 360 степени ротирачко, степени на навалување свртено и кон напред и кон назад (не знам по колку треба да има), каиш со 5 точки, материјал кој не поти и се одржува лесно, индикатор кој покажува дали е рамно поставено и рок на производство/рок на траење (дали сте проверувале ова на седишта кога сте купувале?). Треба ли да одземам/додадам нешто во карактеристикиве?

    Разгледував онлине во babycenter, bebehome, крш и енци менци, (пренатал не знам што модели имаат) и заклучив дека се сведува на Cybex (некои не можев да ги најдам на ADAC, некои не ги собира во кола па ги тргнав). Ме буни тоа што името на моделот на сајтот на КРШ со официјалниот сајт или кога го проверувам на ADAC не ми се совпаѓаат сите информации: Sirona SX2 i-Size, Sirona Z i-Size, Sirona Z i-Size Plus и Sirona Zi i-Size Plus. На ADAC само првиот модел го има како таков, и има уште еден кој го дава како Sirona Z i-Size + Base Z, другиве модели Z Plus и Zi Plus не ми е јасно кои се, едниот е со база другиот без база. Секако ке прашам и ќе одам да ги видам на лице место, ама дали некој прашувал или земал да сподели искуство? И што мислите помеѓу овие седишта, друг бренд има кај нас да гледам или продавница?

    Оние кои започнуваат потрага да си проверат дали го собира во кола, обично на официјалнте сајтови има форма каде се пишува моделот. Пример кај мене Maxi Cosi AxissFix Air не го собира.

    И една кратка рецензија за Maxi Cosi пошто 100 пати ги прегледав да не пропуштам. Mica и Beryl имаа полоши оценки, Tobi и TobiFix се 9+, Pearl 360 со база 360 која се докупува дополнително e 0+ ама не го најдов на ADAC, Stone го нема на ADAC, Pearl Pro iSize е 6+, AxissFix Air 4+ не ми го собира во кола, AxissFix Plus 4+ и за нијанса послаба оценка од Sirona, aма ќе го видам во живо пред скроз да го тргнам.
     

    Прикачени фајлови:

    • sedista.jpg
      sedista.jpg
      Големина на фајлот:
      166,5 KB
      Прегледи:
      28
    На Autumn Love и Tiny Love им се допаѓа ова.
  15. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Можам да ти кажам за Cybex Sirona Z i-size посебно се купува базата, посебно седиштето. На истата база Size Z одговаараат седиштето Z и транспортерот Cloud Z мислам дека се викаше. Во Крш направиле пакет седиште + база, но можеш да купиш и само седиште ако ја имаш веќе базата претходно од транспортерот.
    Не знам дали ме разбра баш :D
    Јас го земав од Babycenter.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.748
    Допаѓања:
    4.362
    Сефте ќе ми биде сајбексов немам база, се мислам и јас така да искомбинирам. Сега да си распрашам. :D Како си задоволна од седиштето, маневрирање, одржување, комоција, што му е мана? Во Babycenter не сум сигурна дали ја имаа базата ама ќе проверам. Памтиш колку те фати вкупно?
     
  17. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Задоволна сум, малиот му е комотно, претходно во транспортерот му беше тесно и се нервираше. Мене ме нервира некогаш кога е празно седиштето титка дека не е наместено убаво.
    Мислам дека за комплетот платив 31000, некој попуст имаше на седиштето.
     
    На Mucika и Autumn Love им се допаѓа ова.
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.447
    Допаѓања:
    38.751
    Пол:
    Женски
    Од која возраст може да користат бустер, а не седиште? По закон како е?
     
  19. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Mozebi sum dosadna, ama stvarno ne mozam.da se odlucam za sediste kakvo da zemam a i sakam da bide stvarno okej da ne lupam pari zadzabe.
    Go ima li nekoja ova sediste na Joie i dobra firma li se ovie na Joie avtosedistata? Screenshot_20220324-085512_Chrome.jpg
     
  20. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.029
    Пол:
    Женски
    Јас имам Joie седиште и супер сум задоволна. Топ е седиштето. Нашето има и супер оценки на Adac. Ама е за од 9 кила па нагоре. Претходно имавме 0 до 18 кила.

    Ова конкретново не е со толку добра оценка (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/details/642/joie-verso/). Ама главните маани му се заради неправилно поставување на седиштето. Има некоја опција со каиш или со Изофикс да се врзе. Тие што се со каиш секогаш имаат пониски оценки заради лошо местење на седиштето во кола.