1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Nie ko deca ne bevme vrzani pozadi ama valjda nasive nauceni na sedistava ke bidat. Sea te citam si vikam kaj ke sedi vrzano so iili bez buster:D
     
  2. Филотеа

    Филотеа Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Дали кај нас се продаваат некакви навлаки за седиштава кои штитат од прегревање? Неверојатно колку многу се препотува малиот во седиштето.... Не знам дали сите се такви или нашево од Чико не сме го погодиле нешто...
     
  3. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    4.767
    Тоа само од произведувачот да провериш дали има направено и летна навлака за конкретното седиште. Не се препорачува да се става ништо што не е предвидено за седиштето бидејќи не ти гарангираат за безбедноста.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  4. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Исто. Космос го имаме ние. Катастрофа е. За минутка е лом.и со пуштена клима.
    Башка што горе кај главата нрма некој држач/перниче па главата шантра лево десно.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Kako gi nateravte decava u sediste so schield da sedat? Denes probav ne dava da i se stavi toa za ziva glava
     
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.158
    Допаѓања:
    23.312
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.928
    Допаѓања:
    75.584
    Пол:
    Женски
    Зависи за колкаво детенце ти е и колку време ќе го користи. Имам како 4тото (моето е Gator, постар модел ама вака исто изгледа), и тоа веќе после 3г е незгодно дека е повисоко, па нозете им удираат напред во седиште, потешко на тебе ќе ти биде да го седнеш, итн. Јас тоа го користев до кај 2,3г, а после земав ваков тип, кое може да се користи и до поголема возраст (се шири странично и плус се крева кај главата). Ова од Енцименци го начекав на попуст тогаш, ѕирни и таму што има. А вака слично е како ова третото сиво што го имаш ставено. Само не се прави бустер, бустер имам за големиот посебно купен.
     

    Прикачени фајлови:

    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.928
    Допаѓања:
    75.584
    Пол:
    Женски
    Од бебиња и двајцата врзани се возат, па никогаш не ми се бунеле... Како навика им е, дека така треба да биде за да може да се возиме.
     
  9. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.158
    Допаѓања:
    23.312
    Сега годинка ќе полни, уште ја собира удобно во транспортерот, но сакам да земеме седиште, и што подолго може да го користи, тоа подобро.
    А дали знаеш зошто некои седишта имат повеќе форма на транспортер, како четвртиот што го споделив?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.928
    Допаѓања:
    75.584
    Пол:
    Женски
    Па првите 3 ти се за од 9м некаде, нагоре. За бебиња кои веќе цврсто исправено може да седат. А овие како 4тото ти се 0+, може и бебиња да се возат, па се до кај 25кг. Моето мислам не беше по килограми, туку беше 0м+ до 36м. Еве малава иако ми е 17,18кг (4ипол години), во тоа нема баш да ја собере, тесно, кнап ќе и биде...

    Ова 4тото незнам дали има таква опција, ама моето имаше опција дури и наназад да се врзе и како транспортер баш да се користи, а после 6м веќе го свртевме напред..
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.928
    Допаѓања:
    75.584
    Пол:
    Женски
    @MissChievous еве ја малава ми е тука некаде 2г, во такво како 4тото спуштено надоле на 3то ниво. Вака супер е и за дечиња мали што спијат, дека убаво се навалува и нема да им паѓа главчето. Ама пак после 3,4г нема да и е удобно, па после тоа да си земеш друго ќе треба или бустер. Сега на 4г мојава го користи ова лево на сликата кај што е синчето и тоа е како првите три што ги стави, ама се шири и странично, нагоре се крева кај главата. Пак заспива мојава и главата и паѓа во ова дека скроз е право, па перниче околу врат ставаме и до некаде подобро е :D
     

    Прикачени фајлови:

    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.158
    Допаѓања:
    23.312
    @mariz фала на информациите!
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Mojata mislam deka samo od bolnica doma koa si odevme ne se bunese...uste gratis kontrolitd u remedika ne bea projdeni taa vristese u transporterot
     
  14. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.844
    Допаѓања:
    10.346
    Мoделoт oд 5690 планирам да гo земам за внучетo (рoзевo е на счикава) здравjе, сличнo имаат и мoите деца и сум задoвoлна.
    Плус е oд 0 месеци.
     
  15. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    3.778
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакаме да земеме седиште од 0+, па се двоумиме меѓу овие модели, препораки, искуства? Или предлог некој во тој ценовен ранг?
     

    Прикачени фајлови:

  16. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Од овие 3 јас би го одбрала Joie. Другарка го има задоволна е и има солидна оценка на ADAC. Искуство на тие што имаат Chicco, ми имаат речено да не купувам бидејќи многу потело седиштето.
     
    На TheGoldenPeach, Autumn Love и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  17. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Види ги и макси кози.
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.015
    Пол:
    Женски
    @Pacient srna мојот е дете што седи во седиште. До сега само во такво со Shield се бунел. Во ниту едно друго. Два пати сме пробале и никако не сакаше да седи. Двете седишта беа од различни производители во две различни коли што сме изнајмиле и ниту едно не сакаше да прифати. Ако веќе го имате седиштето ќе мора да издржите додека се навикне. Види дали има некои играчки со кои може да игра на горниот дел од додатокот па така да стане поинтересно.

    @TheGoldenPeach од сите три јас би одела со Joie. Обично нив ните седишта имаат добри рејтинзи за безбедност на ADAC. Chicco има многу малку седишта со добри резултати на ADAC. freeOn е локална марка која не се ни тестира на ADAC. Ние кога малиот беше бебе имавме седиште од MaxiCosi за 0 до 4 години, а потоа од Joie што сеуште го користиме (детето има 6 и пол години).
     
    На Pacient srna, TheGoldenPeach, Tiny Love и 2 други им се допаѓа ова.
  19. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    3.778
    Пол:
    Женски
    Фала ви на сите, најверојатно Joie ќе го земиме, се двоумев ради тоа шо нема 360 ротација ама тоа и не е толку важно. Ќе порачуваме онлајн, нема да можеме да го видеме во живо, овие со Isofix одговараат на секоја кола со Isofix така? Да не излезе нешто да не е компатибилно за колата или не?
     
  20. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Повеќето произведители на своите страници имаат опција да провериш компатибилност на седиште и автомобил.
     
    На TheGoldenPeach му/ѝ се допаѓа ова.