1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.725
    Допаѓања:
    39.841
    Пол:
    Женски
    Мислам што каков уред сакаш можеш да го врзеш. Тоа со татко му они прават се :rofl:
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.200
    Пол:
    Женски
    Секако...
    Особено важно е што има звучник :rofl:
     
  3. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.435
    Допаѓања:
    11.042
    Пол:
    Женски
    И јас се секирав за тоа затоа бевме прво јас и маж ми го гледавме, па бевме и со него да бидам сигурна дека ќе му се свиѓа. Он обожава таква боја и мислам само заради тоа го прифати инаку е саклетџија, не трпи ништо. Каишот ептен малку го фаќа на врат, уште не е толку висок ама ти викам за низ град само и он си го трга ако му смета.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    8.985
    Пол:
    Женски
    Mojata ne go sakase bas,stom go trgnav nema maka da sedi. Ne cekav 105cm po upatstvo gledam ne i smeta na vrat si tera bez problem
     
  5. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.276
    Допаѓања:
    6.494
    Пол:
    Женски
    Извини што улетувам, зошто е битна година на производство на седиште?
    Благодарам
     
  6. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.509
    Допаѓања:
    3.900
    Пластиката, гумата со тек на време ја губи еластичноста и не е со иста безбедност како на почеток. Некои брендови покрај дата на производство си ставаат и рок на траење на седиштата.
     
    На Coco31, Tiny Love, Snowflake92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    За дете од 4 год дали законски е бустер или сеуште седиште? Не седи веќе во седиштето, па подобро да ставам бустер да не зафаќа простор детското седиште.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Седиште. Бустер само ако има висина од 120 см и над тоа, заради појасот, оти со него се врзува. Појасот треба да поминува на градите, кај пониски деца на бустер е повисоко поставен, затоа ќе морате со седиште. 120 см отприлика накај 6+ години достигаат, може и порано ако е повисоко детето, ама генерално тука некаде е.
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.276
    Допаѓања:
    6.494
    Пол:
    Женски
    Тотално се пореметив со изборот на седиште за во кола и колку ни е уствари оскуден.
    Joie Stage или everystages дали има некој и дали знае каде може да се најде кај нас?
    Го видов joie i spin 360, сакав и сајбекс сироната да го видам ама не сум била до бебе центар а во крш немаа..
    Ме замислија и овие како најпродавани и препорачувани се во Србија и имаат некој дабл тест за безбедност…
    Не истражував точно каков, ама во групите кај што гледав им се ептен користени..
     
  10. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.509
    Допаѓања:
    3.900
    Сите седишта имаат тест за безбедност, јас им верувам, посебно на овие од еу. Adac прави тестови дополнителни на кој дава оценка која е ирелевантна ако седиштето не го користиш правилно. Safeintheseat е профил на инстаграм и жената има сертификат за безбедност, до сега не сум приметила да спомнала нешто околу оценка или тестови за безбедност, тоа што цело време посочува е правилна инсталација, дата на производство и свртено кон назад, овие 3 јас би ги издвоила како најважни за најголема безбедност, иако го бирав јас моето по адац, џабе е висока оцена ако не го користиш исправно.
    Не се преоптоварувај гледај ги тие 3 работи и одбери кое има функционалности што ти требаат, како ротација, навалување, материјал, одржување, перење и сл.
    Joie е убав бренд, кај нас версо знам дека го има ова што го бараш мислам нема.
     
    На Anaksunamoon, Doktor F и Tiny Love им се допаѓа ова.
  11. MyMala

    MyMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    1.542
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Има ли некоја искуство со ова седиште ? IMG_4682.jpeg
     
  12. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    1.960
    Допаѓања:
    9.831
    Пол:
    Женски
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.703
    Допаѓања:
    12.808
    Со изофикс тие што се имаат највеќе безбедност разликата е што треба да гледаш да има повеќе за навалување и да ти се врти седиштето 360 да е практично за вадење и ставање на дете. Искрено јас од Локо кроко го имам армадиљо супер е и матерјалот ми се свиѓа што и да ти искапе не мора да го переш одма со влажна излегува, е сега маана како и на премногу седишта е што имаат каиш што се закачува позади и истиот тој кога ќе го затегнеш да биде цврсто не може да го вртиш треба да го попушташ, додека оние што се како со адаптер па да го ставиш седиштето така се поврзани што ем е прицврстено ем можеш 360 без проблем да го вртиш :)
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Ај совет, вие со 2 деца од кои едно бебе го транспортер и едно на бустер, како се организирате. Имаме голема кола, пространа ама јас за жива глава не можам да седам на средина, не ни е згодно ич, а и за влагање ми е терсене. Го врзувате ли успешно транспортерот во средина ако е поставено.

    Исто и за рачката од транспортерот, дали ја спуштате нанапред кога го ставате или останува, гледав видеа каде што баш беше напоменато ова, дека при удар дополнително превенира удар рачката ако е спуштена кон седиште.
     
  15. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.128
    Допаѓања:
    32.985
    Пол:
    Женски
    А зошто не седиш напред на совозачко седиште?
     
  16. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    41.131
    Пол:
    Женски
    Искрено мене во средина да е транспортерот,не ми е баш најбезбедно.
    Јас секогаш си седам напред, досега сум немала проблем. Имам деца спијачи, да не чујат клучеви од кола ,одма кома се :D
     
    На dromka, Coco31 и IRBBB им се допаѓа ова.
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.703
    Допаѓања:
    12.808
    На средина ни под разно да е бебе. Ќе го ставиш позади каде што треба и рачката се спушта за не дај боже при удар да не се залепи целосно транспортерот позади за седиште. Каде и да одите на кратко сте па подобро е напред да седиш ти, а децата позади.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.725
    Допаѓања:
    39.841
    Пол:
    Женски
    Ние сме со две седишта и шанса нема да ме собере назад, па од прв ден се сами позади. За бебе ставивме ретровизорче. Ако плаче секако мора да застанеме. За сега успешно се возиме. За одмор малку беше критично, ама сепак успешно се извозевме со неколку застанувања
     
    На dromka и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Оти имам бебе атеншн сикер, тоа да не му тргнеш поглед на 1 секунда.
    Пишав погоре, 1 минута да не го погледнам ќе се увреди и плачки имаме. Не за да седи, си седи, нема гајле, ама да го гледаш и да го занимаваш.

    Искрено и јас сакам да го гледам, посигурно ми е така, па ќе си се теснам во средина, јбг. Љуби га мајка цел е на мене, муабетчија и смешно, а го погледнеш осмехот и одма спремен за муабет.
     
  20. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.128
    Допаѓања:
    32.985
    Пол:
    Женски
    Ако седат со брат му назад заедно, поголемиот не можи да го анимира?
    Ако баш немаш избор, тоа е, ќе седиш на средина.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.