1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    Имам макси кози количка и џои седиште ист материјал имаат :)
     
  2. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Можеби и они имаат различни. Јас едно што видов на махи кози незнам што модел беше не запамтив ме одушеви во материјалот за разлика од другите. Ама цената не ми одговара и не го ни земав во обзир и затоа не ни запамтив кој модел беше.
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас имам од Локо кроко Armadillo убаво е се али поти секако предноста му е што и да се истури лесно се брише со влажна марамица и се излага не мора да го вадиш па да переш. Второто ми е од Тополино I Move матерјалот вака е подобар ќе видиме летоска како ќе биде вака океј ми делува. Али ако мислиш за на пат да не поти треба во кола фолии на стакла да ставиш и клима да постигне за да не биде воопшто испотен. Особено ако одиш со кола на плажа седиштето секако треба да го покриваш зошто ќе биде претопло.
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    Ние имамe Joie седиште од кое детево не сака да се откаже на негови 8 години (за деца над 3 години). Сите деца што ќe седнат на пат подолг од пола саат заспиваат во него. За цената се супер квалитетни и со супер оценки на ADAC тестовите. Претходно имавме MaxiCosi (0-18 кила) и исти се материјалите.

    Инаку за бирање седиште ADAC тест е репер за безбедност (ако ви е тоа битно).
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Секако дека ми е битно да е безбедно, ама и буџетот ми е битен.
    Инаку кое Јoie го имате? Цената колку му е?
     
  6. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    https://topolino.mk/product/sedishte-traver-shield-9-36kg-isosafe-joie/ ова го имаме ама без shield за над 3 години (https://joiebaby.com/en/signature-i-traver-i-size-booster-seat#color=71) Купено пред 4 години. Сега не знам дали кај нас го има.
     
  7. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Фала на инфо ама мене ми треба за во обратен смер на движење на возилото.
     
  8. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    Кај нас за жал освен сајбексот сирона тапа се со други седишта 0+ што имаат добра оцена на адац :( така беше пред 2 години, не верувам дека нешто се сменило.
     
  9. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Мила и да ги има соленки им се цените за тие 0+ што го имаат тој плус тест. Не секој може да си приушти такво седиште. И јас би сакала да му купам Britax Romer ама за жал немам 40-50 илјади да дадам за седиште.
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    Има само кај нас не ги носат, џои има седишта со топ оцени по 300 350 еур и не ги носат кај нас, не ми е јасно зошто.
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Истите седишта кај нас ќе коштаат повеќе, во тоа сум сигурна. Седиште на Graco во германија е дупло и повеќе поефтино.
     
  12. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    96
    Мајки, мислење за Joie i 360 XL (0-36)kg или пак joie i360 дали има користено? многу ми е важно да е по стандарди за безбедност, постоечкиот транспортер на макси кози од количката веќе му е кнап па е време да се префрлиме. Или можеби ако некоја од вас има предлог за слично на ова погоре, ве молам да ми кажете мислење. Фала ви
     
  13. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    Еве ги тие што ги има на адац од џои, не знам дали точно ќе ти го отвори линкот. Ако навлегуваш многу, секогаш седиштата односно транспортерите за бебиња се најбезбедни, па после се оние 0 до 18кг па на крај седиштата 0 до 36кг. Овие модели не можев да ги најдам има многу подмодели. Оценката секако не ја формира само безбедноста, туку и начинот на иснтлација, можноста да се згреши при врзување, типот на материјалот, видикот од седиште и сл. Треба да ги расчачкаш и да видиш. Конкретно седиштето од џои што има највисока оцена, а е за тодлери, не за бебиња, нема опција за вртење кон напред, затоа што тоа и е најбезбедна позиција. Јас сакав да ја имам опцијата, иако еве ја 2г и 3м уште е свртена кон назад, никогаш не била кон напред, и го земав истото седиште само што се врти 360. Ама ни едното ни другото ги нема во мк.
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    96
    Јас планирам од Грција да ги земам, поефтини се од тука, двата модели. Премногу читав, ем оценките им се добри, со стандарди, практичност и слично. Решена сум да земам еден од овие, само не знам дали ќе се искористи максимално седиштето баш до 36кг.
     
  15. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    https://www.adac.de/rund-ums-fahrze...rsitztest/marken/joie/joie-i-spin-360-id-640/ тестот на Adac му е со супер оценка. Јас има друго седиште а Joie купено исто откако прерасна едно МаксиКоси и супер искуство имам со брендот
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    И јас земав од гр. Call me crazy се јавував и да ми проверат дата на производство, не сакав старо седиште. Си земав такс фри и супер цена излезе. Немам искуство за овие до 36, јас ја гледав оцената, а тие се претежно до 18. Исто со тек на време пластиката и гумата се амортизираат од самото стоење и влијае на безбедност, па не сакав исто седиште да користи подолго од 4 год.
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    7.107
    Пол:
    Женски
    Сите седишта 0-36 имаат сопствени појаси до 18 кг и потоа се користи како бустер со наслон. Има група на фб еве линк можеш да прашаш советничките ќе ти одговорат.
    https://www.facebook.com/groups/1333949660140378/?ref=share&mibextid=adzO7l
    Буквално сите информации за одредено седиште ќе ти ги дадат врз основа на тоа колку месеци е дете кила и висина.
    Инаку од Јоie најдобро оценети се every stage fx и R129
     
    Последна измена: 26 февруари 2024
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 1001Ana1001

    1001Ana1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2022
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    96

    Фала ви мајки многу!
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kateruna

    Kateruna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2020
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    845
    Пол:
    Женски
  20. APM

    APM Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас има патувано со авион со седиште за во кола на кое што има налепница дека е одобрено за употреба во авион и ако да со кој модел о од каде е купено?