1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Dan.ata

    Dan.ata Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2022
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некоја од вас има седиште за автомобил без изофикс? Ве молам за предлог, благодарам.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.438
    Пол:
    Женски
    Често читам овде дека децата не ви седат во седиште,дека плачат.Па ги вадите и чувате во скут.Денеска да не беше ќерка ми во седиште врзана не знам како ќе завршеше се.На семафор не удри кола залетана позади.Ударот беше прилично силен,се низ кола се разлета.По ниедна цена не дозволувајте детето да ви седи надвор од седиште.
     
    На Калатеа, Antebellum, mariz и 22 други им се допаѓа ова.
  3. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.855
    Допаѓања:
    6.018
    Пол:
    Женски
    Се растресов читајќи те. Мило ми е што сте добри. :l:
     
    На Miss666 и joy1 им се допаѓа ова.
  4. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.976
    Допаѓања:
    21.484
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека сте добро, знам дека стресот е огромен.

    Ова е нешто што не можам да им го објаснам на сите околу мене.
    Не познавам некој кој ги вози децата како што треба освен еден другар.
    Мојата е 6ипол и се вози во бустер низ град, нормално врзана.
    Сега кога ќе одиме на пат ќе и го ставам седиштето зошто е до 36 кг, од причина да може да спие зошто со бустерот паѓа на страна.
    Или ако има некој трик кажете.
    Иначе мене ми се има десено, трга маж од паркинг, значи 5-10км/ч дали вози, ради кола пред нас нагло кочи, јас уште не стигнав појас да ставам значи, летнав од седиште скроз со газ и малце среќа удрив во шалтабла. Ама газот скроз ми летна надвор од седиште, и тоа со 64кг, а замисли дете од 20-30....
     
    На Momichka, MilaSs12 и joy1 им се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    Добро е што се добро се завршило.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    Во потрага сум по седиште и од тоа што има кај нас на пазаров, се мислам помеѓу Cybex Sirona и Maxi Cosi Titan Pro. Добредојдени се искуства и предлози за некое друго седиште што можеби не сум го земала предвид.
    Исто, ако имате предлог за некое што може да се најде во Солун и тоа би било опција.

    Во меѓувреме барам и седиште за во втората кола, со тоа што тоа ќе биде некоја солидна буџет френдли варијанта пошто беба поретко се вози таму и секогаш станува збор за градска вожња, а не за отворен пат. За ова па ич не знам што да гледам, па ако сте задоволни од нешто би ценела препораки.
     
  7. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    3.643
    Cybex-от го гледавме и ние, ама со базата доаѓаше премногу, скоро 550 еур. Мислам дека базата беше и поскапа од самото седиште, бидејќи е ротирачка. И јас се залетав по ротирачките седишта, ама во салонот продавачката ми вика искрено не би ти препорачала, значително го скратува времето на користење на седиштето бидејќи самата база е помасивна. Вика иако седиштето е до 4 години, ретко кое 4 годишно дете може да седи со толку мал простор за нозете.

    Јас се мислам за BeSafe izi Modular до 18кг, некако најмногу ми се допадна.

    Тука секоја година има ранг листа на најдобри седишта, Сајбексот е на 9то место. Види за нешто поефитни пари Britax Max -Safe pro или Britax Romer Swingfix.
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    Супер, фала ти многу. И двата бренда што ми ги предложи ги има во Солун, ќе ги разгледам дефинитивно.

    Може да споделиш линк каде гледаш? Јас исто гледав во 2023 како одела ранг листата според ADAC тестирање, од сите седишта што ги има кај нас Сајбексот беше меѓу подобрите, затоа натаму ми отиде изборот. Плус дека се ротира.

    Ортопедот инсистира да се вози во спротивна насока до стабилно проодување, ќерка ми уште не оди, а транспортерот има уште 1-2 см пред да почне да штрчи главчето. Башка и кај нозете веќе е кнап. И оттука и дилемата дали да ротира или не.
     
  9. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    3.643
    Ќе ти ја испратам листата. Тука викаат да се возат во спротивна насока што е можно подолго, и после 4 год дури.
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    Joie ги има во Солун и некои од нивните модели имаат подобри оцени од сајбекс. Едно од седиштата со најдобра оцена е на џои кое воопшто не се врти напред.
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Nie imame cybex od golemite palas g valjda bese. Ok e komotno i e ama od stranicite plastikata se pododlepi posle 1.5god koristenje,a treba da tera 10god. Me nervira ova loso izgleda i mislam ne bi trebalo taka da se desava. Razbiram sonce go pece i se toa ama pak nekako ocekuvav poveke. Imam i kolicka i transporter od niv tie si se top ama sedistevo nekako me razocara da treba da go lepam
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Како патувате со две деца-две седишта? Често патуваме јас исто така сум назад.
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    5.128
    Decata pozadi ti napred.
     
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Кога беа помали јас седев позади во средина, па постепено почнав да се преместувам напред на пократките патувања. Сега седам напред, не прават проблем.
     
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.553
    Допаѓања:
    52.155
    Пол:
    Женски
    Децата позади јас напред ,се што им треба им подавам јас и немаме гајле.
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.901
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Напред седам и јас. И да сакам назад едвај газот ми го собира :drunk:. До сега само еднаш принудно се возев назад цела искривена дека малото заоѓаше, а моравме некако да стигнеме дома.
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.852
    Допаѓања:
    122.891
    Напред :)
     
  18. Филотеа

    Филотеа Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    768
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Дали користите перничиња за придржување на главата на детето (за поголемите седишта зборувам), додека спие? Од кога го променивме седиштето, кога и да заспие син ми, секогаш главата му паѓа нанапред и изгледа дека може така да се повреди. Читав дека има различни ставови во врска со перничињата, па ме интересира какво е вашето искуство?
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Од оваа причина земав седишта што се од 0 до 36кг и за големиот и за малата. Зошто напред кога е свртен се подеаува за 1 ниво да се навали па така главата не паѓа напред, а за перниче не знам колку би било практично искрено штом не е нешто што не оди со седиштето заедно најверојатно не е океј.
     
  20. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    Колкаво е детето? Ако е во соодветно седиште и соодветно подесено нема да се повреди иако му паѓа главата напред и ние седнати да заспиеме напред ни оди главата. Не знам каде би го ставила перничето за да не му паѓа главата напред. Јас сум против екстра додатоци во седиштето кои не се наменети за него, тие може да направат поголема штета.
     
    На Филотеа, JoyJoy и Tiny Love им се допаѓа ова.