1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

  1. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    А бустер смее да се користи од 4 години? Мислам дека ќе немам друга опција за големиот, двете седишта се доста широки и мислам дека само бустер ќе можам да сместам меѓу нив мада и за тоа ќе треба да измерам.

    Ја прочитав @joy1 погоре, мило ми е што сте добри. И јас се почесто гледам бебиња зад волан, на мотор. На наши пријатели им се случи малата да им ја крене рачната во возење, среќа не иделе брзо и кога удрила во шофершајбната помина со модрица. А тргнале по сладолед буквално на 100м и као ајде што може да се деси…а се дешава кога најмалку очекуваш.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    За бустер мислам дека е битна висината и тежината на детенцето, како седи на него и најбитно како поминува каишот за закопчување, да не го сече/дави.
    Мислам дека некаде сретнав податок за најмала возраст 4-5 години, тежина најмалку 20кг и висина 110цм.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    Ако е доволно високо. Опција ти е и бебе напред во транспортер со изгасено перниче, а ти позади, па да одложиш колку толку седење во бустер ако нема висина.
     
    На JoyJoy и Skyler им се допаѓа ова.
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Смее само види ја висината на каишот. Кај бекои коли можеш да го наместиш пониско каишот кај некои е фиксен. Опција за повеќе простор само како што ти кажаа бебе напред со транспортер, а вие позади со големото.
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    Освен ако не е особено крупно детето на 4 години нема да му биде удобно на бустер. Појасот ќе го дави (ние имаме бустер што има како опција да го придржува каишот и пак му беше неудобно. За кратки патувања може, ама за подолги јас не би).

    Не знам дали ти е опција ама со две седишта ти седиш напред деца позади. Имаш огледалца за да го гледаш бебето.
     
  6. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Просечно расне во висина значи не би било опција.
    Јас сега седам напред ама за третото дете кога ќе се роди прашувам. Колку и да ми е шубе, опцијата со транспортерот напред наједноставна доаѓа. А таман стигнав напред да седам, пак позади ќе ме пратат :D
     
    На Tiny Love и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    Честитки за новата бременост. Со лесно до крај.
    За три седишта позади треба колата да има опција за три седишта (не сите имаат). Нашитр две на пример назад имаат Изофикс само на све седишта, за средниот дел во самото упатство на колата е наведено дека не е за седиште. Е сега на едната кола на совозачко седиште има изофикс. Кога ќе се стави седиште автоматски се исклучува воздушното перниче. Така што и тоа е безбедно место за седиште (само бебешко свртено спротивно на правец на движење). Или поскапа опџија да смените кола (пример моноволуменци како Ц4 Пикасо - позади се 3 фотељи).
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Мислам дека и кај нас позади има изофикс за две зашто тој средниот дел може и да се спушти како потпирач. Баш ќе видам на совозачкото како е.
    Фала ти, само убавини да се враќаат.
     
  9. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    335
    од каде точно во грција купувате вакви работи?
     
  10. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.359
    Ова конкретно од leto го земав.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.625
    Допаѓања:
    6.329
    Пол:
    Женски
    Едино да си купиш кола со 7 седишта :D
     
  12. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Тоа е идејата на маж ми ама мене ми е жал за оваа, една година ја имаме ич не ми се дава.
     
  13. MisDila

    MisDila Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2024
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Препорака за седиште за во автомобил? На што треба да внимавам кога купувам?
     
  14. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.438
    Допаѓања:
    7.276
    Пол:
    Женски
    Мене пресудно ми беше да се врти 360 степени.
    Кога седам со нејзе позади ја вртам накај мене, кога возам напред а кога ја вадам од кола ја вртам накај вратата.
    Тоа за мене искрено беше пресудно.
    Со релаксаторот се измачив, ќе заспие у раце не можам да ја ставам, спие како ќе ја извадам од кола итн…
     
    На MisDila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    Како што спомнале погоре, да се врти 360°, плус јас сакав и да е со изофикс бидејќи многу поедноставно ми беше отколку со каиш, да се навалува малку за во случај ако заспие, да може да го користи барем докај 3-4год.
    Ова беше мислам се, јас и плус барав да има добра оцена на adac.
     
    На H.VAGA, Tiny Love и MisDila им се допаѓа ова.
  16. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.764
    Пол:
    Женски
    Какво седиште имате? :) Гледам дека слични барања имаме па затоа :)
     
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.765
    Допаѓања:
    29.995
    Пол:
    Женски
    Да биде безбедно за бебето/детето. Тоа е најбитно. За секое седиште што ќе го видиш проверувај како е оценето на Adac.de. Не сите седишта имаат добри оценки. Некои од брендовите што се продаваат кај нас не се ни проверуваат од Adac.
    Ако колата има опција за Изофикс, гледај седиштето да е Изофикс зашто полесно се мести и побезбедно е. Исто така провери дали седиштето е соодветно за моделот на колата што ја имаш. Подобрите поизводители на седишта имаат на веб пребарувачи каде што можеш да провериш дали добро (безбедно) може да се намести во кола.

    Потоа види дали сакаш седиште што опрафаќа повеќе возрасти и се прилагодува како детето расте (0-18/36 кила) или ќе купуваш различни седишта (пример прво она 0-9/15 кила кај нас познато како транспортер па потоа некое од година дена до 36 кила). Поновите седишта не одат дури ни по килажа туку по висина на дете, зашто за безбедност висината е побитна според нови сознанија.
     
    На Lavender13 и MisDila им се допаѓа ова.
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    Maxi Cosi Assisfix :)
     
    На Thinkerbell. му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.764
    Пол:
    Женски
    Се мислев меѓу макси и сајбекс. Фала ти :)
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски