1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посесивноста на родителите кон децата

Дискусија во 'Дете' започната од kiki_riki, 6 мај 2018.

  1. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Не се разбираме.
    Против сум да го поттикнуваме индивидуализмот од најмала возраст, додека не се обидеме и повеќе пати ако е потребно, да ги научиме општоприфатените правила.
    Детето не е секогаш наша подобра верзија, иако тежнееме да биде.
    Должни сме да му пружиме од се, а и од она што не ни се допаѓа, па нека бира.
    Посесивни сме ако го поддржуваме да биде само свое и на мама и тато, од најмала возраст.
    И да, трауми од премногу дружење не постојат, не верувам во тоа.
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Да, не се разбираме. Јас мислам дека индивидуалноста нема ништо заедничко со посесивноста на родителот, за што нели и е темава. Дури и да го оставиш се само што сака да прави, не значи дека си посесивен родител. Можеш да не го усмеруваш, ама да го оставаш со баба му и дедо му по цел ден.
    Некако не мислам дека ќе се разбереме.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Јас маки мачев до 4 годишна возраст. Не тоа што детето беше приврзано за мене туку што јас не можев да го оставам и да се одделам од него. Дури ни на маж ми не му верував за да можам само со него да го оставам па да не правиме муабет за друго. На неполни 4 години почнав да одам на работа плачев и на секои 15мин се јавував да зборувам со детето додека еднаш само не ми рече ај не ми досаѓај толку. Тогаш сватив дека тоа веќе може без мене. Инаку претходно и во WC да одев тоа по мене идеше.
     
    На Dalia93 и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас пак сум против шаблонизам. Против тоа да ги претопуваме децата во еден калап по наша мерка или мерка на општеството. Јас сум за да се почитува индивидуалноста на секој човек од најмала возраст и да му се даде шанса на некој доколку има поразличен дух и слух.
    Особено не сакам шаблонизам во нашево општество. За мене пред се' е почитување на индивидуалноста и карактерот. Сметам дека само на ваков начин дете може да израсне во психички здрава личност.

    За вториот болд веќе се согласувам. Точно, наше е да понудиме. Ама детето ако не сака нешто значи дека тоа е неговиот избор во моментот. Нема потреба со сила да ги туркаме работите. Можеби понатаму ќе смени. Зошто да форсирам нешто и да му го кршам карактерот кога е најкревок?

    Ова веќе е надвор од темата, ама сакав да искоментирам.
     
    На glosipgirl, Jas!, SV1911 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Нешто најпогрешно што може да направите на дете, е да го терате на присилна "социјализација". Или ќе створи уште поголем отпор или ќе седи со деца/луѓе заради желбата на родителите, а притоа нема да му биде убаво, и во таа "социјализација", пак ќе се чувствува осамено. Мене никој не ми го одбира друштвото (зборувам за приватен живот), не гледам зошто би го правела тоа на детето, ако не сака. И под индивидуалност не сметам дека детето треба да прави што сака, си има друг термин за тоа. На пр. треба само да одбере со која играчка сака да си игра, со кое дете сака да се дружи, на определена возраст ќе почне да одбира и гардероба итн. Наша работа е да ги насочуваме правилно, но под насочување не се мисли на забрани и наредби. Давањето опции е еден вид насочување, а тие ќе се чувствуваат убаво и сигурно дека носат одлука за нешто. Децата само еднаш ќе бидат деца, после цел живот ќе мора да бидат опкружени со деца и луѓе што не им одговараат, почнувајќи од градинка, школо до работно место итн.
     
    На SV1911, tina-63, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека е грешка да не се потикнува детето на социјализација, ние како единки фукнионираме како дел од општеството. Јас пример сум многу срамежлива личност и ако во нешто сметам дека згрешиле моите е тоа што не се потрудиле да ме подбутнат што се вика да си ги надминам моите бариери.

    Смешно е да се споредувате вие како возрасни со кој сакате да се дружите... Мене ми требаше време да се прилагодам и тоа бааѓи, зборев тивко ,не гледав у очи, збор не пуштав во ново друштво... а сето тоа е затоа што од мала не сум ги надминала тие препреки.
     
    На marchi-cool, iki26, sonuvana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Има разлика помеѓу поттикнување и терање сосила. Јас можам да предложам, ама ако детето не сака, не гледам причина зошто би го форсирала. Мојата философија е дека треба да ги научиме сами, од мали нозе, да расудуваат кои деца или луѓе им одговараат, а кои не. А тоа со срамежливоста е и карактер. Јас цел живот сум опкружена со деца, што братучеди, што другари и другарки на брат ми, па пак сум била срамежлива. Со тек на годините, го надминав и тоа. Сама и без форсирање од страна на моите.
     
    На SV1911, sofi2107, RAF Camora и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Се мислев дали да пишам, имам нешто да додадам за оној дел што не е баш околу посесивноста на родителите како што гласи насловот, туку форсирањето на социјализацијата кај децата.
    Не можам повеќе да се согласам со Реин, zuto и NarCis@, и премногу ми е драго што со одминувањето на времето расте свесноста и информираноста на родителите за вакви работи.

    Далеку сум од родител, но лично сум била како дете едно од оние затворените и отповеќе „туркани“ да се дружат, поточно од мајка ми која е целосно спротивна во поглед на екстровертноста од мене и ден денес - и тоа дури и ради реда со деца на познаници, за коишто и самата била свесна дека немам никаква допирна точка со нив.
    Свесна сум дека било со добра намера, но дали ми било одбивно и незгодно тогаш? Да, и тоа како - и не го сметам за правилен метод кој јас би го правела на моето дете.

    Секако дека социјализацијата е важна, создадени сме како општествени суштества за да се дружиме уште од најмали нозе и секако дека еден родител треба да реагира при асоцијалност, уште повеќе се подразбира дека е погрешна посесивноста, презаштитеноста и изолацијата од страна на родителите.
    Ама секое дете не може да се здружува со врсници кои првпат ги гледа на лулашки како претходно да ги знае 100 години, и тоа НЕ Е асоцијалност, ниту е нешто загрижувачко.

    Родителот треба да му помогне на детето соодветно со срамежливоста и социјалната анксиозност, но не и да го прави она што не е и да го турка секаде каде што и не припаѓа.
    Интровертноста е дел од карактерот кој не треба да се менува и „поправа“. А во општествово кое е отсекогаш креирано така да им е поудобно на отворени, па дури и нападни индивидуи - ваквите личности треба уште од дома и од мали да се научат од најблиските да се прифатат себеси, за после да може да ги прифатат и почитуваат и другите околу нив.
     
    Последна измена: 8 мај 2018
    На Bozica1980, Jas!, SV1911 и 8 други им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    И јас бев такво дете. Моите ме туркаа со сила, секогаш оди баци се со овој, оној, поздрави се, дружи се со деца, колку само ги мразев тие моменти. Па тука следуваше засрамување, каква си дива, па невоспитана... Мислиш тоа ми помогна? Не, еве ден денес сум чудна за поздравување, најбанален пример, секогаш се разминувам со другиот во намерата за поздравување. Не знам small talk да направам и тешко ми е да се спријателам. Ама и карактерот ми е таков. Моите би можеле да го олеснат тоа со нежен поттик, не насилен и не со засрамување кое секогаш има лош ефект. Затоа и реков дека треба да се делува според детето, нема универзален калап за воспитување, но нешто што е присилно нема да делува никогаш позитивно.
     
    На Jas!, WarriorAngel, SV1911 и 7 други им се допаѓа ова.
  10. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Се сложувам дека треба да се делува според детето, не да се присилува да се дружи со некој туку да му се помогне дури ако детето дава отпор. Пример се сеќавам дека бев на државен натпревар во детско одмаралиште во Охрид, требаше да спијам две вечери со 8 девојчиња во соба што не ги знам и се жалев дека не сакам да одам поради тоа и оп решението на моите беше дека тие ќе дојдат и ќе ме земат да спијам со нив во хотел. :^) Јас вистина освоив прво место, ама децата таму се дружеа и верувам имале незаборавни спомени... Муабетот е дека треба да се даде поттик, не знам какво ќе биде моето дете ама ќе се потрудам да не го заштитувам толку, некогаш човек треба да излезе од комфорната зона за да се опушти со тек на време...
     
    На Jas! и sonuvana им се допаѓа ова.
  11. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога детето ќе не чуе да кажеме за него дека е специфично и осетливо и дека поради тоа не мора да учествува во вообичаени активности, даваме потврда за некаков страв, кој веќе постои во него.
    А само треба да го поттикнеме и со можност со што помалку драма. Со доверба и сигурност дека тоа може да го направи тоа што му изгледа страшно во тој момент. Тоа не е присила, туку љубов.
    Инсистирање на карактер и индивидуалност кај мало дете, кое учи и впива, е посесивност, бидејќи денес е модерно да се психологизира, за се и сешто.
    И не дека немаат карактер од најмали нозе, но ајде тогаш нека не одат во школо, не мораат ни да се исчешлаат ни облечат и уште што не..
     
    На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Или ќе ти кажеле дека мора да одиш сама, па ако не ти се погодело друштвото и си седела осамена неколку дена, пак ќе беа виновни. Никогаш не можеш да знаеш како би завршиле овие приказни :) Еве од мое искуство, најповлечено дете и без никакво терање на присилна социјализација, сега сум прилично комуникативна и опуштена, се разбира во друштва кои мене ми одговараат.
     
    На SV1911 и RainBow им се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Пак го протуркуваш тоа со индивидуалноста, а навистина врска нема со посесивност. Повеќе би имало смисла да е некој вид на незаинтересираност, да не му се помага на никаков начин на детето, отколку посесивност. Нема смисла муабетот навистина. И кој на детето би му викал дека е осетливо? Сигурно тоа нема да му го речам, за мене е тоа исто форма на засрамување на детето. Еј ти многу осетливо, вакво такво. Се гради самодоверба и на поинаков начин. Некогаш доволно е да знае детето дека секогаш има поддршка од родителите.
    Не е модерно да се психологизира за се и сешто туку денеска повеќе знаеме за психологијата на децата, што е супер и треба да ги искористиме тие информации. Ако не па да тераме така со сила и викање, сигурно имало повеќе успех. Ќе ги присилиме и ќе ја искорениме срамежливоста од нив и крај! Има да бидат такви како што замислило општеството по секоја цена, комуникативни со сите, ведри, дружељубиви, секогаш насмеани.
    Не можеш да знаеш да знаеш дали ако те турнеле ќе ти било добро или поради твојата срамежливост ќе било уште полошо, па ќе си викала зашто те пратиле со децата, а не си сакала да одиш, пак они криви.
     
    На Jas!, SV1911, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  14. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Не ни мислев дека директно и токму ти ќе му речеш, иако многумина и кажуваат и со добра намера, разговарајќи и објаснувајќи му на детето, од можеби моментална негова слабост, прават карактерна особина.
    А тоа сеуште гради карактер и му требаат правилни примери.
    Децата слушаат наши разговори, умеат и мисли да ни прочитаат, бараат потврда за своите постапки.
    Па ако и преќутно му одобриме што стоело на страна, додека другите си играле, ако не му кажеме дека е правилно и тоа да им се придружи, може да помисли дека му одобруваме, дека неговото за него е правилно, од било која причина.
    А всушност сме некаде горди на било каков знак на индивидуалност на сопственото дете, поради тоа и поврзувам со посесивност.
    И секако дека не мислам дека треба да го присилуваме со закани или условување, туку со јасно усмерување, како кога го учиме да измие заби, држи нож и виљушка...
    Карактерот и индивидуалноста ќе испливаат подоцна, откако ќе му ги покажеме сите најнормални нешта, особено оние кои можеби нам лично ни се неприфатливи.
    Тоа е љубов, дај му се.
    Потурни го и кога ти е страв и мислиш дека не може.
    Немој да се закачиш за моментална некоја негова слабост, дај му ја твојата снага, наместо посесивно да го штитиш и оправдуваш.
    Здраво и право дете може се, ние себично ги презаштитуваме, измислувајќи, одобрувајќи им најразлични моментални постапки.
    Децата секогаш пробаат и не тестираат, а ние обично од најдобра намера им наштетуваме, им ускратуваме нешта што им припаѓаат.
     
    На Jas!, An-na и mimiiiii им се допаѓа ова.
  15. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Не ми е намерата да раскажувам приказни и да судам дали биле криви или не. Само сакав да посочам пример како не се остава детето само да се снајде, Моите родители имаа таков пристап што често знаечеше и да ги направат работите за мене место да ме остават сама да се помачам. Јас за ништо не ги обвинувам нема родител кој не греши иако со најдобра намера.

    Секој со своето мислење ама социјалните вештини се битни и те како во животот, а се стекнуваат најлесно од најмали нозе. Велиш опуштена си во друштва кои ти одоговараат, и јас во такви друшта сум опуштена може да се рече и превише. Ама сепак сум „awkward“ кога се работи за нови луѓе и да не секогаш сме во друштво што ни одговара... Така да не би рекла дека не е битно детето да развива социјални вештини.
     
    На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Ама никој овде не кажува дека не е важно детето да се социјализира. Туку да не се наметнува од најмали нозе со кого да си игра и кај кого да оди, ако тоа не сака. Ќерка ми не си игра со секое дете, и не сметам дека тоа не е во ред. Си игра со оние деца кои се блиску карактерно, или имаат заеднички интереси. Исто не сака кога ѝ се приближуваат непознати и ја штипкаат по образ или ѝ се обраќаат. Мене тоа ми е во ред. Од една страна треба да ја учам дека не е убаво така да реагира (нели, дива е, лоша е и сл.), а утре да ја учам дека не треба да зборува со непознати, заради нејзина безбедност. Така само ги збунуваме децата. Пак ќе кажам, едно е да поттикнеш и да знаеш што му одговара на детето, каков вид на дружба, небитно дали со деца или возрасни, а друго е да му правиш да се чувствува лошо, затоа што не сака да си игра или да биде слободно пред други деца. Тоа ако не прави дополнителна несигурност и фрустрации, не знам што прави. Детето баш тогаш се чувствува поинакво и дека нешто не е со него во ред, затоа што тоа не е по општо прифатените стандарди за однесување во нашето општество. Од мали ги учиме со сите да се дружат, а после кога ќе потпораснат, им забрануваме да одат таму со тој, ваму со таа...
    А што се однесува до опуштеноста, јас сум опуштена и со нови луѓе, ако ми одговараат. Може да ги знам и со години, ама пак да ми биде неудобно, затоа што се разидуваме во секој поглед, дали карактерно, интелектуално и сл. Мене тоа ми е сосема во ред. Па не сме се собрале сите срамежливи во една група и ни е супер.
     
    На Jas!, Annath, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.