1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посетување кафичи во време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од The Saturdays, 11 септември 2020.

?

Дали имате седнато на кафе?

 1. Да

  147 глас(а)
  78,6%
 2. Не

  40 глас(а)
  21,4%
 1. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  1.872
  Пол:
  Женски
  Дали од кога отворија кафичите имате седнато на кафе со вашите пријатели, роднини, колеги ? Дали мислите дека се почитуваат мерките во кафичите и дали е голема шансата да се заразите таму ?
   
 2. ginger

  ginger Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  120
  Од март до денес воопшто не сум седнала ни во кафич ни во ресторан.
  Не знам каде и како се почитуваат мерки и навистина ми беше страв.
  Од друга страна ми се плаче колку ми се оди, нарочито сега кога ни се очистија гужвиве во Охрид.
  Покрај тоа воопшто во овај период не сум се видела со никого од пријатели.
  За вечер ме викаат на кафе, навистина сум цел ден во дилема дали да седнам или не...
   
  На edna_malecka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  1.872
  Пол:
  Женски
  Како сакаш, ако одиш пиј со цевка, јас неколку пати имам седнато, првиот пат првите неколку минути не знаев како да се однесувам што се вели зборот, не сакав дури да се потпрам на столчето, но после се опуштив и баш убаво ми дојде, келнерите воглавно се со маски, но дистанцата помалку се почитува.
  Сепак треба да научиме да живееме со вирусот, ова ќе трае уште кузнај колку време ,а само со седење дома го слабееме имунитетот.
   
  На SURF, edna_malecka и Mrs.Precious им се допаѓа ова.
 4. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  2.262
  Пол:
  Женски
  Секој ден по минимум еднаш од кога отворија.
   
  На najjacha, elimkd, Izaabella и 3 други им се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  32.749
  Допаѓања:
  260.172
  Ни еднаш.
  А претходно одевме барем еднаш неделно на ручек.... башка кафичи.
   
  На edna_malecka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.843
  Допаѓања:
  18.824
  Пол:
  Женски
  Да, откако ги отворија кафичите имаме одено неколку пати со другарките на кафе. Но, после тоа почна да се шпекулира дека еден келнер од кафичот бил заразен а и општо почна повеќе да се шири корона вирусот и од тогаш немаме одено скоро повеќе од два месеци.
   
 7. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  2.966
  Допаѓања:
  19.613
  Пол:
  Женски
  Да стално кога имаме слободно време одиме по можност надвор да не е внатре. Има дезинфекција во секоја маса и сите келнери се со маски
   
 8. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.213
  Допаѓања:
  48.025
  Пол:
  Женски
  Да, имам седено повеќе пати со дм и со пријатели. Најмногу со тројца луѓе на маса башка од мене. Со истите со кои бев во контакт и за време на карантинот. :)
  Не ми е многу страв бидејќи од почетокот на пандемијата тука имало само 3-4 случаеви кои се излечени.
  Сепак сметам дека треба да има некаква контрола бидејќи приметив дека нема иста дистанца меѓу масите како што имаше ко ги отворија. Не знам како е на други места ама тука контрола нема поминато од јуни ако не се лажам.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 9. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  4.743
  Допаѓања:
  46.214
  Пол:
  Женски
  Могу малку одам, до сега дали 5 пати сум била.
  Обично со дечко ми одам, ама периодов имаме многу обврски и немаме време да одеме.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 10. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.398
  Допаѓања:
  61.123
  Кај мене не е променето ништо.
  И пред ситуацијава ги посетував два-три пати неделно, најчесто за денско кафе или за ручек или вечера со најблиските и пријателите. Истото го практикувам и сега.
   
  На martiiinna, SURF, The Saturdays и 3 други им се допаѓа ова.
 11. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.229
  Допаѓања:
  18.019
  Пол:
  Женски
  Често посетувам вакви места, исто како кога немаше корона.Одам од сам старт, откако ги отворија повторно. Не сум ги променила навиките.
   
  На SURF и The Saturdays им се допаѓа ова.
 12. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  7.977
  Пол:
  Женски
  Исто како и пред корона.
  За ресторани, еднаш неделно седнувам.
  Кафич скоро секој ден. Другарка работи на шанк, редовно дремам таму кога е таа на смена.
   
  На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.167
  Допаѓања:
  9.725
  Пол:
  Женски
  Одам ама 3-4 пати во месецот само.
  Него, кога бев седната пред некое време, келнерот додека ме прашуваше што сакам да пијам, немаше маска и многу "течно" зборуваше (плукаше кога зборува). Се згрозив и од тогаш веќе немам седнато таму, среќа не беше заразен. :puke:
   
 14. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.180
  Допаѓања:
  6.740
  Пол:
  Женски
  Само два пати. Еднаш во друг град каде тогаш немаше заразени, и сега викендов. Ок, масите беа на дистанца, келнерите кој со маска под нос, кој на врат,рацете не знам колку им се чисти со оглед што фаќаат пари. И најјакото беше што свадба имаше. Си изнадојдоа едно 50луѓе сите без маски, невеста и зет, гушкање бацување. Не знам кој им дозволи свадби да прават. Кога почна тоа нас веднаш да не нема. Гледам полни си се кафичите. Реално на сите ни се оди, ама искрено јас не би пак. Цело време под стрес, само дезинфицирам деца,раце и ексик. Ќе си пијам кафе во двор.
   
  На tinka-mace и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  8.646
  Пол:
  Женски
  Исто како и пред вирусот што си одев, сега повторно исто си одам, си функционирам најнормално како и да не постои вирус.

  Мене не ми е јасно како само на фемина има волку принципиелни личности што не седнуваат по кафичи и ресторани, а кога и да излезам кафичите и рестораните се преполни, маса не може да најдеш да седнеш и во други градови кога сум одела и сегде е иста ситуацијата, поготово тинејџерите се тепаат за маса, ти стојат над глава и чекаат да допиеш пијачка да станеш и да ја фатат масата.
   
  На elimkd, Glowy, SURF и 10 други им се допаѓа ова.
 16. Tinkerbell11

  Tinkerbell11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2019
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  1.666
  Пол:
  Женски
  Безброј пати сме седнале во кафич или ресторант. Некаде се почитуват мерките некаде не. Обавезно на секоја маса е имало средство за дезинфекција и јас по навика оти си носам паломи истурам од средството и сама си избришам со палома. Мора да се научеме да живееме со вирусо, бидејќи не се знае до кога ќе трае а и не можеме вечно да седеме дома затворени.
   
  На SURF, tina2018 и The Saturdays им се допаѓа ова.
 17. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  9.289
  Допаѓања:
  79.490
  Пол:
  Женски
  Ко што одевме претходно, така и сега, по 3-4 пати неделно, на кафе или ручек/вечера.
  Не сум параноична, на почеток бев по стресена не одев воопшто, сега се опуштив.
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  6.095
  Допаѓања:
  29.695
  Пол:
  Женски
  Немам седнато од почетокот на март. :|
   
  На Mishela, ohlalalala, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  13.860
  Пол:
  Женски
  Како се седи на кафе? :rofl:
  Со превртена чаша/филџан или со дигнат? :rofl::rofl::rofl:
   
 20. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.971
  Пол:
  Женски
  7-8 пати вкупно од отварањето на кафичите и рестораните до сега.
  Искрено, на почетокот ми беше шубе затоа што имаше ненормални гужви и не сакав да се пикам. Ама отидов неколку пати со другарки, дечко и фамилијата.
  Ниеднаш не било тоа во кафич со многу народ, баш напротив - со повеќето празни маси околу мене.

  Сфатив дека немам некоја голема потреба од такви излегувања, поготово не во лето кога можам да седам надвор и да уживам во природата.