1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен пат кога сте поминале цел ден без шминка

Дискусија во 'Лице' започната од Chocoholic, 15 декември 2011.

  1. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Понделникот, вторникот и средата немав воопшто шминка ставено, иначе стасавам само малку шминка :)
     
  2. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Денес, вчера, завчера и последните три месеци со исклучок на петоците :)
     
  3. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Вчера, денес, утре...
    Во главно се шминкам по потреба, односно доколку негде излегувам а сакам да бидам средена.
    Бидејќи ретко кога одам на факултет ретко и се шминкам, најчесто се шминкам кога излегувам од дома, но тоа да биде некое апла излегување, на кафе, во диско, на слава и сл.
    За докај мајка ми, до кај другарки, за кај на Петко другари ретко кога се шминкам.

    Иако да бидам искрена некогаш знам и кога сум дома да си се поднашминкам, пудра, маскара, руменило и малце лабело, но тоа е ретко, најчесто доколку очекувам гости.

    Не ми е проблем да бидам без шминка, но сепак сакам да се шминкам, кога на пример ќе облечам нешто во кое се чуствувам убаво, некако не целосно се чуствувам ако не се нашминкам, башка и сепак поубава се осеќам кога имам шминка на себе.
     
  4. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Па секогаш кога излегувам ставам шминка, освен за до продавница, у комшии, на цигара евентуално (летно време). Преку ден ставам минимална шминка, само пудра, маскара, и малку руж. И лабело во краен случај, друго ништо посебно. За вечерно излегување, малку поударно идам тогаш. :D
    Ставам туш горе, доле моливче и многу ми се допаѓа кога ми ги истакнува моите лепи плаво-зелени очи. :wasntme: Маскара секако, руж, и може кармин. Сјај не користам, и не обичам многу.


    Во краен случај немам потреба од шминка во смисла дека имам мн. исфрлано лице, митесери и сл.
    Ставам пудра зошто сум мн. бледа, таков ми е светол тенот, и не обичам да излезам негде без пудра. За другото ако ми текне. Иначе, да чукнам во дрво, имам мн. чисто лице. Едино црнките кои ги имам во пределот на носот ми сметаа малце, али се справувам со нив некако.

    Лепо се осечам додека имам шминка на мене. :makeup:
     
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ве молам да се задржите на темата, како што е насловот,веќе има тема lice/bez-sminka-t5958/, може и во таа тема да се пообјасни за колку време би издржале без шминка, впрочем како што е и самата тема.
     
  6. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    Денес, цел ден :D После кој знае колку време си го одморив лицето, не дека премногу се шминкам, ама од култура спрема другите кога излегувам, сакам да сум средена :)
     
  7. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Среќа што барем очите си ги измив сабајле :lol: денеска немам грам шминка на лицето.Чудо
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден беше, ни креонот не можев да си го најдам, единото шминкало што го користам. |(
     
  9. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Јас само кога сум дома сум без шминка...Во недела највеќе :)
    Имам многу бледо лице и ако не ставам пудра незнам исто како да сум болна или не ми е арно.
     
  10. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Денес, вчера, завчера.. во последно време ретко кога ставам шминка.
     
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Кога не одам никаде, кога седам дома и учам, многу нормално дека седам без шминка. Нека ми подиши малку лицето, затоа што инаку секогаш се шминкам. Едно време повеќе се шминкав, сега гледам да ставам понежна шминка, барем за преку ден.

    Цимерките ми се чудат како станувам насабајле да се шминкам, барем 1 час порано од времето кога треба да испаднам, ама па не ми се испаѓа така, без шминка. Како тепач се чувствувам. :D Признавам дека во четвртокот ми пукна филмот, затоа што учев претходната вечер, гледав ГГ до два и пол ноќта, а требаше да претрчам, буквално, до факултет во 8 сабајле и ставив само пудро и руменило. :D

    Последен пат, кога поминав цел ден без шминка, бешеееее во неделата, а и викендов мислам дека ќе го преседам без шминка и со книги околу мене.
     
    На crazylady и Trendafilka им се допаѓа ова.
  12. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Денес, вчера, завчера... За мене вистинското прашања е кога последен пат сте биле со шминка :D
     
    На Bozica1980 и marama им се допаѓа ова.
  13. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Во Понеделникот, никаде не отидов, цел ден дома без шминка одмор малку :!:
     
  14. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Денес, вчера, завчера :?: Речиси цела недела не сум ставила ни грам шминка на себе, не излегував не знам каде, па и не сакав да се шлакам за џабе :) Ама затоа наредниве денови ќе надокнадам, секој ден имам за каде да се шминкам :)
     
  15. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Скоро секоја недела сум без грам шминка.. не ми е потребна..
    Па и обично ставам секогаш по малку :)
     
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Вчера... не, лажам, вчера имав само пудра и руменило, бев на забар и кога прска тоа водичето за чистење, мава некогаш директива у око, па се лишив од маскарата.
    Денес... веќе сум нашминкана, си го чекам либето. :makeup:
    Во принцип не поминува ден без шминка кај мене.
    Барем пудра, руменило и сјај, ако ништо друго.
    Ептен треба да сум болна или цел ден да не мрднам од дома, па да бидам натурална.
    Тогаш имам втриено и масло во косата и шетам како некое наврнато маче.
    :)
     
  17. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Минатиот викенд заклучно со среда, четврток и денес. :)
     
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Вчера...
    Едноставно ми беше доста од иритацијата на очите поради седењето во зачадена просторија со 0% шанси за луФтирање.
     
  19. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Вчера, бидејќи цел ден си го преседев дома..А изгледа и денес ќе го поминам денов во кревет и без шминка.. :)
     
  20. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Завчера.... Не бев никаде посебно освен дома и на трчање....