1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    5.095
    Baby mama 2008

    Занимлива комедија,настаните се одвиват некако пребрзо за мои вкусови.Но убаво да се погледне во некое дожливо неделно поладне :D Кејт триесети седум годишна успешна жена со кариера, но нејзиниот најголем сон е да стане мајка.По неколку неуспешни обиди за вештачко оплодување нејзината мајка и сестра ја советуват да си најде сурогат мајка и ... Натаму погледнете го да не ви го расипам изненадувањето :D
     

    Прикачени фајлови:

    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.705
    Допаѓања:
    24.316
    Пол:
    Женски
    Machete Kills
    [​IMG]
    Роберт Родригез, заедно со Тарантино ми се омилени режисери, баш поради несекојдневниот стил на правење филмови, специфичната кинематографија, и фактот што имаат карактеристична актерска екипа. Родригез е режисер на овој филм, но го спомнав и Тарантино бидејќи си се другарчиња и работат по ист принцип. Како и да е, да се вратам на филмов...
    Како што кажав специфично режиран, акција-комедија, да се раскаже е просто невозможно, секој со секого се бркаше, сите сакаа да го фатат Мачете... Приказната почна со нарко картели во Мексико, заврши со сцени во вселената. Каша попара е сценариото, ама како што кажав ги обожавам филмовите на Родригез, така да и овој не е исклучок.
    Кога на ова ќе се додаде мојата симпатија Amber Heard... = добро поминати два часа.
    Останатата актерска екипа се состои од Danny Trejo, Mel Gibson, Antonio Banderas, Sofia Vergara, дури и Лејди Гага...
    I liked it.
     
  3. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Frozen 2013 (aнимиран филм)
    [​IMG]
    10/10 Преубав филм,анимиран филм,уживав со секоја минута гледајќи го.
    Краток опис
    Две сестри коишто растат заедно со родителите инаку принцези оддеднаш ќе се оддалечат една од друга во моментот кога едната од нив ќе свати дека има некои чудни способности..која што во кралството ќе направи да владее зима,поради тие околности ќе избега а нејзината сестра (ана) ќе оди да ја бара со момче кое ќе го сретне на тој пат.
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    About time
    [​IMG]

    Интересна романтична комедија, се работи за тоа како во една фамилија мажите имаат моќ да патуваат назад во времето и со тоа можат да променат некои несакни ситуации, но секое менување на нештата си има и свои последици.
     
    На lunicka и Elennaa им се допаѓа ова.
  5. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    The Wolf of Wall Street (2013)

    Филмот е базиран на вистинска приказна за брокерот Џордан Белфорт, за неговото воздигнување и успесите на берзата кои го прават многу богат, но и неговиот пад до дното кој вклучува криминал и корупција, а и проблеми со федералните агенти. Одличен е филмот, но според мене, премногу долг.
    Одлична глума на Леонардо Ди Каприо.
     

    Прикачени фајлови:

    • MV5BMjIxM.jpg
      MV5BMjIxM.jpg
      Големина на фајлот:
      91,6 KB
      Прегледи:
      272
    На Skyfall му/ѝ се допаѓа ова.
  6. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    НЕМАМ КОМЕНТАР .... 10/10 :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

  7. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.038
    Catch Me If You Can
    [​IMG]
    Јас, жими мајка, се претворам во еден од најголемите фанови на Дикаприо. Прекраснотии живи, каков извонреден глумец.
    Филмов е апсолутен погодок, не дека би очекувала нешто друго од Спилберг, Леонардо и Том Хенкс, заедно.
    Приказната е за неверојатно интелегентно момче, бега од дома и неколку години успева да се провлече низ Америка и Европа фалсификувајки чекови и работејки секакви професии за да ја прикрие проневерата од четири милиони долари.

    Вистинска приказна, прочепкав малку и дознав дека до ден денешен човеков е ангажиран од ФБИ помагајќи им да фатат фалсификувачи и има заработено милиони и милиони од најголемите светски банки така што ги дизајнирал нивните чекови така да е скоро невозможно да се фалсификуваат.

    Штета што ги укинаа чековите, филмов дефинитивно дава инспирација. :geek:
    10/10, без размислување.
     
    На jovanovska94, Trnche, Skyfall и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Zodiac
    [​IMG]

    Искрено залудно си потрошив 2 ипол саати и више.. Го гледав само ради Џејк и Роберт Дауни Џуниор и дека гледам режисер e истиот од se7en , и си викам филмов нема никаква утка. И така си блеев саат ипол а буквално филмов не мрда од мртва точка, дејството е тотално хаотично, само некои безвезе натрупани сцени и не му ја сфатив улогава на Џејк во филмов и така уште си се чудам како го сумираа филмов во последните 4,5 минути. :^)
    Инаку се работи за сериски убиец кој се претставува како Зодијак и им испраќа писма на сите медиуми и на полицијата каде го признава секое убиство, го опишува и им се заканува со уште жртви доколку не ги исполнат неговите желби.
    5/10
     
  9. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Last Vegas (2013)

    Добро е филмчето, а уште подобар е изборот на актерската екипа, е па можело да се прави ергенска вечер и на 70 години :D
     

    Прикачени фајлови:

    На Divajn, sweetgirl358, EMoonlight и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    The Spectacular Now 2013
    [​IMG]

    Го дочекав и го изгледав. Го гледав ми се чини во Unique летоска, ми остана во глава и сега го изгледав и не зажалив. Предобар е. Тинејџерски е, но преубава приказна.

    Се работи за момче и девојче. Нивната приказна, нивната љубов. Момчето е најпознато во школото, а девојчето е повлечено мирно, не е од големите. Меѓу нив се раѓа љубов, чиста и искрена. Времето кое го минуваат заедно е скапоцено, супер искористено. Од мене чиста 10-ка. Уживав час и половина.

    Актерскава екипа воопшто не ми беше позната, претпоставувам свежи актери, но многу си одговараа. Незнам, дали до глумата, но ја имаше таа хемија меѓу нив. Девојката e Shailene Woodley. Мене искрено ми е преубава, уф, неможам да и се изнагледам.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    - Mary & Max -

    Откако видов дека lunicka го гледала,решив и јас да го гледам.
    Дефинитивно нешто најчудно до сега што сум гледала,ама сепак убаво.Кога почнав да го гледам се чувствував и јас толку чудно и мислев дали да престанам да го гледам,но имаше нешто што ме натера да продолжам да гледам.Интересна приказна за пријателството,со многу чудни ликови,ситуации и по малку смешни.Ми се допадна многу пријателството помеѓу Мери и Макс бидејќи стварно беа вистински пријатели и немаа никој друг покрај нив на кој може да се потпрат.Чудно ми беше хобито на татко и на Мери,но во ред :lol: .Сепак,во секој случај вреди да се погледне.Супер е според мене. 9/10 :)
     

    Прикачени фајлови:

    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    12 Years a Slave (2013)
    [​IMG]
    Неверојатна вистинска приказна која ме остави без зборови :x Уште кога видов дека Сара Полсон игра во него, па и кога слушнав за приказната, решив да го гледам и чекав додека не излези.. Иако ме растажи и вознемири, премногу ми се допадна филмов, глумата е одлична ама приказната е воодушевувачка.. Колку само храброст и сила имал тој човек за да помине низ сето тоа..

    10/10
     
    На Amo.la.moda и lunicka им се допаѓа ова.
  13. Lavender

    Lavender Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    568
    Пол:
    Женски
    Ги сакам ваквите филмови,овој конкретно добар е,очекував повеќе гледајќи го трелјерот,некои сцени немаа логика,но...затоа е научна фантастика.Сепак можело многу подобро ама признавам дека пак некои други сцени буквално ме наежија.Инаку не сум добра во давање на оценки за филмови.
     

    Прикачени фајлови:

  14. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    My Boss's Daughter (2003)
    Комедија | Романса

    Нит комично, нит романтично. Доста глуп филм.
    [​IMG]
     
  15. Lavender

    Lavender Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    568
    Пол:
    Женски
    The Big Wedding (2013)

    Американска работа....доста глупав филм со уште поглупава содржина,единствена светла точка се актерите (кои не знам како прифатиле да глумат во вакво нешто) и тоа што мене многу ми се допадна куќата во која живеат,изгледа модерно и луксузно.

    Journey To The Center Of The Earth (2008)

    Не знам што очекував од филмов,онака за убивање време е добро да се погледне едно патување во центарот на Земјата според романот на Жил Верн.

    Before Midnight (2013)

    Долго време чекав снимка со добар квалитет и се исплати.Добри дијалози за животот и бракот за време на нивното патување во Пелопонез,Грција.
     

    Прикачени фајлови:

    На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    About time

    Видов дека многу феминки имаат пишано кратка рецензија,па да не се повторувам. Филмот не учи за самиот живот,ценењето на работите, љубовта на двајца млади и нивниот живот.
    Прекрасен момент беше кога таткото му дава совети на синот за среќен живот.
    10/10
    http://www.youtube.com/watch?v=aSgU0gNL2Ac

    Песната многу ми се бендиса.

    Се надевам драг мој дека ќе го изгледаш филмот и ќе извлечеш голема поука од истиот и конечно ќе почнеш да го живееш животот! (Наменето за мојот дечко)
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.003
    Пол:
    Женски
    Redemption

    Лошо. Лошо. Лошо.

    Го гледав само заради Jason Statham, ама ми се чини дека после Транспортер, немал филм кој бил подобар од трилогијата. Акционите сцени ми беа многу вештачки, приказната просечна, реализацијата потпросечна.


    The Wolf of Wall Street

    Рецензија е веќе дадена во темава, нема да се повторувам.
    Само ќе кажам дека навивам Лео да го собере оскарот годинава :)
     
    На MaggieTatum и Antoninaaa им се допаѓа ова.
  18. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    Before Midnight

    Во филмот нема некои посебни случувања и дејствија, но сепак те тера да размислуваш за нешта во животот како издржливоста и трпението кои треба да се оседуваат како особини, мене ми беше убав па го препорачувам :)

    [​IMG]
     
    На EMoonlight му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    5.095
    ^
    И јас деновиве го гледав Redemption :) .Од почеток си мислев дај ќе му дадам шанса изгледа до мене е не сум у форма :D ама навистина филмот ме разочара.Не сум верувала дека филм со Jason ќе ме разочара. Навистина лоша реализација,приказната ми се допадна ,но сцените некако не бе не и не :D
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    North Country (2005)
    [​IMG]

    Извонредна драма напишана според вистинска приказна. Одличен избор на глумци, трогателна приказна... До сега не сум била толку емотивна на ниту еден филм, се изнаплакав...
    Се работи за правата на жените во северните земји, кои работат во рудник а се малтретирани од страна на мажите, психички и сексуално. Главниот лик е мајка на две деца, кои имаат различни родители, мажот ја тепа и таа се враќа кај родителите, но не е во добри односи со родителите... Повеќе нема да откривам, вака кога се разкажува се губи уметноста, па ви препорачувам да го гледате овој филм... Добро поминати 2 часа пред телевизор.

    10/10
     
    На Avenged му/ѝ се допаѓа ова.