1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    The Hunger Games: Catching Fire
    [​IMG]
    Одличен филм. Навистина ги исполни моите очекувања, а очекував многу.
    Одлично реализирана приказна, само сепак морам да признаам додека ја читав книгата дефинитивно бев повеќе возбудена. Сепак возбудлив филм, го изгледав во еден здив. Џенифер ми беше прекрасна како и во секој филм што сум ја гледала до сега. Крајот беше навистина непредвидлив.
    Препорачувам.
    9/10
     
    На Elena69221 и xxx-ba им се допаѓа ова.
  2. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    [​IMG]
    4/10.
    Не ми се допадна,па не го ни догледав до крај.Приказната е многу добра,ја имам читано- ама ја зезнале во филмов.
     
  3. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    дури сега кога го видов твојов пост, решив да го гледам филмов :D и сега го симнав, спремен за гледање па ќе кажам и мое мислење ама сигурна сум дека ќе ми се свиѓа многу зашо вакви филмчиња преферирам да гледам :D :inlove:
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Sister Act 2: Back in the Habit
    [​IMG]
    Го изгледав и вториот дел од филмов.
    За нијанса првиот ми е подобар, ама и овај не е лош. Баш филмче за опуштање и пуштање мозокот на пасење. А и конечно ми текна од каде ми е позната та калуѓерката шо е полничка, од Хокус Покус вештерката Мери.
    Препорачувам.
    Едит: Калуѓеркиве колку ми се слатки и интересни, посебно дебелката и та најстарата шо е :D
    6,5/10
     
  5. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.254
    Допаѓања:
    43.640
    Babel. 2006
    [​IMG]

    Четири приказни врзани во едно сценарио за краткотрајноста на животот, оксимороните и апсурдите на отворените и затворени општества, маргинализирани групи и стравот кој владее кога човек не ги познава разликите што постојат.

    Одамна го имав гледано, почувствував потреба пак. И повторно ме стави во мисла - кои сме ние да судиме за било што?

    Оценка 10.
     
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.028
    Shame


    Мајкл Фасбендер го игра Брендон, успешен и шармантен маж кој се бори со зависност од секс. Иако успешно успева својата зависност да ја скрие од очите на светот, неговиот живот се комплицира кога неговата помала сестра ќе му дојде на гости.

    10/10 :up:

    Одличен филм, досега немам гледано ништо слично! Мене многу ми се допадна и големо браво за режисерот за тоа како успеал сцените со секс да ги направи толку не-секси, туку напротив, во гледачот да побуди тага.
     

    Прикачени фајлови:

    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    [​IMG]
    The mortal instruments:City of bones.
    10/10
    Многу многу добар филм,обожавам вакви филмови,но луѓе кои не сакаат фантазија нека не го гледаат.
    Се мислев дали да го симнам,ама не згрешив.2 пати во 2 дена го изгледав,и пак би го гледала.
    Реално ниска оцена има на имдб 6.1,заслужува повеќе според мене.
    Цело време е во неизвесност,одвај чекам и вториот дел да излезе.
    и актерската екипа е многу добро одбрана.
    Главнава глумица реално многу ме иритираше со веѓите,пред да го изгледам филмот,но не глуми воопшто лошо и е симпатична.
    Имаше и неколку познати глумци,Jonathan Rhys Meyers,Kevin Zegers,Lena Headey(sesrei што ја игра во game of thrones,итн.)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. alekce83

    alekce83 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    903
    Допаѓања:
    1.133
    Пол:
    Женски
    Diana (2013)
    Biography | Drama | Romance
    Stars: Naomi Watts, Naveen Andrews, Douglas Hodge

    „Дијана“ е интригантен портрет на Дијана, принцезата од Велс, во последните две години од нејзиниот живот. Улогата на познатата принцеза ја превзема актерката која е номинирана за Оскар, Наоми Вотс. Навин Ендруз, познат по улогите во „Англискиот пациент“ и телевизиската серија „Изгубени“ го толкува ликот на Др. Хаснат Кан. Филмот мајсторски го режираше Оливер Хершбигел по сценариото на светски познатиот театарски драматург Стивен Џефриз. Оваа интригантна љубовна приказна опишува како среќата која Дајана ја пронајде во својот личен живот всушност и помага да успее во својата улога на значајна меѓународна хуманитарна активистка.
    Искрено очекував многу повеќе од филмов.Не е онаа Дијана за која имав претстава како малечка, во филмов гледаме една поинаква Дијана.Не толку драстично но сепак сакав да видам и повесели моменти.6/10
     

    Прикачени фајлови:

    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    [​IMG]
    The Hunger Games: Catching Fire
    Бидејќи сум огромен фан на првиот дел со тешко срце можам да кажам дека според мене вториов дел е за нијанса подобар. Подобар од аспект на поголемата неизвесност што ја имаше до самиот крај и цело време додека го гледав се тресев :) Крајот е дефинитивно неочекуван.
    Иако Пита некако одбивен ми беше во првиот дел, сега ќе си го сменам мислењето дека во вториот дел ме премисли ама ипак си навивам за Гејл и Кетнис до крај :D
    Целата актерска екипа ја погодиле и имам само пофални зборови за филмов. :D
    -По победата на Кетнис и Пита, сите се несигурни во нивната љубов, дали е вистина или фарса, а најмногу претседателот Сноу. Во меѓувреме во сите дистрикти почнува народот да се буни против власта додека се спрема 75то издание на Игрите на гладот.

    10/10 !!!
     
    На Elena69221, xxx-ba и MaggieTatum им се допаѓа ова.
  10. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    The vow
    [​IMG]
    Па,лимонада ,не по мој вкус,но сепак го задржа моето внимание.Се работи за тоа дека без разлика што и да ти се случи во животот,на крајот повторно некако се проаоѓаш самиот себе си.

    He's just not that into you
    [​IMG]
    Филмот ме воодушеви.Не беше нешто посебно ,но пораката која ја носи е многу реална,за љубовта,за врските.Препорачувам ,задолжително да се погледне.
     
  11. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    [​IMG]

    Не ме воодушеви.
    На почетокот додека го сфатам пола филм пројде.
    Не сум плавуша инаку :!:


    7/10
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Four Christmases
    [​IMG]

    Еден пар решаваат да лажат дома дека се на хуманитарна работа на Хаваите мислам, само за нивните да не ги тераат да чекаат со нив Божиќ. Но на денот на полетувањето, сите летови се откажани и тие се снимани од телевизиска програма за нивното разочарување за летовите. Сега, сите 4 семејства очекуваат нивните деца да дојдат на Божиќ, што претставува голем предизвик за двајцата.

    Многу грд пар направиле. Рис е апсолутно прекрасна жена, која одлично си ја изигра својата улога. Но овој мажов нејзин, ми е апсолутно одвратен и дебел. Уф.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    [​IMG]
    Пари, секс и дрога, мнооогу дрога.
    Не сум навикната нашиот романтичар Леонардо да го гледам во вакво издание.
    Сосема спротивен од оној во Титаник, алчен за пари,моќ и жени. Наркозависник и добар брокер.
    Интересен филм за кој вреди да се одвои 3 часа за да се изгледа :)
    8/10
     
    На Mermaid90 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    16 Wishes
    Интересен филм, повеќе така тинејџерски :) , на моменти ми стануваше по малкуу досаден ама има прекрасен крај :)
    Се работи за една девојка која одамна си планирала за 16тиот роденден. На вратата од нејзината соба има листа на 16 желби кои што сака да и станат реалност, но со остварувањето на една желба, и се случува нешто сосема неочекувано..
    7/10
    Иначе да не знае некој, страна за онлајн гледање филмови, но со превод ?
    [​IMG]
     
  15. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Пробај на кинотека.орг, има голем избор. Кај мене кочат, но може кај тебе нема :)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    The Wolf of the Wall Street

    Има веќе еден куп слики и рецензии во темава.
    Само ќе кажам дека ми се допадна Леонардо во оваа улога, според мене беше сосема правилен избор како глумец. Мафијашкото однесување и дрските дијалози му одговараат.
    Одлична приказна, интересен филм, само малку предолго траеше. 9/10
     
    На Mermaid90 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.515
    Ајде и јас да искоментирам за толку о-зборуваниот The Wolf of the Wall Street
    [​IMG]

    Значи секакви рецензии прочитав пред да го гледам, ги прочитав и мемоарите по кои е снимен филмот, но едноставно ЗНАЕв дека мора да биде добар филм штом ДиКаприо пристанал да игра во него.
    Ми летнаа три часа толку бргу, одлично сценарио, Скорсезе е крал во неговата работа дефинитивно, за глумата да не зборувам ич. Брилираат актерите! Толку јаки сцени, дијалози и монолози има , како и нараторските моменти на протагонистот- брокер, што воодушевуваат.

    Читав критики секаде по нетов и мое лично мислење е дека повеќето гледачи не ја сватиле поентата за жал =(

    Дрога, секс, голотија?!?! Па тоа е она што навистина се случувало!
    Мене на моменти толку ме нервираше (ликот на) ДиКаприо што ми доаѓаше да го плеснам мониторот,
    поготово кога ја зема ќерка му од дома сред ноќ
    ама тоа е тоа што докажува колку добар еден актер знае да биде, без разлика на улогата која му е доделена, нели? =)

    Уште да кажам дека филмот го гледав дома САМА, и на крајот понесена од филмот станав да аплаудирам :lol: :$
     
    На Domino му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Diana 2013
    [​IMG]

    Иако не сум љубител на историски филмови, биографски, автобиографски, филмови поврзани со важни настани во минатото, овој ме освои. Топла, а сепак некако мрачна приказна за животот на принцезата Дајана. Одлично потрошени 2 часа. Го препорачувам на сите, мали и стари.

    Наоми одлично си ја изигра својата улога. Мене ми наликуваа една на друга, глумица со искуство, способна да ги долови ладните, студени моменти, но и оние среќните, убавите, од животот на принцезата. Мажите ми беа апсолутно одвратни, но совршена спојка со неа. Чиста 10-ка е филмов.
     
    На Jule.Sk и Monroe им се допаѓа ова.
  19. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.267
    Пол:
    Женски
    New Year's Eve

    [​IMG]

    Не ме воодушеви нешто филмот, инаку се вметнати повеќе приказни за денот на нова година и како секој ќе ја дочека |( ако ви е досадно гледајте го :lol:
     
  20. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    5.707
    Пол:
    Женски
    Step Brothers - imav slusano deka filmov e mnogu smesen i sakav da go gledam dolgo vreme
    i bas zavcera go gledav. I mnogu e smesen go preporacuvam do sekoj ljubitel na komedija

    P.S
    ne mi raboti toa na kirilica da pisuvam izvinete