Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Journey To the center of the Earth
    [​IMG]
    Кај мене се обратно,прво го гледав вториот дел па потоа првиот,морам да признаам дека за нијанса повеќе ми се допадна вториот дел,подобри актери,поинтересно но најверојатно затоа што вториот дел го гледав прво.
    Оценка:9/10
    Краток опис
    Тематиката иста како и на вториот дел,пронајдување на нешто што се верува дека не постои,само овој пат тоа е патување до центарот на земјата,каде што вујкото и внукот заедно со девојка водич ќе го најдат тоа место.
     
    На marina255 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    [​IMG]
    Страшно добар филм ( мислам дека Одри Тату нема промашај во нејзините филмови)
    Филм создаден од две гледишта - гледиштето на Анжелик, млада студентка која е очајно заљубена во кардиологот Љоик, кој е женет и нејзините обиди да го оддели од неговата сопруга; и гледиштето на Љоик- кај кој ситуацијата е сосем различна. Филм кој искрено многу може да ја прикаже параноичната љубов на некои жени и јас сама сум сведок дека вакви жени постојат(со мала фантазија во филмот нормално :D )
    Оцена 9,5/10 оти е на француски за тие што многу не се голем фан на јазикот, но јас гласам 10 оти го обожавам.
     
  3. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.357
    Допаѓања:
    8.478
    Станува збор за двајца странци кои имаат потреба од пари, па затоа иницираат лажна венчавка.
    Притоа како секоја романтика,се вљубуваат. :)
    Оцена-4/10..
    Ништо посебно,онака за релаксација на мозокот,во ред е.
     

    Прикачени фајлови:

  4. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Го начекавме на Universal Channel...

    Junior (1994)
    [​IMG]
    http://www.imdb.com/title/tt0110216/

    Сигурно повеќето сте го гледале... и јас сум го гледала порано, ама не се сеќавав на поедини делови, а и отпрвин ми се мешаше со Twins каде исто Schwarzenegger и DeVito глумат заедно.
    Алекс (Schwarzenegger) e научник кој се согласува да биде дел од експеримент за оплодување и тестирање на нов лек кој ги намалува шансите за отфрлање на ембрионот на неговиот пријател Лари (DeVito).

    На imdb има 4,5 оценка, јас би му дала барем 7/10 бидејќи ми го задржа вниманието, а воедно и на син ми, па поминавме скоро 2 часа во мир :lol: .
     
  5. Jay-jay

    Jay-jay Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
  6. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    CAPTAIN PHILLIPS
    [​IMG]
    Ми се допадна приказната,многу добро реализирана.Најмногу го изгледав дека е базиран на вистински настан.Одлична глума на Том ,па и на останатите.Препорачувам :)
    9/10
     
  7. Monroe

    Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    416
    Changeling [2008]

    Одличен филм на Клинт Иствуд, работен по вистински настан. Одличен актерски тим. Во главната улога е Анџелина Џоли како Кристин Колинс. Заедно со Џон Малкович и Џефри Донован. Дејството се случува во Лос Анџелес, 1928. Многу добро одглумено, Анџелина супер се носи со модата од дваесетите, секој елемент е запазен така што точно и прецизно е доловено тогашното време.

    Преку овој филм освен што е раскажана животната приказна на Кристин Колинс, всушност е прикажана и состојбата во која се наоѓал обичниот човек, неговата подреденост под гласот на власта и полицијата. Време во кое полицијата вршела корупција и несовесно си ја вршела работата, а секој оној кој се обидувал да зборува против полицијата или да изрази било какво јавно незадоволство бил прогласуван за психички болна особа и ставан во лудница.
    Низ сето ова поминува и Кристин Колинс, која е самохрана мајка. Иако самохрана, таа сепак одлично се справува со обврските околу нејзиниот син Волтер Колинс, но и на работното место е доста успешна. Еден ден го киднапираат Волтер. После неколку месеци истрага, полицијата наводно го пронаоѓа и и враќа сосема ново дете. Кристин се обидува да им објасни дека тоа не е нејзиниот син и бара од полицијата да ја продолжат истрагата. Полицијата не сака повторно да ја покрене истрагата и не верува во убедувањата на Кристин, бидејќи сметаат дека Волтер веќе е пронајден, по што ја прогласуваат за психички болна и ја ставаат во лудница.
    Да не откривам повеќе, остатокот погледнете го сами.
    10/10

    [​IMG]
     
  8. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.431
    Допаѓања:
    23.995
    Пол:
    Машки
    Return to the blue lagoon
    [​IMG]
     
    На Dea8 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.559
    The Counselor

    [​IMG]

    Mоја препорака е да не го гледате филмот ако не сакате да изгубите два часа бесцелно и да ве измори буквално секоја сцена во филмот. Oчекував дека ќе е добар филм, ама баш спротивно е еден од полошите кои ги имам гледано, и петката како оценка на имбд му е премногу, јас едвај двојка би му дала.

    Mислам дека ни режисерот не знае што му значат поголем дел од дијалозите, евентуално само тој и никој друг. Не е финтата ликовите да истргаат филозофии и да водат наизглед којзнае колку паметни дијалози а всушност да нема поента сето тоа. Океј, главниот дел на приказната го разбрав и од трејлерот, ама ништо друго освен тоа.
    Сцените се нејасни, сецкани, во секоја сцена буквално како нов филм да гледаш, и постојано чекав конечно да се случи расплет и да се објаснат некои работи, а ништо од тоа. Mногу сцени се тукутака снимани, без да се објасни што всушност значат, многу ликови безврска вметнувани. И крајот е глуп, демек
    Mалкина ги среди сите, јас така разбрав, ама на страшно глуп и смешен начин беше тоа прикажано, трагикомично, особено смртта на ликот на Бред :D
    Филмот е една голема збрка од почеток до крај. Се чудам како толку познати глумци се во него.
     
    На kristii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Reasonable Doubt :up:
     
  11. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.705
    Допаѓања:
    24.313
    Пол:
    Женски
    Sorority Row

    [​IMG]

    Го имам гледано пред неколку години, кога излезе, а сега го гледав повторно поради тоа што сфатив дека тука глумел симпатијата Julian Morris, на времето не знаев кој е и не сум го перцепирала...
    Интересен слешер, од типот на I know what you did last summer и Scream.
    Ако ви се допаднале тие, веројатно ќе ви се допаѓа и овој...
     
  12. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.258
    Пол:
    Женски
    Before midnight(2013)
    [​IMG]
    Последниот дел од триологијата, и морам да признаам во првите два уживав, и си имав големи очекувања околу тоа како ќе ја завршат целата приказна.Не очекував дека овој дел вака ќе се одвива, но сепак сметам дека ставија убав крај на триологијава.Повторно убави мисли, убав град и прекрасна сценографија, а за Еthan Hawke и Julie Delpy ич да не зборувам, таква хемија имаат, еден од поомилените филмски парови.8/10
     
    На angelina1 и Elena69221 им се допаѓа ова.
  13. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    The princess diaries 2 -обичен тинејџерски филм со предвидена режија и очигледен крај.Ама ете не беше лош :D
     
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.003
    Пол:
    Женски
    The Book Thief
    [​IMG]

    Рецензија е дадена неколку пати во темава, па тој дел ќе го прескокнам :wasntme:

    Во принцип избегнувам историски филмови, не сакам да гледам филмови за војни, но овој ми се допадна. Интересна приказна, иако на моменти ладна и мрачна.

    Го препорачувам.
     
  15. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Instructions not included (2013) -драма 100/10
    Каков филм :o :clap: Препорака! :nod: Интересен,смешен,тажен...многу убав.Гледајте го нема да го раскажувам,според сликата се гледа дека се работи за татко и ќерка,ништо повеќе нема да кажам бидејќи вреди да се гледа :)
     
    На ana.n18 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.705
    Допаѓања:
    24.313
    Пол:
    Женски
    Cry Wolf

    [​IMG]

    Повеќе е мистерија/трилер, отколку тинејџерски хорор, иако така делува на прв поглед.
    Одличен филм, неочекуван расплет, на којшто му следуваше уште помалку очекуван и тотално непредвидлив крај.
    10-/10
    Минусчето поради крајот, кој иако беше маестрален, мене ме изнервира.
    У секој случај, одлично потрошен саат и пол!

    + повторно мојот симпатија Julian, иако во филмов уште беше фетус.
    [​IMG]


    :inlove:
     
  17. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    2.050
    Moulin Rouge

    [​IMG]

    Не го гледам прв пат, можеби 3-4 и срамота не сум напишала никаква рецензија за најубавиот романтичен филм на сите времиња.
    Што да кажам.. постојат ли зборови да се опише оваа преубава и тажна приказна.
    Ме наежи секој момент кога Сатин и Кристијан пееа за љубовта, може да допре до сечие срце..
    Никол е извонредна, вистинско совршенство од жена.
    Што да кажам а да не изгледа премалку, ремек дело од филм.

    1000/10.
     
    На ilipili му/ѝ се допаѓа ова.
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.034
    Допаѓања:
    66.606
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Frozen
    Филмов може се вика Frozen, ама мене дефинитивно ме растопи. Преубаво анимирано филмче, уживав во секоја минутка и во секоја песна, топло ви го препорачувам. (Иако ретко кој го нема гледано, каснам јас малку. :lol: )
    https://www.youtube.com/watch?v=AiLhIqLlXwQ
    Одлична песна. :)
     
    На staycalm, LittlePinky, MaggieTatum и 3 други им се допаѓа ова.
  19. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    5.707
    Пол:
    Женски
    What a Girl wants -- многу добар филм , стар ама добар 4 sвездички ****
     
  20. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    What Maisie Knew
    [​IMG]
    Одличен филм.
    Се соживеав со приказната, дефинитивно. Одлично склопена и реалиирана приказна. Филм кој ни покажува дека не секој е роден за да биде родител. Филм за тоа како запоставувањето на детето може да ве одалечи од него. Филм за тоа како некои луѓе и покрај тоа што не се родители, го сакаат детето повеќе од нив, се грижат за него. Александар готово, со филмов уште повеќе ме освои. Абе милина за гледање. Мејси ми беше најсветлата точка на филмов, да ја грабниш и да бегаш. Џулиен Мур иако беше "негативката" во филмов сепак повторно ми се допадна, одлично сработено. Исто така и Марџ ми беше одличен лик. Искрено за крајот да не кажам дека очекував, ама цел филм се надевав дека така ќе заврши и многу ми е мило што се случи тоа.
    Одличен филм, препорачувам, навистина ме освои.
    9/10
     
    На staycalm и Hipster им се допаѓа ова.