1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.034
    Допаѓања:
    66.606
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    The Croods
    Ништо подобро од анимирано филмче за подобрување на денот дефинитивно.
    Се изнасмеав на филмов, многу интересни сцени, супер карактери, животни кои ќе ви го стоплат срцето. И некои кои ќе го направат баш спротивното. :D
    10/10 има од мене. :)
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    44.180
    Пол:
    Женски
    Филмот што го гледам во моментов по втор пат се вика National Treasure. Интересен филм,многу ми се допаѓа .10/10 Опис во спојлер(на англиски).
    National Treasure is a 2004 American adventure/heist film produced and released by Walt Disney Pictures. It was written by Jim Kouf, Ted Elliott, Terry Rossio, Cormac Wibberley, and Marianne Wibberley, produced by Jerry Bruckheimer, and directed by Jon Turteltaub. It is the first film in the National Treasure franchise and stars Nicolas Cage, Harvey Keitel, Jon Voight, Diane Kruger, Sean Bean, Justin Bartha, and Christopher Plummer.
    Cage plays Benjamin Franklin Gates, a historian and amateur cryptologist searching for a lost treasure of precious metals, jewelry, artwork and other artifacts that was accumulated into a single massive stockpile by looters and warriors over many millennia starting in Ancient Egypt, later rediscovered by warriors who form themselves into the Knights Templar to protect the treasure, eventually hidden by American Freemasons during the American Revolutionary War. A coded map on the back of the Declaration of Independence points to the location of the "national treasure", but Gates is not alone in his quest. Whoever can steal the Declaration and decode it first will find the greatest treasure in history.Plot[edit]

    Benjamin Franklin Gates (Nicolas Cage) is a historian and amateur cryptologist, and the youngest descendant of a long line of treasure hunters. However, Ben's father Patrick Henry Gates (Jon Voight) tries to discourage Ben from following in the family line. Young Ben is encouraged onward by a clue "The secret lies with Charlotte" from his grandfather John Adams Gates (Christopher Plummer) in 1974, that could lead to the fabled "National Treasure", that had been fought over since Ancient Egypt, hidden by the Founding Fathers of the United States and Freemasons during the American Revolutionary War that was entrusted to his family by Charles Carroll of Carrollton (Terrence Cullier) before his death in 1832.
    In the present, on an expedition led by himself and Ian Howe (Sean Bean), Ben and his friend, computer expert Riley Poole (Justin Bartha), track down a Colonial ship trapped in Arctic ice, the Charlotte. Aboard the ship, they discover a meerschaum pipe hidden in a barrel of gunpowder in the cargo hold, upon the stem of which is engraved a riddle that Ben connects to an invisible map written by Timothy Matlack on the back of the Declaration of Independence. When Ian reveals he will go to any lengths to find the treasure, including stealing the Declaration, Ben takes a stand against him. A fight ensues, during which spilled gunpowder is ignited. Ian and his partner Shaw escape the ship, locking Ben and Riley inside. Ian and the rest of his accomplices flee the area. Ben and Riley manage to survive through a smuggler's hold before it explodes. They return to the United States determined to stop Ian from stealing the Declaration.
    In Washington D.C, Ben and Riley try to warn, the FBI, and Dr. Abigail Chase (Diane Kruger) at the National Archives, they dismiss their claims, considering the Declaration impossible to steal. Ben thinks otherwise, however, and decides to steal it to protect it from Ian. Ben and Riley concoct their own plan to steal the Declaration in the Preservation Room during a gala event where there's less security, and executed it using Abigail's fingerprints off one of George Washington's campaign buttons that Ben donated her, having dipped it in invisible ink, to access the room and figures out the password is "Valley Forge" just before Ian and his own team arrive. Abigail, suspicious of Ben's presence at the gala, becomes caught up with Ben, and Ian kidnaps her. Ben and Riley have engaged in a car chase to rescue her as they escape from Ian (by giving him a fake Declaration, Ben purchase from a gift shop) and the authorities. However, Ben's identity is tracked to the theft control by Agent Peter Sadusky (Harvey Keitel) because he used a credit card, and they are forced to go to his father's home, much to Patrick's surprise and dismay. Ben and Abigail brought out the invisible ink with lemon liquid & heat and find an Ottendorf cipher on the back of the Declaration which, using the riddle on the pipe from the Charlotte, they connect to the Silence Dogood letters, written by Benjamin Franklin, at the Franklin Institute in Philadelphia. Ben and his team leave for Philadelphia immediately.
    Decoding the message, it points to where the Pass and Stow Liberty Bell was, before it was replaced with the Centennial Bell, at Independence Hall at the top of the steeple at a specific time 2:22 that shows on the back of a $100 bill. The trio go to Independence Hall where the building's shadow touches a brick wall at 3:22 because daylight saving wasn't established until World War I; therefore, on July 4th, 1776 when the Declaration was signed, it would be 2:22, where Ben finds an ocular device - a pair of spectacles - invented by Benjamin Franklin that reveal additional clues on the back of the Declaration, "Heere at the Wall." The group is caught by Ian, and even though they split up, Riley and Abigail lost the Declaration to Ian, while Sadusky captures Ben, still with the glasses.
    Abigail contacts Ian to deal him to rescue Ben from the FBI in exchange for the next clue. Ian, under the guise of a prisoner exchange, lures the FBI into a sophisticated deception trap aboard the USS Intrepid, allowing Ben to escape and grab him. Abigail's plan to make sure that Ian will let them go after he gets the clue is undermined when Ian reveals that they also captured Patrick. Holding Riley, Abigail, and Patrick hostage, Ian forces Ben to use the glasses and find the next clue on the back of the Declaration, which led the group to Wall Street and 79 Broadway at Trinity Church in New York City.
    Beneath the church through a secret tunnel behind the coffin of a Master Mason Parkington Lane they find an enormous shaft with an elevator dumbwaiter system. When walking down the staircases the shaft began to collapse due to rotten wood, but manage somehow. At the bottom of the shaft, they find a room lit only by a lantern, which Ben and Patrick trick Ian into thinking that it refers to Paul Revere's Ride, and indicates the treasure to be at the Old North Church in Boston. Ian and his men strand Ben, Riley, Abigail, and Patrick as they ascend to the surface, unaware that Ben and Patrick have purposely given them a fake clue. Ben pushes a button engraved on the wall of the unfinished pyramid the all-seeing eye and opens a secret passage to an empty room. Patrick sympathizes to Ben and admits that the treasure is real. They realize a secondary exit must have been built in case of cave-ins. Ben examines the walls, and then found a craving keyhole and uses the pipe from the Charlotte to open it. This unlocks yet another secret passage into the true treasure room: a secret temple of the Masons containing vast artifacts from all periods of history for which the Gates family has been searching for, as well as a route to the surface!
    When the four ascend back to the church, Ben calls in Agent Sadusky, who reveals he is a Freemason. Ben and Sadusky arrange a deal: with the safe return of the Declaration, Sadusky will clear all of their names, the treasure will be distributed among museums throughout the world, and the entire Gates family will receive credit for the discovery. Ian and his men are captured by the FBI at the Old North Church and charged with kidnapping, attempted murder, and trespassing on government property.
    Ben chose to accept from the US government only a 1% finder's fee for himself and his team. That is still enough to make him and his friends quite wealthy. In addition, Ben has begun a romantic relationship with Abigail and bought a mansion once owned by a man who knew Charles Carroll they will be living in, and Riley bought himself a Ferrari. Abigail gives Ben a map and when he curiously asks what it leads to she just smiles a suggestive grin.
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      18 KB
      Прегледи:
      520
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Ја отворив темава за да пишам за филмот. :D
    Премногу ми се допадна. Ни за момент не го тргнав погледот од телевизорот. :D
    Одличен филм! 10/10
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.301
    Допаѓања:
    22.579
    Пол:
    Женски
    The Contractor
    Во филмот се раскажува за едно семејство, (маж жена и ќерката) кое се сели во нова куќа. Мажот работи како обвинител и неговата работа ќе му донесе проблеми во нивниот личен живот. Тие бараат мајстор кој ќе им ја доправи куќата и овде улетува човекот кој ги демнее. Добро филмче.
    [​IMG]
     
  5. curlygirl

    curlygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    The Wolf of Wall Street
    [​IMG]
    Каснам малку со гледањето,но после толку позитивни критики морав да ги изгледам.Многу долг филм,можело и за пократко време да се покаже сета замисла.У глобала добра приказна,ми се допадна,цело време ми го задржа вниманието.Глумата на Лео безпрекорна, мислам време е да добие оскар :)
    9/10

    Gravity
    [​IMG]
    Не ми се допадна,многу бавен и досаден филм.Можеби во 3Д ќе е подобар,но вака како што го гледав не ми го задржа вниманието.
     
  6. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    I Don't Know How She Does It :D :D
    Прекрасен филм како и сите што се со Сара.Џ.Паркер комедија во филмот се раскажува како после сите обврски на работа што ги има на крај најдува време и решение да му се посвети на прекрасниот сопруг и двете деца :D
     
  7. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    Каснам малку со гледање на филмов и зажалив за тоа.

    Safe Heaven - пред било што да прочитате додајте го на вашата MUST WATCH листа.
    [​IMG]

    Да бидам искрена секогаш сум била скептична за вакви филмови. Само мислам дека се лигави и веќе видени приказни. Оваа ме изненади...

    „Млада жена со мистериозно минато се соочува со нејзините најголеми стравови. Сепак тоа немаше да го успее без тој маж до неа“

    Филм со прекрасна музика, прекрасни актори, прекрасни пејзажи. Таков невиден пресврт што ме остави со отворена уста и насолзени очи. Само што го догледав и одма отворив да напишам. Очите ми се со солзи сеуште.
    До скоро не бе беше трогнал некој филм толку многу.

    10/10 Му давам 10 само за крајот, да не завршеше така би дала оцена 7.
    [​IMG]

    Слушнете ја и прекрасната музика од филмот.
    http://www.youtube.com/watch?v=CCsGYpWa ... Zn2TlKBBE5
     
    На figgiMK и Barca-Gril им се допаѓа ова.
  8. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    последен филм што јас го гледав Twilight Breaking Dawn Pt.2..Мене ми беше интересен иии баш е многу убаво филмчето.. :D :lol:
     
  9. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    The Book Thief
    [​IMG]
    Одличен филм.
    Откако го изгледав пет минути зјапав во црн екран.
    Премногу ми се допадна. Многу феминки пред мене го рецензирале, па затоа јас нема да го направам тоа. Ќе кажам само дека филмовите за Втора Светска Војна ме трогнуваат многу, дури и премногу. Овој филм е само уште еден на листата од нив. Одлично реализирана приказна, одлични ликови, а девојчето што ја глумеше Леизел ми е права лепотица.
    Ви го препорачувам ан сите, изгледајте го, нема да се покаете ама ИЧ.
    9/10
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  10. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    4.431
    Допаѓања:
    23.995
    Пол:
    Машки
    The reader
    [​IMG]
    Се работи за афера помеѓу 15 годишно момче и постара жена, по некое време таа без никакво објаснување и без да му каже заминува и тој нема да ја види се додека тој не присустува на едно судење бидејки тој е студент на таков факултет, тогаш ќе ја види неа, таа е обвинетата. Натаму нема да раскажувам само ќе кажам дека филмот е тажен т.е. за мене беше една сцена тажна, а штом јас машко пуштив 2-3 солзи спремете си палома пред да го гледате :D
    Имдб оценка 7.6, моја оценка чиста осмица :)

    Не отварајте пред да го изгледате.
    Иако мислам дека можеше да каже дека не е писмена и немаше да ја обвинат неа како главна, сепак ако го направеше тоа немаше натаму така да биде филмот
     
  11. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    Zajedno- Српски филм за едно современо семејство. Тој пред 3 год. ја изневерил,а таа сега со некој многу богат човек.Имаат и син се се случува преку една ноќ..Многу јако филмче е да си го гледате обавезно :D
    http://www.youtube.com/watch?v=gNy81hmpAcA
    e еве ви го..
    И мојот омилен актер е во главна улога.
    Со 10-12 глумци е филмов :D
     
  12. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.003
    Пол:
    Женски
    12 years a slave
    [​IMG]

    Филм направен според вистинска приказна, врз основа на истоимената книга напишана од Solomon Northup. Дејствието започнува во 1841 година, кога Solomon од слободен човек кој живее мирно со своето семејство, станува роб. Измамен и отргнат од својата жена и две деца, тој поминува 12 години во ропство препуштен на милост и немилост на неговите сопственици.

    Тежок филм, мачно ми беше да го гледам, затоа што не сакам филмови со насилство.
    Иако не сум фан на филмови чие дејствие се одвива бавно, ми се допадна.
    Го препорачувам.
     
  13. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.190
    Пол:
    Женски
    Филмот не ме воодушеви нешто многу, освен што ми се допадна глумата на Helen Mirren, фасцинантна ми е глумицава.

    Познатата приказна за кралицата, смртта на Дијана, настаните после нејзината смрт.
     

    Прикачени фајлови:

  14. sweetgirl358

    sweetgirl358 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    642
    Montevideo- Vidimo se :inlove:
    За филмот немам зборови :clap: одличен! Уште не можам да се одлучам кој дел е поубав првиот или вториот? :D
    Не бев сигурна дали да одам на кино да го гледам, но ете се одлучив и не погрешив :!:, предобар беше. Колку што имаше смеење во текот на филмот, на крајот толку и плачење :sweat: А уште и друштвото ми беше погодено и се беше 8)
    Ако имате можност гледајте го нема да зажалите ;)
    http://www.youtube.com/watch?v=cARFBihsR6Q
     

    Прикачени фајлови:

    На MaggieTatum и Lovely93 им се допаѓа ова.
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Пред изгрејсонце (ПРЕД-трилогијата) со Итан Хок и Џули Делпи
    [​IMG]
    Еден момак и една цура се запознаваат во воз во Европа и поминуваат една романтична вечер заедно во Виена. За жал, двајцата знаат дека ова најверојатно е нивната единствена ноќ заедно.
    Филмов е стогодишен и не знам што сум чекала да сега да го гледам. Што ти прави несоница и лаптопот од цимерка ти полн филмови :D
    Мноооогу ми се допадна и приказната, и глумата, и глумецот, и Џули Делпи и се‘!
    Па и повторно би го гледала, особено поради сите оние прекрасни работи кои ги кажуваат.
    [​IMG]
    Кога би морала да издвојам сцена, би ја одбрала онаа во продавницата за плочи, особено делот во кабината :inlove:
     
    На Elena69221 и Marossa им се допаѓа ова.
  16. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Последни филмови што ги гледав беа Premonition (2007)

    [​IMG]

    и The lake house (2006)
    [​IMG]
    Двата се со Сандра Булок. Одлични филмови, вреди да се изгледаат! :)
     
  17. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Одличен филм, се согласувам. :clap: И јас баш бев за Валентајн го гледав :D ама не сум знаела дека има два дела. Овој всушност вториот бил? :?:
     
  18. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    Now is good
    [​IMG]

    Девојката е болна од леукемија, прави листа за работи што сака да ги направи пред да умре. Прво на листата е да ја изгуби својата невиност.

    Дакота во овој филм ми беше прекрасна, нежна, извонредна. Ради неа го пуштив и филмов, а не се разочарав.
    Ви го препорачувам.
    8/10
     
    На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sweetgirl358

    sweetgirl358 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    642
    Да овој е вториот дел Montevideo- Vidimo se, а првиот се викаше Montevideo- Bog te video :)
     
  20. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.258
    Пол:
    Женски
    The kings of summer(2013)
    [​IMG]
    Уште едно инди филмче.Двајца тинејџери со премногу проблеми дома решаваат да избегаат од тоа секојдневие, и одат да живеат примитивно во шума, каде што си градат куќичка.Во оваа авантура им се придружува еден нивни врсник, кој е премногу чуден, не е близок пријател со нив, но сепак некако се вклопува во дружината.Филмов изобилува со прекрасни сцени од природата, едноставно уживав, има интересна приказна, убаво се одвива и поприлично задоволна сум, иако актерите не се кој знае колку познати, добро изглумија.7/10
     
    На marina255, mamma-mia и Hipster им се допаѓа ова.