1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Oldboy (2013)

    Акција -Драма -Мистерија

    Опседнатост со освета,приказна за еден човек кој си го прокоцкува животот во еден здив. 20 години поминати во самица .Ненадејно е киднапиран и продолжува да дознае која е причината.
    Мистичен е до самиот крај,ме воодушеви иако замислував поинаков крај.
    Јас би го оценила
    8/10 само ради суровиот крај со керката,верувам на љубителите на ваков жанр ќе им се допадне.
     

    Прикачени фајлови:

  2. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    girl in 3D
    добар филм, готика, еротика, и девојка изгубена во светот на парите и славата.
     
  3. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    [​IMG]

    Досаден и неинтересен филм.
    Имав надеж дека правилно ќе го поминам тоа време додека го гледав...ама искрено во ниту еден момент не ми го задржа вниманието.
     
  4. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    3.290
    Пол:
    Женски
    The Dead Girl

    Филм кој ја следи судбината на четири жени - уништени од животот, осамени и ја прикажува нивната внатрешна борба, некои од нив успеваат да ја надминат, а некои им се предаваат на лошата судбина.
     

    Прикачени фајлови:

    • The Dead Girl.jpg
      The Dead Girl.jpg
      Големина на фајлот:
      39,4 KB
      Прегледи:
      500
  5. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.258
    Пол:
    Женски
    The butterfly effect(2004)
    [​IMG]
    Драма/трилер/сајнс-фикшн/фантазија.Првите триесетина минути од филмот ми беа поприлично тешки, филмот ја има добро познатата тематика за патување во времето, и би рекла дека е еден од култните филмови за тоа, ама нема типична love story.Ештон Катчер во улогава ме изненади пријатно, навистина добро изглуми.Гледам има 4 алтернативни краеви, ама јас овој што го погледнав некако најубаво ми се вклопи со целата приказна, и беше крајно реален. 8/10
     
    На Divajn му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Montevideo, vidimo se (2014)
    10/ 10
    [​IMG]

    Вчера го гледав во кино и баш ми се допадна. Приказната е интересна, добро го отсликува Балканскиот менталитет, Монтевидео е прикажан на интересен начин, народот таму, целата таа врева и се останато...
    Фолмот нема потреба да се раскажува, оти би се изгубил шармот на филмот. Имаше смешни моменти, секси сцени, тажни моменти, и целокупниот заклучот, според мене е позитивен.
    Топло го препорачувам! :)

    П.С. Малку надвор од темата, но и за ова да искоментирам. Балканот има многу квалитетни глумци, особено србите, што се докажа и со овој филм. Кога ќе ги споредам со Armand Assante (кој се појавува во филмот), овие Југословенците се фантастични. Дефинитивно цел Hollywood може вода да им носи... :)
     
    На naughtygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Side effects ( http://www.imdb.com/title/tt2053463/ )

    Интересна драма. Се зборува за жена која почнува да посетува психијатар поради депресија. Додека е под терапија го убива својот маж... И тука ќе застанам за да не откријам нешто што не треба :)
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    8 мм
    со другарот Кејџ
    http://www.imdb.com/title/tt0134273/

    **********брутален трелер за судбината на една девојка со сон за Холивуд ...и една старица која сака да ја задоволи правдата за ситуацијата која нејзиниот МАЖ ја направил...
    10/10
    Виолета, Жоро и аз - БГ ФИЛМ 2012 г
    http://www.youtube.com/watch?v=JkYL6TD115Q
    кратка лимунатка со многу зае*анции за една 18 годишна ..таксиста ...и една слободна ПИјана душа со големо срце и забава...дел ос Софија и една убава плажа
    8/10
     
  9. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.659
    Допаѓања:
    6.190
    FROZEN и јас како малите деца , мнооогу ми се допадна , ми фалат старите долгометражни цртани
    добра и поучна приказна Looooved
    [​IMG]
     
    На delvi и Hipica им се допаѓа ова.
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Хачико
    [​IMG]
    Куче од расата Акита кое својот газда (Ричард Гир) секој ден го чека и го испраќа на железничката станица.
    Леле луѓе, од пола филм се‘ до крајот буквално не престанав да плачам. Се истурив од плачење, ми се пуштија сите носни канали, излечив синуси :D :D :D
    Преубав филм кој многу ме трогна и ќе ме трогнеше дури и да не беше вистинска приказна.
    [​IMG]

    Запознајте се со Џо Блек
    Смртта (Бред Пит) во тело на човек доаѓа да го земе бизнисменот Бил но бара од него претходно да му направи една мала „туристичка“ тура низ животот. И работите немаше да бидат толку комплицирани ако Смртта не се заљубеше во помалата ќерка на бизнисменов.
    Убава замисла имале, ама не беше реализирана баш најдобро и имам две причини за тоа.
    Првата е дека тие три часа можеле да ги згмечат во максимум 2. Предолг е филмот, предолг, а приказната па како се тегне ехеееееееее како црево. И кога се случува нешто драматично, или кога некој кажува нешто драматично, ги даваат лицата на сите присутни во сцената како во индиска серија |(
    И второ, на крајот му фалеше нешто. Откако ќе го гледате филмот, отворете го спојлеров, зашто ќе ви го расипам вака.
    Никој не виде кај е Бил т.е. (претпоставувам) телото негово, сите некако заборавија на него, а пред тоа беа испревозбудени зашто му го слават роденденот.
    И не ми се бендиса крајот, сакав потажно да заврши. Вака се‘ во филмов ми падна во вода и ми се претвори во романтична лимонатка. And, believe me, не постои лимонатка која трае три часа.
    [​IMG]
     
    На agnes, eliesaab, Jenniffer и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.301
    Допаѓања:
    22.579
    Пол:
    Женски
    Law Abiding Citizen
    Неговите жена и ќерка ќе бидат убиени пред неговите очи, соочен со неправдата за казната на извршителите на злосторството после 10 години тој е спреман за освета. Многу многу јак филм.
    [​IMG]
     
    На Madam-A му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bubibubibubi

    bubibubibubi Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    25
    Ride Along
    Добар филм вреди да се гледа толку од мене :)
    оценка:10
     

    Прикачени фајлови:

    • 08gxKG4.jpg
      08gxKG4.jpg
      Големина на фајлот:
      97,7 KB
      Прегледи:
      525
  13. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Thunderstruck
    [​IMG]
    Онака тинејџерско филмче кое го начекав на ХБО. Не беше лошо, баш онака за опуштање. Типично тинејџерска приказна за Брајан кој не го бидува за кошарка. После промашениот шут од центар на мечот во кој главна ѕвезда е Кевин Дуран, тој се разочарува. Кевин во тој момент му ја потпишува топката и некако талентот се префрла на Брајан. Натаму гледајте, ако сте тинејџерка би ви се допаднал. Мене не ми беше лош.
    5/10
     
    На Barca-Gril му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.965
    [​IMG]
    Имдб 8/10? Сериозно? Филмов е... :worried: Не знам кој толку многу ми ги крена очекувањата, ама сериозно ме исфрустрира додека го гледав. Приказната ми беше... онака, ликовите ми беа... онака, песните ми беа... онака. Како целина, а и по делови, воопшто не ми се допадна. Ми се случува да си се поврзам со ликовите, посебно кај анимираните филмови, секогаш допираат некоја емотивна точка, но Frozen ме остави баш frozen. Би ја ставиле Мерида над Елса или Ана од секој можен аспект. Да не му правам воопшто споредба со било кој од филмовите на Мијазаки.
    Се извинувам вака, ама филмов ми беше едноставно, разочарување.
     
    На MandyLane, ludoto19, mimiiiii и 4 други им се допаѓа ова.
  15. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.258
    Пол:
    Женски
    Tristan+Isolde(2006)
    [​IMG]
    Приказната е општо позната, лично една од моите омилени, ама филмов можам да кажам дека е подеднакво добар.Ми се допадна целата актерска екипа, посебно нели James Franco :D Ја сакам британската култура и навистина ми се допадна филмот, убаво беше разработена тематиката, солидна глума. 8/10
     
    На SuperGirl24 и Elissa им се допаѓа ова.
  16. Hellen

    Hellen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Philomena

    британско-американско-франциска копродукција, драма/ комедија снимена според книга и вистинска приказна. Mартин Cикссмит е новинар кој ја изгубил својата работа како владин советник за односи со јавност и на една забава му приоѓа ќерката на филомена ли. девојката му предлага на Mартин да ја објави приказната на нејзината мајка која многу одамна била принудена да се откаже од својот син Aнтони.
    иако на почетокот новинарот не е заинтересиран за работа на ваков тип на новинарски стории сепак подоцна прифаќа да се сретне со филомена и започнува потрагата по синот на филомена.
    филмот имаше повеќе номинации за Oскар, доби награди на филмските фестивали во Tоронто и венеција.

    Frida ( 2002)

    Oдличен филм за животот на позната сликарка со Cелма Xајек во улогата на Kало.

    Филмот има одлична нарација, Кало интересен живот и уште поинтересно творештво а Хајек е фантастична глумица. Како се здобила со физичкиот хендикеп, релациите со татко и, животот со Диего Ривера, аферата со Троцки..
     
    На peperutka20 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.301
    Допаѓања:
    22.579
    Пол:
    Женски
    The Encounter
    Неколку непознати луѓе поради лошото невреме мораат да ја поминат ноќта во еден ресторан покрај патот. Бидејќи патот е затворен тие остануваат и имаат средба со еден интересен човек кој ќе им ја одреди нивната судбина. Многу многу убав филм.
    [​IMG]
    еве го на youtube го има цел филм со превод
    http://www.youtube.com/watch?v=K3TZ3W7n2zw
     
  18. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    The Purge
    [​IMG]
    Солично трилерче. На почетокот ми беше досадно, ама подоцна стана интересно. Нова идеја, одлична ми беше, се работи за т.н. "чистење" кое се случува еднаш годишно и тој ден секаков криминал е дозволен, па дури и убиства, додека останатите денови од годината е мирно.
    Можеле малку понапнато да го направат, очекував поголема тензија и насилство, но ајде, ќе помини и вака.
    Крајот ми беше ОК.
    6,4/10
     
  19. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    Вчера го гледав филмов на фокс лајф.

    Mermaids/ Сирени
    [​IMG]
    Добро филмче, колку за релаксација.
    Нема некоја посебна приказна, обичен филм за секојдневен живот и проблеми.
    Мајката ми беше интересна, убав стил има а и филмов е стар. Шер е мајката, ете сега видов на интернет, затоа ми беше толку позната.

    Шарлот ми беше прекрасна. Прв пат гледам филм со таа глумица, едноставно прекрасна беше.
    [​IMG]

    Шарлот не ја сака воопшто мајка и и смета дека е лоша мајка. Таа е многу религиозна а мајка и ја исмева за тоа. Шарлот има некои чудни сфаќања, едно од тие беше дека може да забремени од бакнеж. Тие ретко и разговараат, тоа го направи филмот поинтересен. Не ми беше досаден воопште. Само крајот да беше малку подобар ќе беше океј.

    Кој сака да го гледа, денес игра повторно на Fox Life, во 22:40.
    [​IMG]
     
    На LittlePinky и sweet-cherry им се допаѓа ова.
  20. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    My fake fiancé.
    Се запознаваат на свадна кај другарка ѝ. Тој му должи пари на некој си The Monkey. Не се сакаат, но одлучуваат да се свршат. Демек нешто пари се добивало и подароци. Парите за него, подароците за неа бидејќи била ограбена и нема мебел и сл. Нејзините и тој Манки дознаваат и ги тераат да се венчаат. Сестра ѝ прави сообраќајна несреќа, па децата престојуваат со Кортни и вереникот. Тие полека се засакуваат. Доаѓа свадбата и тие среќни се венчаваат.
    Оцена: 8/10
     

    Прикачени фајлови: