1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Scary movie 5

    Другаркиве ме натераа да го гледаме и ај си реков да ги послушам..
    По глупав филм одамна не сум гледала, катастрофа..
    Оцена едвај 2/10 .
    Не го препорачувам :D
    [​IMG]
     
  2. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    2.050
    The Best Offer

    [​IMG]

    Јас сум тотално запрепастена од филмов... Најинтригантниот филм што сум го гледала во мојот живот,
    еве останав без зборови сеуште сум под толку силни импресии што не знам што да напишам.
    Филмот е ремек дело во секоја смисла,крие претерано страшна порака и апсолутно морално е секој да го гледа. Ве уверувам дека нема да зажалите ни секунда од потрошеното време.
    Крајот ќе ве остави подзинати и жедни за одговор, но тоа е целата поента..

    Цела приказна ме остави без здив, јас сум огромен љубител на уметноста.. и едноставно му се восхитував на главниот лик Олдман и неговата пасија спрема антиквитетите.
    Да не ја откривам приказната и мистеријата.. оставам да си го изгледате и самите да си го доживеете.
    Би го изгледала уште милион пати. Го ставам на врвот на омилени. :x
     
    На Hipster, Markusa2 и Chimera им се допаѓа ова.
  3. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.472
    Пол:
    Женски
    Snowpiercer (2013)

    Несекојдневен филм кој многу сликовито ја објаснува ситуацијата и положбата на светот. Филмот е прикажан во 2031 година кога светот веќе не постои односно поради експерименти кои луѓето ги правеле дошло до премногу ниски температури и замрзнување на целиот свет. Луѓето што останале и што преживеале живеат во воз, кој пак е целосно олицетворение на светот, а што значи тоа ќе видите сами, не кажувам повеќе, доволно е ова за вовед. :)

    Инаку глумциве се одлични, искрено повеќето прв пат ги гледав, ама не значи и дека не си ја завршиле работата како што треба.

    Се' на се' одличен филм кој мора да се погледне. Нема ни да осетите кога завршил.

    Од мене има 8/10. :)

    [​IMG]
     
  4. Stojchevska

    Stojchevska Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    She’s the man. Кога бев помала го гледав, сеа втор пат :lol:
    В
    иола која оди во средно училиште игра во фудбалски тим кој е само за девојки. Таа бара да се приклучи на тимот на момчињата Илирија за да игра против Корнвол, но тренерот одбива затоа што не е дозволено да играат девојки во тимот. Брат и на Виола, Себастијан треба да игра во тимот, но заминува на патување во Лондон. За тоа време Виола со помош на нејзиниот пријател стилист се претвора во нејзиниот брат Себастијан. Во интернатот се сместува во соба со уште двајца цимери. Во еден од нив се заљубува. А тој постојано мисли дека е машко и му ги кажува сите проблеми кои на никој досега не му ги кажал. На крајот ке победат и таа ке ја извади периката и ке признај дека глумела цело време, а со овој ке си останат заедно. :P
    [​IMG]
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  5. O.l.i.v.a

    O.l.i.v.a Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    122
    Мене пак премногу ми беше предвидлив и спор...незнам дали дека знаев дека е трилер :lol: :D ама тотално се разочарав, оддамна немав прочитано толку позитивни критики од сегде за еден филм и навистина очекував многу повеќе. Според мене просечен.
     
  6. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    Scary Movie 5
    [​IMG]
    Ги имав гледано другите четири делови па решив и на овој да му дадам шанса.
    Ништо посебно. Смешен ми беше малку, имаше смешни случки.

    Приказната е просечна. Можеше да биде глумата малку подобра.
    Се' во едно, добар филм.
    6/10
     
  7. lanadelrey11

    lanadelrey11 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    The mortal Instruments:City of bones
    Значи филмот ме остави без зборови...Многу добар филм , со надмоќи , преубави глумци и глумата секако беше одлична...Едноставно филмот ми стана опсесија!!
    Филмот е сниман според книга која исто се вика Смртоносни Инструменти..Ќе се снимат уште 4 дела мислам ама да не ве лажам незнам!!

    Едноставно нема да зажалите за времето ако седните да го гледате!!
     

    Прикачени фајлови:

    • the m inst.jpg
      the m inst.jpg
      Големина на фајлот:
      19,2 KB
      Прегледи:
      457
  8. Stojchevska

    Stojchevska Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Dear John.
    Прекрасен филм. Се изнаплачив.
    Војник кој се заљубува во студентка. После 2 недели од нивното запознавање, тие поминуваат последен ден заедно и се разделуваат "Ќе се видиме наскоро", а Џон заминува во друга земја бидејќи е повикан на извршување на мисија. Во текот на следните две години, романсата продолжува преку нивните писма. По некое време на Џон му стигнува писмо од Савана во кое пишува дека таа се венча за друг човек. Тој ги гори сите преходни писма од неа. Но и покрај тоа ќе се врати за неговиот татко кој ќе добие мозочен удар и ќе се види со Савана. Пред да ја напушти армијата, Џон добива писмо од Савана во кое на крајот пишува "Ќе се видиме наскоро".
    [​IMG]
     
  9. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    2.050
    The Notebook

    Го гледав пред неколку години и еве сега после толку време го изгледав пак.
    Многу убава и тажна љубовна приказна иако искрено да кажам сум гледала и поубави, не знам зошто толку го фалат.. Малце е претерано развлечен, 2 и пол саати кои комотно можеа да се скратат и да не се изгуби шмекот. Вака се некако ми одеше премногу бавно и затоа во текот на целиот филм имав онака монотоно чувство, не ми будеше некои посебни емоции се до крајот кога пуштив по некоја солза.
    Актерите се повеќе од извонредни, Рајан како и секогаш неодолив нема што да се збора за него, Рејчел со еден збор прекрасна.. Се на се.. солиден.
    Моја оценка 6/10
     
  10. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    We're the Millers

    Добра комедија, успеа да ми го задржи вниманието. :D
    8/10

    [​IMG]
    After being robbed of a week’s take, small-time pot dealer David is forced by his boss to go to Mexico to pick up a load of marijuana. In order to improve his odds of making it past the border, David asks the broke stripper Rose and two local teenagers to join him and pretend they’re on a family holiday.
     
  11. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Нз како да прикачам видео еве слики :)
    Првиот е трилерче не е лош ,неизвесен .А вториот е топ ви го препорачувам ,комедија трилер :)
     

    Прикачени фајлови:

    • the-family1.jpg
      the-family1.jpg
      Големина на фајлот:
      142,4 KB
      Прегледи:
      350
    • 13sins.jpg
      13sins.jpg
      Големина на фајлот:
      15,8 KB
      Прегледи:
      350
  12. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.843
    Најпрво The Machinist
    Филмот го гледав по препорака од една феминка, психолошки трилер, драма.. Типов не спие цела година, го мачат некои работи и почнува да не распознава што е реално а што не, почнува да халуцинира тоолку многу и почнува да сфаќа дека неможе да живее на тој начин. Искрено, очекував нешто повеќе и би рекла 7/10 . [​IMG]

    Вториот филм The Mortal Instruments: City of Bones најпрво, бајааги се мислев дали да го гледам дали не и се решив за да. Мислев дека е глупост, ама бааш ми се допадна, иако не уживам баш во вакви филмови, исто препорака од феминка. Девојчето Clary Fray почнува да црта некои знаци кои не и е јасно што се случува, мајка и исчезнува, се запознава со некои дечки и почнува да го открива другиот свет каде што дознава дека не е само обичен човек. Препорачувам да го гледате, сите што сакате авантури, акции, драми, според мене 10/10 супер филм! [​IMG]

    Третиот филм Ride Along комедија, жива глупост. На imdb е оценет како 6/10 јас би кажала 2/10. Дури неможев ни да го догледам цел од што беше глупав и досаден. Човекот од обезбедување на школо го примаат во полициската академија, 24часовна патрола да врши за да докаже дека вреди за неговата девојка Ангела. [​IMG]
     
  13. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    The Proposal
    [​IMG]
    Една од моите омилени романтични комедии. Обожавам да го гледам филмов. Си го начекав на телевизија и без проблем си го изгледав по стоти пат. Сандра си ја обожавам(освен во гравитација), многу ми е шармантна и ја обожавам нејзината смешка. За Рајан шо да кажам? Маж ипол.
    Се на се одличен филм.
    Препорачувам 10/10
     
    На Marossa и Elena69221 им се допаѓа ова.
  14. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    The Legend of Hercules (2014)


    Приказна за митскиот грчки херој, Херкулес, кој е предаден од неговиот очув. Претрпува многу борби, со сите негови моќи се бори за да си го врати кралството, како и забранетата љубовта кон свршеницата на брат му.
    Се зачудив што има толку ниска оцена на IMDb. Јас му давам 10/10.
    Возбудливо ми беше за гледање. :) Башка и Kellan Lutz е маче. :wasntme:

    [​IMG]

    https://www.youtube.com/watch?v=3jMixikBl90
     
  15. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.322
    Допаѓања:
    22.174
    Пол:
    Женски
    Now is good - го гледав вчера и на крајот се утепав од плачење. Филмот е со Дакота Фенинг во главна улога, и многу е добар. Тажен е премногу, и иако цело време се знае крајот, сепак не можев а да не заплачам. Има многу добра поука за тоа како треба да го користиме секој момент од животот, да не го сфаќаме здраво за готово она што го имаме, а особено не здравјето, затоа што тоа е најбитно од се!

    Го препорачувам на сите оние кои се уште не го гледале. :)
     
  16. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    https://www.youtube.com/watch?v=eLj87gSx2U0

    доста добар филм, маж и жена штотуку венчани, одат на еден остров да си поминат убаво, при несреќа на мажот на пат кон болницата му се губи секаква трага.... не сакам да кажувам што е понатаму за да ви биде интересен за гледање (оти женската многу добро знае да тепа :D )

    од мене има 8ца оти за 10ка не е :D
     
  17. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    2.050
    The book thief

    [​IMG]

    По препорака на многу феминки и како најзастапен филм на темава после толку време наканување да го гледам конечно го изгледав.
    Моите импресии не се ништо посебно искрено да кажам. Премногу мрачен и студен, без никаква светла точка.. Разбирам дека во филмот сепак се работи за војна но тоа е она што во сите филмови од оваа тематика е застапено, надежта која живее во ликовите која во овој филм ми беше некако одмината.
    Цело време како да имав чувство дека ќе дојде крајот и тоа е тоа.. ликовите ги почувствував како да немаа никаква цел во животот, како само секој ден мирно да си ја исчекуваа смртта без да постигнат нешто. Очекував дека девојчето ќе биде некоја хероина, дека ќе направи нешто што ќе ја промени приказната.. но не се случи. На моменти дури и мислев дека приказната не води никаде, не знам ама некако многу развлечено, тмурно и безволно ми делуваше сето тоа.
    Единствено актерката ми го привлече вниманието, прекрасно девојче кое плени со харизма, невиност, и некоја толку нежна убавина.. не можев да и се донагледам. :inlove:
    Останатото го кажав. Сум гледала многу вакви филмови затоа што пред се овој жанр е еден од моите омилени, сакам историски филмови ама ете овој не ме внесе до толку во приказната да почувствувам морници како што успеале други филмови од ваков карактер.

    Моја оценка 6/10.. единствено за прекрасната глума на актерката, другото ми е разочарување.
     
  18. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.451
    Допаѓања:
    48.224
    Пол:
    Женски
    Captain America: The Winter Soldier

    [​IMG]

    Го гледав вчера во кино.Лично ми се допадна иако првиот дел некако ми беше досаден и не го ни догледав. Дополнителен ефект беше тоа што го гледав во 3д па искуството беше уште подобро. Филмот нема некоја тешка тематика или поука но на оние кои се љубители на суперхерои и научна фантастика би им се допаднал.Добри специјани ефекти пропратени со добри глумци и многу акција.

    Во спојлер кратка содржина.Го препорачувам филмов и тоа по можност да се гледа во кино на 3д за целосен ефект и уживање. :)

    After the cataclysmic events in New York with The Avengers, Steve Rogers, aka Captain America, living quietly in Washington, D.C. and trying to adjust to the modern world. But when a S.H.I.E.L.D. colleague comes under attack, Steve becomes embroiled in a web of intrigue that threatens to put the world at risk. Joining forces with the Black Widow, Captain America struggles to expose the ever-widening conspiracy while fighting off professional assassins sent to silence him at every turn. When the full scope of the villainous plot is revealed, Captain America and the Black Widow enlist the help of a new ally, the Falcon. However, they soon find themselves up against an unexpected and formidable enemy-the Winter Soldier.
     
  19. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Now is Good

    Филмче слично на A walk to remember,девојка болна од леукемија сака да си ги оствари желбите пред да умре.Многу емотивно и реално е претставен секој момент,последните 20 минути буквално не можев да гледам од солзите.Дакота е прекрасна актерка,како што знам нема промашено улога,а овде британскиот акцент и е совршен.Џереми во улогата на Адам беше солиден,преубав и презгоден,ама не со некоја интересна карактеристика,ко изгубен беше пола од филмот.
    Се на се,преубаво филмче за пред спиење и истурање на доза солзи. 9/10
     
  20. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    500 days of summer

    [​IMG]

    Интересен филм кој раскажува за "љубовна" приказна и колку тешко човек ја доживува невозвратената љубов. И со убава порака на крај :)
    7/10