1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.472
    Пол:
    Женски
    Rage (2014)
    "Tokarev" (original title)


    Nicolas Cage го обожавам. Значи човеков ми е поим за глумец. Каков Бред Пит, каков Клуни и слични лепотани, само за изглед се добри. Човеков е врв, можат вода да му носат сите со ред. Нема филм што му е утнат. Потпишувам со двете раце одма. Нема филм што сум го гледала со него, а да не е добар. Знам дека штом пуштам филм со него нема утка и знам дека филмот ќе ме воодушеви. Значи како си ги бира улогите, немам зборови. Секаде глумата му е на највисоко ниво, секаде каде што глумел, филмот бил со уникатна приказна. Браво. Му симнувам капа. :bow:

    И овој филм му е совршен. Не се ни сомневав воопшто. Сакам филмови кои се реални, не завршуваат бајковите, туку почнуваат и завршуваат исто како да се случуваат во вистинскиот живот. И, исто што ми се допаѓа во филмов е што дејствијата не се влечат (што некогаш многу знае да ме нервира кај некои филмови).

    Инаку, не знам зошто на IMDb дава два наслова. Јас го најдов и го гледав како "Tokarev", а на IMDb дава уште еден наслов "Rage". Ама оригиналниот наслов е "Tokarev" што всушност е име на познато руско оружје, кое било омилено меѓу руската мафија. Што е поврзаноста меѓу оружјево и филмот ќе си видите сами. :)

    Единствена мана, иако не е мана ама ајде така да речам, е што трае кратко, или барем мене кратко ми беше. Сакав уште да трае, иако дејствијата си се убаво обработени, нема нешто што е премногу забрзано, па да фали некој дел.

    На кратко само да ви кажам.
    Ќерката на Nicolas ја грабнуваат и тука започнува се'. Прво нешто што сите помислуваат е дека Nicolas има нерасчистени сметки од минатото, зашто имал многу црно минато, па затоа му се одмаздуваат преку ќерка му. Ама дали е така, гледајте па ќе видите. Само да ви кажам дека не можете ни да претпоставите што ќе се случува на крај.
    Можам до утре да си пишувам за глумецов и филмов. :)
    Од мене има чиста 10. :) Препорачувам да го гледате, нема да згрешите.

    [​IMG]
     
  2. MarijaaxD

    MarijaaxD Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    mean girls
    Sleepover (2004)

    Предобри 1/10
     
  3. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    4.772
    Ми се допадна многу,иако не бев во план да го гледам,го фатив случајно на тв.А секогаш баш за инает ми се случува најдобрите филмови да ги гледам премиерно на тв.Некогаш па ќе се спремам со денови ,да најдам време да гледам некој а за на крајот да се разочарам.Ви го препорачувам,единствена замерка ми е времетраењето(требало да трае малку повеќе :D ).
     

    Прикачени фајлови:

  4. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    Вчера го гледав Scary Movie 4, онака случајно го начекав на Тв. Интересен филм, има смешни моменти, особено ова Бренда ми е прекрасна, добро и оди глумата.
    Се на се', добар филм.
    Доколку барате комедија, ви го препорачувам.

    7/10
     
  5. SmilerGirl

    SmilerGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2011
    Пораки:
    400
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    The Wolverine (2013)
    Оценката на IMDb му е 6.8,но јас му давам 10/10.Интересен филм со неочекуван крај.Иако трае 2 часа,тие ми поминаа како 10 минути.Глумците беа одлични,а филмов ми побуди желба да одам во Јапoнија и да им го научам јазикот. :lol:
    Се на се,одличен филм. :)
     
  6. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.583
    Допаѓања:
    2.396
    [​IMG]

    Маж разочаран од љубовта си купува оперативен систем со вештачка интелегенција, се заљубува во НЕА, имаат односи дури... Малку weird е, ама ко што оди технологијава напред кај да е и нас тоа може да ни се случи :). Не е нешто посебно, но има добри ефекти.
     
  7. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Закон филм :inlove: се пронајдувам во улогата на meryl streep :devil:
     

    Прикачени фајлови:

    На Adi888, eliesaab и babyblond им се допаѓа ова.
  8. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    The Amazing Spider Man 2.
    Ми се допадна овој дел исто како и првиот иако додека го гледав сфатив дека ми е подзаборавен и на моменти се губев. Негативецот тој со струјата антипатиен, страшен и доооосаден. Музиката одлино се вклопуваше со акционите сцени и специјалните ефекти беа супер. Како и да е, прекрасен пар ми се глумците, Ема е посебна и имаат прекрасна конекција со Ендру. Ама затоа пак крајот ич не го очекував. Се изненадив и воопшто не сум задоволна.

    Не мораа да ја убијат Гвен, во секој филм со супер херои умира негативецот и некој од добрите ама не што е во главна улога. Не беше фер. Дали дека навикната сум во секој супер херојски филм да гледам среќен крај, не знам, но крајот можеле да го направат да биде оекуваното клише.

    Од мене 8/10
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  9. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    3.290
    Пол:
    Женски
    Down

    Лифт по сопствена воља одлучува да зема жртви, да сее страв и терор во Милениум - позната знаменитост во Њу Јорк.
     

    Прикачени фајлови:

    • Shaft.jpg
      Shaft.jpg
      Големина на фајлот:
      51,3 KB
      Прегледи:
      357
  10. Devojka20

    Devojka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    54
    The Big Lebowski - (1998) , малце постар филм , али ептен е добар ... :)
     
  11. darling69

    darling69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Женски филмот At middleton со andy garcia i vera farmiga е еден од поубавите филмови што ги гледав последниве месеци. Романтична комедија е и ве тера да се замислите..... го преппорачувам на сите
     
  12. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.301
    Допаѓања:
    22.579
    Пол:
    Женски
    RoboCop
    Многу добар филм, приказна за еден агент чиешто тело е уништено во експлозија и потоа истото е искористено за составување на робот на кој му се потребни човечки особини.
    [​IMG]
     
  13. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    Endless Love (2014)

    Ме потсети на Notebook, Dear John. Нешто така.
    Станува збор за љубов помеѓу повлечена богата девојка и син на автомеханиар па таткото на девојката ќе биде против врската итн итн. :)
    Како и да е, го препорачувам, мене баш ми се допадна иако делува како клише приказна. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      6,2 KB
      Прегледи:
      234
  14. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Endless Love

    Не знам дали беше од мојот муд ама филмов ми беше екстремно романтичен и ме расплака милион пати, го препорачувам.. уште повеќе на ден кога сте раскинале или сте скарани со дечкото :tmi:
     
  15. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    И уште еден :)

    Walk of Shame
    комедија, романса, тинејџерски филм
    предобар филм, постојано се случува нешто, иновативна приказна..
    оценка 10/10
     
  16. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    ^И јас го ѕирнав WALK OF SHAME
    [​IMG]

    Се изнесмеав на филмчево :D Само на баксуз луѓе може да им се издешаваат толку работи за една вечер.Се најдов во типката,знам дека и јас сум до толкав малер и би можела да се најдам во слични ситуации :rofl:
    Немаше посебна приказна,ниту пак некој посебно интересен лик,моментите беа доста комични,но и Елизабет Бенкс добро си ја завршила работата.
    7/10
     
  17. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.843
    The Wolverine (2013)

    Оцена 8.4 , ама јас му давам 10/10. Апсолутно добро филмче! Бев скептична за филмов најпрво, бидејќи не уживам баш во вакви филмови,ама овој, мф!! Супер филм, баш ми се допадна, човек кој неможе да умре, бидејќи поседува нешто натрпиродно, но со сплет на околности, тоа ќе му биде одземено и ќе почувствува како е да си смртник, но набрзо ќе си го врати тоа што е негово. Сакам втор дел,да!!

    [​IMG]
     
  18. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Последно изгледано...

    Гледам сте го спомнале Endless Love (2014), моја оценка 10/10.

    И штотуку го изгледав Barefoot (2014) исто 10/10 му давам.

    Ги препорачувам и двата филма.
     
  19. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Godzilla
    [​IMG]

    За приказна 2/10 , нема воопшто добра приказна

    али за битки и остало 10/10 , највероватно и на тоа иделе , да стават чудовишта и уништување на градови :D

    Ако не сте фан на вакви работи (рушење и тепање), не е претпорачливо да давате голема сума на пари за во кино.
     
  20. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    324
    Допаѓања:
    158
    Целосно се согласувам..мислам дека доживеав meltdown ..а толку напнував во кино да го гледам..и ете на крај..ништо..само една празнина ми остави ...