1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.472
    Пол:
    Женски
    Jack Ryan: Shadow Recruit (2014)

    Да ви кажам досадни се Америка со овие филмови каде Русија се прикажува како најголемото зло на земјата. Аман веќе.

    Филмов онака добар. Ништо посебно, ништо воодушевувачки. Глумата е одлична, не ни очекував нешто подоле зашто глумците се внимателно бирани, ама содржински веќе видено. Уште еден филм во кој Америка го спасува светот. |(

    Од мене 4/10.

    [​IMG]
     
  2. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    The Day After Tomorrow
    Action | Adventure | Sci-Fi

    [​IMG]

    Накратко станува збор за климатски промени кои ќе предизвикаат северната хемисвера на Земјата да замрзне, да се уништат големи градови како Лос Анџелес и Њу Јорк. Глумата е под просечна да не речам ужасна, требала да биде многу подобра со повеќе страст да се долови она што го доживуваат ликовите. Актерите ми беа некако меланхонични некако без живот. На почетокот е малку хаотичен наеднаш даваат многу ликови па бара малку концентрација дур да сватиш што е како е. Има добри ефекти, не е воопшто досаден филмот, цело врфеме ти го држи вниманието но требало да го направат многу повозбудлив, понапнат и самата приказна требала подобро да ја склопат. Препорачувам да го погледнете не е одличен, не е многу лош онака просечен.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Те посакувам (да не речам Тенго ганас де ти :D )
    [​IMG]
    Многу бре секс паѓало во филмов :tmi: Не очекував до толку, мислев полигава ќе е приказната, како тој првиот дел, романтики, паѓање во несвест а у.
    Мислим кхм кхм
    [​IMG]
    Не дека овој нешто многу ми се допадна, ама не ми се учеше, не знаев што да направам со себеси, а филмов го начекав готов спуштен.
    Ми се допадна како глуми девојката и како изгледа Марио Касас :P :D
    И изложбата ми се допадна како сегмент од филмот.
    Инаку, онака, просечно.
    P.S. Се отепав од англиски превод барање, и на крај не најдов па го гледав без превод. Фала ви, шпански серии :D
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    На figgiMK, Marossa и eliesaab им се допаѓа ова.
  4. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    3.780
    Допаѓања:
    11.481
    Пол:
    Женски

    баш вчера го изгледав првиот дел и добар е 10/10,
    само што заради глумецот го изгледав
    :D и twilight го изгледав првиот дел, и никогаш не ми е доста од филмот :$
     
  5. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Endless Love (2014) :inlove:
    Ми требаше ваков филм, да ме разнежни, расплаче, насмее и да ми го стопли срцето, го препорачувам :)
    http://www.imdb.com/title/tt2318092/?ref_=nv_sr_5
     
  6. septemberinparis

    septemberinparis Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    56
    R.I.P.D. - залудно губење на време, не се мачете :tmi:
     
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Neighbors
    [​IMG]
    Го гледав вчера во кино, супер е филмот, одлична комедија.Брачен пар со дете се вознемирува од соседите коишто се студенти и прават забави all dat all night, и прават планови како да ги избркаат.Многу смешни сцени, Зек само за плакнење очи :wasntme: , а бебето е преслатко.
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.808
    Допаѓања:
    81.044
    Пол:
    Женски
    My Sister's Keeper.
    [​IMG]
    Го погодив, таман ко за во екот на колоквиумската недела. И онака ми беше преку глава од собирање во себе, само трошка ми фалеше да го исплачам Дунав. :D
    Го гледав пред неколку денови, а уште не можам да си дојдам при себе и да се соберам.
    Обработена е болна и длабока тема, која верувам дека никој не би го оставила рамнодушен.
    Не сум плачка, посебно не по филмчиња, ама ова беше врвот.
    Понекогаш просто се чудам во кој свет живеам и зошто сум одминала ваков добар филм. Да знаев дека е толку добар, ќе го чкртнев од листата порано. Многу порано. :)
    Би ја прочитала и книгата, се надевам дека може да се најде некаде низ книжариве или онлајн.

    Топло препорачувам, 10/10!
     
    На 1209, sweet-cherry и A-j-a им се допаѓа ова.
  9. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    мене филмов ми беше веќ виден ... девојката беше преубава и искрено рамантиките кој ги правеше типо си беа на место ... глумата на ТАточко беше крш !! мама досадна доо ку***ц Бате лигавеш невиден ...


    јас на 3пати го прекинав и пак продолжив да го гледам за да не испадне дека нешто ке се смени до крајот...
    3/10 моја оценка

    за Хипица една од се*суалните филмови ама со мнн голотии и се*с
    има 2 дела ако може да се каже Nymphomaniac: Vol. I /2 (2013)[​IMG]

    ауу голотоааа, перверзијааа ,,, цекс ...на екс па дури и чуда разнии јас бев со отворена фиока(читај уста) преку целото време !!
    ако некој не е сам да не го гледа ..ако има дечковци или ова она пак би рекла дека е беље сам да се гледа...
     
    На KalaV му/ѝ се допаѓа ова.
  10. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    The Great Gatsby
    Драма | Романса

    [​IMG]

    Конечно да го изгледам филмов и воопшто не зажалив. Се работи за човек (Гетсби) кој бил сиромашен но со неговата амбициозност ќе стане многу богат, а најголемата причина за стекнувањето богатство е повторно да ја освои својата голема љубов Дејзи. Изборот на кастинг им е совршен, секој актер безпрекорно си ја завршил работата. Ликот на Гетсби, непоправлив романтичар и сонувач, се ќе направи за неговата единствена најсакана Дејзи. Не дека и некој друг актер не би го доловил одлично ликот на Гетсби но Лео е некако посебен само како што он умее онака шармерски на негов начин совршено го изведе ликот на Гетсби. Лео ми е љубов од детство и иако остарен суште неодолив е бре. :inlove: Дејзи е размазена богаташка, едно зборува друго прави, многу лабилна личност што ќе биде фатално за Гетсби. Кери Мулиган убаво ја доловила Дејзи само што што знам можеби би било подобро со друга актерка или тоа е дека малку ме иритираше нејзиниот лик особено на крајот. А Ајла Фишер не ја познав, фантастична беше, се повеќе ми се допаѓа оваа актерка.

    Филмот на почетокот е малку досаден или можеби толку многу несвесно со нетрпение сум очекувала да го видам Гетсби. Трае 2 часа i 22 минути можело да го скратат малку. Убава костимографија, ценографија, одлична музика. Се на се одличен филм, уживав гледајки го. Моја оцена 9/10

    П.С. Забавите беа врв, сакам и јас на забава кај Гетсби.

    [​IMG]
     
  11. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.882
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Го имаше на Сител денес од кај 10 го фатив.
    Божееееееееее, јас толку во последниве месеци не памтам да сум се смеела на филм :rofl:
    Дефинитивно го препорачувам за позитивно расположение! Од мене 10/10
    Дик ( Џим Кери ) и жена му од богаташи ќе станат одеднаш сиромашни... Имаат едно дете, а многу набрзо би банкротирале доколку не најдат решение.... Решението е.... :wasntme: :rofl: :rofl:
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.714
    Допаѓања:
    87.639
    Пол:
    Женски
    Endless Love
    Еден од поубавите филмови кои сум ги гледала во последно време , ви го препорачувам :wasntme:
    Јас си се разнежнив додека го гледав ,преубав е :wasntme: 9/10

    [​IMG]
     
    На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
  13. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    3.290
    Пол:
    Женски
    Shelter

    Напната приказна за психијатриски случај со синдром на повеќекратна личност, чиј проблем станува се поголем и посложен.
     

    Прикачени фајлови:

    • Shelter.jpg
      Shelter.jpg
      Големина на фајлот:
      73,8 KB
      Прегледи:
      294
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Истиот го гледав и јас.
    Прекрасно филмче на кое ќе си се изнасмееш и расположиш. :D
    10/10
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Пенелопи
    [​IMG]
    Кристина Ричи во улога на Пенелопи, девојка со аристократско потекло кое го следи клетва која може да се скрши само ако девојката се омажи со некој како неа, со сина крв.
    Романтична комедија со фантастични елементи. Не ме импресионира содржински, ама ја сакам Кристина Ричи во било каква улога.
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    Исто така, беше интересно да се види Рис Витерспун во bad ass издание.
    [​IMG]

    Замисли си дека
    [​IMG]
    Еди Марфи во брилијантна улога на човек кој сака да успее во кариерата и помош за тоа наоѓа во својата 8-годишна ќерка Оливија.
    Малата е нешто преслатко, посебно онаа сцена кога ја учи како да пее :inlove:
    [​IMG]
     
  16. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.918
    Допаѓања:
    66.140
    The Internship

    Супер филм, се изнасмеав убаво.
    Станува збор за двајца пријатели кои што се отпуштени од работа и аплицираат за пракса во Гугл. Иако не знаат ништо поврзано со компјутерната технологија, успеваат да допринесат свој удел во нивниот тим. Многу смешни сцени. Од мене: 7/10

    The Physician

    Филмов е прилично долг, но времето летна додека го гледав.
    Приказната не носи во Европа во XI век, во време кога секој напредок во медицината се смета за богохулење или магија. На другата страна од светот медицината цвета. Главниот лик, Роб, желен да направи нешто добро од својот живот, ќе успее да стаса до Азија и да се обучува кај најдобриот лекар во тогашниот свет. Одличен филм, препорачувам. Оцена: 10/10
     

    Прикачени фајлови:

    • th.jpg
      th.jpg
      Големина на фајлот:
      12,6 KB
      Прегледи:
      576
    • the-physician-303172l.jpg
      the-physician-303172l.jpg
      Големина на фајлот:
      241 KB
      Прегледи:
      576
  17. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    многу добар филм посебно затоа што главна улога има Шарукх Кхан :P
     
    На A-j-a му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Типично тиин-филмче.Онака не реално баш.
    Се работи за 16 роденден на една тинејџерка,кој ќе и биде незаборавен :) . Инаку таа има 16 желби кои сака да ги оствари сите на својот роднеден.Дали ќе ги оствари треба да гледате :)
    Филмов е 8/10 ;)
     
  19. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    2.050
    Requiem for a Dream

    [​IMG]


    Дојде денот да го гледам филмот што ми беше едно добри 2 години на листа, но не од други причини туку поради тоа што мене вакви филмови многу ми маваат на психата.
    Но еве на крајот ќе кажам дека сепак останав присебна, не знам можеби зошто сум изгледала и други филмови со ваква тематика па затоа не ме „тресна од земја“.
    Признавам само крајот ме запрепасти, такви емоции доживеав што не знаев што да направам.. дали да се лутам, дали да плачам, дали да чудам.. Но крајот го краси делото а овој крај беше дефинитивно за оскар.
    Не верувам дека некој ќе го остави рамнодушен, во секој случај кај секого ќе разбуди некои емоции ќе му остави некоја импресија било позитивна или негативна, или поучна или не.. Кој како ќе го доживее.
    Не знам што да кажам.. едноставно сум без коментар, овај филм не се раскажува туку се гледа и се доживува. Тоа е тоа. И на сите вам што ви стои филмот на листа за гледање и не сте го гледале сеуште, веднаш во овој момент да го гледате.. ве уверувам дека нема да зажалите и ќе го паметите уште доолго.
    Ретко гледам филмови по два пати така да овој ќе го прескокнам да го гледам уште еднаш зошто ми буди некое тешко чувство..
    Музиката беше маестрална, одсекогаш сум ја обожавала таа песна.. мислам дека таа беше таа која ги направи сцените толку епски.
    За актерите морам да искоментирам дека беа брилијантни. Не знаев дека Џаред Лето има толку совршена глума, двата со Џенифер беа легендарни. Еден од најдобрите филмски парови дефинитивно. :inlove:

    И за крај оценката.. без размислување 10/10.
     
    На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Прекрасен е филмов 10/10 ;) .
    За една летна романса,која ќе прерасен во голема љубов.Рецензија ако ви пишам,јас ќе ви го прераскажам,па затоа гледајте го ова :)
    http://www.youtube.com/watch?v=TzyGvECJYOA

    И еве го филмот во сполер
    http://ffilms.org/the-notebook-2004/