1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.257
    Пол:
    Женски
    The hunger games:Catching Fire(2013)
    [​IMG]
    Не знам како да почнам, просто воодушевена сум.Книгите ми се омилени, и секогаш следи она филмот нема да го доживее истиот успех, но прилично задоволна сум.Must-Watch за сите љубители на фантастика, dystopia, мистерија и акција, и нормално задолжително е прво да се погледне првиот дел.Филмов е фантастичен, Jennifer Lawrence глуми неверојатно добро, и секако има и глумци за плакнење очи, Josh Hutcherson и Liam Hemsworth, но и приказната е одлично смислена.
     
    На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Wanted (2008)
    [​IMG]

    Дечко, на кој му е прилично досаден животот, со шефица која се изживува над вработените, дознава дека е син на професионален убиец. Заради неговите надприродни способности, се приклучува на тајната организација во која работел татко му.

    Просечна акција. Не ме воодушеви, а од друга страна не ми беше ни досадно. Дефинитивно има добар пресврт на настаните. Добар беше крајот кога се обраќа на публиката со "What the fuck have you done lately?" :wasntme:

    Оцена: 6/10


    Salt (2010)
    [​IMG]
    Ми тргна со филмовиве на Џоли. :D

    Како агент на ЦИА, лојалноста на Евелин Салт (Анџелина Џоли) ќе биде тестирана кога ќе биде обвинета дека е руски шпион. Користејќи ги сите нејзини вештини, избегнува апсење.
    Одличен филм, добар избор на актери, со уште подобра приказна. Ако сте за акција, ви го препорачувам.

    Оценa: 9/10
     
  3. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles
    [​IMG]
    Го имав гледано филмов, ама многу одамна и не памтен скоро ништо освен дека Бред Пит глуми во него и дека на времето повеќе мижев дури го гледав.
    Морам да кажам дека ми се доапдна. Ептен убо филмче. Бред Пит мажиште на млади години(не дека сега не е :D ). Супер ми е филмов. Времето ептен брзо ми помина, не ни трепнав. Одлична приказна, музика и кастинг, пред се. Одлична глума, најмногу од Кирстен Данст. Си го има талентот. Бред Пит, кажав, предобар, Том Круз исто.
    Ако сакате филмови со вампири, ќе го сакате и овај.
    8/10
     
  4. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    99.742
    Пол:
    Женски
    Priceless

    Ирена е млада девојка,спонзоруша која случајно ќе заврши во кревет со келнерот,мислејки дека е богат.Сиромашкиот се вљубува во неа,се обидува на секој начин да и се доближи ,но не му успева.Наредната година повторно се сретнуваат,овојпат тој по игра на случајноста станува љубовник на богата средовечна дама.Секако филмот е со хепи енд инаку не би можело да се замисли поинаку.
    Исклучително шармантна француска комедија. :f:
    7/10
     

    Прикачени фајлови:

  5. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Letters to Juliet (2010)
    [​IMG]
    Очекував многу повеќе,се разочарав.Досаден почеток,цело време се надевав дека ќе се подобри...Убава идеа, но не добро реализирана.
    Како за тепање време е добар.
    6/10
     
  6. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.257
    Пол:
    Женски
    The Blind Side(2009)
    [​IMG]
    Подолг период ми е на листа за гледање па денес му дојде редот.Многу добра спортска драма, јас и не сум некој љубител на спортот ама филмов навистина вреди да се погледне.Sandra Bullock ја сакам како глумица и многу ми се допадна улогата што ја имаше во филмов, башка не знам колку пати се расплакав, многу емоционален филм, навистина ме остави без зборови.И да базиран е на вистинска приказна и сето тоа го направи многу реален :)
     
  7. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    That awkward moment- залудно потрошени 90тина минути. Имаше по некој смешен момент, ептен ретко :!: и цело време срамотилаци :lol: Не го препорачувам.
    The walk of shame- ќе се согласам со тоа дека на почетокот беше досаден, ама потоа имаше многу смеење :D
    Endless love- исто ќе се согласам дека е веќе видена приказна, таа богата, тој романтичен, проблеми со нејзините родители, бла бла, ама не знам, некако ми беше симпатичен филмов :) исто препорачувам.
     
  8. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.919
    Пол:
    Женски
    If only (2004)

    Сум се изнаплакала :tmi:
    [​IMG]
     
    На ana.n18 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lozanoska

    Lozanoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    133
    [​IMG]
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    99.742
    Пол:
    Женски
    The Legend Of 1900

    Да се родиш без датум ,да живееш без да имаш родители,океанот да ти е единствениот дом,а во прстите и вените да носиш ноти,да знаеш да го отсвириш секој карактер на било кој човек тоа е судбината на човекот 1900,кој наместо име носи број.Никогаш да не ја дознаеш вистинската љубов и страст а на колена да ги фрлиш сите кои ја слушаат твојата музика.Филмска приказна која трае прилично долго,но во ниеден момент не ми беше досадна.
    Се сложувам со оценката на имбд 8/10.
     

    Прикачени фајлови:

    • 21229844.jpg
      21229844.jpg
      Големина на фајлот:
      13,1 KB
      Прегледи:
      377
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    The Italian Job (2003)
    [​IMG]

    Откако ќе биде предаден после грабежот во Италија, Чарли и неговиот тим планираат да му се одмаздат на својот поранешен сојузник.

    Многу добра акција! Улогата на Mark Wahlberg му е скроз погодена. :clap: Иако го гледаш како ограбува, пак ти е мил. :D Додека ги гледав како се бркаа, очајно посакував да сум во Венеција на некоја гондола. Препорачувам.
    Единствена замерка ми е што ниту една сцена не посветија на Стела и Чарли. Можеше некој секс да падне барем. :D
    Оцена IMDB: 7/10
    Моја оцена: 10/10
     
  12. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.918
    Допаѓања:
    66.140
    Gothika - http://www.imdb.com/title/tt0348836/

    Иако на Imdb е ставен во категоријата хорор, не наликува на класичен хорор филм. До душа, имаше моменти каде подрипнував и ги затварав очите, ама вредеше. Интересна приказна, речиси до самиот крај многу работи не беа јасни... многу добро направен филм, препорачувам. Од мене има 8ца, иако рејтингот на Imdb не му е баш висок.


    Walk of Shame - http://www.imdb.com/title/tt2463288/?ref_=fn_al_tt_1

    Очекував дека ќе биде провиден смешен филм, ама искрено, ме изненади. Еден куп смешни сцени, не толку очигледна приказна... Од мене 5че.


    Pope Joan - http://www.imdb.com/title/tt0458455/?ref_=fn_al_tt_1

    Ја читав книгата и многу ми се допадна, па решив и филмот да го погледам. Иако речиси секогаш сум се разочарувала од таквите филмови, морам да ги видам за да ја споредам својата замисла со нечива друга. Филмот е како некое брзо slideshow од книгата. Не ми се допадна како актерите си ја исполнија улогата, многу клучни моменти беа изоставени. Уште едно разочарување! 2ка!
     

    Прикачени фајлови:

    • Gothika.gif
      Gothika.gif
      Големина на фајлот:
      75,9 KB
      Прегледи:
      273
    • walk of shame.jpg
      walk of shame.jpg
      Големина на фајлот:
      12,6 KB
      Прегледи:
      273
    • pope joan 2009.jpg
      pope joan 2009.jpg
      Големина на фајлот:
      13,8 KB
      Прегледи:
      273
  13. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    The Grand Budapest (2014)

    Станува збор за приказната на Мустафа како станал сопственк на хотелот.
    Убав филм, глумата совршена, актерската екипа повеќе од погодена.

    Се сложувам во ИМДБ, 8,4/10
     

    Прикачени фајлови:

    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Walk of Shame
    [​IMG]
    За филмов ми дадоа различни критики, некои лоши, некои добри. И онака немав што да правам, па се решив да го изгледам.
    Не е толку лош филмов како што го прават некои. За комедија, посебно за некоја што излегла во 2014 е супер, во споредба со останатите понови "комедии". Како што кажав, не беше лош, интересна приказна имаше некои смешни моменти и тоа е тоа. Можеби некои фрази и делови беа веќе видени, но за тепање време, солиден филм.
    Едит: Сега гледам, актеркава имала 40ка, не е можно :D
    6/10
     
  15. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    2.050
    The Butterlfy effect

    [​IMG]

    Уште еден во низата на нај озборувани филмови кои ја дрмаат потсвеста.
    Филмот искрено ме вознемири, не требаше да го гледам вака доцна... инаку
    ме чуди само колку болен ум треба да имаш за да снимиш ваков филм, или ова можеби е само уште една скриена порака која треба да се испрати..
    Пребарав малце за значењето на филмот, и тој „пеперутка ефект“.. Всушност во значење,колку еден мал и небитен настан би донел катастрофални последици во подалечна иднина.
    Не знам дали е ова вистина, можеби и е..
    Како и да е, да не навлегувам.. Филмот вреди да се погледне, но мислам беспотребно е крената толкава фама и е преценет според мене како и многу останати филмови од овој карактер.
    Онака за размрдување и растревожување на психата добар е. Сега кој како ќе си го сфати и доживее.
    Јас сум имуна на вакви филмови мене не ме погоди толку, не знам изгледа имам јака психа :D
    И една забелешка, Ештон ДЕФИНИТИВНО не е за вакви улоги. :!:
    Го сакам и го почитувам како актер, но сум го гледала во многу поразлични жанрови од ова и дефинитивно повеќе му лежат лимонади, не дека не се покажа туку едноставно има таков изглед шо повеќе го личи да глуми „заводник“ :D

    А за филмот оценка, 8/10
     
    На cheetah.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    DEVIL'S KNOT

    http://www.youtube.com/watch?v=XC-NclGLwvI

    Добар филм за обожавателите на филмови работени според вистински приказни, невини жртви, потресни сцени и слепа правда. 7/10
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    Прекрасен филм, во кој дејството се одвива во едно елитно средно училиште во Нова Англија, во текот на академската година 1953-1954, кога во колеџот доаѓа професорка по уметност(Џулија Роберст), со поинакви сфаќања од традиционалните и кои се обидува да ги смени. Да им покажи на младите девојки дека нивната цел не е само да се омажат и да се грижат за домаќинството, туку дека имаат можности да одат на колеџ и да бидат повеќе од домаќинки. Наидува на голем отпор бидејќи е погрешно сфатена, дека сака да ја искорени традицијата на рано мажење на девојките (бидејќи и самата има 30 години и не е мажена), иако тоа во некои случаи значи целосно жртвување на нивната среќа. Таа не сека да ги искорени тредициите, само сака да им укажи дека можат и да бидат мажени и да студираат и работат. Таа се обидува од нив да создаде модерни и еманципирани жени. Една нејзина реченица ми остави голем впечаток кога рече „Јас мислев дека ќе им предавам на идните лидери, а не на нивните сопруги“. За жал некои од општествените норми, стеги и традиции не се искоренети и денес. Верувам дека секоја од вас ќе се препознае во некоја од девојките или професорката. Вреди да се гледа. Прекрасен филм.
     
    На figgiMK и Doozy им се допаѓа ова.
  18. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Jennifer's Body
    [​IMG]
    "Хорор" кој го ставам во иста корпа со The Roommate. Филмов е нешто налик на хорор, хорор wanna be :D
    Не беше лош, иако можеле да го направат малку по стресен и понеизвесен во основа на приказната што ја има. Џенифер ми беше солидна во филмов исто како и Аманда. Крајот т.е. крајниот дел во лудницата ми беше глупав и непотребен.
    5/10
     
  19. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    Maleficent 9/10

    [​IMG]

    Визуелно преубав филм, графиката беше навистина врвна! Приказната навистина ми се допадна, изменета од оригиналот, но сепак ми се допадна.
    Анџелина беше неверојатна во филмов, од сите нејзини филмови најмногу ми се допадна во оваа улога. После ова, ми стана girl crush :D
    Гавранот... леле гавранот :wasntme: Одличен кастинг, тоа ќе го речам хаха.
    Малце бев разочарана од true loves kiss, не го замислував тоа баш така, ама ај ќе пројде заради крајот, крајот беше навистина епик.
    Имаше и прилично многу смешни сцени, не да се валкаш на подот смеејќи се, но не беше и толку озбилен.
    Ради бакнежот давам 9 од 10, да беше променет тој дел ќе беше чиста 10ка.
     
  20. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Во кино го гледаше или има торент? :)