1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.705
    Допаѓања:
    24.313
    Пол:
    Женски
    Kill Bill и Kill Bill vol.2
    [​IMG][​IMG]
    Нема потреба од рецензија мислам, нема кој не го знае филмов.
    Ги имав гледано многу-многу одамна, па сакав да си ја освежам меморијата.
    Само ќе кажам дека двата дела, со акцент на вториот, ми се едни од најинтересните филмови што постојат и го обожавам Тарантино!


    И

    The legend of Hercules
    [​IMG]
    Го гледав против моја волја, но ајде, се во име на добро друштво.
    И моето мислење за филмов е - :headbang:
    Ниту згодниот Kellan не успеа да го направи занимлив филмот, ниту за секунда.
    Значи, ултра досаден.
     
  2. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    5.707
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    cloudy with a chance of meatballs
    :lol: :lol: многу убав филм :clap: ако си фан на despicable me и овај ќе го сакаш
    сега вториот дел ќе го гледам
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    99.742
    Пол:
    Женски
    Gone Baby Gone

    Што да кажам за филмов.Интересна тема и приказна ,интересни актери но нешто му фалеше на филмов.Станува збор за исчезнувањето на мало девојче и ангажирањето на приватни детективи за нејзино наоѓање.Некако дејството е испреплетено,сите се во нешто замешани и на крај чорба работа.
    6/10
     

    Прикачени фајлови:

  4. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Walk of shame

    Не знам зошто толку го критикувате. Мене филмов ми е супер.
    Со интересна приказна, барем за мене.
    Elizabeth e прекрасна!
    Топ 10/10
    [​IMG]
     
    На blueteacher му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    South Park: Bigger, Longer & Uncut
    [​IMG]
    Го немав гледано филмчево мноогу, мноогу време. Еве денеска си седнав и него си го изгледав. Интересно, смешно, забавно. На моменти ми беше премногу смешно. Мислам дека повеќето го иамте гледано. Сатаната и Садам Хусеин ми се срцки хаха, во буквална смисла :D
    Препорачувам.
    7/10
     
  6. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    2.050
    Su ve Ates (Вода и Оган)

    [​IMG]

    А да се соберат пример сите овие љубовните филмчиња што ги преценуват и му удираат оценка 10 на imdb и фино лепо да му КЛЕКНАТ на колена на филмов.
    Е ова е луѓе љубовта приказна на која ако не се расплачеш, значи или никогаш не си бил заљубен или немаш душа едноставно.
    Филмов е нов, инаку е турски.. мислам дека главните улоги ви се веќе познати на оние кои ги пратат турските серии.
    Го изгледав во еден здив, цело време бев во штрек дека доаѓа крајот.. едноставно не сакав да заврши..
    Приказната можеби ќе ви изгледа познато, присеќа на онаа „Љубов и Одмазда“, но ова е веќе нешто друго... Толку убаво склопени настани, сплет од случки кои ти го запираат здивот.. едноставно филмов ќе ми го држи првото место на најдобар љубовен филм ever. Според мене...

    Да преминам на содржината: Јагмур е млада девојка која се заљубува во човек со темна позадина по име Хашмет (Кемал). Се запознаваат „случајно“.. додека таа оди на одмор во Англија а тој како бегалец поради убиство со лажен идентитет по име Кемал. Јагмур потекнува од добро семејство а Кемал е главата на една од најмоќните мафијашки фамилии во Турција кои се спротивставени една со друга поради крвна одмазда. Кемал инаку е во бегство поради убиството на поглаварот на другата најмоќна мафијашка фамилија, помеѓу него и Јагмур се раѓа длабока љубов која никој и ништо не можи да ја спречи. Набргу, Кемал мора да се врати назад во Турција каде треба да направи спогодба со спортиставеното мафијашко семејство за да се прекине крвната одмазда. Во меѓу време Јагмур дознава дека е бремена, но е принудела да го абортира детето од страна на семејството на Кемал.
    Со цел да се запри крвната одмазда, Кемал е приморан да се ожени со ќерката на поглаварот кој тој го уби. Кемал и Јагмур се борат против секакви предизвици кои им ги задава животот.. за потоа судбината повторно да ги спои.
    Крајот не го кажувам.. останува да го гледате и сами.
    Ветувам дека филмот ќе ви се допадне и ќе потрошите квалитетни солзи. ;)

    П.С. Филмот можете да го гледате на линковите подолу, поделен е во два дела со бугарски превод. :)

    http://vbox7.com/play:8e675bdff7
    http://vbox7.com/play:259a00e5bd

    Од мене оценка 100000+/10 :inlove:
     
  7. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300

    Добро јас навистина незнам која „убавина“ се виде во филмов???Амин за досадата и за глупоста на филмов катастрофа невидена !!! досаден до бесФест 0/10 ни за време тепање не го препорачувам ... група на познати глумци тепале време во демек „комедичен филм“

    Но филм за препорака од друга страна е:
    the awkward moment
    Симпатичен ..лесен ...комичен... и доста забавен ..лесни реплики ...прекршена заклетва..пријателство ...
    9/10
     
  8. blueteacher

    blueteacher Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    1. Walk of shame
    Интересно филмче со смешни сцени, но според мене глумата не глумицата не беше кој знае што.. некако вештачки ми делуваше.

    8/10

    2. The wolf of a wall street
    Конечно да го изгледам цел, има предолги и некои непотребни сцени, но глумата на Леонардо е врв. Вреди да се гледа овој филм, кој не го изгледал до сега обавезно да го гледа.
    Повеке несакам да откривам за да ви биде интересен.

    9/10
     
  9. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    5.890
    [​IMG]

    Филмов беше многу досаден оцена 6/10. Не ви го препорачувам.
    Се работи за една група од дечиња нивната баба има слаткарница и сега и стига судски налог дека треба да ја затвори и она неможе да најде пари и тие децата и помаагат. Има едно девојче кое е богато и сеа едно од тие децата е заљубено во неа но таа цело време е со тој богатиот шо им е нив непријател. И сега они за да најдат пари се пријавуваат на еден натпревар за бендови и таму ке настапаат и тоа девојчето во последен момент ке се предомисли и ке отиде со нив да пее. И они ке победаат ко во секој филм. :emo:

    [​IMG]
    Знаачи филмов е ептен јак оцена 10/10.
    Се зборува за едно момче кое слави роденден а неговите родители не се дома. И вој не е познат низ уцилиштето сите нешто го зафркаваат. И сега неговите другари без негово знаење ке разгласат насекаде демек вои прави журка дури и на радио, а детево нема појам он мисли само неговите др 4 дужи ке дојдат. И коа ке дознае ке настанат проблеми. И вие неш таму ке украдат едно човече. И тој Човекот ке ги брка.. и сеа да не се задржувам мн на детали нема да ви биде интереснен филмот. Ама од пола филм коа почиња забавата е екстра ке настане голем хаос. Бидејки ке има мн народ, али ептен многу ке дое полиција па фури и вести вие ке креват бунт против полицајците па после ке дое тој на кој што му го украдоа тоа човечето и со едно незнам тоа како се вика што испушта оган се ке сапали коли дрвја дури и куката на воа детево и на крајот ништо нема да остане куката ке биде цела искршена колата на татково ја пуштија во базентот итн... 8)
     
  10. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    Walk of shame
    Просечен филм,ми го препорачаа,но мене воопшто не ми се допадна.Да,имаше некои сцени што беа смешни и интересни,но имаше и некои ептен досадни.Глумецот беше убав како и да се викаше :D


    5/10
     

    Прикачени фајлови:

  11. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    ^^ Глумецот бонбона, навистина :wasntme:
    Последен филм кој го гледав, The internship, споменат е погоре, би му дала оценка 8/10, препорачувам да го гледате :)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  12. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    [​IMG]

    Приказнава е дебилна, ама не знам зошто го изгледав до крај не можев икс да стиснам ме интересираше точно како ќе заврши :D
    Комедија (демек романтична) за тип што мисли само на секс и како ке се промени бла бла бла :D
    И тука лежи изненадувањето. :D :D
    Ајде ако го гледа некоја од вас чекам коментар пошто јас не знам што да кажам за филмов :D :D
     
  13. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.226
    Допаѓања:
    41.464
    8.5/10

    глумците премногу убаво си одговараа, тоа да, имаше хемија меѓу нив, силно ја доловија љубовта.
    Се на се, убав филм интересен, му давам 8.5 бидејќи малку е нереален, ретки се ваквите ВИСТИНСКИ љубови што траат и траат со години :)
    Не е здодевен, и ко за промена (Макар и на Турски) сасвим ОК ми дојде ;)
    Препорачувам и јас.


    [​IMG]

    6/10, што знам нешто не сум воодушевена од филмот, и актеркава некако... Хм не ми е баш погодена.

    Би избрала друга комедија пред овој . :)
     
  14. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    5.890
    Walk of shame
    9/10. Interesen bese filmov glumcite bea ubavi ali nekako filmov mi bese mn izmesan na momenti smesen :D <o izgleda malku ko nerealen ne veruvam nekoj koj ke se najde vo vakva situacija deka vaka ke postapi :D
     
  15. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    Abduction (2011)
    [​IMG]
    Леле така останав.. :inlove: Многу убаво филмче 1000000000....0/10 :rofl:
    Пренајнајубаво и тоа со омилениот на CutieWithABeauty, Taylor Lautner.Се уште сум под дејство на филмот и незнам шо да напишам повеќе :) :inlove: :inlove: :angel:
     
  16. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Јас го препорачувам овој.Мене многу ми се допадна. :) 10/10
     
  17. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Original Sin
    [​IMG]
    Одличен филм кој колку пати и да го гледам нема да ми биди досаден, ама ич. предобар ми е филмов мене. Предобра приказна која е уште подобро реализирана. Кастингот совршен. Анџелина Џоли ми е прекрасна во филмов, а и глумата и е совршена. Антонио Бандерас не ми е некој лепотан, ама го има шармот.
    Кој го нема гледано филмов, веднаш нека го изгледа. А и заборавив да напоменав, филмов е многу повеќе од фамозната секс сцена. Многу.
    Препорачувам.
    8/10
     
  18. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Женски
    Listen to me, Theo. Before you can change the world you must realize that you, yourself, are part of it. You can't stand outside looking in.
    [​IMG]
    The Dreamers, 2003
    Доцни шеести, Франција. Млад Американец заминува на студии по кинематографија, во Париз, каде што запознава чудни пријатели. Набргу, се вплеткува во чуден триаголник и уште понеобична врска со Изабел.

    Ако го гледате филмот врз основа на трејлерот, или гадно ќе се разочарате или неочекувано, позитивно ќе се изненадите. Од крајности, во крајности, баш како што оди и целиот филм. Трејлерот не ја наговестува ниту 1/3 од филмот, само дава груб приказ на она што всушност се случува. Без детали, без ништо. Чувството за естетика и префинетост е истанчено кај Бертолучи. Кастингот е одличен. Јас лично, ја обожавам Ева, мислам дека не постои улога на светот во која таа не би се снашла, а и Луис и Мајкл се прилично добри. Сценариото (напишано врз основа на роман) истовремено е и бизарно, но и фасцинирачко. До детал е опишано влегувањето на Метју во светот на емоционално/ сексуалните игри на близнаците.

    Мене ми е еден од омилените филмови на листата. Го препорачувам на луѓе со либерален ум, и на оние кои не се вчудоневидуваат од голотија. Во спротивно, ќе бидете згозени for sure. The Dreamers е комплексен филм, кој ја испитува сексуалноста, новите идеи на младите револуционери, (не)типичното секојдневие на младите Парижани за време на радикални промени. Всушност, многу повеќе од ова. Од мене има чиста 10ка.

    Theo: [reading from a book] A revolution isn't a gala dinner. It cannot be created like a book, a drawing or a tapestry. It cannot unfold with such elegance, tranquility and delicacy. Or such sweetness, affability. Courtesy, restraint and generosity. A revolution is an uprising, a violent act by which one class overthrows another.
    [​IMG]
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.089
    Пол:
    Женски
    Бескрајна љубов - Endless love
    Многу мразев да го гледам филмов а кај мене се е контра она што го мразам напротив подоцна го сакам.
    Го изгледав и сум воодушевена.Премногу поучен филм,многу емоции и многу љубов.
    Несакам да давам конкретен и филозофски текст.
    Кој го гледал знае!
    [​IMG]
     
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    После долго канење, конечно синоќа го изгледав Divergent (2014).
    [​IMG]


    Иако не сум некој голем љубител на вакви sci-fi романтични филмови, Divergent многу ми се допадна, така што (како што пишав и во друга тема) едвај чекам да излезат и Insurgent и Аllegiant I, II. Иако трае 2 часа и 10 минути филмов го изгледав во еден здив, дури некако чудно се чувствував кога заврши, како да очекував нешто плус да се случи. Shailene Woodley со филмов уште еднаш ми потврди дека за мене моментално е број 1 актерка, ја обожавам, а за Theo James не би да коментирам :inlove: Многу си одговараат, после филмот гледав интервјуа во кои учествуваат и како што можам да приметам има некоја хемија помеѓу нив двајца (се надевам дека се точни или дека ќе се остварат гласините дека се пар, многу ми се убави).

    За содржината на филмот нема да пишувам само ќе го препорачам кој не го гледал задолжително да го изгледа.

    Има солидна оценка на IMDb 7,4/10.
    Од мене највисока оценка: 10/10
     
    На teddi, buba4e89, staycalm и 1 друга личност им се допаѓа ова.