1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.011
    Пол:
    Женски
    50 First dates.

    Maleficent
    Многу убав филм. Во принцип не гледам вакви, но уште овој ми остана негледан од Анџелина во главната улога. Крајот како таков не го очекував, но ме бендиса доста многу.
    9/10
    [​IMG]

    Mama's boy

    Интересен филм за 29 годишно мамино синче. Мајката запознава човек и се засакуваат. Синот љубоморен на новиот дечко од мајката цело време прави сплетки за на крај да успее да ги раздели. Но сфаќа дека уствари човекот не е лош и ја сака мајкаму и тајно му договара состанок и тие се смирија.

    8/10
    [​IMG]
     
  2. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    3.510
    Пол:
    Женски
    Стварно предобар филм. Фала СкајБатрфлај за препораката, вредеше :)
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  3. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.357
    Допаѓања:
    8.478
    Endless love.

    Време беше да го изгледам филмот, со оглед на тоа дека секој втор пријател на фб е означен дека го гледа. :D
    Конкретно мене, воопшто не ми остави некој посебен впечаток. Причината е што сета таа бескрајна љубов е веќе видена.
    Оцена, 7/10
     

    Прикачени фајлови:

  4. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    33.342
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=K3zifQ-zoKw
    Документарен филм за кралицата Изабела од Франција која станала дете-сопруга на кралот Едвард Втори од Англија на само 12 години.Таа го родила и кралот на Англија-Едвард Трети.Интересен документарец,каде на крајот кажаа една интересна легенда за неа дека после нејзината смрт се претворила во бела волчица и секоја ноќ завиваше околу замокот.Дали кралицата Изабела беше волчица или сепак беше кралица која сакаше се најдобро за нејзиниот син и нејзината држава?
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    99.742
    Пол:
    Женски
    About Time

    Младиот Тим на своја 21 годишна возраст,ја открива тајната со која може да се врати во времето.Секако дека ќе го икористи своето откритие за да дојде до девојката која ја сака.
    Половина од филмот ми беше досаден,втората половина ја догледав некако.
    6/10
    Wuthering_Heights

    Ако сте љубител на делата на Емили Бронте,ќе ви се допадне и овој филм.Оркански висови се раскажувани и прераскажувани,така да нема да должам.Жулиет Бинош и Рејф Фајнс ,не ми покажаа нешто посебно.Има неколку филма снимени на истата тема мене лично најмногу ми се допаѓа црно белата верзија од 1939 г со Лоренс Оливие и Мерл Оберон.
    7/10
     

    Прикачени фајлови:

    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    The Lovely Bones

    Филмска адаптација на истоимената книга од Alice Sebold, во режија на Peter Jackson. Kнигата не сум ја читала, па немам појдовна точка за споредба во однос на автентичност. Но, тие што ја читале ретко се задоволни од крајниот резултат, што е и разбирливо - тоа се два сосема различни медиуми, па можеби затоа и слабата оценка на imdb.

    Филмот, сам по себе е прекрасен. Приказната е претставена од аспект 14 годишно девојче, чија душа талка во сферата меѓу Земјата и рајот. Невина жртва на болен ум, збунета oд новонастанатата состојба...Надреалистички сцени и музика, која на прекрасен начин ја портретира психолошката состојба на ликовите. Секој бара свој начин да ја надрасне болката ...

    Ако барате филмче за релаксација и тепање време ова не е вашиот филм.

    9/10
     

    Прикачени фајлови:

    На Marinka99 и babyblond им се допаѓа ова.
  7. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    И јас од се срце ви го препорачувам филмов, глумата е одлична и обавезно земете си паломи, овој филм не поминува без некој солза. :wasntme:
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lanadelrey11

    lanadelrey11 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    FILMOT E ODLICHEN!!!
    SOLZI..SOLZII...EDEN KUP...!!
    SE RAZKAZHUVA ZA DVAJCA 18-GODISHNICI KOI SE BOLNI..TAA OD RAK NA TIROIDNATA ZHLEZDA, A TOJ OD RAK NA KOSKITE...SE ZAPOZNAVAAT SLUCHAJNO,POTOA POCHNUVAAT DA SE DRUZHAT..PODOCNA I SE ZALJUBUVAAT..IMA MN LJUBOVNI SCENI..FILMCHETOO EEE SUPER!!!
    NO KRAJOT..NE E UBAV!!!! :( :( :(
    GO GLEDAV DENES NA KINO
    OCENA 10/10
     

    Прикачени фајлови:

  9. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Maleficent
    [​IMG]
    Филмот е прекрасен. Се работи за една жена со чиста душа и црни крилја по има Грдана. Грдана живеела прекрасен живот додека растела во шумското кралство, се додека еден ден не им била нарушена хармонијата од страна на човечките војници. Тогаш Грдана ќе биде најсуровиот заштитник во таа земја, но исто така ќе доживее и големо предавство, дело поради кое нејзиното чисто срце ќе се претвори во камен.. Тогаш таа е решена и да се одмазди на кралот и луѓето. А како резултат на тоа, ќе фрли клетва на штотуку родената кралска ќерка Аурора. Додека да порасне детето, Грдана ќе свати дека Аурора има клуч за мир во кралството како и за вистинската среќа на Грдана.
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.806
    Допаѓања:
    81.042
    Пол:
    Женски
    The Fault In Our Stars (2014)
    [​IMG]

    Боли секоја минута од тие два часа спакувани во приказна.
    Одличен шарм и харизма, одлична глума и нелимонадеста позадина.
    Се избезумив од приказнава и од тоа колку е реална, затоа што, не е тајна дека модерниве болести пополека си ја заземаат позицијата меѓу нас. :sweat:
    Не сум јас за вакви приказни, не сум ни човек што цимоли на љубовни приказни, ама оваа е далеку над таквите.
    Едноставно, го гледаш и срцето ти се кине на милион прашинки и боли, боли толку многу, што дури и не можам да опишам како и зошто.
    Нешто што мора да се види! :)
    10/10.
     
    На Chocolate.me, Butterfly14, eliesaab и 6 други им се допаѓа ова.
  11. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.322
    Допаѓања:
    22.174
    Пол:
    Женски
    ^^ Во кино ли го гледате овој филм?
     
  12. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.708
    Допаѓања:
    87.613
    Пол:
    Женски
    The Lucky One
    [​IMG]

    Сигурна сум дека љубителите на ваквите филмови како што е The Lucky One веќе го имаат го гледано а тие што немаат го гледано ви го препорачувам обавезно да го гледате :lol:
    Преубава pомантична драма која што уште од самиот почеток ми се допадна :wasntme:
    Релаксирачко филмче кој што има едноставна содржина :)
    9/10
     
  13. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    5.707
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    филмов го гледав само затоа што беше снимен во градот каде што живеам и е со Џони Деп
    еве кратка рецензија во споилер ќе ја ставам ;)
    Public Enemies е американски филм снимне во 2009. Филмот е за последните години од криминалецот и крадецот John Dillinger. Тој е фатен од полицијата и е затворен затоа што извршил многу убиства и ограбил голем број на банки. Дилинџер пробува и успешно бега од затворот. Оди во друг град и продолжува да ограбува банки. Полицијата го бара насекаде и тој е прогласен за најголемиот јавен непријател во америка.
     
  14. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Stoker
    [​IMG]

    Го гледам филмов по втор пат. Го начекав на ХБО и си го изгледав. Искрено мене ми е предобар филмов. Повторно не ни трепнав. Психолошки трилер е, чуден, оригинален, ПРЕДОБАР. Глумата, каква глума човече, одлично. Миа Васиковска ми е преталентирана глумица и дефинитивно заслужува повеќе внимание и награди, исто како и филмов. Никол Кидман, перфектна како и секогаш, а Метју заводник.
    Го препорачувам филмов, излгедајте го, нема да се покаете.
    Уште едно нешто премногу ми се допадна во филмов, а тоа е концептот, самата приказна, како и музиката.
    http://www.youtube.com/watch?v=tuuxnziJJS4
    9/10
     
    На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.806
    Допаѓања:
    81.042
    Пол:
    Женски
    Не, јас симнав торент и си го гледав дома. Дефинитивно следен пат го гледам во кино. :)
     
  16. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Женски
    Hannibal Lecter: Well, Clarice - have the lambs stopped screaming?
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    The Silence of the Lambs, 1991
    Hannibal, 2001
    Red Dragon, 2002

    Кога јагнињата ќе стивнат е еден од најдобрите филмови на сите времиња, потпишувам со двете раце! Напнат трилер, со непредвидлива содржина, ве држи во неизвесност до самиот крај. Моќни сцени, одлично сценарио и предобра екипа. Јас лично, сум благо речено, разочарана од вториот дел, Ханибал. Се изнамачив дури да го догледам, и тоа не затоа што е тежок, туку затоа што дејството е досадно и течи бавно. Многу бавно. Има само една или две, солидни сцени што се однесува до мене. Зато пак, се' е надоместено со третиот дел, Црвениот змеј. Хронолошки, дејството всушност се одвива пред Кога јагнињата ќе стивнат. Возбудлив трилер, не е толку добар како првиот, но не е за потценување.

    Ентони Хопкинс совршено го портретира ликот на др. Лектор. Не можам да замислам како друг актер го игра овој негативец. Веројатно затоа чувствувам аверзија и одбивам да ги гледам Manhunter и Hannibal Rising. Џоди Фостер е родена за Кларис Старлинг. Ја изигра уогата со толкава леснотија, притоа давајќи и личен печат. Ханибал за мене оставува број 1, негативец во филмската индустија. Изопачен, а сепак брилијантен ум.

    [​IMG]
     
  17. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    5.707
    Пол:
    Женски
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    The Curious Case of Benjamin Button
    [​IMG]
    Филмов долго, долго време ми стоеше во компјутерот. Од кога го изгледав дури криво ми падна шо сум чекала толку многу време.
    Одличен филм, премногу ми се допадна, премногу. Оди во топ 10 ако не и во топ 5 филмови кои ги имам гледано. Бред Пит и Кејт Бланшет, совршени, перфектни, браво. Бред Пит, мажиште, премногу ми е згоден и харизматичен, а Кејт ми е многу поубава со црвена коса, многу.
    Подобра приказна и подобра реализација на истата не можам да замислам. Одлично сработено. Премногу емоции ми побуди филмов, премногу. Не трепнав додека го гледав.
    Филм кој ве тера да размислувате и кој ќе ве остави замислени, тажни и среќни во истиот момент.
    Ретко кој филм влијае вака на мене како овај, а тоа покажува дека е одличен.
    Неќам да ви го трошам времето со приказната, само ќе ви кажам, доколку го немате изгледано филмов, не чекајте, седнете веднаш и изгледајте го, нема да зажалите, верувајте.
    Филм за кој вреди да се потрошат повеќе од два часа.
    10/10
     
    На Mishela, babyblond, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    Clueless

    Интересен тинејџерски филм исполнет со забави, дружење.. Од мене 10/10 ;)
     

    Прикачени фајлови:

  20. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.754
    Пол:
    Женски
    What's Your Number
    Се работи за една девојка што е во потрага по својот идеален доживотен партнер. Во тоа и помага и нејзиниот комшија, во кој тој е заљубен во неа до уши. Таа се обидува да биде со некој од бившите и`, но на денот на свадбата ќе сфате дека всушност таа е заљубена во комшијата.
    Интересна приказна! Мора да го изгледате :)
    9,5/10
     

    Прикачени фајлови:

    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.