1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.413
    Пол:
    Женски
    John Tucker must die
    Го препорачувам филмот ГАРАНТ ЌЕ СЕ ЗАЉУБИТЕ ВО ЏОН :inlove: Се збoрува за едно момче што има 3 девојки, сите ги мами и тие дознаваат и прават план тој да се заљуби во една девојка и таа да му го скрши срцето. Тој за заљубува во неа, ама таа ќе го остави на неговиот роденден :worried: (Јас сакав да останат заедно) и таа ќе отиде со неговиот брат и Џон повеќе нема да лаже :D 10/10
    [​IMG]
    21 Јump Street овој се работи за двајца полицајци што ги праќаат во средно училиште како средно школци, преправени браќа за да најдат дилери на дрога. На крај ќе ги исфрлат од школото ама тие пак ќе го најдат дилерот. 10/10
    [​IMG]
     
  2. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.413
    Пол:
    Женски
    Ride Along 10/10
    Се зборува за тоа како едно црнче го примаат на полициска академија и тој сака да се омаже со сестрата на еден полицаец Џејмс, ама Џејмс не го сака него и сега го зима и го носе со него, демек да го тестира дали го бива (за полицаец и за сестра му). А сите криминали што требаше да си запре црнчето беа наместени и потоа тоа дознава за тоа, ама имаше еден ненаместен и овој мислеше дека и тоа е наместено :lol: И на крај со помош на него ги фатија луѓето што Џејм долго време ги брка :D
     

    Прикачени фајлови:

    На Mimi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    3.510
    Пол:
    Женски
    Bad Teacher (2011)
    [​IMG]
    Интересна приказна,од перспектива на оние што секогаш даваат се од себе и на крајот тие пак си го добиваат подебелиот крај.

    6/10

    Non-Stop (2014)
    [​IMG]
    Моја препорака е кој не го гледал, обавезно да го гледа.Еден од подобрите филмови што сум ги гледала во последно време

    10/10
     
  4. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    Prisoners (2013)

    На повеќето сигурно веќе ви е позната содржината.Две мали девојчиња се киднапирани на Денот на Благодарноста,а целиот филм е всушност истрагата за нивното киднапирање.Го гледав поради тоа што обожавам трилери,и дефинитивно не ме разочара.Феноменален крај и одлична глума.Кој обожава филмови од ваков тип,обавезно нека го гледа.Препорачувам.
    10/10
    [​IMG]
     
    На Tiki-lolipop му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    The Lincoln Lawyer (2011)

    Одличен филм! Приказната се одвива лагано, ама не премногу бавно, туку токму онака лагано колку што ќе ве држи заинтересирани и во исчекување. Мада не сум некој фан на Метју МекКонахи, многу добро му легна улогата на адвокатот со надмен, ама сепак достоинствен и интелигентен став.
    Сметајќи се за успешен адвокат и длабоко загазен во својата професија, сфаќа дека го изгубил осетот за правда, во моментот кога води еден, на изглед едноставен случај.
    Моја препорака за сите љубители на добри драмски трилери.
    10/10
     

    Прикачени фајлови:

  6. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    2.261
    Пол:
    Женски
    These are hard times for dreamers.
    [​IMG]
    Le fabuleux destin d'Amélie Poulain, 2001
    Филмчето за чудесната судбина на Амелија Пулен е приказ на (не)обичниот живот на една млада девојка во Париз. Има нешто посебно во овој филм. Приказната ќе ве стопли, и нема да сакате да заврши; така барем беше случајот со мене. Цело време бев со онаа идиотска полу- насмевка, стопена од милина, спремна да ме берат со лажиче. Ова дефинитивно не е најдобриот филм кој што го имам гледано, ама со сигурност тврдам дека е најљубовен. Поромантичен и од оние лигави лимонатки. Палче нагоре од мене, 8/ 10
    [​IMG]
     
    На Mishela, Hipica, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.178
    Допаѓања:
    23.133
    Пол:
    Женски
    John Tucker Must Die
    [​IMG]
    Леле како сум го пропуштила филмот досега :rofl:
    Ептен ми беше јак, онака релаксирачки, таман за во слободното време :D Интересна приказна воедно.
    10/10
     
  8. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    The physician Не знам зошто порано не сум го гледала овај филм, преѓе го гледав и се воодушевив. Неверојатно е до каде оди човечката љубопитност, само за да добие знаење. Ова е филм за едно момче, кое по смртта на мајка му, од слепо црево, сака да научи како да ги лечи луѓето. Роб е решен да оди дури до Индија за да учи од најбистриот и најинтелегентниот Ибн Сина. Роб се преправа дека е евреин и самиот се обрежува и по некоја среќа е примен за да учи кај Ибн Сина. Религијата не дозволува телото на било кој човек да биди отворено, затоа човек кој страда од било каква внатрешна болест секогаш умира. Меѓутоа љубопитноста на Роб и желбата да научи повеќе, ќе го натера да го отвори човечкото тело и да се запознае со цревата, срцето и како навистина фукнционира дотокот на крв, работи за кои претходно е забрането да се зборува, а не нешто друго. Исто така во тоа време се опишува и борбара меѓу Турците Селџуци и шеикот Ала-ад-Даула. На крајот Роб ќе се врати во Лондон, каде ќе излечи многу луѓе во неговата болница.
    Мене ме импресионира филмот, најверојатно зошто претходно не сум гледала некој сличен на овај. Доловува историски моменти и важни моменти за медицината. Исто така има и некои љубовни сплетки :) :) :) :)
     
  10. LovedGirl

    LovedGirl Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    The Uninvited (I) (2009)
    Слика
    87 min - Drama | Horror | Mystery :doh: Uf...strasen,em prekrasen :emo:
     
  11. fashion.girl.13

    fashion.girl.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Опседнатост со бејонсе,една девојка која работи со сопругот на шерон(бејонсе) се опседнува со него и сака да биде со него но он не ја сака,таа измислува се за да го растури семејствето.

    Многу ми се допадна го препорачувам 09/10
     

    Прикачени фајлови:

  13. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.705
    Допаѓања:
    24.312
    Пол:
    Женски
    The Purge
    [​IMG]
    Станува збор за Америка неколку години од сега, каде постои нов закон, легално е еден ден од годината да се изврши било каков криминал. И, basically, филмот е што се' ќе му се случува на едно семејство за време на тие 12 саати додека е се легално...
    Просечен, ама ОК за тепање време.


    Choose
    [​IMG]
    Млада новинарка почнува да истражува мистериозни убиства и открива поврзаност на смртта на мајка и со истиот убиец... и така натаму. meh...
    Просечен хорор/трилер. Очекував малце повеќе возбуда.
     
  14. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    3.510
    Пол:
    Женски
    Now You Can See Me (2013)
    [​IMG]

    Интересен филм со непредвидлив крај.Секоја чест.Им симнувам капа
    10/10
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.638
    Допаѓања:
    29.257
    Пол:
    Женски
    The Uninvited(2009)
    [​IMG]
    Одамна ми беше на листа на гледање, а денес бев расположена за некој хорор/трилер со доза на мистериозност.Одлична глума, има неверојатно добар plot twist, за жал мене ми беше веќе познат и во текот на филмот постојано барав делчиња кој ќе го откријат, ама не најдов на такви, така што навистина е одлично смислен.Инаку, повеќе е трилер отколку хорор, ама имаше неколку делчиња каде што се штрекнав.
     
  16. cat250

    cat250 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Во последно време имам гледано многу филмови но ова се најдобрите
    The Physician (Der Medicus)
    Филмов го гледав во кино и на некои сцени замижав (има сечење на тело вадење органи) доста трае два ипол часа но вреди за секоја секунда :)
    Приказна сместена во 11 век време кога медицината се сметала за црна магија.Роб по смртта на неговата мајка сака да стане лекар трга во Персија кај Ибн Сина се преправа во Евреин и лажно се претставува само за да стигне до предавањата.Одличен филм со преубави сцени од Блискиот Исток.

    Now You See Me
    Четири илузионисти ненадејно добиваат покана и се собираат на едно место не знаејќи зошто.Една година подоцна тие изведуваат трик во Лас Вегас со кој ќе станат популарни но и мета на полицијата
    Одличен филм со сосема непредвидлив крај

    Oz the Great and Powerful
    Оскар Дигс Оз е илозионист (измамник) од Канзас бегајќи влегува во балон кој ќе биде зафатен од торнадо и го носи во сосема нов свет таму ја запознава добрата вештерка Теодора сите сметаат дека пророштвото на кралот се исполнува според него кај нив од небото треба да падне волшебник кој го носи името на нивната земја и кој со својата магија ќе ја избрка Злобната Вештерка.Така Оз ќе се најде во борбата за власт меѓу трите вештерки

    Maleficent
    Изменета приказна за Заспаната убавица се раскажува за Господарката на злото предавството кое ќе и го претвори срцето во камен нејзината желба за одмазда таа фрла клетва врз новородената ќерка на царот Аурора но подоцна сфаќа дека Аурора можеби е клучот за мир во земјата.
    Анџелина Џоли е предобра во филмов :)
     

    Прикачени фајлови:

  17. ivchee.ivche

    ivchee.ivche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    The walk of shame
    [​IMG]

    Одамна не бев гледала некој лесен филм, па денес ете одвоив некое време да го погледам овој. Ми се виде прилично интересен од трејлерот што го гледав.
    Добар филм, има смешни сцени, интересна приказна а и Елизабет е прекрасна во оваа улога.

    A reporter's dream of becoming a news anchor is compromised after a one-night stand leaves her stranded in downtown L.A. without a phone, car, ID or money - and only 8 hours to make it to the most important job interview of her life.
     
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.705
    Допаѓања:
    24.312
    Пол:
    Женски
    Animal
    [​IMG]
    Супер филмче, не ми се омилени хорори со вакви животни/мутанти/вонземјани, не знам како да ги наречам, но овој имаше многу интересно сценарио и не беше досаден ни малце. Глумата на сите беше одлична, многу добро доловени емоции, пред се' страв.
    :up:
     
  20. orchid28

    orchid28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Значи одпрво бев малце скептична но откако го изгледав цел филм во солзи морам да признаам дека не помнам кога последен пат имам гледано толку добар филм
    Едноставно секој збор е премногу...такво нешто само на филм може да се доживее за жал
    10/10