1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Sakam i jas da go gledam the other woman ama prevod nikade nemozam da najdam samo na angliski ki izleguva :) kaj go gledase ti?
     
  2. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски

    Ај стварно пиши кај го гледаше the other woman сакам и јас да го гледам :)
     
  3. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Се изнаплакав ;( околу 3 часа трае,и некако одвај се убедив да го гледам. Не жалам за изгубените 3 часа. Филмот е прекрасен,тажен ама убав. Ептен тажен крај има :( .
     

    Прикачени фајлови:

    • movgal3717.jpg
      movgal3717.jpg
      Големина на фајлот:
      69,2 KB
      Прегледи:
      154
  4. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    House at the End of the Street
    [​IMG]
    Пред се морам да кажам дека филмов има одлична приказна позади себе. Ми беше интересна и неизвесна.
    Една замерка, првите добри 45 минути ми поминаа многу споро, можеле малку постресен да го направат кога веќе е класифициран како хорор-трилер. Глумците ми беа солидни, а Џенифер прексрасна.
    6/10
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    We're the Millers (2013)

    Се работи за една „фамилија“ која е на „семеен одмор“ во Мексико.Всушност,зад ова се крие шверц на дрога,од страна на „таткото“ кој е дилер,а останатите членови на „семејството“ се само учесници во шверцот.За време на патувањето во Мексико се случуваат разни случки кои верувам дека ќе ве насмеат и расположат.Одлична комедија за опуштање.

    [​IMG]
     
  6. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.708
    Допаѓања:
    87.613
    Пол:
    Женски
    We're the Millers (2013)
    Примадона пред мене кажа се за филмот :)
    Навистина добра комедија која ќе ве опушти и насмее ви го препорачувам доколку не сте го гледале :)
    10/10
    [​IMG]
    [​IMG]

    Orphan-(сираче)
    Овој е психолошки трилер филм кој што до крај ми го задржа вниманието.
    Семејство кое при смртта на нивното неродено дете решава да посвои дете кое.Девојчето пред семејството глуми сосема добра личност но во себе не е така.Таа е претставена како деветгодишно дете криејќи ја зад себе болета која има нарушување во развојот и изгледа како мало девојченце.Опасна за околината гледа колку може да наштети на семејството и да го предобие ''татко и'' Единствено што не ми се допадна беше крајот очекував да заврше поинаку.Но сепак филмот е предобар ви го препорачувам да го гледате
    9/10
    [​IMG]
    [​IMG]

    Safe Haven
    За овој филм ќе кажам дека е романтичен и повеќе нема да ви откривам за да го гледате обавезно :D
    После долго време пуштив солза на филм (крајот е предобар) Алех е повеќе од совршенство :wasntme:
    10/10
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    857
    X-Men: Days of Future Past (2014)

    [​IMG]
    Најновиот филм за мутантите кои овој пат ќе се обединат и со своите моќи ќе се обидат да го спасат светот од роботите Сентинелс кои инаку се толку моќни што можат да го уништат секој мутант. Поради тоа, Волверин се враќа во далечната 1972 каде што ќе се обиде да го смени минатото, а со тоа и иднината. За разлика од Last Stand и First Class, овој дефинитвно ми се допадна. Глумата нема потреба да ја коментирам. За сите оние што се љубители на Икс-Мен филмовите, дефинитвно препорачувам да го гледате во 3Д, сигурно ќе ви се допадне.

    Оценка на IMDB: 8.4/10
    Моја оценка: 9/10

    Neighbors (2014)

    [​IMG]
    Лесно филмче, топ за релаксација. Се работи за група на студенти кои ќе се населат веднаш до куќата на едно младо семејство и секој ден ќе им го ремтат мирот. Затоа, младиот пар ќе се обидува на различни начини да ги исели нивните нови „соседи“. Препорачувам.

    Оценка на IMDB: 7/10
    Моја оценка: 7.8/10

    Project X (2012)

    [​IMG]

    Мноооогу бев скептична за филмов. Мислев дека ќе биде еден од поужасните филмови што сум ги гледала. Меѓутоа, напротив, баш ми се допадна. Приказната верувам ја знаете сите, 3 момци одлучуваат да направат забава која набрзо прераснува во лудило. Доколку сакате забави и такви филмови, и овој ќе ви се допадне.

    Оценка на IMDB: 6.7/10
    Моја оценка: 8.2/10
     
  8. Chokoholic25

    Chokoholic25 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    1.515
    Пол:
    Женски
    Јас во лето се најдов да гледам филм со снег :lol:
    Frozen (2010)

    филмот е интересен и по малку досаден бидејќи цело дејство се случува на корпата од жичницата
     

    Прикачени фајлови:

    • frozen1b.jpg
      frozen1b.jpg
      Големина на фајлот:
      205,7 KB
      Прегледи:
      301
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Предобар филм дури малце заплакав ви го препорачувам иако е Индиски филм сепак предобар не очекував да биде ваков филмот :)
     
    На Marossa и A-j-a им се допаѓа ова.
  10. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.842
    Женски каде можам да го гледам The other woman со убава снимка онлајн? И Maleficent убава снимка не од кино??
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.806
    Допаѓања:
    81.041
    Пол:
    Женски
    Changeling (2008)
    [​IMG]
    Приказната се базира на вистински настан, кој се случил во триесеттите години од минатиот век.
    Самохранa мајка го пријавува своето дете за исчезнато откако еден ден ја наоѓа куќата празна и без знаци на извршено насилство. Се отвара случај кој по пет месеци е наводно разрешен од страна на полицијата, но се работи за грешка која полицијата во никој случај не сака да ја признае и прават сè што е во нивна моќ за да ги задушат сите докази кои сведочат за нивната неспособност.
    На крај приказната нема среќен крај затоа што Кристин никогаш не успева да го пронајде својот син, но сите кои имаат удел во случајов ја добиваат својата казна.

    Глумата на Анџелина на моменти ми беше плитка и безизразна, но филмот има одлична приказна и одличен приказ на еден од моите омилени периоди.

    Вреди да се потрошат два часа и дваесет минути, приказната е навистина потресна и несомнено ја прикажува суровата реалност во која секој се труди да ја оттргне вината од сопствените раце и да ја префрли на нечиј туѓ грб. Ништо посебно не се сменило од тогаш до денес, за жал.
    Оценка: 9/10

    Love, Pain & Vice Versa (2008)
    [​IMG]
    Со познатата Барбара Мори, а.к.а Руби. :D Без сомнеж е една од најдобрите латино-актерки и не очекував дека добро ќе се снајде со некоја улога вон тематиката на претходно спомнатата серија.

    Приказната се врти околу младата Консуело која ја мачи истиот сон долго време и тврди дека наводно машкиот лик од нејзиниот сон е нејзиниот совршен маж.
    Девојката се пријавува во полиција како силувана и го дава описот на човекот од соништата.
    Во исто време, на другиот крај од градот, еден доктор сонува кошмари со девојка на која не може да и' го види ликот. Прилично лимонадест почеток, но романтиките се оставени некаде зад приказната затоа што главната цел е да се прикаже човековата потсвест како едно моќно оружје кое диригира со нашиот млитав ум.
    Дали навистина сè било само сон, производ на фантазијата или нешто сосема реално и далеку од блуткавиот и наводно романтичен почеток - погледнете. :)

    Далеку е од познатите шпањорес филмови во кои Фернандо дознава дека сам себе си е татко :D , има нешто што го прави интересен и посебен, поделен во три последователни делови кои ја прикажуваат нејзината, неговата и онаа реалната страна која навистина се случила некогаш.
    Од мене 8/10.
     
  12. tiph24

    tiph24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2014
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    177
    10 things I hate about you

    Мене ми беше многу интересен.Тинејџерски,романса..
    Оцена од мене: 10/10 :D

    Актерот Heath Ledger ептен беше убав :$
     

    Прикачени фајлови:

    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    Еве за оние што прашувавте каде да го гледате The Other Woman.
    http://putlocker.is/watch-the-other-woman-2014-online-free-putlocker.html

    Would you rather?
    [​IMG]
    Филм што нема ни Х од хорор. Има премногу гадни сцени, но ми се допаѓа тоа што цело време си во неизвесност. Дефинитивно неочекуван крај, не требаше така да заврши. Мислам според тоа како заврши би требало и втор дел да има.
    8/10
    Девојка која очајно е во потрага по пари за да го плати лечењето на нејзиниот брат ќе се пријави за една игра. Играта испадна нешто сосем неочекувано. Им се поставуват два услови, од кои мора да изберат еден и да го направат. Условите не се ни малку лесни.
    Exam
    [​IMG]
    Еден од подобрите филмови што сум го гледала во последно време. Ми се допадна многу, ти го разработува мозокот. Имав едно милион прашања и одговори во глава а на крај испадна нешто сосем што не очекував.
    Филм што буквално will blow your mind.
    10/10
     
  14. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.413
    Пол:
    Женски
    Tres metros sobre sobre el cielo 10/10 (Три метри над небото)
    [​IMG]
    Моторџијата Хуго случајно лудо се вљубува со девојката Баби која е од строго и угледно семејство. Таа на почетокот не го сака и тој ја брка и таа се вљубува во него. Баби бега од училиште само за да се гледа со Хуго. Мајка и' дознава и и' забранува да се гледа со него, ама тие продолжуваат. Во една од трките умира најдобриот другар на Хуго, Пиле. Хуго и Баби се разделуваат, таа има нов дечко, Хуго оди во Лондон.
    [​IMG]
    Tengo ganas de ti 10/10
    [​IMG]
    Tengo ganas de ti е продолжение на Tres metros sobre el cielo.
    Хуго се враќа од Лондон и на бензиска запознава една необична девојка Џин. Таа е веќе вљубена во Хуго, но и тој се заљубува во неа. Хуго сеуште не ја заборава неговата голема љубов со Баби. На претставата каде Џин учествува, Хуго ќе отиде со Баби и додека Џин го бара него, се обидуваат да ја силуваат, ама доаѓа Хуго ја спасува, ама таа лута си оди. Хуго оди на трките со мојори и се трка за да го добие земаниот мотор на неговиот најдобар другар Пиле (кој е починат). Хуго го добива моторот на Пиле и и' пишува писмо на Џин и тие остануваат заедно.
    [​IMG]
     
  15. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Safe Haven
    [​IMG]
    Уште еден филм работен по дело на Николас Спаркс. Мислам дека тоа кажува каков е. Не сум некој голем љубител на книгите на Спаркс, оваа конкретно ја немав читано.
    Филмов, искрено ми беше блед, премногу блед. Приказнава ми беше неповрзана, како многу моменти да се испуштени и недообјаснети, како да рипнале поголем дел. Доста нереален филм, ама тоа може и да се очекува од Спаркс, типично за него.
    Дефинитивно нешто најдобро во филмот е изборот на глумци. Џош, не гледам зошто си го губел времето на филмов, има поголем потенцијал, инаку ептен ми е згоден, а Џулиен ми е симпатична и си ја сакам уште од DWTS. Исто и кога си ја видов Робин он HIMYM си се скапав радување, и неа си ја сакам.
    Не би ви го препорачала филмов, за романтичен филм не ми побуди некои емоции, има многу подобри.ж
    5/10
     
  16. Hinebrra

    Hinebrra Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    256
    Catch me if you can (2002)

    Многу добар филм со Леонардо ди Каприо во главна улога, кој верувам многу од вас го имаат гледано.
    Станува збор за средношколец кој разочаран од семејната ситуација и разводот на неговите родители, решава да избега од дома, а набрзо потоа пронаоѓа начин на совршено фалсификување на чекови и документи со кои менува професии од пилот, до доктор и адвокат иако се` уште нема завршено средно образование.
    Убаво склопена приказна која иако трае 2 ипол часа, го задржува вниманието.

    Препорачувам 10/10

    21 (2008)

    Еден од подобрите филмови кои ги гледав во последно време. Се работи за студент кој се запишува медицина на Харвард меѓутоа ги нема доволните средства за школување, поради што се обидува да добие стипендија. Во меѓувреме ќе биде вовлечен во тим на „коцкари“ односно ученици од факултетот, кои со помош на одредена шема, знаци, броење заработуваат многу пари во казината во Вегас. Типично за вакви филмови, во најголемата заработка, ликот станува лаком за уште пари, прави грешка и ги губи сите пари.

    8/10

    Mysterious skin

    Не знам дали да напишам критика за филмот со оглед на тоа што не додржав до крај и не го догледав, ама премотував чисто за да видам што ќе се случи.

    Го одбрав набрзина без да обрнам внимание на приказната, и се разочарав. Се раскажуваат паралелно две приказни за момчиња, едно кое е киднапирано од вонземјани и едно кое е малку weird и сексуално злоставувано од својот тренер, кое подоцна израснува во машка к*рва. Приказната за вонземјаните ми беше ептен плитка, додека другава сериозно ми создаваше нагон за повраќање. На крајот некако приказниве се испреплетуваат...Пишав поголема критика за филмот иако не го догледав до крај, ама не го препорачувам. Секој со својот вкус, сепак, а има и висок рејтинг на IMDB.
     
  17. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Само што го догледав. Филмов е прекрасен.Една многу поразлична приказна од цртанот.
    Филмовите од Дизни како и секогаш најдобри,а глумците се баш на масто.
    Анџелина како и секогаш царица :clap: .(никој не може да ја замени :inlove: ) Мислам дека само поради неа филмов стана толку популарен.
     

    Прикачени фајлови:

  18. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.918
    Допаѓања:
    66.140
    Smurfs 2 http://www.imdb.com/title/tt2017020/?ref_=nv_sr_1- За разлика од првиот дел кој што многу ми се допадна, вториот е катастрофа. Дебилен хумор, неинтересна приказна, досаден накратко.
    Оцена: 2/10

    [​IMG]

    Transcendence http://www.imdb.com/title/tt2209764/- Оригинален филм од почетокот до крајот.
    Оцена: 9/10

    [​IMG]

    Pi http://www.imdb.com/title/tt0138704/?ref_=fn_al_tt_1 - Висок рејтинг, интересна кратка приказна на Imdb, ама филмов според мене (и маж ми) е залудно потрошено време. Психички нестабилен карактер кој што се манифестира преку цел филм за да на крај не се дојде до никаков конкретен заклучок.
    Оцена: 1/10

    [​IMG]

    Secret Window http://www.imdb.com/title/tt0363988/?ref_=fn_al_tt_1 - Филм создаден по еден од романите на Стивен Кинг, што значи, загарантирана добра, превртлива приказна со многу неочекуван крај.
    Оцена: 7/10

    [​IMG]
     
  19. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    The odd life of Timothy Green
    Се зборува за брачен пар кој неможе да има деца.Разочарани размислуваат како би изгледало нивното дете.Една ноќ,по невреме кај нив ке се појави мало момче кое ги има сите карактеристики кои тие ги посакуваат за нивно дете.Брачниот пар и малиот град ке сфатат дека понекогаш неочекуваното може да донесе некои од најголемите поклони во животот....6.5/10
    Има малку нереални работи ама вреди да се гледа.Прекрасен филм. според мене 9/10
    [​IMG]
    еве ви и trailer : https://www.youtube.com/watch?v=QhaPxj1 ... r_embedded
     
  20. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.222
    Допаѓања:
    13.153
    Пол:
    Женски
    Ella Enchanted 7/10

    Нешто како Пепелашка со ферис. Има моменти кај што е претерано со ефектите. Џинови, елф, ферис, змија што зборува, човек претворен во книга.
    Ен Хатавеј дефинитивно му дава посебен шмек на филмот, па затоа ѝ давам поголема оцена.


    Becoming Jane 6/10

    Некако не ја сватив поентата на филмот. Девојка која пишува и свири на клавир (пак Ен Хатавеј, ја обожавам). Се заљубува во момче кое учи за адвокат, а вујко му е судија. Треба да се омажи за еден богат кој не го сака, па на крај одлучува воопшто да не се омажи.