1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.806
    Допаѓања:
    81.041
    Пол:
    Женски
    The Amazing Spiderman
    [​IMG]
    The Amazing Spiderman 2
    [​IMG]

    Малку изменети и проширени приказни за добро познатиот супер-херој. Мене повеќе ми се допаднаа отколку претходните филмови со Тоби Мегваер, кој патем ми беше тотален промашај за оваа улога.
    Едру е одличен, баш е наивен лик, страшно харизматичен и мил, мислам дека се заљубив како тинејџерка во неговата интересна и по малку мутава насмевка.
    Ема Стоун - одлична, само се разочарав тотално во вториот дел, ама тоа е тоа, барем не направија лимунадест завршеток каков што верувам дека сите очекувавме.
    10/10 и за двата, ги обожавам овие ликови.
     
  2. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
  3. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    ^^^
    До кога ќе се толерираат вакви "рецензии" ? Темава е јасна, пишувате за последниот филм што го имате гледано и кратка рецензија , а немам што да кажам за филмот, дефинитивно не е ни кратка ни па рецензија за филм. Не ме сфакај погрешно, ама си можела да напишиш барем две три реченици за него.

    Да не бидам офф,

    Wrong Turn
    [​IMG]
    Минатио пат MandyLane ме подлажа со филмов и зедов си го симнав повторно првиот дел кој според мене ми е најдобар. одмана беше првиот пат кога го гледав, па решив да си се потсетам.
    Добра глума, задоволителна доза на стресни сцени и крвишта. Ако сте љубители на вакви филмови, ќе ви се допадне.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Јоhn Tucker Must Die
    [​IMG]
    Се работи за момче кое има 3 девојки,а пак тие не знаат за тоа.Кога ќе дознаат дека цело време ги лажел ќе решат да му возвратат на ист начин со тоа што ќе најдат девојка која ќе глуми дека е заљубена во него,а потоа да го откачи.Доколку гледате тинејџерски филмчиња,ви го препорачувам. :)
    10/10
     
  5. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Навистина луѓе,потрудете се да напишете две-три реченици за филмот од своја перспектива,без да го раскажувате.Тоа е целта на темава.

    [​IMG]
    Non-Stop

    Многу предвидлив филм.Сето тоа грабнување на авионот,уценување на полицаец,сомнежот на терористи веќе е обработено во многу филмови со многу подобри дијалози.
    Иако филмот е исклучиво фокусиран на маршалот,целта на грабнувачите е многу бесмислена и неубаво прикажана.Лиам Нисон си ја нашол комфорната зона во акционите филмови од ваков тип(како типот на Taken) и дури човек препознава што ќе направи следно.
    Режисерот избрал познати актери,но не ги употребил како што треба.
    Моја оцена 4/10
     
  6. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Blue Lagoon: The awakening

    Многу добар тинејџерски филм. Претпоставувам на сите ви е познат, се работи за момче и девојка ќе испаднат од бродот на екскурзија и ќе заглават на еден пуст остров. Сите ќе ги бараат со месеци, па дури ќе се откажат од потрагата, мислејќи дека се мртви и на крај еден хелихоптер ќе си спаси. Ако некој го нема гледано, ви го препорачувам.
    10/10

    Модератор: Ако го откривате крајот ставете го во спојлер.
     
  7. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Safe Haven


    [​IMG]

    Добро филмче, го задржува вниманието.

    7/10
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.806
    Допаѓања:
    81.041
    Пол:
    Женски
    Walk of Shame
    [​IMG]
    Го пуштив сосем случајно, од љубопитство за да видам зошто го кудевте толку.
    Мене ми беше ок навистина, немаше некој којзнае каков хумор, ама интересен ми беше моментот кој беше акцентиран - колку малер треба да те прати за да ти се изнаслучат вакви глупости !? :D
    Мислам, рака на срце - верувам дека не сум единствена, и те како ми се случило денот да ми тргне ко на лева нога и на крајот да стигне до урнебес фазата, а тоа всушност и ми беше смешно, се изнасмеав од срце.
    Елизабет ми беше многу слатка, ужасно харизматична и мила.
    7/10 За the bitch from the news! :D
     
    На S.J.Parker, Marossa и GirlLove им се допаѓа ова.
  9. alessandraaa

    alessandraaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    189
    Closer/ 2004
    Филм за комплицираните односи помеѓу две двојки. Има одлични дијалози.

    Џад Лоу, Натали Портман па и Клајв Овен одлични а Џулија Робертс ми беше крајно антипатична. Филмот е таков што или ќе ви биде преубав или воопшто нема да ви биде интересен.
     
  10. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Mama
    [​IMG]
    Еден од поновите хорор кои го немав гледано. Еве најдов реме и го изгледав и него.
    Интересна приказна, ми го задржа вниманието до самиот крај. Децата ми беа преслатки, посебно на почетокот, како мали. Иако претпоставував дека ќе заврши како што заврши, сепак јас се надевав на поинаков крај. Не ми беше страшен, ич, ама како што реков интересен е и го задржува вниманието до крајот. Мама ми беше премногу вештачка, не знам зошто, можеле малку повеќе да се потрудат за нејзиниот изглед, и да, можеле да го направат многу пострашен.
    6/10
     
  11. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.918
    Допаѓања:
    66.140
    The Grand Budapest Hotel http://www.imdb.com/title/tt2278388/?ref_=nv_sr_1- Интересна приказна, дефинитивно ќе ве насмее.
    Оценка: 8/10
    [​IMG]

    Carrie http://www.imdb.com/title/tt1939659/?ref_=nv_sr_1 - Спаѓа во категоријата хорор, но е типичен хорор филм. Ми го задржа вниманието од почеток до крај, затоа, препорачувам. Создадена по романот "Carrie" на Стивен Кинг.
    Оценка: 7.5/10
    [​IMG]

    Warm Bodies http://www.imdb.com/title/tt1588173/?ref_=nv_sr_1- Хорор романтична комедија, иако нема ни Х од хорор, ама нема врска, битно убаво се изнасмеав. :lol: Дефинитивно препорачувам!
    Оценка: 7/10
    [​IMG]
     
  12. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Love, Pain & Vice Versa (2008)


    [​IMG]

    Прекрасен филм со прекрасната Барбара Мори. Дефинитивно еден од најдобрите филмови.
    10/10


    GIA

    [​IMG]

    Се работи за млада девојка која навлегува во светот на модата. Интересен филм, вреди да се гледа. Доста поучен :)

    09/10



    Philomena
    [​IMG]

    Добар филм. Се работи за жена на која и е одземен нејзиниот син. По 50 години таа решава да го пронајде. Но за жал тоа што ќе го открие воопшто нема да и се допадне.

    07/10


    The conjuring

    [​IMG]

    Гледан по 3 пат. Предобар хорор, предобра глума. Филмот остава без здив.

    10/10
     
  13. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.413
    Пол:
    Женски
    Crank 10/10 Еден од најјаките филмови што сум ги гледала :D
    [​IMG]
    Се зборува за еден криминалец Челиос што се одлучил да престане со криминалот заради девојка му. Ама со инекција ќе му стават отров (кинески) и тој треба да умре. Може да ја успори смртта само со адреналин. Тој го тражи неговиот убиец Рики Верона за да се одмазди и да земе против-отров. На крај го наоѓа Рики Верона, се тепаат висејки од хеликоптер, тој му го крши вратот Рики умира и и двајцата паѓаат. Завршува како Челиос паѓа на земја.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    3.510
    Пол:
    Женски
    Expecting Mary (2010)
    [​IMG]

    Филмов го фатив на ТВ 1000 и можам да кажам дека не е нешто којзнае што а и неочекував да биде таков.Нема некоја специфична глума но ми се допадна приказната и сентиметалната страна.Доколу сте заинтересираани секако можете да го гледате но има многу добри филмови за разлика од овој кој е просечен, можеби и помалку од просечното.Иначе безврска крајот
    Станува збор за Мери, тинејџерка која останува трудна.Нејзините богати родители(биолошката мајка и очувот) неможат да си дозволат да паднат на тоа ниво и одлучуваат да го абортираат бебето.Мери се спротиставува на таа одлука и бега од дома и оди во едно малечко село во Мексико.Таму се појавува човек Хорасио кој ја згрижува но во краток период тој умира а Мери оди кај сосетката Дарнела која својата ќерка ја напуштила и цврсто се сврзува со Мери.Мери ја сака Дарнела повеќе од нејзината биолошка мајка.Заедно се грижат за бебето и одејќи на курс за правилно пораѓање :lol: ќе се запознае со пар кој после 9 обиди,конечно жената останува трудна и тие се многу поврзани со бебето но за жал на крајот,нивното бебе умира а Мери се одлучува да им го даде на нив на посвојување.

    4/10
     
  15. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    The Wedding Planner Џенифер Лопез и Метју Меконахи во главни улоги. Искрено филмов многу ми беше досаден и не знам зашто го гледав. Мислев дека е некој од оние интересните, смешни филмови на Џеј Ло ама тапа беше ептен. Едвај издржав до крајот.

    Имено Марија е организатор на венчавки и додека планира една венчавка, случајно еден доктор и го спасува животот на улица. Истиот ден искачаат заедно и она почнува да се заљубува во него. Еден ден заедно со невестата оди да го запознае младоженецот и испаѓа дека се работи за истоимениот доктор кој ја спаси. И тука почнува таа да се повлекува но останува професионално да си ја завржи работата. Таткото на Марија ќе и мести еден дечко што таа не го сака и покрај противењата на крај ќе се согласи да се омажи за него разочарана од љубовта со надеж дека можеби ке го засака еден ден. И двата пара закажуваат венчавки во ист ден ама ниедните нема да се земат, сите 4ца ќе сфатат дека не сакаат брак туку сакаат слобода уште некое време. И на крај Марија и докторов ќе си признаат дека се сакаат и завршува.
    4/10
     
  16. Chokoholic25

    Chokoholic25 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    1.515
    Пол:
    Женски
    Mamma mia 10/10
    Мене премногу ми се допадна, ви го препорачувам да го гледате посебно во овие летни денови. Ќе ве расположи со музика, забава....
     

    Прикачени фајлови:

  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.497
    Допаѓања:
    5.878
    the roommate-Цимерки

    го гледав пред месец имињата не им ги помнам :tmi:

    Во студентски/интернат се селат две непознати девојки едната е богата но имала психички проблеми..учатза мода.. И таа богатата-психопатка ако можам да кажам и љубоморе на цимерката нејзина која има дечко, работи,си најде другарки... Психопатката со сите истото го правела ги повредувала..и за прв пат ја однесе доманејзината цимерка..но таму ги е страв некои девојки од неа(психопатката)... На крај се обидува да ги убие сите но се случува пресврт..
    Гледајте го, интересен ако не ве привлече тоа е тоа :)

    http://www.youtube.com/watch?v=6LFRQNH3BnA
     
  18. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.919
    Пол:
    Женски
    Over Her Dead Body (2008)

    [​IMG]


    Интересно филмче за тепање време :)
    Хенри е ветеринар чија свршеница Кејт умира во несреќа на денот на нивната свадба. Загрижената сестра на Хенри го носи кај гледачка за да се поврзи со Кејт. По првиот не успешен обид, неговата сестра и го дава дневникот на Кејт, на гледачката и ја моли да леже дека ја гледа Кејт и дека сака да му каже дека е време да продолжи со животот.
    Со текот на времето Ашли и Хенри се вљубуваат а духот на вереницата прави се` за да го спречи тоа.

    Сепак на крајот завршуваат заедно :)
     
  19. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    Кутренцата на Бади
    Преубав филм,на крај ќе заплачев... :worried:
     
  20. Karategirl99

    Karategirl99 Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    А филмот како е ? интересен ли е барем?