1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.620
    Допаѓања:
    32.609
    Пол:
    Женски
    Gimme Shelter 6.5/10

    [​IMG]

    Многу добар филм кој вреди да се изгледа.
    Апл е 16годишна која е оставена на улица и нема каде да оди, а мајка и е стриптизерка. Исто така Апл била оставена на 8 години сама бидејќи мајка и ја уапсиле за дрога. Во меѓувреме татко и е богат, и има 2 деца и жена. Таа оди кај татко и да бара помош и тогаш дознава дека е бремена. Потоа има сообраќајка, каде ја носат во еден дом што има млади мајка со деца или бремени. Татко и сака да ја земе повторно кај него дома но таа му вели -Чудно е кога треба да го напуштиш својот вистински дом, за да си ја пронајдеш фамилијата. На крај, таа се враќа во тој дом за млади мајки и таму си продолжува да живее.
     
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.028
    El Cuerpo (The Body)



    http://www.imdb.com/title/tt1937149/
    Одличен трилер кој го задржува вниманието до последната минута и го прилепува гледачот до екранот!
     

    Прикачени фајлови:

    • El_cuerpo-.jpg
      El_cuerpo-.jpg
      Големина на фајлот:
      24,8 KB
      Прегледи:
      225
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.089
    Пол:
    Женски
    Ги сакам сите продолженија на Трансформерс. Едвај чекам да излезе онлајн и 4тото продолжение.
    Нема што да се кажува, одличен филм.

    [​IMG]
     
  4. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    The three stooges(Тројцата будали) 2012
    Го гледав пред едно пола саат на HBO Comedy,пресмешен беше,ако го фатите не го испуштајте :lol:
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  5. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    The Blind Side
    Филм базиран на вистинита приказна за бездомно момче кое ќе биде згрижено во едно благородно семејство. Доказ дека секој може да успее во животот со потребна љубов и топлина.
     

    Прикачени фајлови:

    • blindside.jpg
      blindside.jpg
      Големина на фајлот:
      9,3 KB
      Прегледи:
      142
  6. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Одличен како и сите претходни делови, одлични ефекти, одлична глума.
     

    Прикачени фајлови:

  7. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Американска комедија. Лесно и интересно филмче. Препорачувам.
     

    Прикачени фајлови:

    На ElenaRisteska му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.842
    Првиот филм кој го гледав и кој го препорачувам силно е The other woman 10/10 добра прекрасна комедија, уживав додека ја гледам,комедија за една изневерена жена и спојот на жените што може да направи :) [​IMG]

    Divergent, вториот филм според мене 10/10 силно препорачувам, препрекрасен филм, обожавам вакви филмови и прекрасниот Тио Џејмс, го сакам :lol: светот после многу години, и едно оградено место кое преживеало, каде луѓето се делат според способностите кои ги поседуваат ама има и онакви кои неможам да се поделат бидејќи поседуваат повеќе особини. Гледајте го! [​IMG]

    The three stooges, немам коментар за филмот, многу ми беше глупав и не ни го догледав, ама само да споменам дека е според мене губење на време. [​IMG]
     
  9. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.462
    Допаѓања:
    33.342
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=IwTXC-i2b6M
    Јас малку фудбалско филмче за Баерн Минхен...видеата,сликите кажуваат се..
    Сите успеси и неуспеси,основањето,головите,одбраните,финалињата,пеналите...период 1999-2013
    :bow:
     
  10. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.919
    Пол:
    Женски
    The miracle worker (2000)

    [​IMG]

    Овој филм е приказна за Ени и нејзините напори во работата со малата Хелен која е глувонема и слепа како последица од тешка болест. Хелен е доста темпераментно дете. По одлуката Хелен да остане дома, нејзините родители вработуваат учителката Ени која треба да се грижи за Хелен и да ја научи да комуницира со знаковен јазик пишувајќи ги зборовите во отворена дланка на Хелен.
    По многуте маки, сепак Ени на крај успева во својата цел.

    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
     
  11. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Vamp U
    има оценка 4/10,а јас би му дала -10/10.
    Имале убава замисла,ама слаба реализација. Воопшто не ми се допаѓа како глумат глумците, не покажуваат емоции. Во лицата се ко замрзнати, а гласот монотон |(
    Смислата за хумор лоша,уствари мене овој америчкиов хумор ми е малку чуден? :?: :^)
    Се работи за девојка која се запишува на факултет и се заљубува во професор кој е вампир. И тој има некакви емоции кон неа бидејќи е слика и прилика на неговата 1 и последна љубов која ја убил. Вака можеби ќе ве заинтересира но сметам дека е веќе видено сценарио.
     

    Прикачени фајлови:

  12. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.222
    Допаѓања:
    13.153
    Пол:
    Женски
    Skyline
    10/10

    Предобар акционен филм. Вонземјанци, сина светлина, едно друштво заглавено во зграда. Али најдоброто, љубовта на Џерад и Елејн. Таа е бремена, низ сиот хаос, на крај нив ги фаќаат вонземјанците, бидејќе Џерад е премногу повреден, ги разделуваат со бакнеж :inlove: , но тоа не е се`. Крајот е воодушевувачки. :inlove:
    Би било убаво да има и продолжение, бидејќи некако не ми делува довршен, но сепак... Вреди да се гледа :)
    http://www.imdb.com/title/tt1564585/?ref_=nv_sr_1
     
  13. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Ги гледав и двата дела и цела вечер не можев да заспијам :puke: психопатски филм...
     

    Прикачени фајлови:

    • download (20).jpg
      download (20).jpg
      Големина на фајлот:
      10,6 KB
      Прегледи:
      180
  14. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.413
    Пол:
    Женски
    Crank: High Voltage (Висок напон) (Crank 2) 10/10 Најјака акција!!
    [​IMG]
    Продолжението на Crank. Кога Чев Челиос во првиот дел падна од хеликоптер беше очигледно дека ќе умре, ама во вториот дел едни кинези му го вадат срцето и му пресадуваат електрично срце. Кога Челиос се разбуди избега од таму. Неговото срце се полни од било каков апарат што има електрична енергија или од електрицитет. Челиос е во потрага по неговото срце и човекот кој е иницијатор на тоа (брат на Рики Верона кој Челиос го уби затоа што во првиот дел му стави отров). На крај женската на докторот на Челиос ќе го најде старецот во кој е срцето на Челиос, тој ќе го убие иницијаторот и завршува како му се пресадува срцето.
     

    Прикачени фајлови:

  15. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.028
    La cara oculta (The Hidden Face)



    http://www.imdb.com/title/tt1772250/

    Станува збор за колумбиско-шпански трилер со примеси на мистерија. Приказната е одлична, крајот е драматичен, глумците се просечни но во секој случај, филмов вреди да се погледне :)
     

    Прикачени фајлови:

    • 1.jpg
      1.jpg
      Големина на фајлот:
      28,5 KB
      Прегледи:
      117
  16. ivchee.ivche

    ivchee.ivche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    На Tiki-lolipop му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    99.742
    Пол:
    Женски
    Остров

    Филмов го загледав заради високата оценка.Чуден филм.Нема некоја брза акција,тих е и смирен.Станува збор за човек кој работи во манастирската котлара како благодарност на братството кое го спасило пред 30 и кусур години од морето.Прикажан е како монах кој,за едни е лудак а за други исцелител.Низ филмот цело време провејува некој боженствен мир,со длабока духовна атмосфера. Нема многу дијалози,но тие што ги има се со блага смисла на хумор,има многу молитви и осамени студени кадри.
    8/10
     

    Прикачени фајлови:

  19. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    99.742
    Пол:
    Женски
    Out In The Dark
    Во последно време забегувам со чудни филмови.
    Филмов зборува за љубовната врска меѓу израелец и палестинец.Низ врската се чувствува и политичката напнатост од регионот.Братот на Нимер складира оружје во својата куќа,а израелската известувачка служба го апси,заради страв од можен терористички напад.Секако Нимер кој нема врска со тоа,најмногу ја плаќа цената.Му го одземаат студентскиот пасош а со тоа му се укинува можноста да студира во Тел Авив,а секако и можноста да се гледа со својот љубовик Рој.
    Она што не ми се допадна, (мислам не сум навикната), да гледам љубовни сцени меѓу мажи,патем речено немаше нешто вулгарно,и крајот кој некако ми остана недоречен.
    7/10
     

    Прикачени фајлови:

  20. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    3.290
    Пол:
    Женски
    Breaking the Girls

    Ликови со скршени срца, осамени ,соочени со тешкотии и трауми од детството.
    Како што наративнот мозаик си доаѓа на свое место, така во фокусот се ставаат двосмислениот морал и сексуалноста.
     

    Прикачени фајлови: