1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Едит: последен е сега Skyscraper 10/10 станува збор за поранешен ФБИ полицаец кој треба да ја обезбедува најголемата зграда во светот.Со семејството се сели во Кина и при пожар подметнат од страна на криминалци тој го ризикува својот живот да ја спаси фамилијата.Ми се допадна што филмот те држи во неизвесност а крајот е добар
     
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.388
    Пол:
    Женски
    Roman Holiday (1953) Оцена : 8/10
    [​IMG]
    Толку емоции ми предизвика Roman Holiday. Прекрасна приказна,прекрасни ликови и глумци. Неповторлива романтика. Ако сакате нешто да ве разнежни,да ве трогне. Ќе ве воодушеви скромното однесување на главниот машки лик. Одамна заборавеното џентлеменство. :)
    Пораката на филмот: Живеј без ограничувања. Скрши ја монотонијата на твојот живот. Барај нови авантури. Прави она што сакаш,она што ти велат срцето и душата.Љуби до небо и назад,зошто не секои моменти можат да се повторат. Крши ги правилата кои не ти одговараат.
    [​IMG]
    [​IMG]



    [​IMG]
    [​IMG]

    И незаборавната реплика:

    [​IMG]

    ANN [she turns around to look at him, heart-broken] Yes [they

    look at each other for a moment then Ann looks down and drinks

    the rest of her wine. Ann chokes back her sorrow] I... will have

    to go now. [She stands for a moment, Joe looking at her, then

    runs into his arms, crying on his shoulder].

    JOE [comforting her] Anya... there's... something that I want to

    tell you.

    ANN. No, please [she looks at him and kisses him] nothing. [They

    hold each other for a moment then Ann looks down] I must go and

    get dressed. Ann walks to the bathroom. Joe stands with his back

    to her, heart-broken. He walks over to pick up his jacket and

    puts it on.
     
    Последна измена: 5 септември 2018
    На Briar Rose, simply-red, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Abraham Lincoln: Vampire Hunter (2012)

    Легендарниот Абрахам Линколн представен како нешто сосема поинакво. Сплет на околности ќе го натераат да стане тоа што е, не само моќен политичар со кој што светот е запознаен, но нешто многу, многу повеќе.

    Не очекував многу од филмов, ама бев пријатно изненадена. Добра глума, интересно осмислено сценарио и добри ефекти. За опуштање е супер, акција со по некој ептен лесен хорор момент. Од мене 5.5/10
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    All I See Is You (2016)
    [​IMG]

    Летово немав речиси воопшто желба да гледам филмови. Искрено, изгледав толку ужасни филмови, што дури ми одмилеа и мислам дека еден период скроз се презаситив и ја одбегнував темата.
    Дури паднав во „искушение“ да гуглам rom-coms (и изгледав мал милион, guilty as charged :tmi: ), кога одеднаш го ископав филмов и едноставно морам да напишам неколку реченици. :)

    First of all, филмов мислам дека не е баш за сечиј вкус, но јас многу сакам вакви филмови па...
    Инаку нема врска со романтична комедија, баш е драма која на моменти преминува во психолошки трилер.
    И не знам зошто филмов поминал толку нечујно низ социјалните мрежи, за разлика од The Shallows, кој ми се чини го најавуваа со вувузели и фанфари, а филмот е чисто с*ање, pardon my French.
    Овој е нешто сосема спротивно, барем за мене. :)

    Приказната се врти околу Џина, која после тешка сообраќајна несреќа која ја доживеала како дете, останува слепа и тактилно го ужива животот, сè додека еден ден не и' направат трансплантација на рожницата, со што делумно ќе и' се врати видот во едното око.
    И тука е тактички кажано, почетокот на крајот, од „рајот“ во кој дотогаш уживал нејзиниот сопруг, Џејмс.
    Нешто во стилот, повторно спознавање на себе си - ситуацијата ќе ја понесе Џина и тука доаѓа моментот кога таа сфаќа колку само различно изгледале сликите во нејзината глава за сè што ја опкружува, и колку од нив всушност немаат врска со реалноста.

    Но, дали среќата има крај? Дали можеби на луѓево ги плаши кога „уздите“ над некој им се лизгаат од раце? Дали нештата кои си ги замислуваме, често ги филуваме за да создадеме comforting world и колку од нив имаат некоја каква било допирна точка со навистина реалната слика?
    Дали би биле среќни ако се разбудиме и сфатиме дека нашата фантазија и реалноста се две дијаметрално спротивни работи?
    Па...тешко прашање. :|

    Многу уметнички филм, тоа мислам ептен ме освои. На моменти беше сензуален, па и благо речено еротски :D , можеби и некои „прашања“ останаа и неодговорени, но мене таквите филмови најмногу ми се допаѓаат, затоа што практично сè е оставено на фантазијата на гледачот и филмот остава простор да биде протолкуван од многу различни гледни точки или аспекти.

    На моменти ме потсетуваше на Mother!, особено при запазувањето на сценографијата, фините кадри и балансот со музиката во позадина.
    И Блејк убаво се снајде во улогата, не беше подвижна Барби кукла како во The Shallows. :D

    Од мене 9/10, од некој друг можеби повеќе. :nod:
     
    Последна измена: 11 септември 2018
    На Thallia, MissDior, Sanniii и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Tag
    https://www.imdb.com/title/tt2854926/?ref_=nv_sr_1

    [​IMG]
    Група пријатели се собираат повторно играјќи игра која ги обединува секоја година ист месец.
    Овој пат тие ќе се здружат против Џери, кој секогаш е победникот во играта.
     
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Ocean's 8
    [​IMG]

    Филмов треба да е нешто ко акција, ама повеќе мава на фантазија. Немаше ништо комплицирано, што секој акционен филм го прави она што е. Ниту имаш некој предмет да се сомневаш, размислуваш, да остане нерешен до крајот на филмот. Немаше ниту некои јаки сцени, кои ќе ги запамтиш, или ќе речеш: That's my girl! Бидејќи навистина има одлични актерки во филмов. Сѐ на сѐ, ова можеле да го склопат во една десет минутна Cartier кампања.
     
    На Herrera, LitttleRNBPrincess и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Исто ко @Ketchup
    Ocean's 8
    Со душа го чекав филмов а вчера коа го одгледав, имам само да кажам, чист просек е филмов.
    Лимонадка, без тензии, без исчекувања, без динамика.
    Едино нешто што го прави филмов и фамата околу него, се звучните имиња во него.
    А екипата е стварно дрим тим. Штета што не се виде тоа во филмот.
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    https://m.imdb.com/title/tt0327056/...jIFJpdmVyfGh0bWw9MXxubT1vbg__;fc=1;ft=20;fm=1
    Mystic-River-2.jpg
    Незнам како ми се промакнал досега филмов.Тројца другари од детството после една случка што му се случи на еден од нив со текот на времето се оддалечуваат секој по свој пат.Подоцна на еден од нив керката ке биде убиена.Осомничен е еден од другарите.Баш потресувачки филм.
     
    На LadyC, elimkd, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Sierra Burgess is a loser(2018 )
    [​IMG]
    Филмов го гледав all over social media, и очекував дека ќе биде уште едно интересно позитивно филмче како to all the boys i've loved before, but oh boy i was so so wrong. Прво филмов ми беше прилично досаден, трае многу, и многу споро ми одеше. Второ... приказната. Catfishing? Преправање да си некој друг? Озбилно? Во време кога се бориме за body positivity, self love, себеприфаќање, пуштаат ваква бљувотина од филм? И што е најтрагично девојката во главна улога има толку лош карактер, што личноста што треба да биде лоша во филмот испаѓа дека е ангелче. Скрос се разочарав од филмов. Едино позитивно во филмов ми беше Noah Centineo. 4/10
     
  10. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Кратка содржина:

    Маж и жена кои имаат потреба од пари се среќаваат со двајца автостопеници. Откако ќе пронајдат GPS координати што се верува дека водат до локација каде има скриено украдено злато, сите одат во суровите зимски услови за да го најдат богатството...

    Кратка рецензија:

    Овој Канадски трилер ми остави навистина добар впечаток и приказната те држи до неизвесност до самиот крај како што настаните станѕваат се покомплицирани.

    Навистина ми се допадна прекрасната канадска природа низ сцените во филмот, која всушност и ме потсетуваат на моето детство, како и талентираните актери и пораката да се покаже колку далеку и во кои неподносливи услови може човек да оди само поради неговата ненаситна алчност, дури и по цената на неговиот живот и животот на другите.

    Меѓутоа, би рекла дека за филмов имам само една забелешка, а тоа се ефектите на зимските услови кои се многу нереалистични.
    Знам многу добро какви се Канадските зими, и знам дека зависно од местположбата, Канада има екстремно студени околини.
    Но додека актерите се движеа низ шумата, не изгледаше како температурите навистина да беа толку ниски под нулата за да почне да се појавува мраз на веѓите, и други повреди. Дури и снегот ми изгледаше повеќе како дожд на одредени моменти.

    Оценка: 10/10
     
    На alana, Juicy и christinnn им се допаѓа ова.
  11. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Failure to launch
    https://www.imdb.com/title/tt0427229/?ref_=nv_sr_1
    [​IMG]
    Родителите на Трип ќе и платат на Паула да му биде девојка за да може да го натера да се иссели од дома , во меѓувреме тој ќе дознае. Интересно филмче
     
    На Mishela, Briar Rose и LitttleRNBPrincess им се допаѓа ова.
  12. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Skyscraper
    [​IMG]


    6.5/10

    ЗНАЕВ !!! , Го осетив уште кога со дрвената нога скокна 20 метри , ја осетив школата на fast and furios. Инаку , филмов е ок за гледање, за едно гледање , малце украле од Умри машки првиот дел , се работи Рок со своите бицепси и трицепси гази група лоши луѓе да ја спаси фамилијата и тоа е тоа. Има и една згодна азијка што мислиш дека ќе биде кунг фу секси нешто , ама срање....

    Симнете го, гледајте го еднаш и избришете го од компјутер.
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    The ugly truth
    https://www.imdb.com/title/tt1142988/?ref_=nv_sr_2
    [​IMG]
    М
    ајк кој е експерт за давање совети како да се освои машко и помага на Аби да го освои комшијата, во што и успева, но ...
     
    На Sanniii, Thallia и LitttleRNBPrincess им се допаѓа ова.
  14. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p15051839_v_v8_ac.jpg

    Breaking In

    Филмов добар беше, но некои сцени не беа многу јасни како на пример почетокот на филмот
    Оценка: 7/10

    Една жена се бори да го заштити своето семејство за време на домашна инвазија.
     
    На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    19CDB14_Barbarella-CD.jpg
    Кратка содржина:

    Во неодредена иднина во 41 век, претседателот на Земјата ја испраќа Barbarella, вселенски авантурист и претставник на владата на Обединетата Земја, да го пронајде научникот Dr. Durand Durand во планетарниот систем Tau Ceti, кој е инаку изумителот на позитронски зрак, оружје на ласерско напојување за кое водачите на планетата Земја стравуваат дека ќе падне во погрешни раце со потенцијал да го уништи човештвото...

    Кратка рецензија:

    Barbarella претставува винтиџ science fiction филм снимен во 1968 година. Приказната, би рекла дека е интересна но со невообичаени елементи и ликови.
    Самата позадина, костумографијата, и местата прикажани во филмот се исто така впечатливи.
    Актерите прилично добро се снаоѓаат во своите улоги, особено прекрасната Jane Fonda во улогата на Barbarella.

    Оценка: 10/10

    [​IMG]
     
    На Elen4e_sonce и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
  16. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    The-Meg-2018-movie-poster.jpg

    The Meg

    Џејсон Статам е совршен во филмот со нападите на ајкулите. Предобар филм и тимот на актерите.
    Оценка: 10/10

    Претходно исчезнато, масивно суштество напаѓа длабоко море потопно, оставајќи го оневозможено и затрупувајќи го екипажот на дното на Пацификот. Со текот на времето, визионерскиот океанограф регрутира нуркач за спасување, Џонас Тејлор, за да ја спаси екипата и морето од незамислива закана - прахористоста на ајкула наречена Мегалодон, долга 75 метри.
     
    На Eni.r, christinnn и Briar Rose им се допаѓа ова.
  17. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    He's Just Not That Into You
    https://www.imdb.com/title/tt1001508/?ref_=nv_sr_3
    [​IMG]

    Љубовниот живот на повеќе парови, нивните проблеми, раскинувања.
    Интересен филм, постариве филмови се 100пати подобри од новиве.
    10/10
     
  18. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    p13742448_v_v8_aa.jpg

    Hotel Transylvania: Summer Vacation

    Интересен цртан филм.
    Оценка: 10/10

    Хотел Трансилванија 3: летен одмор, придружете им се на омиленото семејство на чудовишта кога ќе се качат на одмор на луксузен монструозен брод. Но, одмор од соништата се претвора во кошмар кога Мавис сфаќа дека Драч паднал за мистериозниот капетан на бродот Ерика, кој крие опасна тајна што може да ги уништи сите монструми.
     
    На Eni.r, LadyC и elimkd им се допаѓа ова.
  19. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    The Meg
    [​IMG]

    2/10

    Значи ова е можеби едиствениот филм со чудовиште или ајкула или некаков си предатор што ќе изеде само 6 луѓе, во цел факинг филм !!!! АЛОООООООООООООО , досаден, нелогичен на момент гази ајкулата и осеќа све а друг момент како глупа да е , нешто лагува , не фаќа мрежа изгледа , глупа глума , нема доволно луѓе изедено ајкулата што треба да биде мегаааааа ајкулаа,тиња прича , без никаква посебна акција, едиственото добро во филмот се мускулите на Џејсон што се факинг секси и добрата фаца што ја има која го носи филмот да не пропадне.

    Мој совет наместо во кино да фрлате пари , симнете го Shark tornado или како и да се вика и гледајте го тој , или евентуално гледајте го невозможна мисија , не сум го гледал ама сигурно е боље од ова.
     
    На Feminka22, joy1 и LitttleRNBPrincess им се допаѓа ова.
  20. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    3.677
    Пол:
    Женски
    The good lie
    [​IMG]

    Моќна приказна за животот на деца од Судан, кои по убивањето на нивните родители немаат друг избор освен да пешачат илјадници километри, оставени на милост и немилост, со цел да најдат безбедно засолниште. По 13 години патот ги носи до Америка каде што мора да се адаптираат на тотално нов начин на живот.

    Длабока приказна која не верувам дека некого би оставила рамнодушен. Толку моќно прикажана што емоциите на актерите ги доживуваш реално и соживуваш со секоја нивна болка и среќен момент. (Ова верувам се должи и на тоа што ликовите во филмот се навистина дел од "изгубените судански деца" и нивната глума едноставно произлегува од нивните срца).

    Со умерена доза на хумор и не толку умерена доза на пресликување на нивните тешки судбини, се претопуваш во брановите емоции низ кои те води филмов. Воедно учиш и се восхитуваш на децата како после се што поминале во животот, волјата за да бидат дел од овој суров свет е посилна од се, успевајќи да ги задржат сите свои доблести кои ги поседуваат правејќи ги пред се добри и великодушни луѓе.

    Топло го препорачувам филмчево, вреди да се гледа.
     
    На toogood, sweet-cherry, Thallia и 2 други им се допаѓа ова.