1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Овој филм моментално оди на телма, ако е некој заинтересиран да го гледа.
    едит Мене ми е гледан, ама случајно се деси да прочитам на темава, а да го видам на ТВ, па да кажам.
     
    Последна измена: 23 октомври 2019
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    MV5BYTJmMzc0YTctYmQzOS00YWJjLTgzMmEtYjE1NzA1N2QyYzE3XkEyXkFqcGdeQXVyNjg3MDMxNzU@._V1_.jpg

    Rocketman

    Добра приказна, не сум го слушнала Елтон Џон до сега и ми се засвиѓаа некои песнички.
    Оценка: 8/10

    Се работи за музички филм за Елтон Џон.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Дечки некој линк за Hustlers да ми кажете, за онлајн да гледам или за симнување..
     
  4. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.733
    Пол:
    Женски
    The princess and the cabbie
    Старо е филмчето,ама супер си е.
    Едноставно,вткаена љубовна приказна меѓу богата наследничка и таксист.
    Одма е нашата помисла заради менталитето шо ни е таков,ех клише како и сите други приказни бла бла.
    Епа не е бла бла.Таа богата наследничка во филмот има дислексија,а само таксисто се заинтересира за то да и' помогне да ја преброди таа состојба за која останатите и' велеа дека има оштетување на мозокот.
    Епа дислексијата не е тоа,едноставно поинаку луѓето ги перцепираат нештата,а за да ги пребродат треба секогаш да сме спремни да помогнеме,а не да речеме ех тешко на тој и тој болен е.Друго е само да збораме,а друго е коќе помогнеме некому.Кога ќе помогнеме,ќе видиме дека грешиме во нашата проценка и дека тој со мозочно оштетување може всушност да стане гение.
    *
    *
    *
    *
    *
    Дислексија имаше и Ајнштајн,Џон Ленон...
    Тоа е поинакво перцепирање на нештата,мало шрафче во мозокот на кое му треба да му се најде местото бидејчи се изгубило.Тоа се луѓе со тешкотии во пишење и читање,ориентација.
    Филмот вреди да се гледа,инспиративен е.
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    A4419E86-A49F-4FAC-B4E0-8BACCD19D725.jpeg
    10 x 10

    Луис киднапира девојка и ја затвора во соба во својот дом со цел да ја извлече темната страна од нејзиното минато.

    Филмот е со неочекуван расплет

    8/10
     
    На Pretty Woman, joy1 и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  6. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Го гледав Џокер и заборавив да пишам ривју. So, here goes.

    Ко прво, не ми се допадна филмов. Не знам дали јас имам високи стандарди ама едноставно не ми се допадна.

    Дејството е околу главниот лик Артур и како тој доаѓа до точка каде станува џокерот. Филмот те тера да сочуствуваш со него и да го сожалуваш зашто сите што требало да му се најдат во животот, почнувајќи од најблиските (мајка му), преку системот, до обичните луѓе на улица, него или го игнорираат или го третираат како фрик, или го лажат и му наштетуваат. Сите околу него го оставаат на цедило, а тој е навидум добра личност. Викам навидум зашто иако тој се труди, работи, ја чува мајка му... реално Артур е човек со метална болест што, ако не ги бројам двете убиства што ај, ќе ги наречам, во самоодбрана, тој убива 4 луѓе. Недолжни. IN COLD BLOOD.
    И филмов ти кажува дека тоа е тоа што општеството го заслужува зашто општеството го третираше Артур на таков начин.

    Пред филмов да излезе во кино во Америка, на мејстрим медиумите се креваше паника дека може да има инциденти од крајно десничарски групи итн.
    Ама полевичарска порака од тоа дека општеството создава криминалци и дека ние сме виновни за нивните дела нема. Реално.

    Испаѓа дека ги оправуваат сите оние mass shooters што убиваат во школи, цркви, кина итн само зашто имале ментална болест и некој не ги третирал добро. Девојката што ја сакале не им дала. Boo fucking hoo.

    Глумата на Хоакин Финикс беше на ниво. +1 за тој аспект.
     
    На Rock\m/girl, Quincy, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Angel has fallen (2019)
    [​IMG]

    Филмов го чекаше правиот момент да биде гледан, и исто како и другите делови- одличен.

    Џерард и Морган знаат што прават.

    Борбата за претседателскиот стол и превласт продолжува, овој пат најголемата жртва е Мајк.

    Оцена 10/10

    Joker (2019)
    [​IMG]

    Според ревјуата очекував многу повеќе, голема фама се крена за филмов, а тој испадна под сите мои очекувања.

    Пораката која ја пренесува самиот филм, движењето што почнува во него, е погрешно на многу основи.

    Психички нестабилна личност убива невини луѓе и станува славен убиец. Тоа е реалноста што е прикажена всушност.

    Имаше една порака што некој веќе ја постирал погоре, не треба да има очекувања дека психички нестабилни личности ќе се однесуваат нормално, се согласувам со неа, ама истата не им дава слобода да прават што сакаат и да се извлечат за тоа.

    Сценариото не ја пренесува суштината за психичките растројства, не барем онаа за која се пишува по нетов.

    Оцена 4/10
     
    На Кена Рис и Thallia им се допаѓа ова.
  8. Iam.gjubre

    Iam.gjubre Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    The_Love_Witch.png 5ac62fb4bc34f0fb4016ea6d8ea5c495.png
    Predobar filmm mnogu mi se dopadna
     
    На MeLiMeLi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Филмов го немам гледано, ама претставата Странци во Драмски да претпоставувам дека се правени по исто сценарио.
     
  10. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Точно. Претставата е буквално иста со филмот(доста послаба верзија, се разбира), така да едино вреди да се гледа ако имаш гратис карти.
     
    На nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
  11. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.833
    Пол:
    Женски
    Девојки кога веќе пишувате за некој филм напишете го и името на филмот а не само слика
    По одредено време сликите ги снемува не се достапни и немаме појма за кој филм се работи о баш е безвезе
     
    На Alisa22 и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  12. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Equinox [1992]
    [​IMG]


    Кратка содржина:

    Henry Petosa и Freddy Ace се идентични близнаци кои живеат во фиктивниот град Empire и била одвоени од раѓање и дадени на посвојување. Henry е срамежлив механичар кој живее во сиромаштија и ја сака Beverly Franks, сестра му на неговиот најдобар пријател.
    Од друга страна, Freddy е возач на Mr. Paris, кој е гангстер. Многу е самоуверен и оженет со неговата материјалистичка жена.
    Еден ден, една млада жена по име Sonya Kirk која работи во мртовечница случајно наиде на писмо во кое се наведува дека близнаците се всушност потомство на европското благородништво и имаат огромно наследство. Таа одлучува да игра аматерски детектив за да ги пронајде близнаците...

    Рецензија:

    Прекрасен филм кој совршено успеава да го долови разликите на човековата природа. Сметам дека Matthew Modine одлично се снаоѓа во улогите на двајцата близнаци каде успева на убедлив начин да прикаже два сосема спротивни и различни карактери.

    Оценка: 10/10
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  13. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    movie_654_thumbForVideoPanel.jpg Луѓе овој филм е предобар. Односно преееедобар.Секоја препорака
     
    На eliesaab, boomsleng, Juicy и 6 други им се допаѓа ова.
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20191125-221556.png Повторно во мој стил филм со убијства...
    Се работи за детектив кој го истражува исчезнувањето на неговата роднина а во тоа исчезнување се испреплетуваат уште многу исчезнати девојки.Од друга страна го имаме киднаперот кој се претставува како Казанова и една девојка која успева да побегне од негови раце.
    Оцената за филмот ми е 10/10
     
    На boomsleng и Nausicaa им се допаѓа ова.
  15. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    220px-Frozen_Poster.jpg
    Одамна не сум гледала толку глуп филм.Толку е без смисла што го гледав цел за да видам каква друга глупост ќе покажат.10/1 Ама ако сакате да се смеете на глупости секоја препорака
     
  16. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Birdcage

    Комедија нумеро уно, сега за сега.8) Вил одлучува да се жени на негови 20ти, со ќерката на сенаторот. Неговите геј родите кои се сопственици на клуб, треба да ги пречекаат сватовите и да остават добар впечаток. :D
    10\10

    the-birdcage.jpg
     
    На Thallia, WildMk, Elenpelen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Врба

    Приказна за мајчинството/родителството.
    Филмов на моменти е сериозно трогателен. Има две приказни. Првата во минатото, да речеме, 19-ти век. Втората во сегашноста. Двете приказни прикажуваат два пара што пробуваат да зачнат и што се се спремни да направат.

    7/10
     
    На Thallia, Elenpelen и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Ќе се надополнам. Уште мислам на филмов. Овој пат со посталожени впечатоци.

    Првата приказна беше многу подобра од втората. Крајот на филмов не ми се допадна.
    Како после толку перипетии забременила пак од пукнат кондом?
    5/10
     
    На candy.cane и Elenpelen им се допаѓа ова.
  19. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    И од мене добива 5/10. Глумата на актерите е беспрекорна, ама дијалозите и целата приказна ми се фалични.
     
    На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    @promeneta колку добри мистерии си пишала те обожаваммммм
     
    На promeneta му/ѝ се допаѓа ова.