1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Брилијантен филм :inlove:
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    3BED33DA-D539-470E-BAF3-51BBBD9F6F2A.jpeg
    Миа има 15 години и таа претрпува многу промени во нејзиниот живот. Таа се преселува во нов град заедно со нејзините родители и цело време е убедена дека е посвоена. Таа е многу очајна и почнува да пие и да се дрогира. Mиа почнува лошо да се чувствува и нејзиното тело брутално се променува.

    Оценка: 10/7
     
  3. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Знам дека не е за тоа темава ама дајте кажете некоја серија што секоја епизода решаваат ново убијство:$:whew::tmi:
     
  4. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Last Christmas (2019)

    Кејт е безнадежна млада девојка која работи во Божиќна продавница во Лондон. Но еден ден работите тргнуваат на подобро откако случајно го запознава Том - добар и згоден дечко, но и малку чуден. Тие се дружат и доста се зближуваат, но баш кога сето тоа треба да прерасне во романса се случува нешто што целосно ќе ги промени нештата.

    Мене искрено премногу ми се допадна филмов, ме расплачи. Ако сакате да го гледате не читајте коментари на трејлери на јутјуб, бидејќи ќе наидите на спојлери. Јас така се зафркнав и знаев што ќе се случи уште на почетокот. Сепак тоа не ме спречи да уживам во филмот, само мислам дека поинтересно ќе беше да не знаев.

    Моја оцена: 10/10
    [​IMG]
     
    На boomsleng, LitttleRNBPrincess, Thallia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    The following .Многу добра серија.
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Каде го гледаше? Не можам да најдам добра снимка, а и мене ме привлече трејлерот да го гледам
     
    На Amellie13 и Kjara15 им се допаѓа ова.
  7. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Во кино го гледав. Нов е, мислам дека го нема уште онлајн.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  8. тп18

    тп18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    252
    Нешто како ЦСИ? И јас многу сакам такви, ама тешко.
     
  9. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Даа мнпгу сакам такви филмови
     
  10. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Нешто слично е Blindspot, вчера почнав да ја гледам серијава и неможев да престанам.
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    upload_2019-12-10_12-24-27.jpeg
    10/10

    Филмов е Фински.
    Спаѓа во драми, но јас би го класифицирала како трагедија.

    Ме мачи тоа што темата на филмот возможно е вистински да се случила што ме згрозува.

    Нормален брачен пар - интелектуалци кои имаат две ќерки и мирен сеемеен живот се ремети кога во нивните животи доаѓа синот на мажот од првиот брак.
    Проблематично дете кое мора да смени средина за да се смири, па доаѓа да живее кај таткото (Питер)
    Маќеата (Ана) по професија е адвокатка чија канцеларија се бави со специфични случаи на насилство врз млади и нивна злоупотреба.
    Фамилијата се труди да го прифати новиот член Густав, но макеата вложува посебен напор па ,,спонтано,, започнува сексуална врска со детето (кое патем е малолетно).
    Се испреплетуваат настани кои би го загрозиле бракот и статусот на Ана, па таа почнува и да го одбива и да го напаѓа Густав, за на крај да го довоеде во ситуација на тешка психичка состојба и смрт.

    Многу ме разжалости филмов:(
     
    На LiliBoz и boomsleng им се допаѓа ова.
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    abgeschnitten cut off или отсекување на HBO:P за тие што се изгагаа месецов :rofl:
    На hbo го гледав пишан е отсекување во хорори, ама не е хорор :D Мене многу ми се допадна филмов. Германски е. [​IMG]

    Татково е доктор, врши аутопсии. Му носат еден труп, и во мозокот на трупот наоѓа мала капсула со името и телефонскиот број на ќерка му. се јавува и сфаќа дека е киднапирана. И тука започува се.
    Многу мистерии, секоја минута plot twist се дешава:) Будно го пратев:D Ме бендиса ептен.
    Јака психолошка мистерија со психопатски примеси.
    9/10 вреди да се изгледа 2 часа ми летнаа:)
     
    На boomsleng, Thallia и joy1 им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    960x0.jpg

    Многу добра камера, приказната е емоционална, и само 'случајно' е во Научна фантастика претставена.
    Тамата која ја обработува е многу добра, само што многу ја 'оптегнале', се' поради обид да ја доловат атмосферата на Одисеја на Стенли Кјубрик.. а можело во 1.30ч да се пренесе поентата.
    Генерално сум задоволна од филмот... Иако монолозите на моменти потсеќаат на селф хелп книжуле.

    Оцена 7/10
     
    На boomsleng, Briar Rose и LitttleRNBPrincess им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    81FGIrXdPJL._SS500_.jpg

    Одлична драма, со брилијантна изведба.
    Беспрекорна е глумата на сите актери.
    Приказната е за текот на разводот на брачен пар.

    Посебно интересно е што нема страна.
    И со двајцата 'те тера' да емпатизираш.

    Оцена 10/10
     
    На eliesaab, marta993, boomsleng и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    5B7BC892-AEE7-46DA-AE5C-B295C3335931.jpeg
    Ел и Ли се најдобри пријатели уште од детството. За нивното пријателство да функционира тие си поставуваат правила. Правилото е таа да не оди на дејт со никој од неговата фамилија и обратно. Но се случува токму спротивното Ел се заљубува во братот на Ли и се плаши него да не го изгуби како пријател.

    Оценка 10/10
     
    На boomsleng, Juicy и LitttleRNBPrincess им се допаѓа ова.
  16. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    E97C442A-525E-40B4-B86F-67F7547EB1DD.jpeg

    Џоди е највисоката девојка во средното училиште и таа секогаш се чувствувала непријатно поради тоа. Таа е премногу исмевана од соучениците и мрази што е многу висока. Но еден ден Џоди по секоја цена конечно одлучува да изгради самодоверба и во тоа и успева.

    Оценка 8/10
     
    На marija305, MidwifeM, boomsleng и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Кратка содржина:

    Joe е аспирантен актер кој работи како bus boy во ресторан од висока класа. Неговата долгогодишна девојка Mary работи како козметичар за модната индустрија и во голема мера го поддржува со нејзиниот постојан приход. Joe повеќе се грижи да се изрази себеси како актер отколку да пронајде профитабилна работа и поради тоа не сака да прифати улоги што не соодветствуваат на неговиот уметнички стандард...

    Рецензија:

    Интересен филм кој изобилува со разни мотиви како површност, обид за слобода на уметничко изразување, но и прифаќање на концептот за парите и бизнис индустријата. Ми се допаѓа изборот на актерите во филмот, музиката, костумите, како и сценографијата.

    Оценка: 10/10
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Klaus
    Клаус е испратен од својот татко да биде поштар во едно запуштено место каде луѓето веќе не се сакаат. Тој ќе успее да ја оживее магијата на Дедо Мраз и да ги разбуди желбите кај децата. Преубаво и релаксирачко филмче.
    [​IMG]
     
    На boomsleng и Thallia им се допаѓа ова.
  19. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.182
    Допаѓања:
    57.696
    Пол:
    Женски
    Само што го изгледав

    [​IMG]

    Од кај да почнам...
    Мислев дека после Endgame нема да можам да сум толку среќна, ама сум се излажала. Одбегнував да имам превисоки очекувања пошто the last jedi ми беше малку исфорсиран, па се плашев и овој да не го оплескаат.

    За сите што сте фанови на оргиналните core филмови - овој е малку поразличен. Има огромен омаж на првите филмови, меѓутоа има еден нов поинаков правец кој мене лично ми се допадна. Гледам многу негативни критики искочија, Rotten Tomatoes го изругаа филмот, меѓутоа јас не би се согласила. Да, точно е дека е поинаков, ама овај пат it works for me.

    Ја сакам сета оваа динамика меѓу Кајло и Реј, Фин и По не се како Лук и Хан ама се прилично симпатични. Сепак според мене брилиираат Реј и Кајло, на грб го носат цел филм.

    Можеби е мојата субјективност во прашање, ама Star Wars за мене е нешто кое ми е преблиску до срце, се радував како мало дете на некои easter eggs, тешко тие до мене што беа :D

    Не е најдобриот Star Wars филм (nothing beats empire) ама е одличен крај на сагата. Јас сум среќна и задоволна.
     
    На Alisa22, Роберт 7, boomsleng и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    FE92E42F-018B-429E-8420-F0E99A8C1762.jpeg

    Од страшниот настан поминуваат 27 години. Дружината губитници во меѓувреме се отселуваат во други градови. Но еден повик ќе ги принуди после долго време пак да се вратат во родниот крај за да го завршат тоа што си го обеќале уште како мали.

    Оценка 10/8
     
    На Alisa22, boomsleng и Pretty Woman им се допаѓа ова.