1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    AB1421E8-F450-4BD8-A9E4-5B09A2A69900.jpeg Two lovers
    Жанр: драма

    Леонард е фотограф кој живее со своите родители.
    Ќе се најде меѓу две жени, една сензуална, искрена еврејка од една страна и манипулативна, но прекрасна жена од друга страна која го “врти околу малиот прст”.

    Интересна приказна
    8/10
     
    На joy1, RosettaStone и boomsleng им се допаѓа ова.
  2. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    7FE7EFAC-311B-4D04-9BBA-9C3A7CCD5B69.jpeg

    Тројца најдобри другари одат заедно во 6ти клас и се поканети на забава за бакнување. Но тие незнаат да се бакнуваат и бараат решение што побрзо да научат да се бакнуваат. Па така решени се да ја шпионираат нивната соседка како таа се бакнува со нејзиниот дечко. Тројцата другари не се свесни каков проблем од тоа ќе направат.

    Оценка 10/10
     
  3. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    Battle_of_Sevastopol_2015.jpg
    Battle for Sevastopol e биографски филм за Људмила Павличенко млада руска студентка која се вклучува во Црвената армија да се бори против нацистите и станува најсмртоносна снајперистка во Втората Светска војна. Филмот прикажува како започнува да се вклучува во армијата и во текот на филмот се прикажани нејзините доживувања во војната како професионалец снајперист и романтичните доживувања. Инаку во филмот е прикажано како таа ја прифаќа поканата од првата дама на САД г-ѓа Рузвелт да ја посети Белата куќа и таа и дава фустан да одржи говор така облечена но министерот за пропаганда од Русија ја тера да ја облече униформата од Црвената армија и таа наместо да прочита даден говор се обраќа со зборовите:Господа зарем не мислите дека долго време се криевте зад мој грб? Људмила е прогласена за народен херој и г-ѓа Рузвелт и доаѓа на посета во Москва по завршувањето на војната во 1957година и заедно со синот на Људмила одат на опера.
    10/10
     
    На Роберт 7, carangigia, Billy Idol и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    MV5BY2FmNjZmNzgtZGM3MC00ZjIxLTliMTItMjlmMDY1MmNlZmQ3XkEyXkFqcGdeQXVyMTkxNjUyNQ@@._V1_.jpg

    Marriage Story

    Добар филм, Скарлет е неверојатно добра во секоја сцена од филмот.
    Оценка: 8/10

    Во филмов се работи за едно растурено семејство кое може и да живеат разделно сосема добро.
     
    На RosettaStone, Billy Idol и Thallia им се допаѓа ова.
  5. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    112C612B-E7B1-48AA-BC16-EA1C06FBFCA3.jpeg

    Дон и неговата сопруга купуваат стара куќа. Тој прв се преселува во куќата и почнува да ја реновира. На прв поглед куќата за него е нормална но потоа ќе почнат да му се случуваат паранормални работи.

    Оценка 10/8
     
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Joker посебно глумецот во филмот е толку доминантен и има потенцијал што го ставив во првите топ 5 глумци, а филмот е добар не е којзнае што ама е добар да е друг глумец филмот би бил катастрофа сигурно.
     
  7. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    47D95805-9215-478C-90FA-B6F65F14E260.jpeg

    Џипси живее заедно со нејзината мајка. Нејзината мајка крева паника за секаква ситница, а Џипси е принудена секогаш да ја слуша. Но нејзината мајка е всушност вистинска измамничка, а од како тоа Џипси ќе го дознае се се променува.

    Оценка10/10
     
    На scorpias и ivanchos им се допаѓа ова.
  8. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    https://www.imdb.com/title/tt6751668/

    Филмов ми дојде како право освежување после сите холивудски срања.
    Не сакам да откривам ништо. Го препорачувам. 9/10
     
    На Thallia и Ginger^ им се допаѓа ова.
  9. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    MV5BZTllZTdlOGEtZTBmMi00MGQ5LWFjN2MtOGEyZTliNGY1MzFiXkEyXkFqcGdeQXVyODk4OTc3MTY@._V1_.jpg
    Ad Astra долг и развлечен филм, но претпоставувам мора да е таков за да ја долови тежината и одговорноста на професијата астронаут. Има приказна на релација син-татко( на момент толкувана преку религиска симболика што е малку ту мач) која заклучокот го достигнува на крајот.
    Се на се не е лош филм, бавен, минималистичка сценографија, нема премногу ликови, главно е претставено како се тоа го доживува главниов лик.
    6/10
     
  10. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    5205D77A-EFDC-452C-9CA6-C796A0E10F28.jpeg

    Џен е вдовица и таа пробува да пронајде кој стои зад смртта на нејзиниот сопруг. Џен оди на терапии и таму ја запознава Џуди. Таа се вселува во куќата на Џен но исто така носи шокантна тајна со себе.

    Оценка 10/8
     
  11. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    907851FA-63B9-4D44-99F3-99E05B41C772.jpeg

    Група деца се ослободени од нацистичикиот логор. Тие се префрлени во една куќа каде што се препуштени сами на себе и сами морат да се борат против гладта,жедта и гладните кучиња што се наоѓаат во дворот од куќата.

    Оценка 10/8
     
  12. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    game.jpg
    The Imitation Game биографски филм за извонреден математичар, гениј Алан Туринг кој во Втората светска војна успеал да ги дешифрира германските пораки испраќани преку Енигма. Во тоа успева со тим од уште неколку математичари и се раскажува за нивната заедничка дружба и соработка. Има и дел во кој се зборува за третманот на поразличните луѓе во тој временски период, поразлични во однесувањето и сексуалната ориентација.
    Прекрасен и инспиративен филм кој ме натера да прочитам нешто повеќе за животот и делото на овој научник кој се смета за татко на теоријата по компјутерски науки и зачетник на создавањето за компјутерите.
    10/10
    indexx.jpg
    Marriage Story емотивна приказна за бракот на двајца уметници и нивниот син, за лавиринтите низ правниот систем за добивање на старателство за детето по прекинот на нивниот брак, за животот пред и по бракот. Исцрпна рецензија има https://meduza.mk/fem-101/brachna-p...BtCsocTYzPsZG8aKmgeyWPdlBagXiesHmx_V1Cea-VxiM
    Поучен филм на моменти со напорни дијалози но добри за да се долови поентата на филмот.
    8/10
     
    На Shalitra, Роберт 7, TheGoldenPeach и 3 други им се допаѓа ова.
  13. peperutkaxxx

    peperutkaxxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    MV5BNjgwNjkwOWYtYmM3My00NzI1LTk5OGItYWY0OTMyZTY4OTg2XkEyXkFqcGdeQXVyODk4OTc3MTY@._V1_.jpg Портрет на една дама на оган...е
    романса на една жена која се обидува да ја долови убавината на друга - на платно и на филм.

    Маријана е овластена да го слика свадбениот портрет на Елеосе, млада жена која штотуку го напуштила манастирот. ..
    За да се случи бракот, мора да има портрет што ќе го испрати на нејзиниот сопруг наскоро...

    Прекрасна љубовна приказна претставена со уметност, кинематографијата е извонредна, завршницата е многу тажна.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RAK91

    RAK91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2019
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Топла препорака за филмов :)
     

    Прикачени фајлови:

    На vaga95, poppie, boomsleng и 4 други им се допаѓа ова.
  15. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Фала на убавите зборови @piksooki :hug:.
    Еве уште еден што можеби ќе ти се допадне :D:

    KNIVES OUT (2019)

    Богат старец - писател на мистерии е пронајден мртов во својот дом со пресечено грло.
    Почнува истрага дали е самоубиство или убиство и први за испрашување се неговата ексцентрична фамилија, нивната помошничка и негувателката која на секое лажење реагира со повраќање :D.

    Истрагата е водена од локалните детективи плус приватен детектив кој никој, па ни тој самиот, не знае од кого и зошто е ангажиран во решавањето на ова убиство/самоубиство :D.

    Целата атмосфера во филмот потсеќа на некој роман од Агата Кристи, а во главните улоги се познати актери како Даниел Крег, Џејми Ли Кертис, Крис Еванс итн.

    Мене лично филмот многу ми се допадна, интригантен цели 2 часа, а крајот неочекуван, така да оцена 10/10.
     
    На Kalince1996, poppie, Elen4e_sonce и 6 други им се допаѓа ова.
  16. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.993
    Пол:
    Женски
    book.jpg
    Многу емотивна приказна инспирирана од книгата на Маркус Зусак.
    10/10
     
    На boomsleng, scorpias, Thallia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    I SEE YOU (2019)

    Младо момче е киднапирано во мало гратче во шумата на патот кон дома.
    Почнува истрага водена од детектив Харпер и потпомогната од детектив Спитцки кој водел слична истрага 15 години претходно.
    Во меѓувреме, чудни работи почнуваат да се случуваат во домот на Харпер кои ги доведуваат до лудило сите во куќата.
    Но, ништо не е како што изгледа.

    Филмот е трилер со примеси на хорор, напнат цело време, со неколку твистови, имаше некои мали нелогичности, но ми беше преинтересен, па оцена 10/10.
     
    На Herrera, Bozica1980, boomsleng и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Joker (2019)
    422F831C-B9CF-4C7F-AAD6-8A732FF829D8.jpeg

    Сите го знаете сите сте го гледале. Едно имам само да кажам Хоакин е лудило од глумец, ми падна у очи уште од Her и стварно мислам дека е парекселанс глумчиште. Филмот е тежок во смисла на тематиката што ја обработува. Но имало далеку покомлексни и потешки филмови за гледање. Приказната нема да ја коментирам зашто не сум добар познавач на ликот на Џокер, не сум ги читала стриповите и така натаки, ама мислам дека е сосема солидно кименатографско дело. Подлабоко во психологијата на менталните болести нема да навлегувам, си се јавија више експертите за ментал хелт што си постираат секојдневно, но имам само да кажам едно - Хоакин ис д :@ (зашто нема емоуџи со бомба бе?)
    8/10
     
    Последна измена: 8 јануари 2020
    На S.W.A.G, Alisa22, poppie и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Само што го изгледав A simple favor.
    Интересен филм, го сместиле во комедија и драма али К од комедија не видов.
    Многу добра драма, добар филм интересен.
    Вреди да се гледа според мене.
    10/10
    Btw дур пишував го пуштив ,, Fighting with my family” , уште еден добар филм во најава. :D
     
    На Iva9612, poppie, RosettaStone и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Предлог некој филм како knives out?