Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

 1. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.294
  Допаѓања:
  7.737
  Пол:
  Женски
  Ова е серија :)
   
 2. Brunhilde

  Brunhilde Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  1.779
  Допаѓања:
  15.955
  Пол:
  Женски
  Незнаев во која категорија да го сместам и за тоа пишав овде.
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ~Allure~

  ~Allure~ Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2019
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Ејјј ова е по вистински случај, не толку одамна. Серија е да.
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.867
  Пол:
  Женски
  Bombshell (2019) - 9/10
  BOMB.jpg
  Интересен филм со брза динамика на случување на нештата со вистинска приказна во позадина за искуствата не неколку новинарки, жртви на сексуално вознемирување од нивниот претпоставен. Измешана е политика и скепса кон јавно признавање на овие вознемирувачки настани поради страв од губење на кариера и стекнување на стигма-сами го барале.
  Сепак го оценив со 9ка затоа што тимот мажи режисери го прикажале сексуалното вознемирување како тие го перципираат гледано низ очите на мажите. И претежно е површно прикажано, не се навлегува во психологијата и подлабоките последици од настаниве на жените жртви на сексуално вознемирување на работното место.
  Мене лично ми беа згрозувачки некои сцени и просто неверојатни дека во медиум од тие размери како Фокс Њуз, таква конзервативна атмосфера се случувале вакви работи и заташкувале и прикривале со години.
  Филмот е остава да лебди прашањето кога во една Америка уште не е угинато оваа појава колку ли ќе треба години,векови да се искорени низ цел свет?Многу разочарувачко сознание и чувство на горчина остава филмов.
  Среќна околност е што правно е добиена битката и финансиски компензирана ситуацијата на жртвите ако може ова да надомести до некаде за сите страдања и понижувања низ кои поминале тие.
  Инаку глумата на Шарлиз Терон, Никол Кидман и Марго Роби е одлична, и заслужени се номинациите за Оскари 2020 за глава женска улога-Шарлиз и споредна женска улога-Марго.Марго особено е фантастична и покрај глумата и во Беше еднаш во Холивуд покажува дека е сериозна глумица, одлична, шармантна, фасцинантна.
   
  Последна измена: 25 јануари 2020
  На boomsleng, elimkd, Juicy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  10.297
  A SIMPLE FAVOR (2019)
  [​IMG]
  Филмот е од се по малку- драма, крими трилер со интересни комични моменти, неизвесен до самиот крај.
  Раскажува приказна за две жени кои во “нормални“ услови тешко дека би биле пријателки, Стефани е сосема обична самохрана мајка која има блог за родители, а Емили е жена од високото општество со одлична кариера и (навидум) среќно и хармонично семејство, чии деца одат заедно во училиште.
  Но, зад тие фасади од едноставност, среќа и хармонија, се кријат мал милион тајни
  Интересен филм
  9/10
   
  На boomsleng, H.VAGA и RosettaStone им се допаѓа ова.
 6. Brunhilde

  Brunhilde Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  1.779
  Допаѓања:
  15.955
  Пол:
  Женски
  C7D80624-4F54-478C-8FF7-E3536B68C006.jpeg

  Самохрана мајка и нејзиниот син се преселуваат во нов дом. Тие незнаат дека куќата е опседната и дека постои проклетство во неа уште од минатото. Проклетството се случило поради чин на насилство во минатото и демонските сили предизвикале големо зло во куќата.

  Оценка 7/10
   
  На boomsleng и Juicy им се допаѓа ова.
 7. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.867
  Пол:
  Женски
  Little Women(2019)- 9/10.
  maxresdefault.jpg
  Интересна приказна за животот на четирите сестри, фамилијарната хармонија, нивните соништа за успешни професии, иднина со неочекуван расплет. Топла и емотивна приказна која е римејк на постоечкиот филм од 1933та и 1994та. Мене тој филм од 1994та ми остави повеќе впечаток можеби затоа што ми е повеќе пати гледан. И овој не е лош, напротив има многу убави кадри и глумата на Saoirse Ronan е одлична, заслужена номинација за оскар.
   
  На boomsleng, Ketchup, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Chokoholic25

  Chokoholic25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2014
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  8/10
  Интересно, лесно филмче
  Две идентични женски си ги заменуваат улогите на два дена..
  гледајте го:~:
   
  На boomsleng и SummerGirl им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.899
  Допаѓања:
  19.765
  Пол:
  Женски
  Just Add Romance  Карли и Џејсон работат во ресторан. И двајцата се пријавуваат на кулинарски натпревар. Најинтересниот момент е кога и двајцата ќе останат во финалето. А главната награда е отворање на ресторан.

  Уште еден одличен филм на Hallmark. Добро одбрана актерска екипа. Од сам старт се виде дека има симпатии помеѓу двајцата. Интересни беа кога си дофрлуваа. Оценка 9/10.

  Christmass Wishes&Mistletoe Kisses

  christmas-wishes-and-mistletoe-kisses-2019.jpg

  Аби е дизајнерка. За Божиќ треба да ја украси куќата на бизнисменот Ник, кој е син на нејзината пријателка Керолин. Во текот на работата ќе има проблеми со асистентката на Ник, а и со него.

  Филмов не ме воодушеви многу. Нема хемија помеѓу актерите. Како со сила да комуницираа. Единствено ми остави впечаток добриот однос на Ник со синот на Аби.

  Оценка 6/10.   
  На boomsleng и Thallia им се допаѓа ова.
 10. Ahoy

  Ahoy Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  55
  Geostorm... Доста поучен филм, она што ќе ни се случува во иднина, а и веќе ни се случува... како временските промени и појави се програмираат и се е контролирано. Препорака!
  Оцена 8.5/10.
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.214
  Допаѓања:
  27.884
  Medena zemja ништо посебно
  зошто во сите филмови сме претставени како бедни гладни боси ?
  Кој филм и да отишол подалеку од мк во сите смепретставени како некоја таму зимбабе
   
  На boomsleng, firequeenn и elimkd им се допаѓа ова.
 12. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.752
  Допаѓања:
  28.530
  Пол:
  Женски
  3FC3B81E-F20A-415C-AA3A-6B368DB19F01.jpeg
  Big eyes

  Волтер кој се претставува како уметник, ја запознава младата сликарка Маргарет која се наоѓа во тешка финансиска ситуација.
  Во неа гледа огромен уметнички потенцијал.
  Се претставива како автор на нејзините уметнички дела.

  Филмот е според вистинска приказна

  8/10
   
  На boomsleng, Nausicaa, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Elen4e_sonce

  Elen4e_sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2016
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  274
  Пол:
  Женски
  Да, пошто во светот за нас владее перцепцијата дека сме богати и сити со економија боље од Шведската, па сеа се најде Медена земја да ја уништи таа слика. Пу јазк.
   
  На Anna.Phoenix, Bojana890 и Billy Idol им се допаѓа ова.
 14. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.214
  Допаѓања:
  27.884
  неможам да ти ја сватам саркастичноста на коментапрт и се надевам не се контраш онака за без веза
   
 15. peperutkaxxx

  peperutkaxxx Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  life-itself-movie-HD-Poster-.jpg Life Itself 2018

  Добро напишана приказна која се одвива низ животот на четири лица кои имаат заедничка основа што останува непозната за секој од нив.
  Моќен филм кој го покажа јадрото на човечките страсти и внатрешните конфликти со кои сите се соочуваме.
   
  На boomsleng, eliesaab, RosettaStone и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. 9Queen8

  9Queen8 Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  240
  Пол:
  Женски
  index.jpg
  Самохрана мајка и 2 деца се вселуваат во нова куќа.Таа е медицинска сестра.За многу краток период приметуваат дека нешто не е во ред.
  7/10
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 17. 9Queen8

  9Queen8 Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  240
  Пол:
  Женски
  thefuries.jpg
  Игра.8 жени се киднапирани.Ги бараат 8 маскирани мажи.
  10/10
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 9Queen8

  9Queen8 Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  240
  Пол:
  Женски
  dieinoneday.jpg
  После неуспешниот брак,Ричард ја бара својата ќерка.Се запознава со Саша,амбициозна глумица која му ветува дека ќе му помогне,Починуваат претстава која трае 24h,но набрзо се претвара во крвава игра.
  8/10
   
 19. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  1.117
  Пол:
  Машки
  Марфи е Американец кој живее во Париз кој влегува во врска со една нестабилна девојка Електра. Одлучуваат нивната комшика да им се приклучи во врската и тука почнуваат проблемите за него и неговата љубоморна девојка.

  Love_(2015_film).png
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 20. peperutkaxxx

  peperutkaxxx Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  Mr. Church (2016)

  Прекрасна, слатка приказна за семејство,љубов и посветеност.
  Ова е приказна за пријателство помеѓу готвачот, кој требаше да ја заврши својата работа за семејството шест месеци и наместо тоа, остана со нив за петнаесет години.

  MV5BMzUyNDA5Njc4NV5BMl5BanBnXkFtZTgwMDI1Nzg4OTE@._V1_.jpg
   
  На boomsleng и eliesaab им се допаѓа ова.