Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

 1. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Давај уште вакви. Одлични.
   
  На ivanchos му/ѝ се допаѓа ова.
 2. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.112
  Допаѓања:
  4.275
  Пол:
  Женски
  @babaDara sleepng with the enemy
  Karla
  Enough
  The lost wife of Robert Durst
  The invisible man
   
  На burthdaykake му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  11.979
  Пол:
  Женски
  Fractured
  Before i go to sleep
   
  На elimkd и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
 4. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  748
  Допаѓања:
  10.632
  Пол:
  Машки
  Vertigo (1958)

  [​IMG]

  Вертиго, може да е и најголемиот мастерпис на големиот Хичкок, и беше еден од неговите филмови кои цело време го чував и не сакав да го гледам. Има некои такви класици за кои сум чекал погоден момент.
  Тој момент дојде и конечно го изгледав. И какво само воодушевување беше. WOW. Тоа е. Нема што повеќе да се додаде.
  Од една страна само ми е криво што чекав толку долго, а од друга страна пак сум задоволен што сум го чувал до сега кога станав веќе без скромност филмски зрел за овакви големи залци.
  Како и сите негови останати филмови, така и Вертиго содржи елементи на психолошки трилер, со доза на страст и љубов. Кадрите во истиот се прекрасни. Кинематографијата како да не е од тој период, туку најмалку 20 години понапред од своето време. Единствено ја издаваат ефектите кои се на ниво на Македонски народни приказни, но тоа е само еден мал нус ефект пред кој треба да затворите со очи и да не барате влакно во јајцето.
  Сепак се работи за филм постар од 60 години.
  Приказната, како што реков е феноменална, наративот исто така. Филмот за брзо ве внесува во заплетот, динамичен е, мистериозен и интригантен. Ниту еден момент не ве остава да земете здив или пак да исклучите мозок. Цело време ќе бидете љубопитни, ќе се ставате во детективски чевли и ќе се прашувате што ли тоа следи и како да ја одгатнете мистеријата. Вртоглавицата е загарантирана, фигуративно. Очекувајте лавина од измешани емоции, прашалници во глава и збунетост.
  Ова не е лесен филм кој се гледа со друштво за да се одморите 2 часа и насмеете. Ова е филм кој најубаво се гледа сам, со пригушено светло, и можеби чаша вино, за поголема возбуда. А и филмовите се баш како виното. Колку постари, толку подобри. :D
  Не читајте ништо. Не гледајте трејлери. Пуштете го и влезете во лавиринтот на маестралниот Хичкок.

  10/10

  Оскуден сум јас со оцени и секогаш сум и превише критичен, но на овој не можев ниту десетинка да му земам од 10ката. Мастерпис е прав. Ме обори со нога. :D
   
  На P.S.love, Ketchup, flawless_ и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2.441
  Допаѓања:
  20.291
  Пол:
  Женски
  5FB8082A-92A5-496A-B99F-D16413ED2A9A.jpeg

  Харис е млад дечко и тој е опседнат со користење на апликации за запознавање. Скоро секој ден е со различна девојка. Тој ја запознава Рајли но тогаш работите многу ќе станат комплицирани.

  Oценка 9/10

  8B48B9F9-0463-431F-AB11-C3F1B42C0D9F.jpeg
  Една жена случајно убива една личност и се обидува да ја прикрие несреќата. Таа се повеќе се судира со нејзината совест и тоа ја принудува да го врати телото на жртвата назад во семејството.

  Оценка 8/10
   
 6. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  15.296
  A DOG`S JOURNEY ( 2019 )
  [​IMG]
  Прекрасна, топла и многу емотивна приказна за патувањето на едно куче, преку различни сопственици и различни луѓе кое се обидува да ја оствари целта на сопственото постоење.
  Препорачувам
  10/10
   
  На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
 7. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски

  Одличен филм за едно младо момче кое го заведува постара жена за да си ги исполни своите цели.
  Крајот непредвидлив и неочекуван.
  10/10 препорачувам.
   
  На темјанушка му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Scott Weiland

  Scott Weiland Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  9.738
  Пол:
  Машки
  [​IMG]

  Еден човек се пријавува да помине време во институција која всушност е затвор, одбирајки 1 предмет (книга) со намера да се откаже од пушење и да добие акредитирана диплома.

  Кога се буди во институцијата откако е примен, се се менува. Секој ден има маса која оди од ниво 0 надолу, и има којзнае колку нивоа. Тие на врвот јадат први, за тие многу подолу не остануваат ни коски.

  Многу добар филм кој предложува морална дилема, и има очигледни анти капиталистички идеи.

  9/10

  Препорачувам гледање со отворен ум кон идеи.
   
  На Blue.Sky, ludoto19, Elen4e_sonce и 2 други им се допаѓа ова.
 9. @ster@

  @ster@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  2.977
  Пол:
  Женски
  Honeyland (2019) 10/10
  honeyland.jpg
  Немам доволно зборови да ги опишам сите моќни пораки кои произлегуваат од докумнтарецов.
  Можеби би издвоила само една моќна порака дека е неопходен холистички пристап во животот, да сме во едниство и хармонија со природата. Барем до пола да живееме вака исто како Атиџе која вели половина од медот го земам за себе,а половина им оставам нив, би било подобро за сите нас и целата природа. Преубав документарен филм и сите награди е малку да се каже дека се заслужени, премногу се заслужени.
   
  На темјанушка, S.W.A.G и Billy Idol им се допаѓа ова.
 10. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.726
  The pursuit of happiness.
  Филм базиран на вистинска приказна за претприемачот Chris Gardner. Во потрага по среќа, Крис е полн со надеж, додека неговата сопруга Линда е песимистичка, непријатна и секогаш бесна. Крис добива можност да стане брокер на акции, но прво мора да се соочи со неплатена пракса, што значи дека нема пари. Гарднер и неговиот син остануваат само со 21$ на сметка и без покрив на глава. Тој и неговиот син Кристофер трпат многу тешкотии во текот на филмот, вклучувајќи живеење на улиците и засолништата.

  10/10
  Филмот има прекрасна порака. Само упорноста и решителноста те донесува до тоа што сакаш.
   
  На elimkd, sikica7, Elena69221 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Elen4e_sonce

  Elen4e_sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2016
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  Triangle
  Los cronocrimenos
  Nueve reinas
  The hidden face
  Fermat's room

  Сите овие се одлични.
   
 12. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  15.296
  YESTERDAY (2019)
  [​IMG]
  Филмот е лесна, интересна и освежувачка приказна за млад музичар кој се обидува да си го најде своето место под сонцето, но тоа баш тешко му оди и останува незабележан, а во него и неговиот талент верува само неговата најдобра другарка. После сообраќајната несреќа што ја преживува, Џек почнува да ги свири песните на The Beatles кои освен него, на нив никој не се сеќава дека некогаш постоеле.
  Одличен е филмот и со прекрасните мелодии на Битлси е вистинско уживање.
  Препорачувам
   
  На @ster@ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LadyTwin

  LadyTwin Нов член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2019
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Odlicen 10/10
   
  На ivanchos му/ѝ се допаѓа ова.
 14. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.112
  Допаѓања:
  4.275
  Пол:
  Женски
  upload_2020-4-22_13-51-7.jpeg
  Три мајки, најдобри другарки се чувствуваат заборавени од нивните возрасни синови што живеат во друг град па решаваат да ги изненадат и да видат каков живот живеат откако заминале од нивниот дом.
  Убава приказна за односот мајка и дете. Ги покажува двете страни и препорачувам сите да го гледате филмов.
  8/10
   
  На Juicy, joy1 и Thallia им се допаѓа ова.
 15. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Женски
  Anna (2019) MV5BOWUyYTU4NTQtYWQ2Mi00NzE0LTk0OTMtN2MzNjRkZjFkZTU2XkEyXkFqcGdeQXVyNDkzNTM2ODg@._V1_.jpg
  Ана, млада руска убавица, која е жртва на семејно насилство, ќе стори сé за да го избегне животот во кој е заробена. Во пресврт на судбината, таа неволно прифаќа понуда од офицерот на КГБ Алекс. После една година тренинг, таа треба да работи како убиец на КГБ пет години под управувачот по име Олга, по што ќе може слободно да го продолжи животот како што сака. Шефот на КГБ Василиев не е подготвен да го испочитува овој договор, наведувајќи дека единствениот излез од КГБ е смртта. Таа оди прикриена како манекенка и е ангажирана да работи во Париз. Во исто време, таа завршува разни мисии и атентати. Кога е откриена од ЦИА, таа се согласува да работи за нив како двоен агент со агентот Милер како нејзин управувач, во замена за ветувањето за итно пензионирање и заштитен живот на Хаваи.

  10/10
   
  На Juicy, elimkd, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Активен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Парада
  Српско-македонски филм. Тони Михајлоски еден од главните ликови.
  Самиот наслов кажува дека се работи за хомосексуалци и мафијаши|( и нормално дека една жена може да промени се и да биде од страната на хомосексуалците за да можат на мирен начин да ја одржат парадата :)крајот е тажен... вреди да се гледа.
   
  На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tijanana

  tijanana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.591
  Пол:
  Женски
  within.jpg
  Within (2016) прикажува како едно семејство се навикнуваат на новата куќа во која постојано се случуваат чудни нешта.
  Хорор филм со неколку навистина страшни сцени.

  9/10
   
  На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.411
  Допаѓања:
  21.760
  My Spy
  Агент на ЦИА добива задача да посматра една жена и нејзината мала ќерка. Тој се вселува во нивната зграда и станува прв пријател со малото девојче. Интересен и лабав филм, акција/ комедија..
  [​IMG]
   
  На Thallia и Juicy им се допаѓа ова.
 19. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  229
  Siccin, 6 делови се и сите ги има на јутуб и со превод на македонски, српски.... Филмот е турски хорор и се доста добри за гледање, цело време се дешава нешто и многу се реални. Тој што повикува зло, злото на крајот него му се враќа.
   
 20. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  229
  Insidious 2
  Семејството ќе се всели во нова куќа но нивното дете ќе биди напаѓано од демон и ќе бара жртва но на крај ќе успеат да ја прочистат куќата. Филмот цело време е со акција, вреди да се гледа.
   
  На flawless_ и Sindell им се допаѓа ова.