Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.655
  Допаѓања:
  135.522
  fff.jpg

  Приватен детектив (Едвард Нортон), го истражува убиството на негов пријател.
  Дејствието се одвива во 50тите години од минатиот век.

  На ИМДБ нема баш висока оценка, ама според мене е брилијантен филм.
  10/10
   
  На boomsleng, elimkd, 1209 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. tijanana

  tijanana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.577
  Пол:
  Женски
  wolves.jpg
  Wolves at the door (2016)
  Хорор филм базиран на вистински настан кој прикажува убиство на четворица пријатели од страна на членовите на сектата ''Семејството Менсон''.

  10/10
   
  На boomsleng, sikica7, Juicy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.963
  Пол:
  Женски
  What happened to Monday (2017)
  MV5BMjE4MDQxMDg3MF5BMl5BanBnXkFtZTgwNjQ0MTcwMzI@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg

  Во свет каде семејствата се ограничени на едно дете како резултат на пренаселеност, седум идентични сестри се трудат да избегнат да бидат изложени на долг сон од страна на владата додека го истражуваат исчезнувањето на една од нив. Секој од жителите носи електрична алка која ги следи. По умирањето на нивната мајка, нивниот дедо Теренс, ги именува по деновите од неделата и ги обучува да позираат како поединец по име Карен (нивната мајка), и секоја од нив излегува само на денот на своето име.

  10/10.
   
  На boomsleng, Blue.Sky, Elen4e_sonce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.110
  Допаѓања:
  4.257
  Пол:
  Женски
  Кениа е млада и успешна црна жена што се обидува да ја најде љубовта на нејзиниот живот, ќе ја најде во некој што најмалку очекува а тоа е бел дечко што е против нејзините убедувања.
  7/10
  upload_2020-4-26_15-54-45.jpeg
  Овој ич не ми се допадна. 2 мајки воедно и најдобри другарки, едното дете кога ќе порасне ќе се вљуби во најдобрата другарка на неговата мајка, и ќе почнат афера. Другиот син дознава и пробува да му врати со тоа што ја заведува неговата мајка. 4цата ќе си имаат афера.
  4/10 upload_2020-4-26_16-0-24.jpeg upload_2020-4-26_16-6-56.jpeg Овој најмногу ми се допадна.
  Дечко и раскинува на девојката после 9 годишна врска. Девојката е уништена и се уште заљубена во него. Се учи како да живее без него и да се става себе си во прв план со помош на нејзините другарки.
  9/10
   
  На boomsleng и Thallia им се допаѓа ова.
 5. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.186
  Допаѓања:
  40.559
  Го изгледав и јас вчера, еве цел ден мислам на филмов, некако ме побрка психички:D

  Не е хорор, али ми се виде пострашен од сите хорори.:nod:
  Бизарен, реален.... Не е за сечив вкус, а богами ни стомак :shake: 8/10, мене ми се допадна целата поента на филмот. Колку сме ние себични... ;)
  Крајот баш ми беше симболичен, со големо значење и порака.

  Сцената со мајката јас вака ја доловив. таа гази низ лешеви, убива и коле само за да му однесе на чедото храна. На тоа ниво кај што е детето ако можев убаво да сфатам, не се јавува тоа топло-ладно, значи може да се прави залихи, затоа еднаш месечно мајката се спушта и носи храна за малово.
  Мислам дека точно сум доловила :)
   
  На boomsleng, SexiLy, Elen4e_sonce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Bella*

  Bella* Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2018
  Пораки:
  1.393
  Допаѓања:
  6.797
  Пол:
  Женски
  Најслучајно го пуштив ем постар е 2011год,се запрепастив како се поклопи со ситуацијава со Коронава,кој не го гледал нека пушта Contagion
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  8.044
  Пол:
  Женски
  Ќе пишам повеќе предлози

  Annihilation
  [​IMG]
  Се работи за истражување на мистериозна зона во која се случувуваат необјасниви работи.
  Жанр: Драма, хорор.
  10/10

  Arrival
  [​IMG]
  12 вселенски летела доаѓаат на најразлични локации низ земјата. Прават истражување и пробуваат да воспостават вокабулар со двајца вонземјанци.
  8/10

  Inception
  [​IMG]
  Многу добар филм со Леонардо Ди Каприо. Користи техника Сон во сон каде што пробуваат да пронајдат важна информација.
  10/10

  In time
  [​IMG]
  Во иднината луѓето престануваат да стареат до 25тата година и тогаш им се вклучува човечкиот часовник кој трае една година. Наместо со пари, тие плаќаат со часовникот, добиваат плата така што добиваат дена/месеци на живот. Џастин живее во сиромашниот дел и е исфрустриран по смртта на мајка си, па оди во богатиот дел од градот за да го укине системот.
  9/10
   
  На boomsleng, tijanana и Billy Idol им се допаѓа ова.
 8. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  578
  Пол:
  Женски
  images (4).jpeg
  Кога Paul доживува сообраќајна незгода, тој е спасен од поранешна медицинска сестра, која што му помага да се опорави од незгодата. Но, набргу Paul сфаќа дека е во поголема незгода и дека животот му е во опасност.
  Жанр: психолошки трилер/хорор.
  10/10

  Може да ми предложите сличен филм доколку го имате гледано. :)
   
  На Espadrila, irrelevant, Rosonerka и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  10.452
  Пол:
  Машки
  @burthdaykake , ја го немам гледано Мизери иако ми е на вачлиста одамна, ама се некако чекам прав момент. Знам иначе доста за него и знам дека е снимен по книга на Кинг, па ако сакаш баш нешто такво, би ти ја препорачал серијата Castle Rock иако мене не ме воодушеви нешто многу и не ја догледав втора сезона (секоја сезона е засебна).
  Други што се правени по негови книги, а се предобри филмови се следниве, наредени по редослед мој од најдобриот до најлошиот:

  The Shawshank Redemption (1994)
  The Mist (2007)
  It (2017)

  The Shining го немам гледано иако се работи за легендарен филм. И тој ми е еден од оние што ќе ги изгледам во блиска иднина.
  Друг хорор-трилер би ти го препорачал Get Out, еден од најдобрите снимен во последните години.   
  На boomsleng и burthdaykake им се допаѓа ова.
 10. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  578
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за препораката. Не знам зошто, It и Get Out некако цело време ги одбегнувам и никако да ги изгледам, но еве на твоја препорака ќе ги изгледам, време е. :D
  The shining е одличеееенн! Имав преголеми очекувања и не се разочарав. Обавезно да го гледаш.
   
  На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  10.452
  Пол:
  Машки
  @burthdaykake , Ќе го гледам, обавезно. Си имам посебни денови за такви класици. Не сакам да ги "потрошам" некако одеднаш и си ги чувам некои што е можно подолго кога ќе бидам во правиот mood.
  Еве во последно време еден таков што го чував долго беше и Vertigo, кој го изгледав скоро.
  Ќе му дојде редот и на The Shining, Misery и Rosemary's Baby. Овој ми е еден од последните останати од Полански. Имам читано дека му е најдобар, па знаеш, го чувам како јаготка на шлагот.
  Кога сум кај него да ти ги предложам и неговите:

  The Tenant - Психолошки драма-трилер. Ептен mind-blow филм.
  Bitter Moon и The Ninth Gate - Еротски пихолошки трилери со малку окултни елементи.

  Кога веќе сум на темава, да си кажам дека денес изгледав уште еден од Шпанските трилери, Contratiempo овој пат и помалце ми се допадна од El Cuerpo. Премногу плот-твистови што ме натера да се загубам во истиот. Се на се, не беше до толку лош. Солиден е и кој сака да гледа овакви, добива препорака од мене.

  7/10

  [​IMG]
   
  На boomsleng, Regina.Phalange, orevokrsacka и 3 други им се допаѓа ова.
 12. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  578
  Пол:
  Женски
  Get_Out_poster.png
  Chris Washington е млад Афроамериканец кој открива вознемирувачка тајна кога ќе се сретне со семејството на неговата девојка Rose Armitage.
  Жанр: psychological thriller
  8/10
  @Billy Idol само што го изгледав, конечнооо. Малце сум збунета, не сум сигурна дали многу ми се допадна или пак не. Сценариото е преоригинално, сосема различно од тоа што сум гледала до сега. Првата половина ми беше одлична, а втората и не баш. Беше доста предвидлив, посебно последните петнаесеттина минути - типичен хорор филм. Но, во секој случај вреди да се изгледа и сигурно е еден од подобрите филмови од 2017 па до сега.
   
  На boomsleng, flawless_, Regina.Phalange и 2 други им се допаѓа ова.
 13. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Chloe
  Сомневајќи се во својот сопруг, изнајмува ексорт девојка за да дознае дали нејзиниот сопруг ја изневерува.
  Девојката е млада, убава, привлечна, но кај нејзе предизвикува страст.
  Интересен и вреди да се погледа.
   
  На Izaabella, boomsleng, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  10.452
  Пол:
  Машки
  Ирански филмови (Asghar Farhadi) pt.1

  [​IMG]

  Решив периодов да се запознаам со иранската кинематографија и изгледам некој нивни филм. На крај, наместо еден, излегоа три. И тоа какви само три филма беа...

  Сите филмови што ги одбрав беа од режисерот Азгар Фархади, кој го знаев уште од шпанскиот трилер Everybody Knows. Солиден филм, но не ми остави некои преголеми импресии.
  За разлика од него, овие филмови на режисерот се прав скриен дијамант во филмската индустрија.
  Иако, секој индивидуално плени на различен начин, прикажувајќи тотално неспојливи приказни од иранското секојдневие, од нашето, вашето, моето, секое секојдневие, сепак сите носат иста морална дилема која се протнува низ филмовите.

  Баш, она посебното кое го имаат во себе е начинот на кој се прикажани овие приказни кои се толку, навидум сосема обични, реални, нешто што може да ви се случи во животот, а од друга страна толку тензични и маестрално изведени завиткани во неколку слојна мистерија која ќе ве остава со прашалници во глава гледајќи ги, а од друга страна и нестрпливо ќе очекувате да видите како ќе се разреши се на крај.
  Фархади, во сите филмови обработува морални социолошки дилеми кои ќе ве преиспитуваат вам, и вашите морални критериуми. Дали има ултимативно зло, ултимативно добро? Дали може истите да се разликуваат или животот не се движи на крајот на спектарот, туку некаде, таму, по средината? Баш таа средина, тие gray zones се оние во кои се наоѓаат ликовите во неговите филмови. Секоја постапка која ја превземаат, носи свои последици.
  Наративот е спор, бавен, секој детал има сопствена тежина, сопствена мистерија, секој нов кадар од филмот открива нешто ново и го придвижува дејството, слеано, завиткувајќи ни ја или одвиткувајќи ни ја мистеријата во него.

  Би ги предложил на сите кои сакаат да се нурнат подлабоко, кои обожаваат спори трилер-драми и секој филм го гледаат без предрасуди според местото на потеклото, јазикот, и ефектите.
  Филмови без superheroes, без villians. Филмови за обични луѓе, со необични случки.

  А, да. Заборавив да ги споменам и наградите кои ги имаат добиено за квалитетот кој го поседуваат, посебно добитници на Оскар за странски филм на годината.
  Еве ги рангирани според тоа како ми се допаднаа:

  1. A Separation (2011) (добитник на Оскар), Оцена: 10
  2. The Salesman (2016) (добитник на Оскар), Оцена: 9
  3. About Elly (2009) (сребрена мечка- Берлин), Оцена: 8

  Во план сум да изгледам уште некој негов филм. Веројатно ќе следи и втор дел. До тогаш, уживајте во овие препораки :)
   
  На orevokrsacka, boomsleng и Thallia им се допаѓа ова.
 15. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.090
  Ајде да пишам што гледав периодов во карантин :)
  The call of the wild(2019)
  Филмов ми остави добар впечаток,, топла приказна за поврзаноста на човекот и кучето.Пожртвуваноста, издржливоста на големи минусни температури од кучето Бак само за да докаже дека е најверен пријател на човекот. Носи јасна порака, како се однесува некој со тебе така и ти со него. Според книгата повик на дивината една современа преобразба,супер. 10/10
  Willy Wonka & the Chocolate Factory
  Филмов е со Џони Деп во помлади години, има човеков своја чоколадна фабрика која е ненормално голема, и носи деца случајно избрани на прошетка во неа. Тој што ќе го гледа филмов да си набави благо до него пред да седне да гледа.:$ Јас едно чоколадо 200 грама изедов гледајќи. 8/10
  Dear John

  Филмов е од Николас Спаркс и му е еден од послабите. Има многу подобри филмови режирано, како легендарниот Notebook. Очекував повеќе.Овде пробувал нешто да прави, ставил познати актери ама не е тоа тоа. Некако немаше хемија меѓу актерите, како сосила комуникацијата. Приказната привлекува ама глумата не баш. Едвај ми задржа внимание. 6/10
  Cast away (2000)
  Постар филм ама вреди да се гледа. Човек кој работи во брза пошта заглавува на еден пуст остров. Паѓа на островот заедно со пакетите што ги требаше да бидат испратени.Интересно е како пробува да си ги пополни деновите да не му е досадно и да не го изгуби разумот. Самоконтрола си имаше човекот. Башка е со еден од моите омилени актери.-Том Хенкс. Нема промашај кога е тој во прашање. 10/10
   
  На Blue.Sky и boomsleng им се допаѓа ова.
 16. flawless_

  flawless_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2020
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.963
  Пол:
  Женски
  Го препорачувам и јас! Интересен филм и убаво е смислено речиси сè.
   
  На burthdaykake му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rosonerka

  Rosonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  2.156
  9E579CE0-0808-4687-86D2-C922B936C8AD.jpeg
  Miracle in cell no.7
  Турски филм, приказна за татко кој е со психо-физички пречки во развој и неговата ќерка.
  Таткото ќе биде обвинет за убиство.

  10/10 од мене.
  Се убив од плачење...
  https://www.imdb.com/title/tt10431500/
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 18. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  365 Days.
  Мафијаш застанува на глава на мафијата откако неговиот татко ќе биде убиен.
  Опседнат е со една девојка и ја киднапира.
  И дава 365 дена можност за да се заљуби во него.
  Дали ќе се заљуби, што ќе се случува додека е киднапирана?
  изобилува со доста еротски сцени.
  Инаку девојката има дечко но се чувствува празно и неисполнето, па пробува да си ја спаси врската заминувајќи со партнерот и уште еден пар на летување во Италија.
  8/10 за мој вкус.
   
  На Anne94, Amelia, Badassgirl и 2 други им се допаѓа ова.
 19. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Sex Doll
  Животот на една проститутка која го сретнува Руперт кој спасува проститутки и ги тргнува од патот на улицата.
  Глумицата не го доловува баш ликот на проститутка, затоа и 8/10.
  Но одлишна поука, одлична содржина и реалност што се може да му се случи на еден млад живот.
  Не секоја проститутка завршува окрај Рупер а реалноста е многу посурова.
  Вреди да се изгледа филмот, па ќе сподеилите мислење.
   
 20. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Последен мислам дека го гледав - Gone Girl со Бен Афлек и не ми текнува како се викаше актерката
  Филмот е малку долгичок, ама е страшно добра психолошка мистерија/драма.

  Други мистерии што ми се во топ изгледани филмови се:
  Inception со Леонардо Дикаприо - треба да се гледа внимателно целиот филм за да не се изгубите во кој сон сте, хаха, али ептен е добар

  Shutter Island - исто со Леонардо Дикаприо, искрено мене ми е малку преморничав, али почнав да го гледам и така не оставам филм до пола (пошто гледам филмови два пати во годината, хаха), Леонарод е пациент со некоја ментална болест и филмот е стварно прејак

  The Usual suspects со Кевин Спејси, The game - со Мајкал Даглас се исто така едни од подобрите филмови што сум ги гледала 8)

  Сите ми се 10/10
   
  На Ivanna23., flawless_, Billy Idol и 2 други им се допаѓа ова.