Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

 1. tijanana

  tijanana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.591
  Пол:
  Женски
  brad's status.jpg
  Brad's Status (2017)
  Прикажано е патувањето на таткото и синот до факултетот каде синот аплицира да се запише. Во меѓувреме таткото Бред се среќава со пријател кој е професор на факултетот и се навраќаат на спомените и пријателите од минатото.

  8/10
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tijanana

  tijanana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.591
  Пол:
  Женски
  gone.jpg
  Gone Girl (2014)
  Напната приказана за бракот помеѓу Ник и Ејми. На петтата годишница од нивниот брак Ејми ја снемува и никој не знае каде е. Приказаната се одмотува и открива изненадувачка вистина за Ејми.
  Книгата Ејми ја нема ми седи неколку месеци и мило ми е што ќе остане така, затоа што филмот воопшто не ми се допадна, особено крајот, а прочитав филмот е скоро ист како книгата затоа трае и долги два и пол часа. Промашен момент како таа кога го гледа што тој изјавува во телевизиското интервју колку ја сака па според тоа решава да му се врати. Друг промашен момент тој останува со неа поради бременоста на карајот иако не ја сака и се плаши да спие со неа во иста соба. Се на се џебе губено време на овој филм. Иако е напнат и има крвави сцени, од мене големо НЕ.
   
  На SINOLICKA_123, rokmibejbi, Thallia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  603
  Пол:
  Женски
  Мене баш ми се допадна, препорака :D
   
  На Juicy и tijanana им се допаѓа ова.
 4. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  15.297
  И јас го гледав синоќа на тв, по трет пат веќе и на секое гледање ме држи неизвесноста до крај.
  Прочитајте ја и книгата, предобра е, на македонски е преведена "Ејми ја нема" од Џилијан Флин. :)
   
  На simoncelicius, Billy Idol, SINOLICKA_123 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. vesna212

  vesna212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  45
  Каде го гледаше филмов?
   
 6. babaDara

  babaDara Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  На vesna212 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  15.352
  https://www.imdb.com/title/tt1032755/

  rockenrolla.jpg
  Не дека е баш последно изгледан филм, ама сметам дека поради различноста треба да го ставам ваму.

  Филм на Гај Ричи, ако сте гледале нешто од него, веднаш ќе го распознаете стилот.
  Жерард Батлер ја носи улогата на One Two.
  Интересен и многу динамичен филм кој говори за високите и ниските слоеви или прворазредни и другоразредни претставници на мафијата. За сјајот и гламурот но и бедата на познатите и славните, за корупцијата, за дрогата, за криминалот, уметноста...
  Интересни интерперсонални односи во бандата, во мафијата, во семејството, во личните и интимните врски, лаги, манипулации, заговори...
  Добра динамика, добра продукција, и иако има така не баш нежни сцени, филмот го доживеав како забавен.

  Оценка 7/10 од мене.
   
  На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
 8. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  603
  Пол:
  Женски
  220px-The_Grey_Poster.jpg
  Се случува авионска несреќа, каде група работници, ќе бидат оставени сами на себе да се изборат со високите температури на Аласка, смртоносните повреди, како и група волци - кои прават се за да ја заштитат својата територија.

  Жанр: акција/авантура/трилер

  8/10, затоа што е предвидлив. Сепак е супер филм и вреди да се изгледа. Како и секој друг филм со Liam Neeson.
   
 9. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  2.421
  Пол:
  Женски
  365 DNI

  Screen Shot 2020-06-13 at 1.57.48 AM.png

  Дечкото, опасен генгстер (самиот така се нарекува), решава да киднапира девојка која му се појавува пред 7 години кога го убиваат неговиот татко.
  Ја затвора во неговиот замок и и' дава 365 дена да се заљуби во него.

  Жанр: еротска драма
  Оцена: 2/10

  Коментар: Тешко лош филм, лоша приказна и wannabe fifty shades of gray. Ја следи приказната од истоимената новела на Бланка Липинска.
  Доколку ви се губи време на еротска романтика, го имате филмот на нетфликс :)
   
  На simoncelicius, senjorita-v и Deadhalf им се допаѓа ова.
 10. tijanana

  tijanana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.591
  Пол:
  Женски
  escape.jpg
  Escape form Pretoria (2020) филм базиран на вистински настан за обидот да избегаат двајца политички активисти кои се уапсени затоа што се борат за правата на црнците во Јужна Африка. Напната и интересна екранизација.

  10/10
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  748
  Допаѓања:
  10.632
  Пол:
  Машки
  Cinema Paradiso (1988)

  [​IMG]

  Ако некогаш ме праша некој да му препорачам фим за дејт, несомнено еден од препорачаните ќе биде и Cinema Paradiso. Го гледав во друштво и иако го гледав на три дела, во три дена, секоја минута потрошена на него, вредеше. :inlove:

  Cinema Paradiso е филм кој навидум го претставува животот на обични луѓе, во обично градче во Италија, со обична приказна, ништо посебна, ништо нова и необична, а кажува толку многу, толку длабоко навлегува во еден човечки живот, во неговите стремежи, сонови, мечти... Филм, кој на најпрост начин успева да ја долови љубовта. Љубовта спрема родителот, потребата од татко, од заштитник, од син. Љубов кон пасијата за филмовите. Љубов, на романтичен начин, кон единка, за која си спремен дури и да го трошиш залудно своето време, правејќи навидум глупави работи за истата да очекуваш да ти е возвратена и да уживаш во плодовите кои доаѓаат подоцна. Љубов кон родниот крај, кон родното место, кон сето она што те сочинува тебе, мене, сите нас како единки. Баш, сето ова успеал италијанскиот маестро Џузепе Торнаторе да го спои во едно прекрасно филмско парче кое вечно ќе остане вмрежано во аналите на филмската историја.

  Дејствието се одвива во едно мало италијанско градче, онакво какво што сите ние некогаш сме замислиле да живееме, или бар да го посетиме. Во тоа мало градче каде секој со секого се знае, каде животот е монотон, еднолик, живее и малиот Тото кој ќе ја открие пасијата кон филмовите кога стариот прожекторист Алфредо во кино Парадисо ќе го земе за свој "помошник" во малото темно собиче, таму горе од каде се емитува таа магија на платното.

  Деновите минуваат, а малиот Тото се повеќе ќе бенифитира од татко-син врската со Алфредо и неговата пасија по неколку немили настани еден ден ќе премине и во работа.
  Како времињата се менуваат, така еволуираат и филмовите, заедно со групата на граѓани кои нестрпливо го очекуваат денот кога за прв пат ќе им биде дозволено прикажување на бакнеж на филмското платно, нешто, што до тогаш се сметало за еретизам.
  Киното ги крие сите приказни, тажни, среќни, па и оние романтичните, љубовните... Нашиот мал Тото, растејќи ќе ги искусува една по друга, се до моментот кога ќе го прерасне градчето, кога веќе ќе биде премал за него и својата амбиција ќе мора да ја оствари на друго место. Но, дали истата ќе му донесе среќа? Дали ќе биде исполнет или сепак ќе му недостига старото место, со старите луѓе и љубовта, која не може никој да ја замени?

  По гледањето на филмот ќе бидете исполнети со цел микс од емоции, движејќи се од крајност на едниот дел од спектарот, до сосема другиот. А баш и тоа го прави овој филм посебен, што може да допре до нас, обичните луѓе, со навидум обични приказни.

  10/10
   
  На Briar Rose, 1209, TheGoldenPeach и 2 други им се допаѓа ова.
 12. tijanana

  tijanana Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  3.591
  Пол:
  Женски
  Harpoon-200.jpg
  Harpoon (2019) двајца пријатели и девојката на едниот од нив одат на еднодневно пловење со јахта, ама се случува нешто непланирано и непредвидливо и им се расипува јахтата и остануваат заробени и отсечени од се. Како ќе се спасат и дали и што ќе откријат еден за друг додека чекаат спас. Интригантен филм, на моменти е бавно дејството но вреди за крајот.

  9/10
   
  На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.
 13. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  ERMQQfPUUAApR_S.jpg Масимо е италијански мафијаш се заљубува во Лаура и ја киднапира и и вели дека има 365 дена да се заљуби во него. Сличен е на 50 шејдс оф греј ама дефинивно беше подобар само крајот малку го зезнаа.Најмногу ми се допадна што е сниман во Сицилија.
   
  На Anne94 и Aneta92 им се допаѓа ова.
 14. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  748
  Допаѓања:
  10.632
  Пол:
  Машки
  The Vast Of Night

  [​IMG]

  Филм кој благо флертува со фановите на Stranger Things и сите вљубеници во мистериите, вонземјаните и хајпот околу нив кој расте во последно време.

  Сместен во 50те, во мало досадно градче in the middle of nowhere... Со одличен ретро сет-ап и привлечни кадри кои го отсликуваат животот тогаш, испреплетени со аналогна технологија, мистични бои и двајца тинејџери кои сведочат чудна фрекфенција која ја "фаќаат" на своето радио додека емитуваат емисија во живо. Мистеријата почнува да се преплетува кога повеќе луѓе решаваат да се јават во емисијата споделувајќи детали за нивен контакт со вонземски живот. Колку и да звучат налудничави, на сите им даваат шанса да се вклучат во емисијата и се одлучуваат ноќта да "тргнат" на патување кон разрешување на мистеријата: "Дали стварно се посетени од НЛО?"

  Не ми се допадна пејсингот. Или беше премногу спор, или премногу брз со хаотични дијалози и нелогични постапки. Првиот дел од филмот не се случува скоро па ништо, за во вториот се набрзина да се издешава. Се чувствува неискуството кај режисерот.
  Идејата е добра, но реализацијата е малку претенциозна.

  Би го препорачал само на љубители на мистерии и НЛО.

  6/10
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Anne94

  Anne94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Гледам дека 365 има многу голем hype низ светот па и тука.
  Мене воопшто не ми беше лош филмот аи глумецот е топ
   
 16. Anne94

  Anne94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски


  Are you lost baby girl?
  Масимо е - 10/10
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 17. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  603
  Пол:
  Женски
  Па и затоа е целиот hype. Да не глумеше совршенствоно од италијанец немаше толку гледаност да има.
   
  На simoncelicius, SINOLICKA_123, christinnn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Anne94

  Anne94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Тој е прото тип на секоја женска фантазија.
   
  На SINOLICKA_123 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Anne94

  Anne94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  По аватарот претпоставувам дека и Елите ја имааш изгледано
   
 20. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  Да