Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

 1. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.060
  Допаѓања:
  160.639
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Her (2013)
  Во Лос Анџелес сместен во блиска иднина со технологија развиена на наредно ниво, Теодор е интровертен и осамен писател на приватни писма по нарачка за луѓе кои не умеат сами да ги изразат своите емоции, кој самиот поминувајќи низ развод со својата љубов од детството, навлегува во необична врска со својот помошник-оперативен систем по име Саманта.

  Филмов си го пуштив по вторпат по неколку години како еден од најомилените романси ever, а мислам дека немам никаде пишано рецензија. Повторно многу ме погоди приказната и онака низ цел филм посакував пријателски да го гушнам главниов лик. Заедно со The Shape of Water можам да кажам дека ми се топ вакви необични, на моменти со одредени сцени можда за некои и awkward/weird љубовни приказни, кои всушност на креативен и емотивен начин генијално ја доловуваат осаменоста, отуѓеноста. Хоакин е неверојатен во улогава, а и Скарлет Јохансон само со гласот што овде ѝ доаѓа до израз. Кинематографијата и естетиката на сцените е прекрасна, изобилуваат со интелигентни и heartwarming дијалози.
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  "It's like I'm reading a book... and it's a book I deeply love. But I'm reading it slowly now. So the words are really far apart and the spaces between the words are almost infinite. I can still feel you... and the words of our story... but it's in this endless space between the words that I'm finding myself now. It's a place that's not of the physical world. It's where everything else is that I didn't even know existed. I love you so much. But this is where I am now. And this is who I am now. And I need you to let me go. As much as I want to, I can't live in your book any more."

  Дефинитивно филм-лектира од изминатава декада на која вреди човек да се наврати :l:
   
  На simoncelicius, Elenpelen, KateKane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.049
  Допаѓања:
  25.351
  Пол:
  Женски
  Life Is Beautiful/ La vita è bella (1997)
  [​IMG]
  Филм за еврејски татко кој успева на интересен начин да ја искористи својата имагинација за да го заштити својот син од бруталната реалност за измачувањето на Евреите во нацистичките логори. Масовните убиства, прислина работа, гладување, геноцидот, успева да ги сокрие и прикаже на еден поинаков начин, преку детска игра.

  Филм кој покажува дека љубовта не познава граници, кој ја прикажува родителската пожртвуваност и смиреноста во цел тој хаос.

  Тажна приказна како и повеќето кои го опишуваат овој период.
  На почетокот акцентот повеќе беше ставен на романтичната страна, но втората половина е предобра.

  IMDb оцена: 8.6
  Од мене: 4/5
   
  На simoncelicius, Elenpelen, thelittle17 и 8 други им се допаѓа ова.
 3. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.049
  Допаѓања:
  25.351
  Пол:
  Женски
  I'm Thinking of Ending Things (2020)

  [​IMG]

  Пар одлучува да одат во посета на родителите на момчето кои живеат на фарма. Навидум романтичен филм, но суштината е сосем поинаква.

  По предлог на @Billy Idol го гледав ова ново филмско остварување. Били фала за предлогот но јас морам да кажам дека не знам каков став да заземам за овој филм. :whew: Ми се допадна, но сепак за мој вкус како да не беше целата поента доловена на најдобар можен начин. Држи во неизвсност до крај, можеби затоа и очекував уште подобро прикажан расплет. Поентата е добра но начинот на пренесување мислам дека можеше подобро да биде осмислен, особено при крајот. Можам да кажам дека првата половина ми беше подобра од втората. Филмот остава прашалници, некои работи за мене немаа логика после разрешување на заплетот, па гуглав за да си разјаснам некои работи. Сепак, фактот дека е нов филм а се повеќе лоши филмови се снимаат, overall, не е воопшто лоша замисла.

  IMDb оцена: 6.9
  Јас не знам што оцена би му дала, горе-долу сметам дека рејтингот е оправдан.
   
  На simoncelicius, SummerGirl и Billy Idol им се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Stepmom
  [​IMG]

  По разводот, Џеки и Лук се обидуваат да им го олеснат животот на нивните деца Ана и Бен. Лук живее со девојка му Изабел, која е професионален фотограф и е многу помлада од него. Таа на секој начин се обидува да се зближи со децата. Ана има одбивност спрема неа, додека тоа не е случај со Бен. Кога Лук ќе ја побара Изабел за жена, наоѓа на осуда од Џеки.

  Филмов е одличен. Тоа што се случува, за жал, го има и кај нас. Џулија Робертс е одлична во улогата. Интересни ми беа моментите кога Џеки (Сузан Сарандон) се обидуваше на секој можен начин да им ја саботира врската.

  Оценката на IMDb е 6.8/10.
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  10.296
  Пол:
  Машки
  MV5BNDJiZDliZDAtMjc5Yy00MzVhLThkY2MtNDYwNTQ2ZTM5MDcxXkEyXkFqcGdeQXVyMDA4NzMyOA@@._V1_.jpg
  The Old Guard
  Последното од Шарлиз Терон. Филмот има одлична приказна, голем дел е слична и со Хајлендер од 90тите. Приказна за бесмртноста или како на бесмртноста и доаѓа крајот.
  Личности низ историјата кои се екипирале со цел да се помогне на човештвото. Многу акција, за љубителите на акциони филмови посебно.
  Сепак многу прашања поставени во филмот ми останаа неодговорени. Крајот најави и второ продолжение, веројатно.
  Моја оцена, 7/10
   
  На НаталиЛили и joy1 им се допаѓа ова.
 6. #Dizi

  #Dizi Нов член

  Се зачлени на:
  7 септември 2020
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  upload_2020-9-14_11-32-54.png

  Postar ama odlicen politicki triler, The hunting party go gledav vikendov na Filmbox. Richard Gere dobar a prikaznata za site sranja vo postvoena Bosna, dal se novinari dal se CIA agenti. Koj ne go gledal go preporacuvam.
  8/10
   
  На simoncelicius и Аргентина * им се допаѓа ова.
 7. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.232
  Допаѓања:
  3.408
  Пол:
  Женски
  movieposter.jpg

  Содржината не ја замислував баш како во филмот. Единствено ми се допадна крајот и повеќе тоа ме подзамисли (како и некои реплики). Не знам како да го оценам.
   
  На simoncelicius и sikica7 им се допаѓа ова.
 8. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.959
  Допаѓања:
  37.336
  This Is Paris
  [​IMG]

  Да. Парис Хилтон има документарец. :D

  Искрено, ми се допадна идејата на филмот. Накратко, се зборува за оние средни училишта каде што родителите ги праќаат своите "непослушни" деца, да ги изведат на прав пат. Мило ми е што Парис ја користи својата платформа за проблем за кој не се зборува до толку во Америка.
   
 9. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.310
  Допаѓања:
  2.524
  Пол:
  Женски
  Јас само што го изгледав и си ги сакам двата саати изгубени од животов назад :D
   
 10. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  947
  Допаѓања:
  13.388
  Пол:
  Машки
  The Boy in the Striped Pajamas (2008)

  [​IMG]

  Уште еден филм кој ја обработува еден од најтешките и најмрачните периоди во човековата историја, Втората светска војна, и злоделата кои ги направиле нацистите во неа.
  Има многу снимани филмови за Холокаустот, прикажан од различни агли, видувања, раскажани различни приказни, случки, некои со среќен крај, други, со не толку среќен...
  Детето во пижами со риги, опишува една оваква случка, ниту помалку, ниту повеќе грозна, лоша и ужасна од оние кои сум ги видел. Овој пат, сето тоа проследено со зголемен број на емоции поради самата тежина која се чувствува гледајќи го овој филм, посветен баш на оние, најмалите, невините деца, кои за жал повеќе не се меѓу нас.

  Приказната почнува со преселбата на едно германско семејство во близина на еден логор, по унапредувањето на таткото на малиот Бруно (Отис од Sex Ed) како главен на истиот. Потешкотии во навикнувањето на новиот живот имаат сите членови на семејството, но најмногу Бруно, кој едноставно не може сеуште да разбере кои се тие луѓе околу него, облечени во пижами со риги, такви чудни, различни од нив.
  Својот авантуристички детски дух, ќе го натера да истражува во недозволеното подрачје и ќе наиде на уште едно дете, Евреин, "непријател", толку различно од него, а сепак исто. Дали ќе надвладее омразата меѓу нив наметната од нацистичката пропаганда, или пак детското срце нема омраза во себе...

  Не би сакал да откривам повеќе за филмот, затоа што секој нареден збор ќе биде спојлер кој ќе го уништи уживањето, ако може воопшто да се ужива во ова парче филм.

  Тажно. Трогателно. Тешко.

  10/10
   
  На simoncelicius, thelittle17, elimkd и 4 други им се допаѓа ова.
 11. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  589
  Пол:
  Женски
  Ljubav voli slucajnosti.
  Турски филм, ама интересен.
  Животот е исполнет со случајности и непредвидливост.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 12. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.232
  Допаѓања:
  3.408
  Пол:
  Женски
  81HA2WmkS4L._SL1500_.jpg

  Навидум на почеток не се случуваше ништо посебно. Мислам дека е еден од ретките филмови што си бара повторно гледање за да се одлучи човек дали се' тече и ништо не се менува или се' тече и се' се менува.

  Инаку магија е!
   
  На simoncelicius, grungy, IM.TMKQ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  947
  Допаѓања:
  13.388
  Пол:
  Машки
  Léon: The Professional (1994)

  [​IMG]

  Го репризирав после неколку години и повторно ме воодушеви како и првиот пат кога го гледав и ме направи тажен, повторно.
  Еден е од култните филмови на 90тите, а и на целокупната кинематографија. Филм кој треба бар секој да го погледне еднаш во животот.

  Навидум, се состои од линеарна приказна, но многу подлабока. Самите дијалози, кинематографија, глумата на актерите го издвојува и става на самиот врв меѓу филмовите.
  Морам овде да ја споменам и музиката во филмот, фасцинантниот Стинг и може најубавата негова песна може да се слушне овде... Не може на неа да се гледа исто после гледањето на Лион.  Ова е и прв филм кој ја става на сцена младата Натали Портман, која глуми таков контроверзен и комплексен лик како Матилда. Нејзиниот перформанс е доведен до перфекција.
  Од другата страна го имаме Рено, познатиот француски глумец кој одлично го носи својот лик и успева да ни ги освои симпатиите.
  Има две верзии на истиот, американска, и француска верзија која е подолга и вклучува некои малку контроверзни, "шкакљиви" сцени кои ќе ве вознемират. Американската публика не реагирала добро на нив, па таму се исфрлени.

  10/10
   
  На simoncelicius, DarkStar, Havana! и 5 други им се допаѓа ова.
 14. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.411
  Допаѓања:
  29.988
  Пол:
  Женски
  images.jpeg

  Нов модифициран терминатор пристигнува од иднината со цел да убие работничка во фабрика Дани Рамос. Исто така Грејс е пратена назад во времето за да ја спаси Дани од неуништливиот терминатор. Во нивната мисија ќе им помогне и Сара Конор.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 15. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.411
  Допаѓања:
  29.988
  Пол:
  Женски
  81kS5nBwf0L._SX300_.jpg

  Една жена бара одмазда против оние кои ја организирале авионската несреќа во која загина нејзиното семејство


  images.jpeg

  Сопругите на ганстерите продолжуваат да работат рекет, откако нивните сопрузи ке одат во затвор.
   
 16. Grasiela**

  Grasiela** Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2018
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Adrift 2018 20201009_005347.jpg
  Засновано на вистинска приказна за преживување, случајна средба на млад пар, прво ќе ги одведе до љубов а потоа на животна авантура каде се соочуваат со најкатастрофалниот ураган во историјата.
   
  На JoanaS, eliesaab, MeowMeow и 4 други им се допаѓа ова.
 17. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  1.643
  Пол:
  Женски
  Да не пишувам рецензија, се согласувам со Били.
  10!
   
  На simoncelicius и Billy Idol им се допаѓа ова.
 18. Fantasy33

  Fantasy33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2019
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  772
  Пол:
  Женски
  DCB3570A-F8FE-48DA-9A7E-D7D7D1E33D9B.jpeg
  The platform (El hoyo)
  300 платформи поставени вертикално. Секоја платформа е ниво во која престојуваат по двајца. Во текот на денот имаат две минути да јадат. На масата има секаков вид храна и почнува од ниво 0, па се придвижува вертикално. Тие ѓи јадат остатоците на луѓето над нив. Ако секој јаде колку им е потребно, би имало храна за сите, но тоа не е случај овде. За луѓето од пониските нивоа не останува храна и се принудени да се јадат меѓусебно. Еднаш месечно ѓи мешаат и се будат во различно ниво. Дали ќе се разбудат во ниво каде храната ќе стигне до нив или ќе бидат принудени да се јадат меѓусебно, е прашање на среќа.
  Интересен филм, единствено не ми се допаѓа што на некој начин немаше крај. Останува на имагинацијата на гледачот да одреди што би се случило понатака. Ми фали втор дел.
  Жанр: Мистерија, трилер
  Оценка: 8.5/10
   
  На simoncelicius и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
 19. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.447
  Допаѓања:
  5.121
  Изгорената портокалова ерес
  Screenshot_20201011_193145.jpg
  Интригантна приказна за еден страсен колекционер, ексцентричен сликар, еден валкан играч и неговата пријателка, која се одвива покрај тивкиот брег на езерото Комо.
  Извонредни глумци и добро изградени ликови. Елизабет Дебицки маестрална во улогата на Бернис, ветеранот Доналд Сатерленд и стариот даса Мик Џегер како пријатно изненадување. Screenshot_20201011_193453.jpg Screenshot_20201011_193110.jpg
   
  На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
 20. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.411
  Допаѓања:
  29.988
  Пол:
  Женски
  IMG_20201011_203145.jpg

  Една жена се подготвува за мисија во вселената. Но кога ќе оди, ќе треба да ја остави 1 година нејзината ќерка.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.