Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

1. Someonespecial

Someonespecial Free-minded aesthete

Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    12.060
    Допаѓања:
    160.639

Her (2013)
    Во Лос Анџелес сместен во блиска иднина со технологија развиена на наредно ниво, Теодор е интровертен и осамен писател на приватни писма по нарачка за луѓе кои не умеат сами да ги изразат своите емоции, кој самиот поминувајќи низ развод со својата љубов од детството, навлегува во необична врска со својот помошник-оперативен систем по име Саманта.

Филмов си го пуштив по вторпат по неколку години како еден од најомилените романси ever, а мислам дека немам никаде пишано рецензија. Повторно многу ме погоди приказната и онака низ цел филм посакував пријателски да го гушнам главниов лик. Заедно со The Shape of Water можам да кажам дека ми се топ вакви необични, на моменти со одредени сцени можда за некои и awkward/weird љубовни приказни, кои всушност на креативен и емотивен начин генијално ја доловуваат осаменоста, отуѓеноста. Хоакин е неверојатен во улогава, а и Скарлет Јохансон само со гласот што овде ѝ доаѓа до израз. Кинематографијата и естетиката на сцените е прекрасна, изобилуваат со интелигентни и heartwarming дијалози.
    [​IMG] [​IMG]

"It's like I'm reading a book... and it's a book I deeply love. But I'm reading it slowly now. So the words are really far apart and the spaces between the words are almost infinite. I can still feel you... and the words of our story... but it's in this endless space between the words that I'm finding myself now. It's a place that's not of the physical world. It's where everything else is that I didn't even know existed. I love you so much. But this is where I am now. And this is who I am now. And I need you to let me go. As much as I want to, I can't live in your book any more."

Дефинитивно филм-лектира од изминатава декада на која вреди човек да се наврати :l:

На simoncelicius, Elenpelen, KateKane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. IM.TMKQ

IM.TMKQ Форумски идол

Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    3.049
    Допаѓања:
    25.351
    Life Is Beautiful/ La vita è bella (1997)
    Филм за еврејски татко кој успева на интересен начин да ја искористи својата имагинација за да го заштити својот син од бруталната реалност за измачувањето на Евреите во нацистичките логори. Масовните убиства, прислина работа, гладување, геноцидот, успева да ги сокрие и прикаже на еден поинаков начин, преку детска игра.

Филм кој покажува дека љубовта не познава граници, кој ја прикажува родителската пожртвуваност и смиреноста во цел тој хаос.

Тажна приказна како и повеќето кои го опишуваат овој период.
    На почетокот акцентот повеќе беше ставен на романтичната страна, но втората половина е предобра.

IMDb оцена: 8.6
    Од мене: 4/5

На simoncelicius, Elenpelen, thelittle17 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. IM.TMKQ

IM.TMKQ Форумски идол

Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    3.049
    Допаѓања:
    25.351
    I'm Thinking of Ending Things (2020)

Пар одлучува да одат во посета на родителите на момчето кои живеат на фарма. Навидум романтичен филм, но суштината е сосем поинаква.

По предлог на @Billy Idol го гледав ова ново филмско остварување. Били фала за предлогот но јас морам да кажам дека не знам каков став да заземам за овој филм. :whew: Ми се допадна, но сепак за мој вкус како да не беше целата поента доловена на најдобар можен начин. Држи во неизвсност до крај, можеби затоа и очекував уште подобро прикажан расплет. Поентата е добра но начинот на пренесување мислам дека можеше подобро да биде осмислен, особено при крајот. Можам да кажам дека првата половина ми беше подобра од втората. Филмот остава прашалници, некои работи за мене немаа логика после разрешување на заплетот, па гуглав за да си разјаснам некои работи. Сепак, фактот дека е нов филм а се повеќе лоши филмови се снимаат, overall, не е воопшто лоша замисла.

IMDb оцена: 6.9
    Јас не знам што оцена би му дала, горе-долу сметам дека рејтингот е оправдан.

На simoncelicius, SummerGirl и Billy Idol им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

SummerGirl Форумски идол

Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    13.774
    Допаѓања:
    25.222
    Stepmom

По разводот, Џеки и Лук се обидуваат да им го олеснат животот на нивните деца Ана и Бен. Лук живее со девојка му Изабел, која е професионален фотограф и е многу помлада од него. Таа на секој начин се обидува да се зближи со децата. Ана има одбивност спрема неа, додека тоа не е случај со Бен. Кога Лук ќе ја побара Изабел за жена, наоѓа на осуда од Џеки.

Филмов е одличен. Тоа што се случува, за жал, го има и кај нас. Џулија Робертс е одлична во улогата. Интересни ми беа моментите кога Џеки (Сузан Сарандон) се обидуваше на секој можен начин да им ја саботира врската.

Оценката на IMDb е 6.8/10.

На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Роберт 7

Роберт 7 Популарен член

Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.157
    Допаѓања:
    10.296
    MV5BNDJiZDliZDAtMjc5Yy00MzVhLThkY2MtNDYwNTQ2ZTM5MDcxXkEyXkFqcGdeQXVyMDA4NzMyOA@@._V1_.jpg
    The Old Guard
    Последното од Шарлиз Терон. Филмот има одлична приказна, голем дел е слична и со Хајлендер од 90тите. Приказна за бесмртноста или како на бесмртноста и доаѓа крајот.
    Личности низ историјата кои се екипирале со цел да се помогне на човештвото. Многу акција, за љубителите на акциони филмови посебно.
    Сепак многу прашања поставени во филмот ми останаа неодговорени. Крајот најави и второ продолжение, веројатно.
    Моја оцена, 7/10

На НаталиЛили и joy1 им се допаѓа ова.
  6. #Dizi

#Dizi Нов член

Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    upload_2020-9-14_11-32-54.png

Postar ama odlicen politicki triler, The hunting party go gledav vikendov na Filmbox. Richard Gere dobar a prikaznata za site sranja vo postvoena Bosna, dal se novinari dal se CIA agenti. Koj ne go gledal go preporacuvam.
    8/10

На simoncelicius и Аргентина * им се допаѓа ова.
  7. eliesaab

eliesaab Популарен член

Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    3.408
    movieposter.jpg

Содржината не ја замислував баш како во филмот. Единствено ми се допадна крајот и повеќе тоа ме подзамисли (како и некои реплики). Не знам како да го оценам.

На simoncelicius и sikica7 им се допаѓа ова.
  8. Ketchup

Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    4.959
    Допаѓања:
    37.336
    This Is Paris

Да. Парис Хилтон има документарец. :D

Искрено, ми се допадна идејата на филмот. Накратко, се зборува за оние средни училишта каде што родителите ги праќаат своите "непослушни" деца, да ги изведат на прав пат. Мило ми е што Парис ја користи својата платформа за проблем за кој не се зборува до толку во Америка.

9. simoncelicius

simoncelicius Популарен член

Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    2.310
    Допаѓања:
    2.524
    Јас само што го изгледав и си ги сакам двата саати изгубени од животов назад :D

10. Billy Idol

Billy Idol Истакнат член

Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    947
    Допаѓања:
    13.388
    The Boy in the Striped Pajamas (2008)

Уште еден филм кој ја обработува еден од најтешките и најмрачните периоди во човековата историја, Втората светска војна, и злоделата кои ги направиле нацистите во неа.
    Има многу снимани филмови за Холокаустот, прикажан од различни агли, видувања, раскажани различни приказни, случки, некои со среќен крај, други, со не толку среќен...
    Детето во пижами со риги, опишува една оваква случка, ниту помалку, ниту повеќе грозна, лоша и ужасна од оние кои сум ги видел. Овој пат, сето тоа проследено со зголемен број на емоции поради самата тежина која се чувствува гледајќи го овој филм, посветен баш на оние, најмалите, невините деца, кои за жал повеќе не се меѓу нас.

Приказната почнува со преселбата на едно германско семејство во близина на еден логор, по унапредувањето на таткото на малиот Бруно (Отис од Sex Ed) како главен на истиот. Потешкотии во навикнувањето на новиот живот имаат сите членови на семејството, но најмногу Бруно, кој едноставно не може сеуште да разбере кои се тие луѓе околу него, облечени во пижами со риги, такви чудни, различни од нив.
    Својот авантуристички детски дух, ќе го натера да истражува во недозволеното подрачје и ќе наиде на уште едно дете, Евреин, "непријател", толку различно од него, а сепак исто. Дали ќе надвладее омразата меѓу нив наметната од нацистичката пропаганда, или пак детското срце нема омраза во себе...

Не би сакал да откривам повеќе за филмот, затоа што секој нареден збор ќе биде спојлер кој ќе го уништи уживањето, ако може воопшто да се ужива во ова парче филм.

Тажно. Трогателно. Тешко.

10/10

На simoncelicius, thelittle17, elimkd и 4 други им се допаѓа ова.
  11. babaDara

babaDara Популарен член

Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    589
    Ljubav voli slucajnosti.
    Турски филм, ама интересен.
    Животот е исполнет со случајности и непредвидливост.

На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eliesaab

eliesaab Популарен член

Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    3.408
    81HA2WmkS4L._SL1500_.jpg

Навидум на почеток не се случуваше ништо посебно. Мислам дека е еден од ретките филмови што си бара повторно гледање за да се одлучи човек дали се' тече и ништо не се менува или се' тече и се' се менува.

Инаку магија е!

На simoncelicius, grungy, IM.TMKQ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Billy Idol

Billy Idol Истакнат член

Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    947
    Допаѓања:
    13.388
    Léon: The Professional (1994)

Го репризирав после неколку години и повторно ме воодушеви како и првиот пат кога го гледав и ме направи тажен, повторно.
    Еден е од култните филмови на 90тите, а и на целокупната кинематографија. Филм кој треба бар секој да го погледне еднаш во животот.

Навидум, се состои од линеарна приказна, но многу подлабока. Самите дијалози, кинематографија, глумата на актерите го издвојува и става на самиот врв меѓу филмовите.
    Морам овде да ја споменам и музиката во филмот, фасцинантниот Стинг и може најубавата негова песна може да се слушне овде... Не може на неа да се гледа исто после гледањето на Лион.

Ова е и прв филм кој ја става на сцена младата Натали Портман, која глуми таков контроверзен и комплексен лик како Матилда. Нејзиниот перформанс е доведен до перфекција.
    Од другата страна го имаме Рено, познатиот француски глумец кој одлично го носи својот лик и успева да ни ги освои симпатиите.
    Има две верзии на истиот, американска, и француска верзија која е подолга и вклучува некои малку контроверзни, "шкакљиви" сцени кои ќе ве вознемират. Американската публика не реагирала добро на нив, па таму се исфрлени.

10/10

На simoncelicius, DarkStar, Havana! и 5 други им се допаѓа ова.
  14. iloveyou29

iloveyou29 Queen of beauty

Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.411
    Допаѓања:
    29.988
    images.jpeg

Нов модифициран терминатор пристигнува од иднината со цел да убие работничка во фабрика Дани Рамос. Исто така Грејс е пратена назад во времето за да ја спаси Дани од неуништливиот терминатор. Во нивната мисија ќе им помогне и Сара Конор.

15. iloveyou29

Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.411
    Допаѓања:
    29.988
    81kS5nBwf0L._SX300_.jpg

Една жена бара одмазда против оние кои ја организирале авионската несреќа во која загина нејзиното семејство

images.jpeg

Сопругите на ганстерите продолжуваат да работат рекет, откако нивните сопрузи ке одат во затвор.

16. Grasiela**

Grasiela** Истакнат член

Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    337
    Adrift 2018 20201009_005347.jpg
    Засновано на вистинска приказна за преживување, случајна средба на млад пар, прво ќе ги одведе до љубов а потоа на животна авантура каде се соочуваат со најкатастрофалниот ураган во историјата.

На JoanaS, eliesaab, MeowMeow и 4 други им се допаѓа ова.
  17. burthdaykake

burthdaykake Истакнат член

Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    1.643
    Да не пишувам рецензија, се согласувам со Били.
    10!

На simoncelicius и Billy Idol им се допаѓа ова.
  18. Fantasy33

Fantasy33 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    772
    DCB3570A-F8FE-48DA-9A7E-D7D7D1E33D9B.jpeg
    The platform (El hoyo)
    300 платформи поставени вертикално. Секоја платформа е ниво во која престојуваат по двајца. Во текот на денот имаат две минути да јадат. На масата има секаков вид храна и почнува од ниво 0, па се придвижува вертикално. Тие ѓи јадат остатоците на луѓето над нив. Ако секој јаде колку им е потребно, би имало храна за сите, но тоа не е случај овде. За луѓето од пониските нивоа не останува храна и се принудени да се јадат меѓусебно. Еднаш месечно ѓи мешаат и се будат во различно ниво. Дали ќе се разбудат во ниво каде храната ќе стигне до нив или ќе бидат принудени да се јадат меѓусебно, е прашање на среќа.
    Интересен филм, единствено не ми се допаѓа што на некој начин немаше крај. Останува на имагинацијата на гледачот да одреди што би се случило понатака. Ми фали втор дел.
    Жанр: Мистерија, трилер
    Оценка: 8.5/10

На simoncelicius и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
  19. orevokrsacka

orevokrsacka Популарен член

Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.121
    Изгорената портокалова ерес
    Screenshot_20201011_193145.jpg
    Интригантна приказна за еден страсен колекционер, ексцентричен сликар, еден валкан играч и неговата пријателка, која се одвива покрај тивкиот брег на езерото Комо.
    Извонредни глумци и добро изградени ликови. Елизабет Дебицки маестрална во улогата на Бернис, ветеранот Доналд Сатерленд и стариот даса Мик Џегер како пријатно изненадување. Screenshot_20201011_193453.jpg Screenshot_20201011_193110.jpg

На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. iloveyou29

Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.411
    Допаѓања:
    29.988
    IMG_20201011_203145.jpg

Една жена се подготвува за мисија во вселената. Но кога ќе оди, ќе треба да ја остави 1 година нејзината ќерка.