1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.207
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Fragmented
    (2014)
    Филмов е сакам речам - не знам кажам. Швалерка, шизофренија, Мексико, картелашки пари.... 3/10, и тоа е многу дарежливo.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ketchup

    Ketchup

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.417
    House of Gucci
    [​IMG]

    За разлика од членките погоре, јас мислам дека Лејди Гага, а и општо целата актерска екипа, го држат филмот на грб.
    Лејди Гага по мене е феноменална, Адам е исто така добар, кога ќе ги споредиш со Патриција и Маурицио, и двајцата се многу слични на нив и мислам дека се одличен избор. Исто така не смеам да го изоставам Џеред Лето. Заслужува да биде номиниран за споредна улога.

    Сум приметил дека кога се работи за дејствие од подолг временски рок, тешко е да го доловиш комплетно и да направиш добар филм. Филмов од една страна изгледаше премногу долг, од друга страна премногу краток. Секоја сцена траеше прилично кратко, за да се внесеш во него и да се поврзеш со ликовите. Клучен момент беше Father, son and house of Gucci. Кога ќе се сетиш на филмов после неколку години, настрана тоа, на друго не знам дали ќе ти текне.
    Мислам дека фалеше повеќе драма, како и музика.
    Како и да е, секако е enjoyable за гледање.
     
    На sia.bella и Elenpelen им се допаѓа ова.
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.569
    Каснам, но сепак да се надоврзам на коментарите за "Dune". Пред 2 ипол години ги исчитав првите 3 делови. Едни од омилените книги ми се. Како што '00тите ги одбележаа "Господарот на прстените" и Хари Потер, а '10тите "GoT" и "Avegers", така мислев дека Дјун ќе ги обележи '20тите.
    Едвај чекав да го изгледам. Буквално го чекав 2 години. Филмот е одлично направен, кинематографијата е врв на врвовите. Ефектите се топ, сцените убави. Глумата е перфектна, направиле совршен избор на актери, баш како што ги замислував кога ги читав книгите.
    Се изненадив негативно само за една работа: не знаев дека првата книга че биде расцепкана во повеќе филмови. Мислев дека во овој филм опфатена е содржината на целата прва книга. Сепак се вика "Dune", требале нешто да додадат во насловот. Мислам дека филмов лошо проаѓа кај тие што не ја знаат приказната, им делува празен. А всушност е недозавршен. Како и да е, супер е филмот.

    Иначе, последен го гледав "Red Notice". Супер филмче за релаксирање. Комична акција со Д Рок, Рајан Рејнолдс и Гал Гадот. Во кратки црти, сè се врти околу крадењето на 3те скапоцени јајца од Клеопарта. Стандарден филм за Д Рок и Рејнолдс. Вреди да се изгледа за кулирање.
     
    На Guns N` Roses, boomsleng, Cosmic Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    903
    Пол:
    Женски
    james-bond-no-time-to-die-i94393.jpg


    No time to die 007-Џејмс факинг Бонд. Што да коментирам, да си кажам и јас дека нема Џејмс Бонд за мене по Шон Конери и Роџер Мур?! Уште во средно го гледав со нив филмовите, значи пред 20 години, и уште ги памтам. Следните Бонд филмови да ме праша некој што се зборува, појма немам, од што ни Бонд го погодија, ни текот на филмот го погодија. Даниел Крег рака под рака со Тимоти Далтон се утка невидена (во оваа улога, инаку добри актери).
    Ноу тајм то дај, Рами Малек одличен, во улога на негативецот, кој спрема невидено оружје, а Џејмс, веќе повлечен од служба, ќе се вклучи секако да му влезе во трага.

    Ко за некој акција филм 8/10, ко за Џејмс Бонд 6/10.
     
    На boomsleng, g8lQQk, MeowMeow и 2 други им се допаѓа ова.
  5. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Линк за гледање онлине Гучи?
     
  6. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    903
    Пол:
    Женски
    p_junglecruise_21740_v2_bb7f0ae4.jpeg

    Супер авантурисричко Дизни филмче. Лесно, се гледа со деца, а интересна тема-Емили Блант ја глуми младата докторка Лили Хаутон која, заедно со својот брат, ќе тргне на долго патување по Амазон со цел да најде цвет кој лекува од секаква болест. Таму ќе наиде на Франк (Двејн Џонсон), организатор на интересни крстарења по реката и заедно ја продолжуваат авантурата. Но не е се' вака едноставно како во описов. Има и комични моменти и интересни реплики. Вреди да се гледа.

    9/10
     
    На Kasiopaja221 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. senjorita-v

    senjorita-v Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    1.588
    Допаѓања:
    9.196
    Пол:
    Женски
    Каде го гледаше?
     
  8. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    имаш го на filmotip
     
    На christinnn, Elenpelen и senjorita-v им се допаѓа ова.
  9. Ketchup

    Ketchup

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.417
    Во кино.
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    The Green Mile 1999
    [​IMG]

    Филмот го опишува животот на чуварите на ,,Green Mile" одделение во затворот за осуденици на смртна казна.
    ,,Зелена милја", името доаѓа од зелениот под кој се протега од ќелиите до собата каде се извршува смртната казна на затворениците. Во одделението владее целосен ред, сѐ додека не биде донесен Џон Кофи (Мајкл Кларк Данкан) кој го чека извршувањето на смртна казна поради убиството на две девојчиња. Пол Еџкомб (Том Хенкс) е главен чувар на одделението, неговиот живот комплетно ќе се измени после доаѓањето на Џон. Џон поседува мистериозна дарба, нешто кое никој не би го очекувал а најмалку чуварите на одделението.

    Филмот е навистина емотивен, особено крајните сцени и изобилува со сензитивни и вознемирувачки сцени. Претставува уште еден доказ колку системот може да биде погрешен, колку еден човек е беспомошен, оставен сам против сите.

    И на крај, сѐ што би се запрашале е дали навистина треба да постои смртна казна во едно општество...

    10/10 од мене.
     
    На boomsleng, CrazyGirl15, MeowMeow и 9 други им се допаѓа ова.
  11. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    1.657
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Многу добар филм. На крајот се расплакав.
    IMDb: 7.6/10
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  12. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.309
    Допаѓања:
    11.573
    Пол:
    Женски
    Jumanji, многу ми се допадна. images.jpg
     
    На CrazyGirl15, Elenpelen, Kasiopaja221 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. saritabarita

    saritabarita Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Independence Day:Resurgence
    20години после првиот филм,после првиот напад повторно ја напаѓаат земјата.Преостанатите луѓе на зејмата ја научуваат лекцијата од првиот напад ил бар така мислат тие.Првиот филм ми се допадна далеку повеќе од овој.Некако ми е не докажан,фалат доста делови,поќнато да се кажува за нешто па прекинато.За ефектите немам збор,ми се допажа што ги вклучиле и во овој дел David,precedatelot,doktorot од првиот дел.Оценка:6/10[​IMG]
     
    На sikica7 и senjorita-v им се допаѓа ова.
  14. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.111
    Допаѓања:
    44.887
    Пол:
    Женски
    20211211_203238.jpg





    Двајца медицински истражувачи развиваат серум под името Лазарус кој ги враќа мртвите во живот. Откако го тестираат на животни, се испоставува дека серумот има некои психолошки и физички недостатоци и истражувањето запира.

    Кога жената на главниот научник умира во сообраќајка, тој во очај е приморан да го искористи серумот сакајќи да ја врати во живот, не претпоставувајќи какво зло всушност ослободил.......

    Оценка 8/10
     
    На saritabarita му/ѝ се допаѓа ова.
  15. saritabarita

    saritabarita Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    El asesino de los caprichos
    Шпански филм,одлична замисла,солидна реализација на истата.Станува збор за серијски убиец кои е колекционер на уметнички дела и убива други колекционери по пример од истите дела.
    Односот на Кармен и Ева не ми се допадна како се развиваше,понашањето на Кармен е нејзин обрамбен механизам поради се што преживеала во минатото.не очекував ваков крај.
    Оценка:7,5/10
    upload_2021-12-11_22-52-2.jpeg
     

    Прикачени фајлови:

    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.111
    Допаѓања:
    44.887
    Пол:
    Женски
    20211212_091954.jpg

    Она што можам да го кажам е дека уживам во гледање филм со Лиам Нисон во главна улога. Навистина нема утка во овој жанр... Испреплетено акција и трилер , вистински предизвик за сите сетила.

    Taken 2 е вториот дел од акциски- трилер трилогијата. Поранешен агент и неговата поранешна сопруга се киднапирани од мафијата во Албанија....потоа следува бркотници и акција во потрага да се спасат од смрт..

    Оценка 9/10
     
    На simoncelicius, boomsleng, Bratot и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    531
    Пол:
    Машки

    Останав без зборови...

    Злобен психотерапевт користи хипноза за да си постигне негови цели, да си оствари негови желби. Буквално со луѓето раководи како со далечински управувач.

    После филмот, ќе си помислите дека насекаде околу нас има хипнотизери заради кои ние и сите околу нас се тоа што се ... Погледнете го филмот, одличен е.
     
    На fanfalla24, simoncelicius, Guns N` Roses и 3 други им се допаѓа ова.
  18. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.262
    Пол:
    Женски
    westsidestory2021_poster.jpeg

    Одлична адаптација од Стивен Спилберг на стариот музикл "West Side Story" од 1957.

    Вистинско уживање во два и пол часа за очи и уши. Дали дека растев со музиката од овој музикл (татко ми постојано ја пушташе дома :D, па емотивна имам некоја реакција), дали поради одличната сценографија и супер талентираната екипа изведувачи/танчери, ми ги исполни очекувањата филмов на Спилберг.

    Топло препорачувам да го погледнете. Вистинско освежување во морето од научно фантастични, речиси како видео игрици филмови.
     
    На boomsleng, MeowMeow и Elenpelen им се допаѓа ова.
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.098
    Допаѓања:
    163.514
    Пол:
    Женски
    MV5BZjgwZDIwY2MtNGZlNy00NGRlLWFmNTgtOTBkZThjMDUwMGJhXkEyXkFqcGdeQXVyMTEyMjM2NDc2._V1_.jpg

    Last Night in Soho
    Ели е надежен млад талент што излегува од својата рурална средина и оди во Лондон да студира моден дизајн. Со својата интровертност, опсесија со музиката и естетиката од 60тите и тажна семејна приказна, таа не може да го поднесе снобовското друштво во студентското сместување, па затоа зема изнајмена соба во стара, носталгична куќа по нејзин вкус. Таму Ели во своите соништа и визии ќе го почувствува златното време на Лондон, но тој гламур постепено ја покажува својата мрачна, насилна страна која ја доведува до лудило.

    Ања Тејлор-Џој е оправдано трендинг феномен, мултиталентирана и совршена за вакви улоги, а и Томасин Мекензи (можеби ќе ја препознаете и како Елса од Jojo Rabbit) ми е преслатка и баш го доловува тој innocent вајб на Ели.
    Одлична кинематографија и естетика, солиден надреален психолошки приказ на насилството и мизогинијата под велот на носталгичниот гламур.
     
    На simoncelicius, sweet-cherry, boomsleng и 3 други им се допаѓа ова.
  20. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.768
    Пол:
    Женски
    Sweet girl
    FB8A52D9-23E2-41E7-866A-18515D73D892.jpeg
    7/10
    Купер бара правда и одговорност за смртта на неговата сопруга.
     
    На simoncelicius и Аргентина * им се допаѓа ова.