1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.309
    Пол:
    Женски
    Christmas under wraps (2014)
    51iYMAFPglL._SY445_.jpg

    Клише божиќен филм од филмовите на Hallmark, но многу убаво и релаксирачки ми дојде, а и одамна сакав да го гледам ама го чував за нова година. :D
    Малку виртуелно патување до Алјаска. :)

    Се работи за докторка хирург која е многу посветена на работата, аплицира за престижна клиника во Бостон ама е одбиена. Во меѓувреме раскинува и со дечкото кој мислеше дека ќе ја запроси, но и раскина зошто само се замарала за работата.
    И излегува опција да оди да работи во Алјаска, прифати, но не беше задоволна воопшто зошто беше единствен доктор таму, а и не работеше како хирург туку како општ лекар. И потоа секако започнува интересниот дел, дека уствари не мора се по план да ти испадне и може има и подобра опција од тоа што си планирал.
    За релаксација и пуштање мозок на пасење, одличен. (y) 10/10
     
    На Peppermintka, Lavender4, Anie93 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    The Christmas Card 2006
    MV5BMTU1NzU3NTA3OF5BMl5BanBnXkFtZTcwOTY3OTQ1MQ@@._V1_.jpg
    Еден час барав новогодишен филм и налетав на овој на IMDb. Ми се виде со солиден рејтинг ама се излажав. Полоша глума не сум видела. Особено од машкиот лик. Приказната клише, новогодишна романса (тоа и го очекував) ама глумата ужас. Толку површно, без грам емоции и соживување со ликот. Како со сила да го донеле да глуми.
    Не знам кој му дал 7.1/10, од мене 4 и тоа е многу.
     
    На Peppermintka и simoncelicius им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.250
    10ка е според мене.
    И да, посакав да не акни комета :D
     
    На simoncelicius и M&M им се допаѓа ова.
  4. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.817
    Допаѓања:
    122.591
    Пол:
    Женски
    @Billy Idol , @WildMk
    Во филмот единствено глумата е добра и само ради тоа во темана за предизвик го оценив со 3.Сценариото е забегано и нереално.
    Лош хумор во сериозна тема не е за висока оцена.
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.250
    Според мене филмот е брилијантен.
    Не извреѓа сите од прв до последен.
    Брутален.
     
    На TheGoldenPeach и M&M им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.686
    Допаѓања:
    12.181
    Го гледав „Ничија земја“, филмот за босанската војна. Што да кажам? Сите овие филмови за војната ми докажуваат дека босанската глупавост е како буре без дно, а Западот е лицемерен.
     
    На simoncelicius и elimkd им се допаѓа ова.
  7. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.664
    Допаѓања:
    16.151
    Пол:
    Женски
    @Acronia и оваа тема е активна можеш тука да предложиш филм и да напишеш кратка рецензија :).
     
    На Acronia му/ѝ се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    6.326
    Допаѓања:
    143.275
    Пол:
    Женски
    Денес го гледав, многу е добар, на комичен начин прикажано се што не чини во денешново општество. А и јас сум една од оние што мислат дека нема лош филм со Леонардо :wasntme:
    Да се надоврзам на коментарите за Сестринство, го изгледав и јас, одлична приказна, со оглед на тоа што сум мајка на две деца кои допрва ќе бидат тинејџери доста ме потресе. Само едно нешто не ми се допадна, не знам зошто мораше да бидат децата од филмот од сиромашни семејства, со бедни услови за живот. Никако да излеземе од таа рамка да Македонски филм мора да прикажува депресија, беда, ова што беше тема на филмот може да се случи на деца од било кој слој.
    Прв пат сум во темава, малку оф топик, само сакав да се надоврзам на овие 2 филма, оти ми се последни изгледани :)
     
    На daylight, simoncelicius и WildMk им се допаѓа ова.
  9. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    10.193
    Пол:
    Женски
    Harry Potter 20 anniversary, Return to Hogwarts (2022)

    Драги љубители и засекогаш фанови на Хари Потер, гледајте го документарецов. :)
    Ќе ве врати години назад, ќе ве потсети на најмагичните, прекрасни денови, моменти од детството, на секој гледан филм, прочитана книга. Солзите беа неизбежни, насмевката исто. Многу, многу убаво беше изработен документарецов. Ми фалеа некои ликови, но имаше доста актери што се појавија. Многу подобро сработено во споредба со оној од Пријатели. Да не се лигавам уште, ама срцево ми се исполни со радост. Хари Потер засекогаш омилен. :l:

    harry-potter-20th-anniversary_-return-to-hogwarts-(2022)-english-hdrip.jpg
     
    На tamche995, bicycle, MeowMeow и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    903
    Пол:
    Женски
    download.jpeg

    Ме инспириравте да го гледам! Од мене има 9/10, одличен.

    Нема да давам рецензии, убаво е опишан погоре. На колку само ситуации ме потсети почнувајќи од Ковид, како ние луѓето знаеме да реагираме, некој да бара слава, друг да тера сеир, да шири рекла-казала теории, скроз да се игнорираат факти, без малку желба да се ислуша компетентен човек. Хуморот ми се бендиса, се насмеав поштено.

    За екипата немам збор, има ли нешто што ДиКаприо не може да одглуми? Мерил Стрип-брилијантна! И Кејт Бланшет, оригинал доловена површна водителка.

    Пак би го гледала!
     
    На WildMk, TheGoldenPeach, Bratot и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    531
    Пол:
    Машки


    Во време кога нај(на)силните земји вложуваат огромни финансиски средства за модернизирање на воената галантерија, се случува еден скок а тоа е роботиката. Поточно, роботи со вештачка интелигенција како алтернатива доколку е прекината врската помеѓу операторот и дронот-роботот.

    Се случува на спорна граница помеѓу Виетнам и Камбоџа, 4 роботи се испуштени на тестирање, тајно и нелегално. Во погрешно време и на погрешно место се наоѓаат повеќе ликови кои придонесуваат планот да не испадне како што треба и, наместо криумчари на дрога и имигранти, жртви се деца и луѓе од едно село.

    Одличен филм кој веќе не може да се нарече научна фантастика туку трилер, драма, хорор и акција...
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.309
    Пол:
    Женски
    The Christmas cottage (2017)
    file.png

    Уште еден клише божиќен филм ама таква си е сезоната. :D
    Не ме воодушеви нешто многу, сум гледала доста подобри. Но, нема врска за опуштање пред спиење е океј. :)

    Се работи за Lacey која работи како interior designer заедно со дечко и во фирма со кого се многу посветени на работата, па ја имаат и запоставено врската.
    Lacey се враќа каде што пораснала за свадба на најдругарка која е за време на празниците. И додека е таму и дадоа задача да ја уреди новогодишно таа Christmas cottage за која е уствари приказната на филмот (кој пар преспал во неа за Божиќ ќе остане вечно заљубен). На свадбата е и братот на другарка и т.е нејзината голема љубов од младоста, се среќаваат по толку години и нормално им се навраќаат спомени од таа врска. :D И после доаѓа и дечко и за свадбата, се станува покомплицирано и нормално има случки во Божиќната куќичка. :lol:
    7/10 за филмов :)
     
    На Peppermintka, Elenpelen и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  13. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    1.596
    Кој е овој?
     
  14. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    903
    Пол:
    Женски
    @Amelia, Don't look up! Сум ставила слика без име :drunk:
     
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.309
    Пол:
    Женски
    Christmas wedding planner (2017)
    [​IMG]

    На imbd има 4 оценка, исто толку би му дала и јас... На trailer ми личеше поинтересен, па викам ај ќе му дадам шанса за 1ч и 20мин, каков и да е, секако немам некое големо очекување од вакви филмови.

    Крајот многу го зезна филмот, воопшто не очекував таков крај. Другото беше поинтересно, приказната беше океј до некаде, убав избор на глумци, но сепак целокупно мех...
     
    На Peppermintka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.309
    Пол:
    Женски
    The nine lives of Christmas (2014)
    [​IMG]

    Преубав филм, не знам зошто не сум го гледала до сега. Со поранешниот Спајдермен. Глумецот е прекрасен, тоа е бонус. :lol: Добра беше и глумата. (y) Убава приказна имаше филмот, романтичен, опуштачки, Божиќен, плус преубави беа двете мачки и секако главниот глумец. :D

    Накратко, Zachary не сака брак, не верува во љубов и не сака да се врзува со никого во животот.
    А, Marilee е 29 годишна студентка по ветерина, таа не сака љубов додека не дипломира, бидејќи работи и учи, нема време (ги посветила раните 20ти на помалата сестра бидејќи нивните рано починале во сообраќајна несреќа, па затоа сака што побрзо да го заврши факултетот сега и ништо друго не ја интересира).
    Zachary случајно наоѓа мачка на која и умрел сопственикот, таа сама го одбира него :lol:. Сака да ја чува само кратко и побрзо да и најде куќа зошто не сака ниту со мачката да се приврзе, па се запознава така со Marilee поради мачката и приказната почнува... :D

    10/10, ми држеше концентрација филмот до сам крај, се ми се допадна околу филмчево (y)
     
    На Peppermintka, Guns N` Roses и Elenpelen им се допаѓа ова.
  17. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.448
    Допаѓања:
    7.772
    Пол:
    Женски
    Стела, македонски филм. Полош филм во животов не сум гледала.
     
    На Peppermintka, ♤the girl& и elimkd им се допаѓа ова.
  18. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    1.144
    Sisterhood - сестри. Иако наш, македонски филм морав да уклучам превод зошто скоро ништо не се разбира што зборуваат.
    Слика на животот на денешната младина сведен на социјални мрежи, промискуитет...
    Две другарки, заедно и учат стануваат причина за смртта на нивна соученичка. Едната безгрижна другата со грижа на совест што доведува до прекин на другарството и булинг.
    Генерално е ок според мене филмчето, секогаш може и подобро нели но сепак тематски е освежување за нашата филмска сцена со оглед на тоа што се нудело до сега.
     
    На Peppermintka, Shalitra и daylight им се допаѓа ова.
  19. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    1.144
    И јас го заприметив тој момент ама си размислив дека можеби баш и тоа е целта, да се прикаже дека иако се живее во сиромаштија не смее да се изостане во поглед на телефони итн.Од тинејџерска перспектива.
    Има мн фамилии што дома им скапува буквално ама телефон најнов мора да се има.
     
    На Shalitra, senjorita-v, Juicy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Ivana J.

    Ivana J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Може линк од страната каде што го гледавте?
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.