1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.308
    Пол:
    Женски
    A perfect pairing (2022)
    [​IMG]

    За тие што сакаат романтични комедии снимени на убави локации го препорачувам. Изборот на главните глумци ми се свиѓаше ептен, многу добро си одговараа. Бидејќи гледам ваков тип филмови доста, овој е еден од подобрите снимени од овој жанр филмови во последниве 3-4 години заради пејзажите. :D
    Приказната е клише, Лола му кажува се во лице на злобниот шеф и ја напушта работата во Америка. Сака да основа своја компанија за промовирање вина и за да го најде првиот клиент оди во Австралија. Таму се пронаоѓа себеси, запознава нови луѓе... :D Толку ми беше убаво местото кај што снимаа, што си направив скриншотс:rofl:.
    Оценка 9/10
    Screenshot_20221107-201453_Chrome.jpg
    Screenshot_20221107-203713_Chrome.jpg
    Screenshot_20221107-205834_Chrome.jpg
    Screenshot_20221107-211710_Chrome.jpg
     
    На Peppermintka, Snowflake99, SINOLICKA_123 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.233
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Осмата Ноќ - Корејски мистериозен-трилер филм .

    Филмот е толку језив , да појезиво нешто не сум одгледала одамна .

    Злобно " чудовиште " старо 1000 години се буди од вековниот пустински сон , и трага по својата половина , која е скриена на другата страна на државата , во високите планини .. Будистичките следбеници имаат за задача да не дозволат " тоа " да завладее со светот .

    Оценка : 8/10 .
     
    На Peppermintka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Jana banana

    Jana banana Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2022
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
  4. cinemstorm

    cinemstorm Нов член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    7
    Five, 2016 година, француски филм, комедија

    Друштво од 5 души секогаш сонивале да живеат заедно и кога нивниот сон станува реалност и потпишуваат договор за станот, работите се комплицираат и се заплеткуваат во бизнис со марихуана. Предобар fилм, одлична комедија што добро ќе ве насмее,а и ќе ви го задржи вниманието до крајот.

    Оцена 10/10.
     
  5. Mateja.Mat

    Mateja.Mat Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2022
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Во фаза сум кога ми се допаѓаат и сакам да гледам геј филмови.Па еве еден мал список на филмови кои ми оставија впечаток:
    1. Call be me names-10/10
    2. Firebird-10+/10
    3. Free Fall-10+/10
    4. Just friends-9/10
    5. The way he looks-10/10
    6. Central of my world-8/10
    7. Shelter-8-9/10
    8. Hansome devil-9/10
    9. Sorry angel-9.5/10
    10. The blonde one-10/10
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    Оваа година и јас се изнагледав геј филмови
     
    На Mateja.Mat му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mateja.Mat

    Mateja.Mat Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2022
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    BPM
    upload_2022-11-13_5-26-15.jpeg
    Филмот е пре пре добар.На моменти досаден,но истиот трае над 2часа така да.Се работи за моментот кога била епидемијата на сида,смртните случаеви од истата,борбата на младите,.Објаснувањето за сида,како и пар во кои еден е заболен а другиот се грижи за него до неговата смрт.Не памтам од кога не сум плачела вака на филм.
    Оценка=10+
     
  8. Polska.Win

    Polska.Win Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Машки
    Пиши во ПП линк,се убив да го најдам за да го гледам
    ЕДИТ Го најдов,ќе пишам импресии
     
    Последна измена: 13 ноември 2022
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Duel
    (1971)
    wow. Навидум неверојатна случка, а не тешко остварлива, всушност, се работи за нешто што би можело да го снајде секого. Пеколна бркотница на автопат. Човек на деловно патување, управувајќи со својот автомобил се соочува со непознат возач на камион кој се обидува да предизвика несреќа и да го убие. Патникот е преплашен, но мора да остане присебен и да смисли решение, а не му преостанува ништо, освен да бега. Филмов или го мразите, или го сакате. Од мене има висока оценка 8 и огромно браво за Спилберг и уникатниот начин да се пренесе идеја :clap: За времето во кое е снимен, ова е прејак филм.
     
    На Brucewayne, Bratot, MeowMeow и 2 други им се допаѓа ова.
  10. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    654
    Точно така! Спилберг не е било кој, тој е еден, единствен, уникатен пред се.
     
    На Аргентина * и elimkd им се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    FCD3B54C-1846-4004-BACC-A0EC4FBBDEB1.jpeg
    brothers
    Жанр: драма

    Сем е маринец кој заминува на мисија во Авганистан, ги остава зад себе својата прекрасна сопруга и двете малечки ќерки. Ќе биде фатен од страна на група авганистанци, измачуван два месеци, а за сето тоа време негово семејство ќе мисли дека е погубен. Неговиот брат, се повеќе ќе се зближи со неговото семејство. Откако ќе се врати дома ништо нема да биде како порано.

    Филм за војната, за психичкиот терор, за тешките животни одлуки кои ќе остават трајни последици.

    само мртвите го виделе крајот на војната …

    9/10
     
    На LiliBoz, Аргентина * и boomsleng им се допаѓа ова.
  12. Lot

    Lot Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2022
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Машки
    https://m.imdb.com/title/tt9764362/
    The Menu
    Исклучително добра екипа на глумци потрошена на сценарио со куп банални, предвидливи пресврти и сосема незадоволителен крај.
    И покрај тоа, ми се допадна
    8/10
     
    На Splendor. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ani45

    Ani45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2022
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    985
    Пол:
    Женски
    Каде можам да го гледам?
     
  14. Lot

    Lot Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2022
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Машки
    Јас го стримав преку Kodi
    720p, сосема солидна копија
     
    На Ani45 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.326
    Допаѓања:
    15.061
    Пол:
    Машки
    Кино снимка?
     
  16. Lot

    Lot Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2022
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Машки
    Не, скринер некаков
     
    На Bratot му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.233
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Black Adam

    Дејството се одвива во Кандак . Тет Адам ( подоцна Црниот Адам ) е само еден обичен роб . По наоѓањето на вредниот минерал , и бунтот кој го покренува синот на Адам - Хурут , животот на Тет Адам станува се , само не обичен .

    После долги 5.000 години , Тет Адам се враќа помеѓу луѓето , за да го ослободи Кандак од злото кое управува со градот ..

    Моја оценка : 7/10 . На моменти знае да биде онака малку ту мач , ама тоа и се очекува од Марвел . Јас не сум љубител на Марвеловите филмови и затоа му давам оценка 7 . Изборот на актерската екипа е одличен .
     
    На iloveyou29, boomsleng и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  18. Lot

    Lot Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2022
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Машки
    https://m.imdb.com/title/tt9288822/
    "The Wonder"

    Предупредување:
    Само за љубители на драми и психолошки трилери.

    Емотивно навраќање во Ирска од 19тиот век, каде притиснати од сиромаштијата и суеверијата, тројца луѓе ќе се обединат и ќе си помогнат меѓусебе.
    Интересно е како режисерот се служи со "пробивање на петтиот ѕид".
    7.5/10
     
    На boomsleng и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    Дали некој го гледал Кајмак на Мило М. да сподели критика и импресии?
     
  20. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.199
    Допаѓања:
    10.101
    4FDC630F-E254-42EB-9BA4-3DD5F16E5995.jpeg @elimkd јас баш вчера сакав да пишам критика, ама не стигнав. Сакам да гледам мк филмови зашто сметам дека заслужуваат внимание. Сите филмови ги имам гледано на Милчо, Пред дождот е неповторлив. Исто така и Прашина ми остави впечаток. Мојот впечаток за филмот Кајмак на Милчо Манчевски е дека е допадливо спакуван филм, со под просечна приказна. Дијалозите се интересни на моменти смешни, глумците се одлични, локациите, фотографијата, музиката се совршено вклопени и извонредни. Поставувањето на целата околина и амбиент се одлични за што Милчо е мајстор. Насловот Кајмак исто така ми се допаѓа како одговара на филмот и “учествува” буквално а има и симболичко значење. Филмот на моменти е трагично реален, и дел од ликовите како да ги познаваме. Приказната е за два брачни парови кои се комшии и се наоѓаат во различни стадиуми на врската. Тие се многу различни, а на моменти многу слични. Без “спојлери” ќе кажам според мене главната тема беше дека трета личност во врската не значи дека секогаш ќе ја расипе туку некогаш може да ја подобри и да ја реализира на начин на кој не сме замислувале. Со ова Милчо пробува да провоцира и да ги крши балканските табуа и конзервативност. Има многу голотија и секс сцени кои можам да кажам дека се сосема прифатливи, а нивната комичност на моменти е изненадување. Мене едната приказна ме растажи, а другата ме згрози.
    Сара Климоска блеска во улогата на Доста, не ја препознав каква трансформација има направено во ликот.
    Она што најмногу ми сметаше во филмот беше нејасната цел на дејствата, на почетокот за мене не беше баш јасно што се случува и која е целта, но со развојот на филмот станува појасно. Според мене станува збор за драма со црн хумор. Доколку некој ми кажеше дека филмот не е добар и не вреди да се гледа, повторно ќе го погледнев зашто сметам дека треба да се цени и поддржи секој труд на уметниците од нашата земја.
     
    Последна измена: 21 ноември 2022
    На Ena05, boomsleng, Cosmic Girl и 6 други им се допаѓа ова.