1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Ani45

    Ani45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2022
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    985
    Пол:
    Женски
    Swallow (2019)

    Сакам вакви психолошки трилери, главната глумица ми беше многу интересна и специфична. Се работи за млад брачен пар каде женава ќе остане бремена и ќе почне да јаде предмети кои се живото-загрозувачки.

    8/10
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mona.liza.03

    mona.liza.03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Прво филмот е одличен спрема мене (за мој вкус ) меѓутоа ова не е Marvel филм ова е Dc филм има разлика и тоа огромна поззз
     
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.233
    Пол:
    Женски
    Филмот е одличен за љубителите на суперхерои и тоа е неоспорлив факт . Јас , му дадов 7 , бидејќи ми се ту мач сцените со " натчовечки моќи " и задгробен живот . Интересни ми се за промена , но не сум преголем љубител на истите , што не значи дека нема луѓе кои ги обожаваат овие филмови , како ти на пример .

    Искрено , го поврзав со Марвел комикс , поим немам од каде , веројатно сум навикната да суперхероите потекнуваат од таму :D . Не ни загледав дали е на Марвел или не (facepalm) . Сега ја зумирав сликата и видов дека над насловот стои DC (facepalm) . И официјално , ќорава сум 8-| .

    Ти благодарам на забелешката , ќе знам за друг пат подобро да проверувам :) . Позз .
     
    На boomsleng и mona.liza.03 им се допаѓа ова.
  4. mona.liza.03

    mona.liza.03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Zorina

    Zorina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2022
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.027
    Пол:
    Женски
    Ticket to Paradise (2022)
    TICKET.jpg
    Лесно филмче, за пуштање мозок на пашња, а на моменти има и пар длабоки мисли, што си се такви какви се ама животот кога ќе не пикне во некој бубањ на јака центрифуга забораваме да уживаме често во него.
    Ајде во кратки црти: двајца поранешни сопружници се поканети на свадбата на ќерката која по кратко време од запознавањето на дечкото решава да стапи во брак со него. Двајцава првпат по разводот се сложни во врска со едно нешто- тој брак не треба да се случи. Епа ќе гледаме што се ќе направат во врска со тоа и што се' се случува во филмов8-|
    :D
     
    На Sanniii, boomsleng и Аргентина * им се допаѓа ова.
  6. Maja333

    Maja333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    125
    Здраво, и јас сакам да го гледам, може да ми кажете каде?
    Благодарам
     
  7. Ani45

    Ani45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2022
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    985
    Пол:
    Женски
    Stutz (2022)

    Филм што ќе ве научи на техники како полесно да се справувате со одредени ситуации во животот. Ако се соочувате со анксиозност или депресија, погледнете го. Од мене 9.
     
    На boomsleng, Bananki023 и Lot им се допаѓа ова.
  8. Brucewayne

    Brucewayne Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2022
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Машки
    Odličen triler sniman spored vistinski nastan Al pacino odi undercover vo potraga po ubiec vo "svet" koj postoi i den denes no e nevidliv za običnite lugje MV5BYjFmODA1NjItY2NmOS00NTczLThkMWMtMzNlZTNiNmU0NWRiXkEyXkFqcGdeQXVyNDE5MTU2MDE@._V1_.jpg
     
    На tambelina, Vikktorr, boomsleng и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Mean Streets
    (1973)
    Што може да стори католикот, за да ги искупи гревовите?
    Овој филм на Скорсезе, еден од неговите најзначајни, е приказна за младите Италијанци во Њујорк кои се во канџите на мафијата и под нејзина контрола, но и за необичен триаголник помеѓу двајца другари и девојка/братучетка, воедно го афирмира Роберт Де Ниро како актер. Сум видела многу од него, и мислам дека ова му е најдобро одиграната, најспецифичната улога.
    8/10
     
    На elimkd, Brucewayne и boomsleng им се допаѓа ова.
  10. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.561
    Пол:
    Женски
    Law abiding citizen (2009 крими/трилер)
    Дупките во законодавството…обичниот граѓанин ќе ја преземе правдата во свои раце. 49FA6ED0-AD30-4C6E-BF20-F9AFE81D390F.jpeg
     
    На Oneo, Matotheja, Brucewayne и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Дали го има негде онлајн да се гледа?
     
  12. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.199
    Допаѓања:
    10.101
    Не знам јас го гледав во кино.
     
    На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.850
    Допаѓања:
    32.375
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20221209-215728_Opera.jpg
    Две најдобри другарки се качуваат на највисоката кула. Во еден момент скалите се кршат и тие остануваат заглавени на врвот, без излез.
    Кој е љубител на вакви трилери препорачувам 9/10
     
    На ALISA0000, elimkd, Anne Boleyn и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    1.842
    никако не го наоѓам, може линк?
     
  15. Ketchup

    Ketchup

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.417
    Elvis (2022)
    [​IMG]

    Приказна за кариерата на Елвис.
    Филмот е одличен, високобуџетен со квалитетни глумци, сосема очекувано од Baz Luhrmann.
    Само што мислам дека режисерите ја најдоа совршената формула за добар biopic и сите се водат по истата. Кога гледам филмови од овој тип, се чувствувам ко да ја гледам истата приказна, базирана на различен лик.
     
    На tambelina, elimkd, Vikktorr и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    Не беше последниот, но мерак ми е да ја издвојам оваа ведрина преточена на екранот, која вреди да се гледа одново и одново:
    [​IMG]
    Shakespeare in Love
    (1998 )
    ПРЕУБАВ ФИЛМ!!!
    Прослава на англиската ренесансна драма, фиктивно дело базирано врз личноста на најголемиот драматург на сите времиња и слободна интерпретација како настанала најпознатата љубовна приказна "Ромео и Јулија" и каква всушност потајно жртва прави Вилијам Шекспир, пред да стигне до самиот врв и бесмртноста.
    10/10
     
    Последна измена: 12 декември 2022
    На tambelina, elimkd и boomsleng им се допаѓа ова.
  17. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    1.845
    Пол:
    Женски
    Крими/мистерија трилер филм од 2019 година.
    Пронајден е мртов познат писател на крими книги.
    Покрај полицијата ,се вклучува и приватен детектив ( во улога на Daniel Craig)со цел расветлување на случајот.
    Се согласувам со високата оцена според imdb 7.9/10,заслужено.
    Screenshot_2022-12-14-10-54-30-743~2.jpg
     
    На plava.90, elimkd, Kasiopaja221 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Crimes of the Future
    (2022)
    Филмот е луд и визионерски. Мислам дека е прв на Кроненберг после повеќегодишна пауза.
    Во иднината (не изгледа многу далечна), кога технологијата е навидум напредна, но не и живеењето, човечките организми еволуираат застрашувачки.
    Кај некои тоа е помалку осетно, кај други јасно видливо.
    Многумина наоѓаат задоволство во уметностa, која исто така се развива на бизарен начин, бидејќи уметниците инспирација црпат од реалноста (иронично, далеку од задоволителна).
    Не сите луѓе, организации, ги прифаќаат промените и се толерантни како артистите, туку има обиди човештвото да се врати на старо.
    Филмот започнува така што една мајка посакува да стави крај на животот на нејзиното чудно дете.
    6/10 Малку гадничок, но дефинитивно вредеше да се (до)гледа.
     
    На Anah, Oneo, boomsleng и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Orphan: First Kill
    (2022)
    2007 год., пред случувањата прикажани во филмот од 2009. Лена бега од психијатриска болница во Естонија и ја искористува својата состојба на нанизам, за да се претстави како Естер, малолетната ќерка на богати американски родители, која исчезнала пред неколку години. Но, Естер не очекува дека и полоши луѓе од неа живеат во домот што го одбра за себе за да се добере до таткото во тоа семејство.

    Отпрвин го оценив филмот со 5, зашто не сакам продолженија на познати филмови. Макар што овој е од подобрите, ми беше многу нереално во 2000-те, опасен пациент од ментална установа да премине граници на толку моќни држави и да се вовлече во ситуирано семејство без да ја фатат, ама ајде може да постои објаснување, зашто личноста што сакаше да го заташка другиот случај имаше влијание, но пак, не ми е се на место во филмов...
    Инаку, амбиентот беше зимски, таман за периодов :inlove: и има повеќе хорор-сцени одошто во првиот дел.
    6/10, ама уште ќе размислувам за оценката.
     
    Последна измена: 16 декември 2022
    На plava.90, boomsleng, Anne Boleyn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    2.810
    Пол:
    Машки
    Сцената кога „танцува“ во геј клубот е бесценета хаха, секогаш се смеам. :) Пристоен трилер.