1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    Колку убаво го имаш раскажано филмот ама мене воопшто не ме бендиса пред се самата приказна и како одеше текот на настаните, зажалив за секоја потрошена минута(facepalm)
     
    На Fraxinus му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.189
    Пол:
    Женски
    Убав филм. Ми го задржа вниманието. Го препорачувам.
     
    На Fraxinus му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Машки


    Шведски филм. Драма/трилер.

    Во продукција на Нетфликс.Одличен филм,одлична глума но се гледа дека Нетфликс го работел. По некоја клише сцена типично за американски филмови.Типична љубовна приказна запреплетена на скандинавски начин.Нема што да ви раскажувам. Гледајте го а ако не можете да најдете линк пуштете ми пп.
     
    На Ani45 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    Вчера го гледав филмов, многу е добар и држи внимание. Има заплет и слично. Топла препорака а еве и да ѕирнете трилер ако сакате.
     
    На jok му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.030
    Допаѓања:
    6.054
    Пол:
    Женски
    The Reader 2008
    p188151_v_v13_at.jpg


    Предобро направен филм, работен според вистинит настан. За време на Втора Светска војна, Мајк 15 годишен тинејџер се заљубува во постара жена, Хана. Заедно се едно лето. Хана ја осудуваат на доживотен затвор. Но години подоцна се среќаваат повторно. Ме изненади филмов позитивно. Предобро осмислен. Му го препорачувам на секој да го изгледа барем еднашка.
     
    На firequeenn, elimkd, christinnn и 4 други им се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    Филмот е адаптација на книга но не е точно базиран според вистински настан, некои од сцените се според вистинити настани но љубовната сторија е фикција.
    Иначе стварно филмот е одличен, нивната взаемна поврзаност, момчето преку неа созреа во маж, а таа слушајќи открива нови светови.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    Ne se odvivashe aferata vo II svetska vojna, tuku podocna. Jeziv film e, go imam gledano.
     
    На christinnn, boomsleng и elimkd им се допаѓа ова.
  8. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Машки


    https://www.imdb.com/title/tt13694628/

    Филмот е брилијантен. Работен по вистински настан кој се случил 1996 година во Тасманија (Австралија) каде тинејџер убива 35 лица без никаква причина. Но тука се става акцентот на неговиот психо профил отколку на масакрот. Типот е осуден на неколку доживотни казни и сеуште е жив.
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kalina J.

    Kalina J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
  10. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    3.290
    Пол:
    Женски
    Goodnight Mommy
    1aca477a-aa1a-4b2f-ba3b-8a1e799e31b7_goodnight-mommy-key-art-2x3-prime-video.jpg
    Психолошки хорор, римејк на истоимениот австриски филм од 2014год. но со доста измени.
     
  11. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    140
    https://www.imdb.com/title/tt164695...X4nkf8Du22jEwIaq6KyvImKmUA6pQLIgE9-B5IeFymJo0
    Хорор филм!!!!!
    Градска девојка од Сеул, после добивање отказ од работа после инцидент, се враќа на својот остров од каде што избегала како мала за да успее во големиот град. Тој остров е прегазен од времето и луѓето таму се однесуваат насилнички и потчинето. Нејзината другарка од детството која останала на островот целиот свој живот и има дете е омаловажувана, силувана и тепана од нејзиниот сопруг и неговиот брат
     
  12. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    832
    Допаѓања:
    4.145
    Пол:
    Женски

    Филмот го имам изгледано еден милион пати и секогаш се убивам од плачење. Предобар .

    Ме враќа во средношколските денови .
     
    На boomsleng и elimkd им се допаѓа ова.
  13. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Машки


    Случајно го фатив тука на ТВ во странство. Легендарен филм. Еден доста суров и реален филм за џанкерите и клошарите, а сите знаеме барем по еден од нашето соседство што било фино и мило дете а денес е 3 метри под земја. Ди Каприо глумчиште.
     
    На felisitas, Lotus Girl и elimkd им се допаѓа ова.
  14. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.992
    Допаѓања:
    39.073
    Пол:
    Машки
    We're the Millers

    [​IMG]

    Една од ретките "понови" комедии што сум ги гледал, а да не е до толку лоша.

    Ако барате лабава комедија со типичен "глуп" хумор, како оние од 2000-те, вреди да се изгледа овој.

    7
     
    На Feminka22 и joy1 им се допаѓа ова.
  15. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    140
    https://m.imdb.com/title/tt3771536/
    8/10
    Шивај е добро познат планинар/водич на Хималаите. Во една од неговите авантури тој ја запознава Олга и обајцата се заљубуваат. Наскоро откриваат дека Олга е бремена, но таа не го сака детето. Но, Шивај ја убедува да го роди бебето, Олга ја напушта земјата откако го роди своето бебе без да ја види. 9 години подоцна, ќерката на Шивај, Гаура, открива дека нејзината мајка е сè уште жива и живее во Бугарија. Гаура го мрази Шиваи што ја крие вистината за нејзината мајка и инсистира да се сретне со неа. Шивај и Гаура патуваат во Бугарија за да ја запознаат Олга. Тие се обидуваат да ја најдат Олга, но таа повеќе не живее на иста адреса. Додека се обидува да ја најде Олга со помош на индиската амбасада, Гаура е киднапиранa од група за трговија со деца, а Шивај останува беспомошен бидејќи бугарската полиција го наметнува како трговец со деца бидејќи Гаура воопшто не личи на Шивај.
     
    На Peppermintka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Машки


    10/10
    https://www.imdb.com/title/tt11813216/

    Ирски филм за двајца пријатели. Приказна за осаменост, очај, меѓучовечки односи. Всушност филмот е црн хумор или црна сатира. Прекрасна глума, кадри, дијалози. Препорака до сите да го изгледате ако веќе не сте го сториле тоа.
     
    На boomsleng, Peppermintka, en5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Евроазија

    Евроазија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    2.375
    Пол:
    Женски
    She's The Man(2006)
    upload_2023-3-27_17-38-50.png
    Тренерот и дечкото на девојката во средина не им даваат на нејзе и нејзиниот тим да играат во натпреварот во фудбал против Илирија.
    Братот на девојката(Себасчен)ќе замина во Лондон на 2 недели(а треба да оди во ново училиште)за да свири со неговиот бенд.
    Вајола(неговата сестра)ќе се преправи во него,и ќе замине во неговото училиште за да игра фудбал.

    Романтична комедија.Ја препорачувам.

    10/10
     
    На Peppermintka, en5 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.308
    Пол:
    Женски
    What's love got to do with it (2022)

    Не дека не е веќе видено клише ром-ком филмче ама држи внимание до крај.
    Zoe е режисер за документарни филмови, а во слободно време постојано оди на дејтови со погрешни мажи и е сингл.
    Kaz е Пакистанец, од детство е преселен во друга земја со фамилијата и е пријател и комшија на Zoе од детство. По традиција се жени, договорен брак со Пакистанка, а Zoe тоа го прикажува како документарен филм, идејата на сите многу им се допадна. Во меѓувреме сфаќаат дека се вистинските еден за друг.
    [​IMG]
    Оцена 9/10
     
    На Peppermintka, en5 и Евроазија им се допаѓа ова.
  19. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Машки


    8/10
    Филм направен беспрекорно. Продукција, камера, сценографија, битки реалистични. Генерално добро но веќе ми се прежвакани овие филмови за Викинзи. Веќе сите наликуваат еден на друг.
     
    На en5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.308
    Пол:
    Женски
    Greta - 2018
    [​IMG]

    8.5/10

    Не дека не беше предвидлив, но за пред спиење интересен ми дојде. Држи внимание иако главниот plot twist многу рано се дешава.
    Френцис наоѓа ташна во метро, ја враќа на сопственичката и се запознава со Грета која е осамена вдовица, а ќерка и наводно живее во странство. На Френцис мајка и починала пред една година, па во неа гледа мајчинска улога и се зближуваат со Грета која делува на фина и отмена жена. По некое време се открива дека Грета и не е толку фина како што изгледа и проблемите почнуваат. 8-|

    Крајот ми беше како недовршен, можеби им е планирано да прават повеќе делови, којзнае.
    Сепак, еден од подобрите понови филмови што сум ги гледала, би го препорачала за сите што сакаат трилери и филмови со психопатски ликови. (y)
     
    На Shalitra, Radler, christinnn и 3 други им се допаѓа ова.