Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    31.189
    Пол:
    Женски
    Филмов го гледав уште кога излезе и ми беше многу интересен. Го препорачувам.
     
    На kankus, Аргентина *, BossGirl123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Машки
    Се што е од Марвел Комикс. Пробав да гледам. Не оди и не оди.

    Eternals (2021)
    https://www.imdb.com/title/tt9032400/

    Глупост. Ни пола филм не го погледав. Отекоа веќе со овие супер херои.

    The Northmen (2022)



    Уште еден во низата досадни ванаби The Vikings филмови. Приказна типична. Сите ги убива, на крај друг го сјебува. Подобро сат и пол да утепав време во ИКЕА отколку на филмот...
     
  3. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    Добар филм, солидна актерска екипа и впечатлива порака, само мааалце монотонија имаше во тие два и нешто часа. 7/10
     
    Последна измена: 7 април 2023
    На Monofonik му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.030
    Допаѓања:
    6.054
    Пол:
    Женски
    Bohemian rhapsody - 2018
    91jrIfwXrPL._RI_.jpg

    Биографски. За животот на Фреди Меркјури, вокалистот на Квин. Добро сработен филм, нема збор(y)
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.538
    Champions - еден тренер што цели да работи за NBA, откако ќе го уапсат поради возење под дејство на алкохол, ќе се сложи наместо да оди во затвор, 90 денови да тренира тим тинејџери со специјални потреби. Heart warming филмче, Вуди Харисон секако ми се допаѓа.

    Tetris - еден американец ќе направи сè за да ги откупи правата на играта тетрис, дури и ќе го ризикува животот одејќи да преговара во Москва. Иако веројатно не се десиле баш така работите, многу возбудлив е филмот, и ми се допаѓаат сцените направени во стил на аркадна игра.
     
    На joy1 и Snowflake99 им се допаѓа ова.
  6. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.722
    Пол:
    Женски
    Вредат да се гледаат? Како би ги оценила? Барам некој добар филм за вечер да гледаме со маж ми.
     
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.204
    Допаѓања:
    23.538
    Па лабави филмчиња се, јас на такви давам оцена максимум 7/7ипол. Тетрис повеќе ми се допадна.
     
    На Snowflake99 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Евроазија

    Евроазија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    2.375
    Пол:
    Женски
    Category 5(2014)
    upload_2023-4-8_17-50-29.png

    Филмов беше доста привлечен,поучен и мене многу ми го привлече вниманието.
    Сакам филмови за природни катастрофи и нивни последици.
     
    На joy1, MeowMeow, mama*rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.206
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Babylon
    (2022)
    Претенциозни сцени, уште еден обид да се достигне Чинема Парадизо и дузина други познати филмови, ама барем беше интересен. Следи двајца филмски актери од стариот Холивуд, едниот ѕвезда во залез, другата инстант-ѕвезда, како и Мексиканец кој се обидува да се пробие во животот само за да ја има неа. Периодот е претставен меланхолично, но не и носталгично, прикажани се лошите страни на шоу-бизнисот и декадентноста во тоа време (на преодот од нем кон звучен филм). Ова е приказна за прилагодливост во која не успева секој.
    9/10
     
    Последна измена: 9 април 2023
    На Dancewere, boomsleng и elimkd им се допаѓа ова.
  10. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    9.178
    Пол:
    Женски
    Manchester by the Sea
    unnamed.jpg
    Одамна немав гледано олку добар филм, сѐ ми се допадна од почеток до крај. Кој сака добра семејна драма нека го погледне филмов.
    10/10

    Good Will Hunting
    MV5BOTI0MzcxMTYtZDVkMy00NjY1LTgyMTYtZmUxN2M3NmQ2NWJhXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_.jpg
    Одамна сакав да го гледам филмов, па сега дојде на ред. Многу ми се допадна, интересна и невообичаена приказна за интелегентно момче што се наоѓа во погрешна околина.
    Ама некако некои делови во приказната за неговиот живот ми останаа неразјаснети, па затоа оцена 9/10.

    One Day
    images (1).jpeg
    Не ме воодушеви нешто посебно, сакав да гледам некоја романса ама да не е она класичното двајца се среќаваат, па прво не се сакаат и накрајот ќе се засакаат.
    The end.
    Е овој беше баш таков, ептен го утнав ама ајде барем ми држеше колку толку внимание.
    5/10
     
    На Scott Weiland, boomsleng и elimkd им се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.080
    Пол:
    Женски
    A8C78933-D9A1-4239-B006-C4B8049679FC.jpeg
    The Fountain
    Жанр: драма

    филм кој не наликува на ништо слично кое до сега сум го гледала, комплексен и тежок кој бара тумачење и поврзување на настаните и нивното значење.

    Во филмот прикажани се три етапи. Сегашноста на научникот Том и неговата прекрасна сопруга писателката Изи која боледува од тумор, нивната љубов, болка и тешкиот и суров животен пат. Потоа спиритуалноста и вселенското патување меѓу созвездијата и третата етапа минатото сместено во 16ти век каде Шпанија е поразена.

    Сите етапи се мегусебно испреплетени на магичен начин, поткрепени со религија, мит, фантазија и историја.

    филм на Дарен А. кој дефинитивно не е од оваа планета.

    10/10
     
    Последна измена: 19 април 2023
    На do-re-mi, Аргентина *, Dancewere и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.927
    Допаѓања:
    12.423
    Пол:
    Машки
    Вчера бев на Мет Дејмон и Бен Афлек кик па ги гледав:

    [​IMG]

    Една од омилените комедии, не дека не сум Кевин Смит суперфан и сите филмови му ги обожавам. Не ми се верува на изборот на глумци. Посебно Господ како Аланис Морисет. :D:l: 10/10

    [​IMG]

    И последниот што го гледав е Последниот Дуел, базиран на вистинита приказна, раскажан од три перспективи, Jean de Carrouges и Jacques Le Gris, жената на Carrouges го обвинува Le Gris за силување и повикува на дуел до смрт. Ми се допадна филмот иако е малку мрачен, интересен ми беше Афлек во улогата на крал хедонист, би му дал 8/10. (y)
     
    На Elen4e_sonce и Аргентина * им се допаѓа ова.
  13. Nikolina35

    Nikolina35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    13.019
    Пол:
    Женски
    Son of Cain ( Hijo de Cain) 2013

    Добро и угледно шпанско семејство, родители со две деца - син, тинејџер и мала ќерка.

    Синот почнува да прикажува психопатски особини. Родителите се избезумени од однесувањето на синот, но имаат сосема различен пристап кон проблемот. Таткото е груб, игнорантен и на моменти насилен додека мајката смета дека нејзиното дете крие нешто, го мачи нешто и му треба помош. Таа замолува свој стар пријател, психијатар, да помогне околу нивниот проблем.

    Филмот ја отвара вечната дилема : Дали луѓето се раѓаат чисти, без злоба во нив или уште како бебиња го носат зверот во себе. 8/10

     
    На Tinaaa, blackpanter и Аргентина * им се допаѓа ова.
  14. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    The Pope's Exorcist
    Уф, едвај чекав да излезе филмов, баш денеска го гледав за прв пат.:D Многу добар филм, некако поразличен е од другите хорор филмови според мене и држи внимание.
    Оцена за филмот 10/10
    [​IMG]
    Еве и трилер за филмчето:
     
    На Denicia.blue, blackpanter и elimkd им се допаѓа ова.
  15. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.186
    Пол:
    Машки
    Tetris (2023)



    Бизнисменот Хенк Роџерс доаѓа до една игра од советскиот сојуз наречена Тетрис. Овој филм е биографија за човекот кој не ја измисли играта Тетрис туку ја направи светски феномен. Интересен филм и солидна глума.
     
  16. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    140
    now is good.. Убав и тажен филм. Теса е болна од леукемија и има листа на работи кој сака да ги исполни до дека да умре...
     
    На Ani45 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.927
    Допаѓања:
    12.423
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    Приказната за Боби Фишер, 2015та мислам излезен е филмот но немам наидено на него до вчера. Интересна ми е темата за шах иако не ме бива за играње.

    Боби Фишер е гение на ниво на шах, но и има и свои негативни страни кои убаво се прикажани во филмот, како анти-семитизам иако е Евреин и самиот, ментално растројство етц.

    Исто така убаво репрезентира како изгледал светот во времето на ладната војна и шаховската доминација од страната на Русите, преку сторијата за еден од најлегендарните играчи на шах на сите времиња.

    9/10.
     
    На MeowMeow и boomsleng им се допаѓа ова.
  18. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски

    Извртена приказна за две отуѓени сестри чиешто повторно обединување е прекинато поради подемот на демони кои опседнуваат, втурнувајќи ги во првобитна битка за опстанок додека се соочуваат со најкошмарната верзија на семејството што може да се замисли. (од cineplexx ја копирав содржината:rofl:)

    Искрено не ми се допадна филмот, overrated е според мене. Се осеќав како да гледам филм со зомби или слично, научна фантастика некоја... Си мислев којзнае колку јак ќе биде филмов... Jесте дека има крвишта и е хорор, ама сум гледала 100 пати подобри хорор филмови. Филмов ме потсети на Chainsaw Massacre.

    Оцена за филмот: 5/10:|
     
  19. Denicia.blue

    Denicia.blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2022
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски

    Тие што сакаат хорор филмови треба да го гледаат.Ретко добар хорор филм:)
     
    На Konfetka и elimkd им се допаѓа ова.
  20. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.927
    Допаѓања:
    12.423
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    Emily (Aubrey Plaza) има студентски долг и не може да најде работа, и се вовлекува во светот на купување со крадени кредитни картички. Лесен за гледање и покрај тематиката. Aubrey Plaza одлична ко и секогаш.

    8/10